english

zagadnienia

zdatność arbitrażowa sporu

| wszystkie zagadnienia

Wszystkie dokumenty dla zagadnienia: 371

Orzecznictwo: 21 | Bibliografia: 335 | Publikacje ADR. Arbitraż i Mediacja: 15

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 26 listopada 2019 r. I ACa 457/18

1. [O] ważności i skuteczności zapisu na sąd polubowny decydują przepisy obowiązujące w chwili sporządzania zapisu.

2. Część polskiego porządku prawnego, podlegającego badaniu z urzędu w ramach przesłanki z art. 1206 § 2 pkt 2 k.p.c., stanowią przepisy prawa Unii Europejskiej. Orzecznictwo ETS/TSUE jednoznacznie przesądziło, że unijne przepisy prawa konkurencji stanowią część porządku publicznego, który musi być uwzględniany przez sądy krajowe w toku sprawowania przez nie kontroli nad orzeczeniami arbitrażowymi zgodnie z zasadą równoważności (ekwiwalentności).

3. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem ETS/TSUE, zasada równoważności prawa Unii Europejskiej wymaga, aby w sytuacji, w której krajowe przepisy postępowania nakładają na sąd krajowy obowiązek uwzględnienia żądania uchylenia wyroku sądu polubownego opartego na zarzucie naruszenia krajowych zasad porządku publicznego, sąd ten ma również obowiązek uwzględnić żądanie uchylenia takiego orzeczenia, jeżeli opiera się ono na zarzucie naruszenia unijnych zasad tego samego rodzaju (…).

4. [O]bowiązki nałożone na sądy krajowe w związku ze stosowaniem art. 108 ust. 3 TFUE rozciągają się również na sądy arbitrażowe.

Data wydania: 26-11-2019 | Sygnatura: I ACa 457/18

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20593

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2019 r. III CSK 81/17

1. [P]ojęcie "umowy pisemnej", którą strony zobowiązują się poddać spór arbitrażowi, zostało wyjaśnione jako oznaczające zarówno klauzulę arbitrażową zamieszczoną w kontrakcie (czyli odnoszącą się do sporów, które mogą powstać w przyszłości), jak i kompromis, czyli umowę o poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego zawartą już po powstaniu tego sporu.

2. [R]ozwój środków komunikowania się na odległość skłania do zaakceptowania stanowiska, iż zamysł art. II ust. 2 zd. 2 Konwencji nowojorskiej zostaje zrealizowany także w razie złożenia oświadczeń woli za pomocą nowych metod technicznych, w tym w drodze wymiany listów elektronicznych czy faksów. W każdym z tych przypadków konieczne jest jednak spełnienie dwu wymagań. Po pierwsze, skoro mowa o umowie, niezbędne jest niewątpliwe wyrażenie przez każdą ze stron woli poddania sporu pod rozstrzygnięcie sądowi polubownemu, równoznaczne z akceptacją wyłączenia sprawy spod kompetencji sądu państwowego. Po drugie, nie jest wystarczająca obustronna akceptacja idei poddania sporu arbitrażowi, lecz konieczne jest złożenie oświadczeń woli w sposób czyniący zadość wymaganiom pisemności w rozumieniu przyjętym w wykładni art. II ust. 2 zd. 2 Konwencji nowojorskiej.

3. Do zawarcia "umowy pisemnej" w rozumieniu art. II Konwencji konieczne byłoby w opisanym przypadku złożenie ponadto drugiego oświadczenia, którego treść wyrażałaby wolę kontrahenta godzącego się na rozpoznanie sprawy przez sąd polubowny. Dopiero wówczas można byłoby twierdzić, że doszło do "wymiany listów lub telegramów" (także faksów, maili itp.) w ujęciu art. II ust. 2 zd. 2 Konwencji, rozumianych jako odnoszące się do siebie lub odpowiadające sobie dokumenty zawierające zgodne oświadczenia woli stron o poddaniu sporu arbitrażowi. Kryterium tego nie realizuje samo prowadzenie przez strony korespondencji dotyczącej kwestii związanych z umową, jeśli z ich treści nie wynika, by miała miejsce "wymiana" w rozumieniu art. II ust. 2 zd. 2 Konwencji, a zatem "wymiana" oświadczeń dotyczących ustanowienia kompetencji sądu polubownego.

4. [Z]awarcie "umowy pisemnej" lub sporządzenie zapisu na sąd polubowny pozostaje zawsze przedmiotem oceny sądu polubownego lub powszechnego, rozstrzygającego o swojej kompetencji lub braku kompetencji do rozpoznania sprawy.

5. Skuteczne powołanie się na podstawy stosowania art. 1162 § 2 zd. 2 k.p.c. jest (…) możliwe wyłącznie w razie zawarcia na piśmie umowy, na tle której może dojść do sporu, tzw. umowy głównej (…).

6. [D]o skutecznego powołania się na istnienie klauzuli arbitrażowej nie jest wystarczające wskazanie, że kontrahent nie kwestionuje zawarcia umowy głównej (np. sprzedaży), w której ma być zamieszczone odesłanie do zawartego w innym dokumencie zapisu na sąd polubowny. Zagadnienie istnienia zapisu zawsze bowiem wymaga odrębnej oceny i rozstrzygnięcia o ważności lub skuteczności klauzuli arbitrażowej.

7. Kompetencja sądu polubownego do rozpoznania sprawy wynika z woli stron. Wola ta powinna być (w kategoriach prawnych, czyli przypisywalności oświadczenia) niewątpliwa (…).

Data wydania: 04-04-2019 | Sygnatura: III CSK 81/17

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , konwencja nowojorska

id: 20533

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 6 marca 2018 r., C-284/16, Republika Słowacka p. Achmea BV

Artykuły 267 i 344 TFUE należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie postanowieniu umowy międzynarodowej zawartej między państwami członkowskimi, tego rodzaju jak art. 8 umowy o wspieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji pomiędzy Królestwem Niderlandów a Czeską i Słowacką Republiką Federacyjną, wedle którego inwestor z jednego z tych państw członkowskich może, w przypadku sporu dotyczącego inwestycji w drugim państwie członkowskim, wszcząć postępowanie przeciwko temu drugiemu państwu członkowskiemu przed sądem polubownym, którego kompetencję państwo to zobowiązało się uznać.

Data wydania: 06-03-2018 | Sygnatura: C-284/16

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjny

id: 20532

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 15 grudnia 2016 roku V ACz 1309/16

1. [O] ważności zapisu na sąd polubowny decydują przepisy obowiązujące w chwili jego sporządzenia.

2. W art. 697 § 1 k.p.c. zdolność arbitrażową wyznaczała zdolność stron do samodzielnego decydowania o swoich prawach w ramach danego stosunku prawnego, natomiast wg art. 1157 k.p.c. o możliwości poddania sporu Sądowi polubownemu decyduje tzw. zdolność ugodowa. Obie definicje zdolności arbitrażowej (…) różni jedynie warstwa językowa, gdyż warstwa znaczeniowa jest w istocie taka sama.

3. [P]rzesłanką zdolności arbitrażowej jest abstrakcyjna, oderwana od konkretnych okoliczności i uwarunkowań prawnych, możliwość dysponowania przez strony prawami wynikającymi z łączącego je stosunku prawnego, nie zaś możliwość zawarcia przez nie określonej ugody sądowej i czy taka ugoda byłaby dopuszczalna w świetle art. 203 § 4 k.p.c. w związku z art. 223 § 2 k.p.c. przy zastosowaniu art. 917 k.c. w zw. z art. 58 k.c. Oznacza to, że pozbawione zdolności arbitrażowej są pewne kategorie stosunków prawnych, a nie pewne kategorie roszczeń z nich wypływających. Możliwość poddania sporu pod Sąd polubowny dotyczy bowiem abstrakcyjnie określonych stosunków prawnych a nie wypływających z nich roszczeń.

4. [O] zdolności arbitrażowej decyduje treść stosunku prawnego i wynikających z niego sporów, którym strony mogą swobodnie dysponować, a nie charakter wypływających z tych stosunków roszczeń. Nie ma z tego punktu widzenia żadnego znaczenia ani charakter roszczeń (o świadczenie, o ustalenie, o ukształtowanie stosunku prawnego lub prawa) ani charakter orzeczenia Sądu dotyczącego danego roszczenia (np. deklaratywny czy konstytutywny) ani skutki takiego orzeczenia.

5. [S]pór dotyczący wyłączenia wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być przedmiotem skutecznego zapisu na sąd polubowny zgodnie z art. 1157 k.p.c. w zw. z art. 1163 § 1 k.p.c.

Data wydania: 15-12-2016 | Sygnatura: V ACz 1309/16

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20434

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 17 grudnia 2013 r. I ACz 2321/13

1. Zdatność arbitrażowa sporu oznacza właściwość sprawy, która powoduje, że może ona zostać poddana przez strony pod rozstrzygniecie sądu polubownego, a więc poddana jego kompetencji jurysdykcyjnej w wyniku sporządzenia zapisu na sąd polubowny.

2. Postępowanie przed sądem polubownym może (…) obejmować żądanie zasądzenia świadczenia, ustalenia stosunku prawnego lub prawa, jak również żądanie ukształtowania stosunku prawnego wskazanego w treści zapisu na sąd polubowny (np. żądanie rozwiązania spółki).

3. W obecnym stanie prawnym zarzut braku właściwości sądu polubownego podlega sprekludowaniu, jeżeli nie został zgłoszony w terminie wskazanym w art. 1180 § 2 k.p.c. W takim przypadku skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego nie można już skutecznie oprzeć na podstawie przewidzianej w art. 1206 § 1 pkt 1 k.p.c. Tym bardziej nie można na podstawie tego zarzutu odmówić uznania albo stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej (…).

4. O sprzeczności wyroku z podstawowymi zasadami porządku prawnego można mówić wtedy, gdy chodzi o konstytucyjne zasady ustroju społeczno-gospodarczego oraz naczelne zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa materialnego (…). [U]żyte w art. 1206 § 2 k.p.c. określenie "podstawowe zasady porządku prawnego" wskazuje, że chodzi o takie naruszenie przepisów prawa materialnego, które prowadzi do pogwałcenia zasad państwa prawa (praworządności), a zapadły wyrok arbitrażowy narusza naczelne zasady prawne obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej, godzi w obowiązujący porządek prawny, czyli narusza pryncypia ustrojowo-polityczne i społeczno-gospodarcze. Istota niezgodności orzeczenia sądu polubownego z klauzulą porządku prawnego nie polega zatem na jego niezgodności z przepisami prawa, nawet bezwzględnie obowiązującymi, lecz na sprzeczności skutków jego uznania i wykonania z podstawowymi zasadami porządku prawnego.

5. Nie uzasadnia (…) stwierdzenia naruszenia takiej klauzuli [klauzuli porządku publicznego – wstaw. własne] zarzut, iż zasądzone wyrokiem sądu polubownego świadczenie wynika z umowy, która została skutecznie rozwiązana. Wypowiedzenie umowy nie prowadzi do zniweczenia tych skutków prawnych, które powstały wcześniej, w czasie obowiązywania rozwiązanej umowy, a ponadto nie jest równoznaczne z utratą mocy obowiązującej przez zapis na sąd polubowny.

6. W postępowaniu o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego, sąd nie rozpoznaje sprawy rozstrzygniętej wyrokiem sądu polubownego na nowo ani też nie bada zasadności roszczenia materialnoprawnego zgłoszonego przez powoda w postępowaniu arbitrażowym. Działanie sądu ogranicza się do zbadania, czy nie zachodzą przesłanki odmowy uznania, którymi warunkowane jest uzyskanie przez wyrok sądu polubownego po jego uznaniu przez sąd lub po stwierdzeniu przez sąd jego wykonalności mocy prawnej na równi z wyrokiem sądu państwowego (…).

7. Wniesienie skargi (art. 1206 § 1 k.p.c.) nie stanowi przeszkody do nadania klauzuli w trybie art. 1214 k.p.c. Jeżeli bowiem strony nie ustanowiły instancji odwoławczej, wyrok sądu polubownego jest ostateczny. Staje się prawomocny formalnie - w przypadku, gdy nie przysługuje od niego odwołanie - z chwilą jego wydania, a jeżeli odwołanie przysługuje - z chwilą wydania orzeczenia przez sąd polubowny drugiej instancji.

8. [F]akt nadania klauzuli wykonalności przez sąd państwowy orzeczeniu sądu polubownego nie wpływa w żaden sposób na możliwość wniesienia skargi o uchylenie orzeczenia sądu arbitrażowego (…).

Data wydania: 17-12-2013 | Sygnatura: I ACz 2321/13

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownym

id: 20638

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 października 2012 r. I CSK 119/12

1. Dochodzone przez powoda żądanie na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k. jako roszczenie majątkowe, zgodnie z art. 1157 k.p.c., mogło być poddane pod rozstrzygnięcie sądu polubownego.

2. [S]formułowanie, że właściwością sądu polubownego mają być objęte „wszelkie spory powstałe między stronami wynikające z dotychczasowej współpracy handlowej stron w oparciu o wcześniej zawierane umowy handlowe (…)” prowadzi do wniosku, że obejmuje ono jak najszerszą kategorię sporów, wynikających ze współpracy handlowej realizowanej na podstawie dotychczasowych umów. Posłużenie się językowymi regułami wykładni nie pozwala na wyeliminowanie z tej kategorii sporów także tych, które wynikają z dopuszczenia się przez pozwaną czynu nieuczciwej konkurencji określonego w art. 15 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k., jeżeli był on związany ze współpracą handlową między stronami wykonywaną na podstawie dotychczasowych umów łączących strony.

3. W ustalonych okolicznościach zapis na sąd polubowny w dostateczny sposób identyfikował stosunek prawny, z którego wynikł spór przez wskazanie, że dotyczy on wszelkich roszczeń związanych z dotychczasową współpracą stron prowadzonej na podstawie określonych umów zawartych przez strony, co obejmowało także roszczenia w związku z dopuszczeniem się przez pozwaną czynu nieuczciwej konkurencji, o jakim mowa w art. 15 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k.

4. [U]mowa ta [zapis na sąd polubowny – wstawienie własne] może podlegać ocenie także według przepisów kodeksu cywilnego, w tym, według kryteriów zawartych w art. 58 § 2 k.c.

5. Nie można (…) przyjąć, aby sprzecznym z zasadami współżycia społecznego było przekazanie sądowi polubownemu do rozstrzygnięcia przyszłego sporu spowodowane brakiem akceptacji przez stronę bądź strony umowy zawierającej zapis na sąd polubowny nurtu orzecznictwa sądów powszechnych dotyczącego sposobu rozstrzygania określonych rodzajów sporów oraz motywowane nadzieją na inny rezultat jego rozstrzygnięcia przed sądem polubownym.

Data wydania: 17-10-2012 | Sygnatura: I CSK 119/12

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20283

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 2012 r. IV CSK 443/11

Wynikający ze statutu pozwanej zapis na sąd polubowny obejmuje spory o prawa majątkowe i niemajątkowe pomiędzy Kasą Krajową i jej członkami ze stosunku członkostwa. Spór w sprawie nie był sporem ze stosunku członkostwa, dotyczył zgodności z prawem fragmentu umowy jaką jest statut. Już tylko przedmiot sporu wskazuje, że tego rodzaju spór nie mógłby być przedmiotem ugody sądowej, a tylko sprawy mające, zgodnie z art. 1157 k.p.c., zdatność ugodową, mogą być poddane osądowi sądu polubownego.

Data wydania: 19-04-2012 | Sygnatura: IV CSK 443/11

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20193

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 listopada 2010 r. II CSK 291/10

1. [N]iedopuszczalność rozpoznania sprawy przez sąd powszechny, wynikająca z wiążącego zapisu na sąd polubowny (wobec braku przesłanek określonych w art. 1165 § 2 k.p.c.), ma miejsce także wówczas, gdy rozstrzygnięcie sprawy przedstawionej pod osąd sądu powszechnego nie jest możliwe bez rozstrzygnięcia sporu objętego zapisem na sąd polubowny.

2. Zasada równości wyrażona w art. 1161 § 2 zakłada (…), że żadna ze stron sporu, który ma rozstrzygnąć sąd polubowny, nie powinna korzystać w postępowaniu przed tym sądem ze szczególnych uprawnień. Dotyczy to niewątpliwie także sposobu wyboru arbitrów. Podkreśla to wyraźnie art. 1169 § 3 stanowiąc, że postanowienia umowy przyznające jednej ze stron więcej uprawnień przy powoływaniu sądu polubownego są bezskuteczne. Należy to odnieść odpowiednio do sytuacji, kiedy tego rodzaju postanowienia zawiera regulamin stałego sądu polubownego wybranego przez strony.

Data wydania: 24-11-2010 | Sygnatura: II CSK 291/10

Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20360

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23 września 2010 r. III CZP 57/10

1. Spór o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego wynikającego z umowy z powodu jej nieważności może być poddany przez strony pod rozstrzygnięcie sądu polubownego (art. 1157 k.p.c.).

2. [Z]datność ugodowa sporu powinna być oceniana w sposób abstrakcyjny, oderwany od konkretnych okoliczności i uwarunkowań prawnych oraz od rozważań, czy ewentualna ugoda zawarta przez strony byłaby dopuszczalna w świetle art. 203 § 4 w związku z art. 223 § 2 k.p.c., przy zastosowaniu art. 917 w związku z art. 58 k.c. (…) [W] postępowaniu arbitrażowym odpowiednikiem badania dopuszczalności ugody o konkretnej treści jest kontrola sądu państwowego dokonywana w wyniku rozpoznania (…) skargi na wyrok sądu polubownego albo w postępowaniu o uznanie wyroku sądu polubownego lub stwierdzenie jego wykonalności (…) Nie ma (…) podstaw do szczególnego traktowania – z punktu widzenia zdatności ugodowej sporu dotyczącego konkretnego stosunku prawnego – okoliczności, że jego podłożem jest wadliwość czynności prawnej kreującej, przekształcającej lub niweczącej ten stosunek prawny; istotne jest nie to, czy przedmiotem ugody sądowej może być kwestia wadliwości tej czynności, powodującej jej nieważność, lecz to, czy stosunek prawny, którego ta czynność dotyczy, podlega dyspozycji stron, a tym samym, czy na tle tego stosunku możliwe jest – w ujęciu hipotetycznym – zawarcie ugody.

Data wydania: 23-09-2010 | Sygnatura: III CZP 57/10

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 20332

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 czerwca 2010 r. V CSK 434/09

1. Możliwość poddania sporu pod sąd polubowny dotyczy  (...) pojmowanych abstrakcyjnie określonych stosunków prawnych, a nie wypływających z nich roszczeń (o świadczenie, o ustalenie lub o ukształtowanie stosunku prawnego lub prawa), które nie są przedmiotem zapisu na sąd polubowny.

2. [P]rzesłanką zdatności arbitrażowej jest abstrakcyjna możliwość dysponowania przez strony prawami wynikającymi z łączącego je stosunku prawnego, nie zaś możliwość zawarcia przez nie określonej ugody sądowej. Nie jest zatem istotne (...) czy strony mogłyby własną wolą doprowadzić do stwierdzenia nieistnienia lub nieważności łączącej je umowy (...) lecz czy mogłyby samodzielnie, także w drodze ugody sądowej, doprowadzić do zakończenia powstałego między nimi sporu.

Data wydania: 18-06-2010 | Sygnatura: V CSK 434/09

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20330

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 2010 r. II CSK 670/09

1. [S]formułowanie „mogące być przedmiotem ugody sądowej” odnosi się zarówno do sporów o prawa majątkowe, jak i sporów o prawa niemajątkowe. W literaturze i orzecznictwie nie budzi wątpliwości, że spory poddawane pod rozstrzygnięcie sądu polubownego mogą dotyczyć zarówno żądania zasądzenia świadczenia, ustalenia stosunku prawnego lub prawa, jak również ukształtowania stosunku prawnego.

2. Gramatyczna wykładnia art. 1157 k.p.c. dostarcza podstaw do stwierdzenia, że z punktu widzenia tego przepisu istotne jest, czy danego rodzaju spór o prawo majątkowe lub niemajątkowe może być przedmiotem ugody sądowej, nie ma natomiast znaczenia (…) kwestia, czy ugoda określonej treści byłaby dopuszczalna, czy też nie. (…) Przesłanką zdatności ugodowej jest abstrakcyjna możliwość dysponowania przez stronę prawami (roszczeniami z nich wypływającymi), nie zaś możliwość zawarcia przez strony określonej ugody sądowej. Innymi słowy, nie jest istotne, czy w ramach konkretnych okoliczności strony mogą zawrzeć umowę określonej treści, umowa taka może bowiem w ujęciu abstrakcyjnym dotyczyć stosunku prawnego i praw podlegających dyspozycji stron, ale ze względu na jej kształt może w danym przypadku naruszać obowiązujące przepisy lub zasady współżycia społecznego (art. 58 § 1 i 2 k.c.). Oceniając spór z punktu widzenia jego zdatności arbitrażowej należy oderwać się od oceny, czy konkretna ugoda i jej treść naruszałyby prawo oraz czy zawarta w art. 917 k.c. przesłanka „wzajemnych ustępstw” jest spełniona.

3. Na ocenę zdatności arbitrażowej nie ma jakiegokolwiek wpływu okoliczność, że spór dotyczy kwestii istnienia (nieistnienia), ważności (nieważności) bądź innej wadliwości czynności prawnej.

Data wydania: 21-05-2010 | Sygnatura: II CSK 670/09

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20329

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 2009 r. I CSK 120/09

1. [R]oszczenie o wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści, o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k. jako spór o prawo majątkowe, pozostające w dyspozycji stron, także może stać się przedmiotem zawartej między stronami ugody. Może więc też być objęty zapisem na sąd polubowny (zob. art. 1157 k.p.c.).

2. Zapisy [na sąd polubowny – wstawienie własne] (…) dotyczą wyraźnie sporów wynikających lub związanych z umowami o współpracy w zakresie sprzedaży towarów. Dokonanie przez stronę pozwaną czynu nieuczciwej konkurencji, polegającego na pobieraniu dodatkowych opłat, nie było (…) związane z wykonaniem tych umów, ani nie pozostawało w związku z realizacją umów, lecz zostało dokonane jedynie przy okazji realizacji tych umów (…). Roszczenie dochodzone przez nią nie ma więc charakteru kontraktowego i nie pozostaje w związku z treścią zawartych między stronami umów, lecz dotyczy popełnionego przez stronę pozwaną czynu nieuczciwej konkurencji. Trudno przyjąć, by strony zawierając wskazane zapisy, z góry przewidywały, że jedna z nich dopuści się czynu nieuczciwej konkurencji i poddały w tym zakresie spory pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Z treści zapisów wynika jednoznacznie, że dotyczyły one sporów związanych z wykonywaniem umów, a nie wszelkich sporów jakie powstaną w czasie ich realizacji.

Data wydania: 02-12-2009 | Sygnatura: I CSK 120/09

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20328

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2009 r. I ACa 995/08

 1. Konwencja nie zawiera postanowień wskazujących w jakiej formie strony powinny dokonać wyboru prawa, któremu poddają klauzulę arbitrażową. Z treści art. V ust. 1 pkt a Konwencji Nowojorskiej nie wynika wymóg dokonania wyboru prawa rządzącego klauzulą arbitrażową w formie pisemnej. Przez pojęcie „wzmianka” rozumieć należy zarówno zachowanie danej osoby w postaci pisania jak i każdego innego zachowania, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Art. VI ust. 2 Konwencji Europejskiej o międzynarodowym arbitrażu handlowym sporządzonej w Genewie dnia 21.04.1961 r. używa pojęcia „wskazanie”, nie precyzując formy, zatem przez wskazanie rozumieć należy każde zachowanie stron wskazujące na ich zgodną wolę.

2. Niemożliwe jest zawarcie ugody w sprawch, w których z istoty spornych stosunków prawnych wynika niemożność swobodnego rozporządzania prawami przez strony. Dlatego, Sąd Apelacyjny przyjmuje, że spór o skuteczność umowy zbycia udziałów w spółce z o.o. nie ma zdatności arbitrażowej.

3. O tym, kto jest stroną, decyduje wola powoda inicjującego spór. Przymiot strony ma charakter wyłącznie formalny i nie ma związku z istnieniem roszczenia o charakterze materialnoprawnym, nie przesądza też o właściwości Sądu Polubownego do merytorycznego rozpoznania sprawy. W sytuacji, gdy sąd polubowny stwierdza brak jurysdykcji wobec „strony”, nie można wywodzić, że rozstrzygnięcie merytoryczne sporu wiąże tę stronę. Owa strona nie była stroną w sporze merytorycznym, z uwagi na niewłaściwość Trybunału w stosunku do niej.

4. Dokonywanie oceny czynności procesowych stron w postępowaniu arbitrażowym leży w gestii Trybunału i Sąd orzekający o uznaniu orzeczenia nie może dokonywać ocen sprzecznych z oceną Trybunału, ani ocen na gruncie polskiego k.p.c., który w postępowaniu przed Trybunałem nie miał zastosowania.

5. Sąd powszechny jest związany orzeczeniem Trybunału w przedmiocie braku jurysdykcji tego Trybunału do rozstrzygania określonych sporów bez względu na to, czy dokonana przez Trybunał wykładnia zakresu zapisu na sąd arbitrażowy jest prawidłowa, czy nie jest. Nie ulega bowiem wątpliwości, że sąd arbitrażowy jest upoważniony do rozstrzygania o swojej własnej kompetencji.

6. Aby możliwe było rozstrzygnięcie w przedmiocie kompetencji, sąd arbitrażowy musi rozważyć przesłanki uzasadniające jego kompetencję bądź jej brak. Nie może to jednak oznaczać, w sprawach w których o jurysdykcji sądu arbitrażowego i o sposobie rozstrzygnięcia co do meritum decydują te same kwestie, że uprawnienie do rozstrzygnięcia kwestii jurysdykcji jest jednocześnie uprawnieniem do merytorycznego rozstrzygnięcia sporu. Przyjęcie stanowiska przeciwnego oznaczałoby de facto pozbawienie strony możności skorzystania ze skutecznie podniesionego zarzutu niewłaściwości sądu polubownego.

7. Żaden z przepisów prawa dających sądowi polubownemu kompetencję do rozstrzygania o swojej właściwości i analizowania wszystkich zagadnień faktycznych i prawnych, niezbędnego do wypełnienia tego zadania, nie daje mu a priori kompetencji do rozstrzygnięcia co do meritum sprawy. Gdy rozstrzygnięcie jurysdykcyjne jest negatywne, sąd polubowny musi powstrzymać się od merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Badanie meritum w takim przypadku służy jedynie jako przesłanka rozstrzygnięcia jurysdykcyjnego.

8. Jest wykluczone, aby powaga rzeczy osądzonej orzeczenia Trybunału wywierała w Polsce skutki wobec osób, których nie objęła prawomocność tego orzeczenia w państwie pochodzenia.

Data wydania: 24-09-2009 | Sygnatura: I ACa 995/08

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego

id: 20294

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2009 r. III CZP 13/09

1. Przepis art. 1163 § 1 nie zawiera normy szczególnej w stosunku do art. 1157 k.p.c. w zakresie wymagania, aby spory poddane pod rozstrzygnięcie sądu polubownego mogły być przedmiotem ugody sądowej.

2. [O]ba przepisy mają całkowicie odmienny przedmiot regulacji. Przepis art. 1157 k.p.c. wyznacza granice zdatności arbitrażowej sporu, stanowiąc, że zasadniczym kryterium tej zdatności (…) jest zdatność ugodowa sporu. Przepis art. 1163 § 1 k.p.c. (…) stanowi natomiast jedynie o tym, że zapis na sąd polubowny może zostać umieszczony w umowie (statucie) spółki handlowej i że wiąże wówczas spółkę i jej wspólników.

3. Celem art. 1163 § 1 k.p.c. nie jest regulowanie przesłanek zdatności arbitrażowej sporów ze stosunku spółki handlowej. Wymownie świadczy o tym fakt, że art. 1163 § 1 k.p.c. nie określa, jakie warunki musiałby spełniać spór ze stosunku spółki, aby miał zdatność arbitrażową. 4. [P]rzepisem szczególnym w stosunku do art. 1157 k.p.c. może być tylko taki przepis, którego przedmiotem jest (odmienna) regulacja zdatności arbitrażowej sporu.

Data wydania: 07-05-2009 | Sygnatura: III CZP 13/09

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 20263

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2005 r. III CZP 86/04

1. Zarzut zapisu na sąd polubowny, dotyczącego stosunku prawnego pomiędzy wystawcą weksla a remitentem, jest skuteczny w stosunku do wystawcy weksla także wtedy, gdy pozwanym, obok tego wystawcy weksla, jest poręczyciel wekslowy, który nie był stroną umowy poddającej spór pod rozstrzygnięcie sądu polubownego.

2. [Z]obowiązanie wekslowe może być objęte zapisem na sąd polubowny.

3. [S]kutek przeniesienia sporu na ogólną płaszczyznę prawa cywilnego, powodujący, że rozstrzygnięcie sprawy wymaga oceny zasadności powództwa w świetle tzw. stosunku podstawowego, tj. stosunku zobowiązaniowego, w związku z którym weksel został wystawiony, nie następuje przez sam fakt wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty. Skutek ten zależy od tego, czy strona tym zainteresowana podejmie stosowne czynności, a sąd nie ma obowiązku działać w tym zakresie z urzędu. Czynności podjęte przez strony mogą polegać na zgłoszeniu przez pozwanego w zarzutach od nakazu zapłaty twierdzeń co do braku podstawy dochodzonego roszczenia w stosunku podstawowym lub powołania przez powoda, już w pozwie lub w postępowaniu prowadzonym na skutek zarzutów od nakazu zapłaty, twierdzeń uzasadniających zasadność dochodzonego roszczenia także na podstawie stosunku podstawowego.

4. [W] razie braku czynności stron powodujących przeniesienie sporu na ogólną płaszczyznę prawa cywilnego, spór w postępowaniu prowadzonym na skutek zarzutów od nakazu zapłaty podlega rozpoznaniu w ramach stosunku wekslowego. 5. [P]oręczyciel wekslowy może bronić się wobec posiadacza weksla wszystkimi zarzutami przysługującymi osobie, za którą udzielił poręczenia, ale dotyczy to zarzutów merytorycznych (art. 32 ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe, Dz.U. Nr 37, poz. 282), a zarzut zapisu na sąd polubowny jest zarzutem procesowym. Nie będąc stroną umów (…) zawierających zapis na sąd polubowny, pozwany nie może powoływać się na ten zapis. 6. Artykuł 72 § 3 k.p.c. nie może być rozumiany jako przepis modyfikujący konsekwencje braku przesłanek procesowych, a w szczególności pozbawiający skuteczności zapis na sąd polubowny. Jeżeli zapis ten jest skuteczny w stosunku do jednego ze współuczestników dowolnych materialnych, a nie jest skuteczny w stosunku do drugiego takiego współuczestnika, to sprawa w stosunku do pierwszego współuczestnika nie może w ogóle być rozpoznana przez sąd powszechny i pozew w tym zakresie podlega odrzuceniu, natomiast wobec drugiego współuczestnika sprawa podlega rozpoznaniu przez sąd powszechny.

Data wydania: 24-02-2005 | Sygnatura: III CZP 86/04

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20213

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 maja 1999 r. I PKN 140/99

Zgodnie z art. 697 § 1 KPC zapis na sąd polubowny nie może dotyczyć między innymi sporów ze stosunku pracy. O charakterze sprawy decyduje dochodzone roszczenie.

Data wydania: 06-05-1999 | Sygnatura: I PKN 140/99

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20350

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 9 lipca 1996 r. I ACr 560/96

[I]stota zobowiązania wekslowego wymyka się (…) spod możliwości objęcia go zapisem na sąd polubowny. (…) Żaden sąd polubowny nie jest władny do wydania nakazu zapłaty. Poddanie sporu z zobowiązania wekslowego pod rozstrzygnięcie sądu polubownego negowałoby zatem funkcje weksla i samą celowość jego wystawienia.

Data wydania: 09-07-1996 | Sygnatura: I ACr 560/96

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20344

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 listopada 1980 r. II CZ 111/79

[P]rzepis art. 1 konwencji o rozstrzyganiu w drodze arbitrażu sporów cywilnoprawnych wynikających ze stosunków współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej podpisanej w Moskwie w dniu 25.V.1972 r., ratyfikowanej między innymi przez Polskę i ZSRR, ogłoszonej w Dz. U. z 1974 r. Nr 7, poz. 37, ma zastosowanie w każdym wypadku sporu między organizacjami gospodarczymi, wynikającego ze stosunku cywilnoprawnego, jeśli spór ten powstał w toku współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej pomiędzy państwami uczestniczącymi w tej konwencji, a więc niezależnie od tego, czy współpraca taka zachodziła między organizacjami gospodarczymi, których spór dotyczy.

Data wydania: 25-11-1980 | Sygnatura: II CZ 111/79

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 20127

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 1979 r. III CRN 10/79

1. [O] tym (…), jakie spośród spraw, podlegających w postępowaniu rozpoznawczym właściwości sądów powszechnych, mogą być poddane pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, decydują przepisy normujące postępowanie przed tym sądem.

2. [N]adanie klauzuli wykonalności powinno być poprzedzone prawomocnym stwierdzeniem przez sąd państwowy – stosownie do art. 711 k.p.c. – wykonalności wyroku sądu polubownego.

3. [R]ozpoznane przez sąd polubowny mogą być tylko takie sprawy należące do trybu postępowania nieprocesowego, raczej nieliczne, których charakter na to zezwala, tzn. co do których spełnione są przesłanki przewidziane w art. 697 § 1 k.p.c.

4. W obecnym stanie prawnym proces oraz postępowanie nieprocesowe są równorzędnymi trybami postępowania sądowego, przy czym tryb postępowania nieprocesowego w sprawach o charakterze majątkowym, w których sąd wszczyna postępowanie na wniosek, nie odbiega tak daleko od zasad obowiązujących w procesie, aby z samego tylko poddania określonej sprawy rozpoznaniu w trybie nieprocesowym wynikało wyłączenie możliwości poddania jej rozstrzygnięciu przez sąd polubowny.

Data wydania: 07-03-1979 | Sygnatura: III CRN 10/79

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego

id: 20122

Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1953 r. II C 316/53

1. W ustroju Państwa Demokracji Ludowej, gdzie ochrona mienia społecznego jest jednym z naczelnych obowiązków obywateli, nie można uznać za dopuszczalne i ważne postanowień umów, którymi powierza się ostateczne rozstrzygnięcie sporów o prawa majątkowe Skarbu Państwa uznaniu innych czynników, niż powołane do tego z mocy ustawy sądy lub inne instytucje.

2. Zapis na sąd polubowny, którego błędne rozstrzygnięcie o żądaniach stron może być w drodze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego uchylone tylko wtenczas, jeżeli rozstrzygnięcie jest niezrozumiałe, zawiera sprzeczności, przekracza granice zapisu albo treścią swą ubliża praworządności lub zasadom współżycia społecznego w Państwie Demokracji Ludowej (art. 510 § 1 pkt 4 k.p.c.), może spowodować uszczerbek mienia społecznego, jeżeli sąd polubowny wyda swe rozstrzygnięcie nie kierując się obowiązującym prawem w szczególności przepisami prawa materialnego. Tym samym poddanie takiego sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego nie da się pogodzić z należytą ochroną mienia państwowego, do którego są powołane organy Państwa.

Data wydania: 16-12-1953 | Sygnatura: II C 316/53

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 20089

Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 1931 r. III 1 Rw 1931/30

1. Przepis § 577 p.c. wspominający o tem, że układ na Sąd polubowny jest prawnie skuteczny, o ile strony zdolne są do zawierania ugody co do przedmiotu sporu, wcale nie wyklucza możności wstąpienia osoby trzeciej do sporu przed Sądem polubownym, skoro strony, które dany układ spisały, na to, – chociażby milcząco – się zgadzają i w ten milczący sposób do tej osoby zaufanie wyrażają.

2. Bezskuteczne jest (…) żalenie się powodów na sposób postępowania Sądu polubownego, w szczególności na to, że Sąd polubowny mimo zmienionego składu, z powodu nowego superarbitra, nie przeprowadził w tym nowym składzie na nowo od początku całej rozprawy, że nie słuchał świadków ani stron, lecz ograniczył się do zużytkowania dowodów poprzednio przeprowadzonych, albowiem w braku odmiennego postanowienia stron (…) sposób postępowania przed Sądem oznaczają sami sędziowie polubowni według swego swobodnego uznania (§ 587/1 p.c.).

3. Orzeczenie o kosztach sporu nie stanowi obrazy przepisu § 595/5 p. c., skoro sprawa kosztów łączy się ściśle z roszczeniem głównem i wyrokiem powinna być objętą, a od uznania Sądu zależało, na którą stronę obowiązek zapłaty kosztów nałoży.

Data wydania: 21-01-1931 | Sygnatura: III 1 Rw 1931/30

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 20023

Allerhand Maurycy

Kodeks postępowania cywilnego. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego

Lwów 1932, s. 494-525, [Księga trzecia. Sąd polubowny]

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30000

Allerhand Maurycy

Sąd polubowny

[w:] Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, Polska procedura cywilna. Projekty referentów z uzasadnieniem, Tom I, Warszawa 1928, s. 174-244

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30001

Asłanowicz Marcin

Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz do art. 1154-1217 KPC

Warszawa 2017, ss. 255

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31909

Bagdziński Tomasz

Arbitraż a prawo konkurencji - głos w dyskusji (artykuł polemiczny)

internetowy Kwartalnik Antymonopolowy i Regulacyjny. Seria Antymonopolowa 2015, Nr 4(4), s. 69-74

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31459

Balicki Ryszard

Sądownictwo polubowne w Polsce

PPiA 2003, Nr 54, s. 35-51

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30450

Bałos Iga

Czy arbitraż pomoże w sporach o nadzór autorski?

Konsultant 2015, nr 40, s. 18-20

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31505

Bałos Iga

Postępowanie arbitrażowe a poczucie bezpieczeństwa stron sporu dotyczącego patentu

Studia Prawnicze. Rozprawy i Materiały 2013, Nr 2, s. 181-195

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym , koszty postępowania przed sądem polubownym

id: 32072

Bałos Iga

Prawo właściwe do oceny zdatności arbitrażowej sporu w międzynarodowym arbitrażu handlowym

[w:] Grzybowski Marian (red.), Państwo demokratyczne, prawne i socjalne. Księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Zbigniewowi Antoniemu Maciągowi, t. 3, Studia prawne, Kraków 2014, s. 185-200

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32383

Bałos Iga

Zdatność arbitrażowa sporów dotyczących patentów

Warszawa 2017

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31845

Barańska Anna Maria

Arbitraż inwestycyjny w świetle wyroku TSUE z 6.3.2018 r. w sprawie C-284/16 Slowakische Republik v. Achmea BV

ADR. Arbitraż i Mediacja 2019, Nr 3, s. 5-14

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjny

id: 32001

Barańska Anna Maria

Investitionsschiedsgerichtsbarkeit im Lichte des EuGH-Urteils vom 6. März 2018 in der Rechtssache C-284/16 Slowakische Republik gegen Achmea BV

ADR. Arbitraż i Mediacja 2019, Nr 3, s. 15-24

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjny

id: 32002

Bazan Wojciech, Zembra Mykola

Skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego na Ukrainie

e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 1-2, s. 65-72

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31282

Białecki Marcin

komentarz do art. 1154-1179

[w:] Jankowski Janusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019. Tom II. Art. 730-1217, wyd. 3, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35247

Białecki Marcin

komentarz do art. 1154-1179

[w:] Jankowski Janusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2015. Tom II. Art.730-1217, wyd. 2, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35249

Bielarczyk Piotr

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie sądownictwa polubownego

MoP 2005, Nr 22 (dodatek), ss. 24

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30454

Bieniak Michał

Sądownictwo polubowne w polskim procesie cywilnym od kodeksu postępowania cywilnego z 1930/1932 roku do czasów dzisiejszych

Pal. 2008, Nr 7-8, s. 130-146

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30191

Bierecki Dominik

Zamieszczenie zapisu na sąd polubowny w statucie spółdzielni

PS 2023, Nr 2, s. 48-64

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 35254

Bilewska Katarzyna

Nowe otwarcie w polskim arbitrażu korporacyjnym

Biuletyn Arbitrażowy 2022, Nr 29, s. 4-12

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32286

Błaszczak Łukasz

Zdatność arbitrażowa z art. 1157 k.p.c. a spory o stwierdzenie nieważności lub uchylenie uchwał spółek kapitałowych

R.Pr. - dod. 2012, Nr 127/128, s. 2-4

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31061

Błaszczak Łukasz, Sikorski Rafał, Zachariasiewicz Maciej, Zawiślak Karol, Żmij Grzegorz, Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata

Biała Księga. Propozycje zmian legislacyjnych mających na celu ulepszenie ram prawnych sądownictwa polubownego w Polsce

Warszawa - Katowice - Kraków - Wrocław - Poznań 2014, ss. 80

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32149

Błaszczak Łukasz, Ludwik Małgorzata

Sądownictwo polubowne (arbitraż)

Warszawa 2007, ss. 346

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30103

Błaszczak Łukasz, Marszałkowska-Krześ Elwira

Zapis na sąd polubowny a czynności notarialne (wybrane zagadnienia)

Rejent 2007, Nr 9, s. 9-31

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32041

Błaszczyk Paweł

Glosa do uchwały SN z dnia 7 maja 2009 r., III CZP 13/09. Zdatność arbitrażowa sporów ze stosunku spółki handlowej

Glosa 2010, Nr 1, s. 22-29

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30732

Błeszyński Jan

Arbitraż gospodarczy

PUG 1994, Nr 1, s. 2

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30200

Bodio Joanna

Zdatność arbitrażowa a zakres przedmiotowy zapisu na sąd polubowny według Kodeksu postępowania cywilnego

R.Pr. - dod. 2012, Nr 125, s. 2-8

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31127

Borris Christian

Regulacja DIS dotycząca rozstrzygania sporów korporacyjnych

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 87-94

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31854

Bredow Jens

Arbitrating Shareholder Resolution Disputes in Germany: The New DIS-Suplementary Rules for Corporate Law Disputes ('DIS-SRCoLD')

[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 469-502

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30931

Broniewicz Witold

Dział IV. Sąd polubowny

[w:] Witold Broniewicz, Postępowanie cywilne w zarysie, Warszawa 1995, s. 325-328

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30403

Brykczyński Jakub

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego dotyczące zapisu na sąd polubowny

[w:] Dorota Czura-Kalinowska (red.), Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów, Poznań 2009, s. 189-196

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30877

Budniak Aleksandra

Charakter prawny oraz dopuszczalność zawarcia zapisu na sąd polubowny w prawie polskim i niemieckim (cz. II)

Rej. 2008, Nr 10, s. 66-87

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30854

Marszałkowska-Krześ Elwira, Budniak-Rogala Aleksandra

Zdatność arbitrażowa - uwagi wybrane na tle nowelizacji ustawą z 31.07.2019 r.

[w:] Dumkiewicz Małgorzata, Szczotka Jerzy, Kopaczyńska-Pieczniak Katarzyna (red.), Sto lat polskiego prawa handlowego. Księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Andrzejowi Kidybie. Tom II, Warszawa 2020, s. 837-865

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32112

Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 26, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32489

Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 25, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32491

Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 29, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32483

Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 22, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32497

Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 27, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32487

Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 24, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32493

Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 23, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32495

Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 30, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32481

Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217

[w:] Gil Izabella (red.), Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2023, wyd. 31, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32450

Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 28, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32485

Całus Andrzej

Sprawa zdatności arbitrażowej w prawie angielskim i w prawie amerykańskim (federalnym i stanowym)

[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 513-541

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30934

Całus Andrzej

Uwagi prawnoporównawcze w kontekście konstrukcji prawnej art. 1157 k.p.c.

[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1625-1667

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31018

Pazdan Maksymilian, Sołtysiński Stanisław, Wardyński Tomasz, Włodyka Stanisław, Okolski Józef, Całus Andrzej

Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie

Warszawa 2010, ss. 887

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30952

Chyla Łukasz

Analiza ewolucji zdatności arbitrażowej tzw. sporów uchwałowych w świetle prawa niemieckiego

Studia Iuridica Toruniensia 2017, Tom XX (Nr 1), s. 79-97

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31927

Chyla Łukasz

Obecna sytuacja arbitrażu korporacyjnego w prawie polskim

PPPM 2016, Nr 19, s. 89-110

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31926

Chyla Łukasz

Reforma KPC w zakresie zdatności arbitrażowej sporów uchwałowych

ADR. Arbitraż i Mediacja 2019, Nr 3, s. 35-45

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32003

Chyla Łukasz

Remarks on the current situation of Polish intra-corporate dispute arbitration as compared to German and Italian equivalents

Fundamental and applied researches in practice of leading scientific schools 2020, Nr 4, s. 41-49

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32159

Chyla Łukasz

The challenges of Polish arbitration in shareholders’ resolution disputes

Przegląd Prawno-Ekonomiczny 2018, Nr 3/1, s. 349-366

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32082

Chyla Łukasz

Uwagi odnośnie do reformy polskiego prawa arbitrażowego w zakresie sporów wewnątrzkorporacyjnych - część I

Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne 2021, Tom 37, s. 255-272

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32232

Chyla Łukasz

Uwagi odnośnie sytuacji arbitrażu wewnątrzkorporacyjnego w Polsce dwa lata po reformie

ADR. Arbitraż i Mediacja 2021, Nr 3, s. 13-27

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32238

Chyla Łukasz

Zdatność arbitrażowa sporów uchwałowych w Polsce po nowelizacji KPC na tle wybranych zagranicznych porządków prawnych

ADR. Arbitraż i Mediacja 2020, Nr 3, s. 15-36

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32124

Glinka Justyna, Chyla Łukasz

Problematyka zdatności arbitrażowej w perspektywie sporów uchwałowych w spółkach kapitałowych

Internetowy Przegląd Prawniczy TBSP UJ 2016, Nr 8, s. 163-183

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31820

Glinka Justyna, Chyla Łukasz

Zdatność arbitrażowa sporów uchwałowych w wybranych zagranicznych porządkach prawnych

Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne 2017, Tom 21, s. 79-101

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32036

Chyla Łukasz, Olechowski Piotr

O przewadze arbitrażu nad sądownictwem powszechnym w kontekście sporów uchwałowych

Kortowski Przegląd Prawniczy 2017, Nr 1, s. 62-67

Zagadnienia kluczowe: arbiter , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32024

Wanat Emanuel, Cichorska Monika

Spory podatkowe w arbitrażu - część 1

Młoda Palestra 2017, Nr 1, s. 82-92

Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32367

Wanat Emanuel, Cichorska Monika

Spory podatkowe w arbitrażu - część 2

Młoda Palestra 2017, Nr 2, s. 62-69

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32366

Ciemiński Marcin

Możliwość oraz skutki poddania rozstrzygnięciu sądu polubownego sporów wynikających z weksla

PPH 2005, Nr 10, s. 37-42

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30464

Comi Urszula

Arbitraż - prawnoporównawcze spojrzenie na regulacje ustawodawstwa polskiego i francuskiego

[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 45-73

Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31205

Cudowska Maria

Koncepcja zdatności arbitrażowej na tle prawa insolwacyjnego. Uwagi w świetle systemu prawa polskiego i wybranych państw

Białystok 2021, ss. 232

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32344

Cudowska Maria

Remarks on the arbitrability of corporate disputes in Poland

PUG 2021, Nr 1, s. 35-39

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32158

Czeszejko-Sochacki Krzysztof

Tezy, klauzule rozjemcze i arbitrażowe

Konsultant 2009, Nr 15, s. 24-25

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32182

Czura-Kalinowska Dorota

Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów

Poznań 2009, ss. 307

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30704

Dalka Sławomir

Postępowanie arbitrażowe

Gdańsk 1988 (wyd. 2), ss. 237

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30405

Dalka Sławomir

Postępowanie arbitrażowe

Gdańsk 1982 (wyd. 1), s. 245

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30404

Dalka Sławomir

Sądownictwo polubowne w PRL

Warszawa 1987, ss. 227

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30111

Pörnbacher Karl, Dolgorukow Alexander

Zdatność arbitrażowa sporów korporacyjnych o zaskarżanie uchwał - perspektywa niemiecka

PPH 2016, Nr 3, p. 30-39

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31517

Pörnbacher Karl, Dolgorukow Alexander

Zdatność arbitrażowa sporów korporacyjnych (o zaskarżanie uchwał) - prespektywa niemiecka

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 9-30

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31848

Drozdowicz Krzysztof

Arbitraż w sprawach o roszczenia związane z opublikowaniem sprostowania w Prawie prasowym

[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 91-106

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31207

Durbas Maciej, Kos Rafał

Important changes to arbitration of corporate disputes introduced

Lexology 2019

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32193

Stadniczeńko Stanisław L., Duszka-Jakimko Hanna

Alternatywne formy rozwiązywania sporów w teorii i w praktyce. Wybrane zagadnienia

Opole 2008, ss. 214

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30677

Eizirik Nelson

Arbitraż w sporach korporacyjnych w Brazylii

e-Przegląd Arbitrażowy 2013, Nr 1-2, s. 35-42

Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31195

Ereciński Tadeusz

Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część czwarta: Przepisy z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego. Część piąta. Sąd polubowny (arbitrażowy), t. 5

Warszawa 2006 (wyd. 1), ss. 484

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30114

Ereciński Tadeusz

Zdatność arbitrażowa (art. 1157 KPC)

[w:] Sylwester Pieckowski (przew.), Piotr Nowaczyk, Jerzy Poczobut, Andrzej Szumański, Andrzej Tynel (red.), Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu, Warszawa 2008, s. 1-14

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30113

Ereciński Tadeusz, Weitz Karol

Sąd arbitrażowy

Warszawa 2008, ss. 430

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30117

Feller Bronisław

Kodeks postępowania cywilnego z orzecznictwem Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych, nowymi ustawami, okólnikami i rozporządzeniami Min. Sprawiedliwości, Komunikacji oraz Skarbu

Kraków 1938, s. 506-525

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30003

Fenichel Zygmunt

Sądy polubowne wedle kodeksu postępowania cywilnego

[w:] Fenichel Zygmunt, Polskie prawo prywatne i procesowe (studja), Kraków 1936, s. 867-890

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30004

Fenichel Zygmunt

Znaczenie klauzul arbitrażowych genewskich

[w:] Fenichel Zygmunt, Polskie prawo prywatne i procesowe (studja), Kraków 1936, s. 891-900, [Książka stanowi zbiór artykułów. Tekst stanowi przedruk z artykułu o tym samym tytule zamieszczonym w Przeglądzie Prawa i Administracji 1931, nr 3]

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30005

Figuła Patrycja

Zdatność ugodowa a zdatność arbitrażowa - analiza relacji na tle Kodeksu postępowania cywilnego

Przegląd Prawno-Ekonomiczny 2018, Nr 3/1, s. 265-276

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32080

Figura Edyta

Zdatność arbitrażowa sporów z zakresu konkurencji

[w:] Czura-Kalinowska Dorota (red.), Mediacja i arbitraż. Tom drugi: wybrane zagadnienia, Poznań 2010, [wydanie I]

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32398

Flaga-Gieruszyńska Kinga, Zieliński Andrzej

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2022, wyd. 11, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32452

Flaga-Gieruszyńska Kinga, Zieliński Andrzej

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019, wyd. 10, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35238

Franusz Anna

Arbitraż w sprawach rodzinnych

Studia Prawnoustrojowe 2021, Nr 51, s. 5-18

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32150

Franusz Anna

Zdatność arbitrażowa sporów w świetle art. 1157 KPC

ADR. Arbitraż i Mediacja 2014, Nr 3, s. 5-14

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31312

Frejowski Sebastian

Zdatność arbitrażowa w niemieckim kodeksie postępowania cywilnego

R.Pr. 2010, Nr 6, s. 58-65

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30976

Frejowski Sebastian

Zdatność sporu w sprawach sportowych

e-Przegląd Arbitrażowy 2012, Nr 2, s. 47-51

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31144

Łaszczuk Maciej, Pieckowski Sylwester, Poczobut Jerzy, Szumański Andrzej, Tomaszewski Maciej, Furtek Marek

Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi

Warszawa 2012, ss. 732

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31075

Gałązka Piotr

Banking Arbitration Proceedings in Poland - a few Remarks on Arbitral Procedure Problems

Osteuropa Recht 2013, Nr 2, s. 149-161

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32066

Garcia Irene Bajo

La solución extrajudicial de conflictos laborales en el derecho español

ADR 2020, Nr 1, s. 45-54

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32016

Garnuszek Anita, Mazur Laura, Orzeł Aleksandra

Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?

Warszawa 2013, ss. 709

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31202

Generowicz Zbigniew

Zdolność arbitrażowa i zdolność procesowa w postępownaiu arbitrażowym

Pal. 1970, Nr 12, s. 22-33

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30605

Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata

Diagnoza arbitrażu. Funkcjonowanie prawa o arbitrażu i kierunki postulowanych zmian

Wrocław 2014, ss. 593

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31452

Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata

Polish arbitration law

Wrocław 2014, ss. 646

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31445

Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata

Rozstrzyganie sporów korporacyjnych w postępowaniu arbitrażowym

[w:] Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), Arbitraż w Polsce, Warszawa 2011, s. 53-59, [także wersja angielska]

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31001

Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata, Kisielińska-Garncarek Joanna

Zdatność arbitrażowa sporu dotyczącego wyłączenia wspólnika za spółki z o.o. - glosa do postanowienia Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 15.12.2016 r., V ACz 1309/16

Glosa 2019, Nr 1, s. 33-40

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31963

Gębala Agnieszka

Granice dopuszczalności arbitrażu

R.Pr. 2008, Nr 2, s. 68-76; Biul.Arb. 2008, Nr 6, s. 59-69

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30230

Giemza Wojciech

Arbitraż w prawie konkurencji Unii Europejskiej

[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 191-213

Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31211

Głuszak Marcin

Problematyka sądownictwa polubownego w rezolucjach Rady Nieustającej (1776-1788)

Czasopismo Prawno-Historyczne 2016, Nr 2 (68), s. 85-108

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32045

Głuszak Marcin

The subject matter of arbitral tribunals in the resolutions of the Permanent Council (1776-1788)

Czasopismo Prawno-Historyczne 2021, Nr 2, s. 181-208

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32248

Goette Wulf

Zdatność arbitrażowa sporów o zaskarżanie uchwał w spółkach kapitałowych - rozwój orzecznictwa sądu najwyższego w Niemczech

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 65-78

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31851

Golat Rafał

Polubowne rozstrzyganie sporów

Warszawa 2007, ss. 184

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30122

Goldsztein Stanisław

Sądy polubowne.

PPH 1926, Nr 1, s. 23-27

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30068

Goldwag Naum

Przewodnik Sędziego Polubownego. Z przedmową Dyrektora Izby Handlowej Polski i Z.S.R.R. Kazimierza Szczerby-Likiernika

Warszawa 1938, ss. 102

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30006

Gołąb Stanisław

Sądy polubowne według projektu polskiej procedury cywilnej.

Pal. 1926, s. 49-66

Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownym

id: 30072

Gołąb Stanisław, Wusatowski Zygmunt

Kodeks Sądów Polubownych, Przepisy księgi trzeciej Kodeksu Postępowania Cywilnego poprzedzone wstępem, zawierającym rzut oka na sądownictwo polubowne i objaśnione na podstawie materiałów Komisji Kodyfikacyjnej, literatury oraz orzecznictwa sądów polskich z przepisami o stałych sądach i komisjach polubownych i o klauzulach arbitrażowych

Kraków 1933, ss. 238

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30007

Gonet Mateusz

Arbitraż w sprawach budowlanych - zarys problematyki

Nieruchomości 2014, Nr 1, s. 20-22

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31295

Grajzer Jakub, Klupś Krzysztof

Arbitraż w RFN na tle polskich rozwiązań

[w:] Dorota Czura-Kalinowska (red.), Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów, Poznań 2009, s. 293-308

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30869

Gudowski Jacek

Kodeks postępowania cywilnego. Orzecznictwo. Piśmiennictwo. Tom V

Warszawa 2020, ss. 936

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32459

Guzik Barbara

Zdatność arbitrażowa sporów dotyczących zaskarżania uchwał zgromadzenia wspólników i walnego zgromadzenia po 8.9.2019 r.

ADR. Arbitraż i Mediacja 2021, Nr 1, s. 25-31

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32146

Hołub Michał

Sądy polubowne w świetle postanowień obowiązującego kodeksu postępowania cywilnego

Rohatyn 1934, ss. 48

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30008

Hryniewiecki Jan

O polubownem załatwianiu sporów handlowych

Świat Kupiecki 1928, Nr 42

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30073

Jackowski Aleksander

Sprawy o unieważnienie uchwał zgromadzeń w spółkach kapitałowych a sąd polubowny.

PPC 1937, Nr 11-12, s. 353-361

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30074

Jakubecki Andrzej

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Wiśniewski Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Art. 1096-1217, Warszawa 2021

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32458

Jakubecki Andrzej

komentarz do art. 1514-1217

[w:] Wiśniewski Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Art. 1096-1217, Warszawa 2013 (wyd. II)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32471

Jurcewicz Witold, Wiśniewski Cezary

Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka

Warszawa 2017, ss. 383

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31846

Jurcewicz Witold, Wiśniewski Cezary

Zdatność arbitrażowa sporów korporacyjnych - perspektywa polska

PPH 2015, nr 10, s. 4-11

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31499

Jurcewicz Witold, Wiśniewski Cezary

Zdatność arbitrażowa sporów korporacyjnych - perspektywa polska

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 153-174

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31858

Jurek Piotr

Postępowanie polubowne w dziejach. Materiały konferencyjne (Przemyśl, 7-10.7.2005)

Wrocław 2006, ss. 192

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30417

Kaliński Maciej

„Rygoryzm odpowiedzialności wekslowej oraz funkcje weksla kolidują z trybem postępowania przed sądem polubownym. Nie może być uznane za stosowanie przymusu ekonomicznego korzystanie z przewidzianych prawem środków dla zabezpieczenia wykonania zobowiązania (np. w drodze aresztu statku)”. Glosa do wyroku s. apel. z dnia 9 lipca 1996 r., I ACr 560/96

PPH 1998, Nr 2, s. 42-45

Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31993

Kamieński Grzegorz

Zmiany w postępowaniu arbitrażowym

LEX/el. 2019

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego

id: 35277

Karkowski Paweł, Stefaniuk Weronika

Porównanie polskich i słowackich regulacji z zakresu prawa arbitrażowego

Internetowy Przegląd Prawniczy TBSP UJ 2018, Nr 3, s. 40-47

Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32027

Kisielińska Joanna

Rozstrzyganie sporów o domeny internetowe na przykładzie funkcjonowania Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej

[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Arbitration, Warszawa 2013, s. 248-270

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31214

Kita Ewelina

Zapis na sąd polubowny w sprawach ze stosunku pracy

ELSA 2015, Nr 3, s. 89-100

Zagadnienia kluczowe: arbiter , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32025

Kocon Agnieszka

Poland

[w:] Ned Beale, Barbara Lautenschlager, Giuseppe Scotti, Leo Van den hole (red.), Dispute Resolution Clauses in International Contracts. A Global Guide, Zurych-Bazylea-Genewa 2013, s. 433-458

Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska

id: 31292

Koenigstein Jerzy

Sądy polubowne w nowym K.P.C.

Egzekucja Sądowa 1932, Nr 15, s. 16-17

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30078

Korzan Kazimierz

Arbitraż i postępowanie arbitrażowe

Warszawa 1980, ss. 269

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30592

Korzonek Jan, Piasecki Władysław

Kodeks postępowania cywilnego i przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego z komentarzem uwzględniającym wszystkie przepisy pozostające w związku z procesem, materiały Komisji Kodyfikacyjnej, orzecznictwo Sądów Najwyższych b. państw zaborczych i polskiego oraz literaturę procesu cywilnego.

Miejsce Piastowe Wydawnictwo Tow. Św. Michała Archanioła 1931, s. 988 - 1029, [Część dotycząca sądów polubownych]

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30011

Kos Rafał

Ewolucja poglądów niemieckiej doktryny i orzecznictwa w zakresie oceny zdatności arbitrażowej sporów korporacyjnych i jej znaczenie dla polskiej praktyki arbitrażowej

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 135-152

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31857

Kos Rafał

The “Arbitrability II” Decision of German Supreme Court (BGH) - the German Benchmark for Arbitrating Corporate Disputes in Poland

[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 75-91

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31402

Kos Rafał

Zdatność arbitrażowa i klauzula arbitrażowa w sporach korporacyjnych. Komentarz do orzeczenia sądu polubownego

e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 3-4, s. 76-82

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31357

Kos Rafał

Zdatność arbitrażowa sporów o ważność uchwał spółek kapitałowych

PPH 2014, Nr 3, s. 28-36

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31242

Kos Rafał, Mentel-Rogowska Magdalena

New Provisions Regarding Arbitration that Were Entered into Force by the Polish Act of 31 July 2019 Amending Certain Acts in Order to Limit Regulatory Burdens (Journal of Laws of 2019, item 1495)

[w:] Bělohlávek Alexander J., Rozehnalová Naděžda (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2020, Volume X, Haga 2020, s. 67-83

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32299

Szczepiński Wiesław, Krużewski Bartosz

Zapis sporów wynikających z umów dotyczących nieruchomości na sąd polubowny za granicą

Pal. 1999 - 2000, Nr 12-1, s. 68-73

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30488

Mróz Teresa, Krysta-Mróz Dominika

Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 23 września 2010 r., III CZP 57/10

LEX/el. 2015

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31511

Krzemiński Jacek

Class action arbitration - w poszukiwaniu skutecznego mechanizmu dochodzenia roszczeń przez konsumentów

St. Iur. Torun. 2015, Nr 1, Tom 16, s. 137-163

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32220

Krzemiński Zdzisław

Glosa do postanowienia SN z 7.3.1979 r., III CRN 10/79 (dot. poddania sądowi polubownemu sporu do rozstrzygnięcia)

OSPiKA 1980, poz. 81 c

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30259

Zawicki Kamil, Kubas Andrzej, Selwa Magdalena

Current Case Law - Poland

[w:] Alexander J. Bělohlávek, Filip Černý, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2013, Vol. III, Nowy Jork 2013, s. 211-237

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska

id: 31308

Zawicki Kamil, Kubas Andrzej

The Scope of Mandatory Provisions of Procedural and Substantive Law Binding upon a Court of Arbitration

[w:] Alexander J. Bělohlávek, Filip Černý, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2013, Vol. III, Nowy Jork 2013, s. 3-24

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31288

Kuchnio Magdalena

komentarz do art. 1154-1168, 1205-1211

[w:] Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz, Warszawa 2022

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32447

Kuchnio Magdalena

komentarz do art. 1154-1168, 1205-1211

[w:] Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz aktualizowany, Lex/el. 2023

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35271

Kuratowski Roman

Sądownictwo polubowne, Studjum teoretyczno - praktyczne z uwzględnieniem prawodawstwa, obowiązującego w trzech dzielnicach Rzeczypospolitej, i polskiego Kodeksu postępowania cywilnego z roku 1930

Warszawa 1932, ss. 255

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30013

Kuska-Żak Ilona

Polubowne rozstrzyganie sporów w prawie francuskim - wybrane zagadnienia w aspekcie porównawczym-prawnym

[w:] Dorota Czura-Kalinowska (red.), Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów, Poznań 2009, s. 137-150

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30873

Marcisz Paweł, Lam Joanna

Dopuszczalność arbitrażu inwestycyjnego: między Achmeą a CETĄ. Glosa do orzeczenia Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych ARB/12/12, Vattenfall (w kwestii Achmei)

EPS 2019, Nr 11, s. 33-41

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjny

id: 31992

Lewandowski Paweł

Arbitration Agreement

[w:] Arbitration in Poland, Warszawa 2011, s. 51-64

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31037

Litauer Jan Jakób

Komentarz do Procedury Cywilnej. Postępowanie sporne. Postępowanie zabezpieczające. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego

Warszawa 1933, s. 289-308, [Księga trzecia. Sąd polubowny]

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30014

Łabenda Krzysztof P.

Arbitraż

Gdynia 2003, ss. 75

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30138

Łaszczuk Maciej, Szpara Justyna

Commercial Arbitration Know - how 2020 (the chapter on Poland)

Commercial Arbitration Know - how 2020

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32057

Łaszczuk Maciej, Szumański Andrzej

Regulamin Arbitrażowy Sądu Arbitrażowego przy KIG. Komentarz

Warszawa 2017, ss. 604

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31829

Makieła Magdalena

Zapis na sąd polubowny (klauzula arbitrażowa) i klauzule hybrydowe

Palestra 2022, Nr 11, s. 7-20

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32408

Mantel Adam

Sądy polubowne. Krótki zarys z wzorami pism ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb spółdzielni

Warszawa 1933, ss. 32

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30015

Markowski Michał

Wpływ przestępstwa przekupstwa na postępowanie arbitrażowe w międzynarodowym arbitrażu handlowym

e-Przegląd Arbitrażowy 2011, Nr 2, s. 27-39

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 30984

Marszałkowska-Krześ Elwira

Zaskarżenie uchwały wspólników w spółce z o.o. przed sądem polubownym

PPH 1998, Nr 3, s. 36-37

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30274

Mędrzecka Joanna

Poddawanie sporów pod rozstrzygnięcia sądu arbitrażowego ad hoc oraz kontrola sądu powszechnego nad orzeczeniem sądu polubownego

Pieniądze i Więź 2003, Nr 4, s. 175-182

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30275

Michalewicz Wojciech

Sąd polubowny i postępowanie polubowne

R.Pr. 1998, Nr 3, s. 32-41

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30277

Mikša Katažyna

Recognition and enforcement of foreign arbitral awards in Lithuania - GAZPROM case from a national perspective

Folia Iuridica Universitatis Wratislaviensis 2019, Nr 1, s. 53-66

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32056

Miszewski Wacław

Sądownictwo polubowne [w:] W. Miszewski, Proces cywilny w zarysie. Cz. 1, Warszawa - Łódź 1946

Warszawa - Łódź 1946, s. 251-265, [Rozdział publikacji]

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30838

Misztal-Konecka Joanna

komentarz do art. 1154-1160

[w:] Marciniak Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2020. Tom V. Art. 1096-1217, wyd. 1, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32473

Misztal-Konecka Joanna

komentarz do art. 1154-1160

[w:] Marciniak Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2017. Tom IV. Art. 1096-1217, wyd. 1, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35228

Miśko Tomasz, Sagan Dominika

Arbitraż i mediacja - praktyczne aspekty stosowania przepisów (Iwonicz Zdrój 18-20.10.2007 r.) - sprawozdanie

ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 1, s. 79 - 91

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30500

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 20, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32504

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 21, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32501

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 19, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32507

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1163, 1165-1193, 1195-1205, 1207-1213, 1215-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 18, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32508

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 15, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32513

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 14, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32514

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 12, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32516

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 2, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35226

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 17, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32511

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 6, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32522

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 16, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32512

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2014, wyd. 11, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32517

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 13, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32515

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 5, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35223

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2014, wyd. 10, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32518

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2013, wyd. 9, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32519

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2013, wyd. 8, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32520

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 1, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35227

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 3, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35225

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 7, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32521

Morek Rafał

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 4, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35224

Moryc Iwona

Zdatność arbitrażowa jako forma kontroli państwa nad sądownictwem polubownym

Ius et Administratio 2016, Nr 4, s. 96-111

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32374

Mucha Jagna

Arbitration of Consumer Disputes in the Relevant Case Law of the European Court of Justice

[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 350-368

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31220

Nazaruk Piotr

Regulacja zdatności arbitrażowej sporów w art. 1157 k.p.c. na tle prawno-porównawczym - uwagi de lege lata i de lege ferenda

Pieniądze i Więź 2014, Nr 64

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32382

Nekrošius Vytautas

Arbitration vs Mediation - The Lithuanian Situation

BSP 2017, Nr 4, s. 225-233

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32022

Niedziółka Tomasz

Arbitraż jako metoda rozstrzygania sporów przy świadczeniu usług w chmurze

[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 369-387

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31221

Nowaczyk Piotr, Pieckowski Sylwester, Poczobut Jerzy, Szumański Andrzej, Tynel Andrzej

Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu

Warszawa 2008, ss. 339

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30143

Nowaczyk Piotr, Syp Szymon

Arbitraż a prawo konkurencji - wybrane zagadnienia teoretyczne i praktyczne

iKAR 2013, Nr 5, s. 81-89

Zagadnienia kluczowe: arbiter , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31186

Nowak Łucja

Kwestia wyłączenia arbitrażu z zakresu obowiązywania rozporządzenia 44/2001 - sprawa West Tankers i sprawozdanie Komisji

Biul.Arb. 2010, Nr 1, s. 65-79

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30665

Okolski Józef, Strzelecka Sonia

Problematyka legitymacji akcjonariusza współmałżonka w świetle podziału majątku wspólnego a zdatność arbitrażowa

PPH 2016, nr 1, s. 25-33

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31508

Okolski Józef, Strzelecka Sonia

Zdatność arbitrażowa w sporach na tle podziału majątku wspólnego małżonków w postaci akcji

[w:] Poczobut Jerzy, Wiśniewski Andrzej W. (red.), Prawo prywatne i arbitraż. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Maciejowi Tomaszewskiemu, Warszawa 2016, s. 225-245

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31527

Olechowski Marcin, Tujakowska Anna

A New Framework for Arbitration of Corporate Disputes in Poland

Kluwer Arbitration Blog 2019

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32316

Olechowski Marcin, Tujakowska Anna

Latest Changes in Polish Civil Procedure: An Opportunity for Arbitration?

Kluwer Arbitration Blog 2019

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32315

Olechowski Marcin, Tujakowska Anna

The latest Changes in Polish Civil Procedure - An Opportunity for Arbitration?

Biul. Arb. 2020, Nr 25, s. 38-44, [This article is a modified version of two blog posts originally published on the Kluwer Arbitration Blog available at http://arbitrationblog.kluwerarbitration.com/2019/12/19/latest-changes-in-polish-civil-procedure-an-opportunity-for-arbitration/ and http://arbitrationblog.kluwerarbitration.com/2019/12/22/a-new-framework-for-arbitration-of-corporate-disputes-in-poland/]

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32064

Olszewski Jan

Arbitraż i mediacja. Aktualne problemy teorii i praktyki funkcjonowania sądów polubownych i ośrodków mediacyjnych. Materiały konferencyjne (Nałęczów Zdrój 8 - 10.05.2009 r.)

Rzeszów 2009, ss. 435

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30674

Olszewski Jan

Arbitraż i mediacja. Praktyczne aspekty stosowania przepisów. Materiały konferencyjne (Iwonicz Zdrój, 18-20.10.2007 r.)

Rzeszów 2007, ss. 320

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30146

Olszewski Jan

Sądy polubowne i mediacja

Warszawa 2008, ss. 392

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30145

Opaliński Łukasz

Arbitraż w krajowym obrocie gospodarczym

Prace laureatów konkursu im. Prof. Jerzego Jakubowskiego, edycja druga, Warszawa 2005, s. 195-244

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30960

Orecki Marcin

Jurisdictional Conflicts in Investment Arbitration

ADR. Arbitraż i Mediacja 2014, Nr 1, s. 27-38

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjny

id: 31273

Orecki Marcin

Polskie przepisy o sądzie polubownym (arbitrażowym) - uwagi de lege ferenda

PPC 2014, Nr 2, s. 198-237

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31272

Osowy Piotr

Zarys problematyki zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu przed sądem polubownym w świetle nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z dnia 2.7.2004 r.

PS 2005, Nr 6, s. 88-97

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30298

Paczoska Dorota

Zdatność arbitrażowa w prawie niemieckim i szwajcarskim. Analiza prawnoporównawcza

PPPM 2010, t. 7, s. 69-90

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31013

Pankowska-Lier Beata, Pfaff Dieter

Arbitraż gospodarczy. Praktyka, uznanie i wykonanie wyroków, dokumenty

Warszawa 2000, ss. 251

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30147

Paszkowski Jerzy

komentarz do art. 1154-1182

[w:] Szanciło Tomasz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019. Tom II. Art. 506-1217, wyd. 1, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35236

Pazdan Maksymilian

Intertemporalne aspekty zapisu na sąd polubowny

[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 387-401

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31096

Piasecki Kazimierz

Postępowanie sądowe i arbitrażowe w sprawach gospodarczych

Warszawa 2003, ss. 336

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30594

Piaskowska Olga Maria

Kodeks postępowania cywilnego. Wybór orzecznictwa. Komentarz orzeczniczy

Warszawa 2014, ss. 1064

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32470

Poczobut Jerzy, Wiśniewski Andrzej W.

Prawo prywatne i arbitraż. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Maciejowi Tomaszewskiemu

Warszawa 2016, s. 460

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31519

Pokryszka Katarzyna

New Provisions of Polish Law Concerning Arbitration - Selected Issues

Pr. Nauk. UŚl 2009, vol. 1, s. 68-75

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30980

Popiołek Wojciech

Rozstrzyganie sporów korporacyjnych w postępowaniu arbitrażowym na gruncie obowiązującego prawa polskiego

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 47-54

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31850

Popiołek Wojciech

Zdatność arbitrażowa sporów o prawa majątkowe

PPH 2020, Nr 6, s. 4-12

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32058

Potrzobowski Karol

Sąd polubowny według kodeksu postępowania cywilnego

Warszawa 1981, ss. 62

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30156

Potrzobowski Karol, Żywicki Władysław

Sądownictwo polubowne. Komentarz dla potrzeb praktyki.

Warszawa 1961, ss.107

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30157

Pruś Piotr

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II. Art. 506-1217, Warszawa 2015 (wyd. III)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32463

Pruś Piotr

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom II, Art. 478-1217, LEX/el. 2022

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32449

Pruś Piotr

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II. Art. 478-1217, Warszawa 2021 (wyd. IV), ss. 1800

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32460

Pruś Piotr

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II, LEX/el. 2020

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32461

Pruś Piotr

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Warszawa 2013 (wyd. II)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32462

Regiec Agnieszka P.

Zdatność arbitrażowa sporów w Stanach Zjednoczonych Ameryki

ADR 2016, Nr 2, s. 57-68

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31784

Richter Maurycy

Kodeks postępowania cywilnego z przepisami wprowadzającemi oraz pokrewnemi ustawami i rozporządzeniami

Przemyśl-Warszawa 1933, s. 336-354, [Część dotycząca sądów polubownych]

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30584

Riedl Krzysztof

Dochodzenie roszczeń z zobowiązań naturalnych przed sądem polubownym

KPP 2018, Nr 4, s. 969-1004

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31987

Rodziewicz Piotr

Wpływ ogłoszenia upadłości w Polsce na zagraniczne postępowanie arbitrażowe

PPPM 2011, Tom 8, s. 57-82

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31119

Romańczuk Henryk

Polubowne rozstrzyganie sporów między konsumentami a dostawcami usług telekomunikacyjnych

[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 493-509

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31100

Rosenberg Józef Marceli

Kodeks Sądów Polubownych, systemat - teksty ustawa - komentarze - orzecznictwo - wzory. Opatrzył przedmową Prof. Jan Namitkiewicz, Sędzia Sądu Najwyższego

Warszawa 1933, ss. 200

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30018

Rozenblüth Ignacy

Sądownictwo polubowne.

Pal. 1926, s. 461-469

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30095

Ryszkowski Karol

Disputes related to the company’s relationship in arbitration proceedings in the light of the amendments to the Polish Code of Civil Procedure from 2019

Cadernos de Dereito Actual 2020, Nr 2, s. 142-157

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32259

Ryszkowski Karol

New technologies in the Polish commercial arbitration

[w:] Suchoža Jozef, Husár Ján, Hučková Regina (red.), Právo, obchod, ekonomika: zborník príspevkov, Koszyce 2020, s. 249-253

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32258

Ryszkowski Karol

Rozdział XVII. Arbitraż w sprawach konsumenckich a nowe technologie

[w:] Długosz Zbigniew, Podgórski Krzysztof, Sługocka-Krupa Elżbieta (red.), Reklamacje, mediacje i inne postępowania w sprawach konsumenckich, Warszawa 2021, s. 205-218

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego

id: 32256

Ryszkowski Karol

Spory ze stosunku spółki w postępowaniu przed sądem polubownym w świetle nowelizacji KPC

ADR. Arbitraż i Mediacja 2020, Nr 2, s. 89-96

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32063

Ryszkowski Karol

The arbitration in consumer matters and new technologies in Polish law against the background of European Union law

[w:] Suchoža Jozef, Husár Ján, Hučková Regina (red.), Právo, obchod, ekonomika 10: zborník vedeckých prác, Koszyce 2021, s. 184-195

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego

id: 32257

Ryszkowski Karol

Zdatność arbitrażowa w sporach z zakresu własności intelektualnej w prawie polskim na tle prawa niemieckiego oraz prawa amerykańskiego

Roczniki Nauk Prawnych 2020, Nr 1, s. 119-130

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32091

Sacha Gabriela

Arbitraż w sporach z zakresu własności intelektualnej

ADR. Arbitraż i Mediacja 2018, Nr 3, s. 87-96

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31973

Sadowski Wojciech, Wętrys Ewelina

Zapis na sąd polubowny w umowie głównej a roszczenia pozakontraktowe związane z tą umową

e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 3-4, s. 6-40

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31354

Sikorski Rafał

General Issues

[w:] Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata (red.), Polish arbitration law, Wrocław 2014, s. 33-84

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31446

Sikorski Rafał

Zagadnienia ogólne

[w:] Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata (red.), Diagnoza arbitrażu. Funkcjonowanie prawa o arbitrażu i kierunki postulowanych zmian, Wrocław 2014, s. 34-81

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31453

Sikorski Tadeusz

Kodeks postępowania cywilnego

Wilno 1931, s. 155-166, [Część dotycząca sądów polubownych]

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30020

Siwik Robert

Das Schiedsgericht - die effektive Lösung von Streitigkeiten in Polen

Osteuropa Recht 2008, Nr 6, s. 377-384

Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32065

Siwik Robert

Zdatność arbitrażowa sporów ze stosunku spółki

[w:] R.L. Kwaśnicki, P. Letolc (red.), Prawo spółek handlowych. Orzecznictwo 2009-2010, Warszawa 2011, s.

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31011

Skąpski Józef

Sąd polubowny

[w:] Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, Polska procedura cywilna. Projekty referentów z uzasadnieniem, Tom I, Warszawa 1928, s. 245-260

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30002

Skoczylas Józef

Sądownictwo arbitrażowe w nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 28 lipca 2005 r.

[w:] Jan Olszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Aktualne problemy teorii i praktyki funkcjonowania sądów polubownych i ośrodków mediacyjnych. Materiały konferencyjne (Nałęczów Zdrój 8 - 10.05.2009 r.), Rzeszów 2009, s. 349-362

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30675

Skowroński Grzegorz

O pojęciu arbitrażowości sporu - zarys prawnoporównawczy

PUG 2011, Nr 2, s. 32-36

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30995

Sokołowska Lidia

La protection des tiers en droit de l’arbitrage. Quelques réflexions sur l’arbitrabilité des litiges en droit polonais et compare

Internetowy Przegląd Prawniczy TBSP UJ 2018, Nr 1, s. 49-59

Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32029

Sokołowska Lidia

Modern Arbitrability Models - Between Uniformity and Diversity of the Rule

Internetowy Przegląd Prawniczy TBSP UJ 2017, Nr 9, s. 164-176

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31907

Sokołowska Lidia

Regulacja prawna zdatności arbitrażowej sporów z zakresu prawa prywatnego na gruncie europejskich tradycji prawnych. Inspiracje dla polskiego prawa arbitrażowego

PWPMEiP 2012, Vol. X, s. 153-161

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31173

Sokołowska Lidia

Zdatność arbitrażowa sporu i jej znaczenie jako przesłanki skargi o uchylenie wyroku arbitrażowego - uwagi prawnoporównawcze w świetle nowelizacji belgijskiego prawa arbitrażowego

e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 1-2, s. 83-91

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31284

Sokołowska Lidia

Zmiana kryterium zdatności arbitrażowej w prawie polskim z perspektywy prawnoporównawczej

ADR. Arbitraż i Mediacja 2019, Nr 1, s. 57-65

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32007

Sołtysik Stanisław

komentarz do art. 1157, 1212-1217

[w:] Rylski Piotr (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2022, wyd. 1, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32454

Sołtysik Stanisław

Podstawy odmowy uznania i wykonania zagranicznego orzeczenia arbitrażowego według Konwencji nowojorskiej

Warszawa 2019, ss. 408

Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32019

Sołtysiński Stanisław

Granice zdatności arbitrażowej sporów korporacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem zaskarżania uchwał organów spółek: zarys najważniejszych kwestii spornych

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 31-46

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31849

Sołtysiński Stanisław

Związanie zapisem na sąd polubowny i orzeczeniem arbitrażowym członków zgrupowania spółek, ich wspólników i interesariuszy

PPPM 2012, Nr 11, s. 9-28

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjny

id: 31198

Stefanowicz Krzysztof

Krajobraz arbitrażowy w Polsce - widok subiektywny

[w:] Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), Arbitraż w Polsce, Warszawa 2011, s. 9-18, [także angielska wersja językowa]

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30997

Sujkowska Maja

Materialnoprawne podstawy rozstrzygnięcia sporu w postępowaniu arbitrażowym

Ius Novum 2008, Nr 4, s. 110-133

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30339

Suliński Grzegorz

Dopuszczalność poddania sporu ze stosunku spółki pod rozstrzygnięcie sądu polubownego

PPH 2005, Nr 12, s. 28-34

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30341

Suliński Grzegorz

Rozstrzyganie sporów ze stosunku spółki kapitałowej przez sąd polubowny

Warszawa 2008, ss. 268

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30163

Suliński Grzegorz

Zdolność ugodowa sporów o zaskarżenie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych

ADR. Arbitraż i Mediacja 2014, Nr 3, s. 61-68

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31317

Surma Aleksandra

Dopuszczalność poddania do rozpoznania sądowi polubownemu sporów dotyczących uchylenia lub stwierdzenia nieważności uchwał organów spółek kapitałowych

Stud. Praw.-Ekonom. 2014, Nr 93, s. 79-94

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31501

Surma Aleksandra

Zakres podmiotowy zapisu na sąd polubowny w sporach korporacyjnych - problem związania zapisem organów spółki kapitałowej

[w:] Rogacka-Rzewnicka Maria, Weitz Karol, Girdwoyń Katarzyna, Zembrzuski Tadeusz (red.), Polskie prawo procesowe w obliczu zmian, Warszawa 2016, s. 27-42

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32372

Szafran Dominika

Uznawanie i wykonywanie orzeczeń kończących postępowanie w sprawach dotyczących sporów inwestycyjnych

Internetowy Przegląd Prawniczy TBSP UJ 2017, Nr 10, s. 120-132

Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , konwencja nowojorska , arbitraż inwestycyjny , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32030

Szafran Dominika

Zdatność arbitrażowa sporów korporacyjnych w prawie polskim i niemieckim

Acta Erasmiana 2018, Tom XVI, s. 64-74

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32361

Szczekala-Liharewska Justyna

Zdatność arbitrażowa sporów wynikających ze stosunków pomiędzy bankami a ich klientami indywidualnymi (konsumentami) w wybranych jurysdykcjach

e-Przegląd Arbitrażowy 2013, Nr 3-4, s. 37-46

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31249

Szlęzak Andrzej

Zdatność arbitrażowa i ugodowa sporów korporacyjnych - co dalej?

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 79-86

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31853

Szlęzak Andrzej

Zdatność arbitrażowa w sporach o ustalenie nieważności umowy - komentarz do orzeczenia Sądu Okręgowego w Toruniu z 21 grudnia 2009 r. oraz Sądu Najwyższego z 21 maja 2010 r.

[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 313-320

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30917

Szostek Dariusz, Świerczyński Marek

Arbitraż elektroniczny

KPP 2007, Nr 2, s. 471-523

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30714

Szpręga Wincenty

Sądownictwo polubowne w stosunkach handlowych i przemysłowych na ziemiach zachodnich Rzeczypospolitej Polskiej

Bydgoszcz 1930, ss. 82

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30022

Szpręga Wincenty

Sądownictwo polubowne według nowego Kodeksu Postępowania Cywilnego

Bydgoszcz 1933

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30023

Szumański Andrzej

Dopuszczalność kognicji sądu polubownego w sprawach o zaskarżanie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych

[w:] Leszek Ogiegło, Wojciech Popiołek, Maciej Szpunar, Rozprawy prawnicze. Księga pamiątkowa Profesora Maksymiliana Pazdana, Kraków 2005, s. 515-535

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30166

Szumański Andrzej

Problem dopuszczalności modyfikacji treści umowy w wyroku sądu arbitrażowego w świetle prawa polskiego

[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 321-332

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30918

Szumański Andrzej

Przeszkody prawne” w przyjęciu kognicji sądów arbitrażowych w sporach o zaskarżanie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych (uwagi de lege lata oraz de lege ferenda)

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 111-130

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31856

Szumański Andrzej

System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8

Warszawa 2015, ss. 1175

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31474

Szumański Andrzej

System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8

Warszawa 2009, ss. 1200

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30683

Szumański Andrzej

Zakres podmiotowy zapisu na sąd polubowny w sporze ze stosunku spółki kapitałowej ze szczególnym uwzględnieniem sporu powstałego na tle rozporządzenia prawami udziałowymi

[w:] Sylwester Pieckowski (przew.), Piotr Nowaczyk, Jerzy Poczobut, Andrzej Szumański, Andrzej Tynel (red.), Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu, Warszawa 2008, s. 227-244

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30791

Szumański Andrzej

Zmiany polskiego prawa arbitrażowego w zakresie arbitrażu korporacyjnego

PPH 2020, Nr 7, s. 5-17

Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32085

Śledzikowski Marcin

Kognicja sądu polubownego w sprawach należących do właściwości sądu rejestrowego

ADR. Arbitraż i Mediacja 2016, Nr 1, s. 81-91

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31571

Tofel Marcin

Aktualności i orzecznictwo: Zdatność arbitrażowa sporu o ustalenie nieważności czynnośći prawnej

Pr.Sp. 2011, Nr 7, s. 10-11

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31007

Tofel Marcin

Aktualności i orzecznictwo: Związanie członka zarządu klauzulą arbitrażową zawartą w umowie spółki z o.o.

Pr.Sp. 2010, Nr 11, s. 7-8

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31008

Tomaszewski Maciej

O zaskarżaniu uchwał korporacyjnych do sądu polubownego - de lege ferenda

PS 2012, Nr 4, s. 22-39

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31055

Tomaszewski Maciej

Umowa o arbitraż

[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 7, Warszawa 2009, s. 259-355

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30783

Trammer Henryk

Rozstrzyganie przez sądy polubowne sporów cywilnych ze stosunków współpracy gospodarczej

PiP 1973, Nr 2, s. 32

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30547

Tynel Andrzej

Kilka uwag w sprawie przepisów kpc o sądownictwie arbitrażowym (polubownym)

Konsultant 2009, Nr 13, s. 7-8

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32183

Uliasz Marcin

Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do artykułów 506-1217

Warszawa 2007, ss. 832

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30442

Uliasz Marcin

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Uliasz Marcin, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2008, wyd. 2, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35246

Uliasz Marcin

Wybrane zagadnienia dotyczące poddania sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego

[w:] Jan Olszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Praktyczne aspekty stosowania przepisów. Materiały konferencyjne (Iwonicz Zdrój, 18-20.10.2007 r.), Rzeszów 2007, s. 297-306

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30176

Uliasz Roman

Zaskarżanie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych przed sądem arbitrażowym

PEP 2006, Nr 10, s. 55-59

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30798

Varga István

The Relationship between the Extension of Arbitration to Competition Law and the Private Enforcement of Competition Law

[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 100-124

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31404

Wach Andrzej

Alternatywne formy rozwiązywania sporów sportowych

Warszawa 2005, ss. 324

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30177

Wach Andrzej

Arbitraż sportowy

[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 16, Warszawa 2009, s. 829-852

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30761

Wach-Pawliczak Małgorzata

Wyłączenie wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez sąd arbitrażowy - glosa - V ACz 1309/16

MoP 2017, Nr 18, s. 998-1001

Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31906

Wajsfater Ignacy

Sądy Polubowne. Ustawodawstwo - wykładnia orzecznictwo - praktyka

Warszawa 1938, ss. 80

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30025

Waśkowski Eugenjusz

Podręcznik Procesu Cywilnego 1. Ustrój sądów cywilnych 2. Postępowanie sporne

Wilno 1932, s. 297-298, [Część dotycząca sądów polubownych]

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30026

Weiss Ireneusz

Niektóre problemy dotyczące postępowania arbitrażowego

Kraków 1967, ss. 130

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30599

Weitz Karol

Dopuszczalność poddania sporów wekslowych pod rozstrzygnięcie sądu polubownego

Pal. 2006, Nr 3-4, s. 214-220

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30375

Weitz Karol

Granice zdatności arbitrażowej sporów ze stosunku spółki (relacja między art. 1157 i art. 1163 § 1 k.p.c.)

Pal. 2009, Nr 11-12, s. 252-255

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30655

Weitz Karol

komentarz do art. 1155-1157, 1160-1168

[w:] Ereciński Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom IV. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy), Warszawa 2017 (wyd. 5)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32469

Weitz Karol

Zdatność arbitrażowa sporów o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z powodu nieważności czynności prawnej

Palestra 2011, Nr 5-6, s. 128-131

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31003

Więzowska-Czepiel Beata

Nowe uregulowania sądownictwa polubownego w sporach wynikających z umów, których stroną jest konsument

PPH 2017, Nr 3, s. 43-49

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31827

Windakiewicz Józef

Ustawa o postępowaniu sądowem w cywilnych sprawach spornych (procedura cywilna) obowiązująca na ziemiach b. zaboru austrjackiego tudzież na Spiszu i Orawie i ustawa zaprowadzająca procedurę cywilną (ustawa wprowadcza) w nowym przekładzie ze wszystkiemi późniejszemi zmianami tudzież z uwagami, objaśnieniami, orzeczeniami Sądu Najwyższego z dodaniem przepisów o postępowaniu w sprawach małżeńskich, przepisów polskich zmieniających procedurę cywilną i taryfy adwokackiej.

Warszawa 1925, s. 420-430, [Część dotycząca sądów polubownych]

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30027

Wisławska Aleksandra

Zakres zdatności arbitrażowej w prawie polskim

Zeszyt Prawniczy UAM 2021, Nr 11, s. 279-292

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32246

Wiśniewski Andrzej W.

Arbitraż korporacyjny

[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 15, Warszawa 2009, s. 785-827

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30789

Wiśniewski Andrzej W.

Kwestia praktycznej przydatności arbitrażu w stosunkach korporacyjnych

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 65-78

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31852

Wiśniewski Andrzej W.

Międzynarodowy arbitraż handlowy w Polsce. Status prawny arbitrażu i arbitrów

Warszawa 2011, ss. 612

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31015

Wiśniewski Andrzej W.

Rozstrzyganie sporów korporacyjnych przez sądy polubowne w świetle nowej regulacji zdatności arbitrażowej sporów

[w:] Sylwester Pieckowski (przew.), Piotr Nowaczyk, Jerzy Poczobut, Andrzej Szumański, Andrzej Tynel (red.), Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu, Warszawa 2008, s. 267-298

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 30180

Wiśniewski Andrzej W.

Rozstrzyganie sporów korporacyjnych spółek kapitałowych przez sądy polubowne - perspektywa ustawowego rozstrzygnięcia, cz. 2

Pr.S. 2005, Nr 5, s. 9-17

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30382

Wiśniewski Andrzej W.

Rozstrzyganie sporów korporacyjnych spółek kapitałowych przez sądy polubowne - struktura problemu, cz. 1

Pr.S. 2005, Nr 4, s. 10-19

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30381

Wiśniewski Andrzej W.

Zdolność i zdatność arbitrażowa

[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 6, Warszawa 2009, s. 223-257

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 30788

Wiśniewski Andrzej W.

Zdolność i zdatność arbitrażowa

[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 6, Warszawa 2015, s. 277-309

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31480

Wiśniewski Cezary

O potrzebie dyskusji na temat zdatności arbitrażowej sporów korporacyjnych

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 5-8

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31847

Wojdył Sebastian

Możliwość poddania pod rozstrzygnięcie sądu polubownego sporu o ustalenie ważności czynności prawnej. Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 23 września 2010 r., III CZP 57/10

Gdańskie Studia Prawnicze - Przegląd Orzecznictwa 2011, Nr 2, s. 111-117

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31057

Wolak-Danecka Anna

Arbitraż w Republice Czeskiej

Biul. Arb. 2010-2011, Nr 4, s. 71-81

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30989

Wolak-Danecka Anna

Rozstrzyganie sporów przez sąd polubowny - próba ujęcia zdatności arbitrażowej

Rej. 2013, Nr 4, s. 123-143

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31157

Wolff Reinmar

Spory korporacyjne przed sądami arbitrażowymi w Niemczech - zagadnienia praktyczne i teoretyczne

[w:] Jurcewicz Witold, Pörnbacher Karl, Wiśniewski Cezary (red.), Spory korporacyjne w praktyce arbitrażowej - perspektywa polska i niemiecka, Warszawa 2017, s. 95-110

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31855

Wójcik Mariusz Piotr

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Warszawa 2015 (wyd. VI)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32467

Wójcik Mariusz Piotr

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do art. 730-1217, Warszawa 2017 (wyd. VII)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32465

Wójcik Mariusz Piotr

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom II. Art. 730-1217, LEX/el. 2019

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32464

Wójcik Mariusz Piotr

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Komentarz aktualizowany do Kodeksu postępowania cywilnego, LEX/el. 2016

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 32466

Wójtowicz Piotr

Labour Law and ADR in Switzerland - Selected Topics. Mediation, Arbitration and Collective Employment Contracts, Arbitrability of Labour Law Claims

Themis Polska Nova 2015, Nr 1, s. 209-222

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31949

Wrześniewski Paweł

Charakter prawny zapisu na sąd polubowny

Warszawa 2011, ss. 318

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 31004

Wydra Łukasz

Kilka uwag o zdatności arbitrażowej sporów gospodarczych

Młoda Palestra 2016, Nr 3, s. 44-52

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32373

Wydra Łukasz

Wykonalność orzeczeń arbitrażowych w sprawach z zakresu prawa pracy

Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2022, Nr 2, s. 52-75

Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32334

Wydra Łukasz

Zdatność arbitrażowa sporów korporacyjnych (uchwałowych) po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

ZNURz 2020, Nr 2, s. 282-293

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32148

Zachariasiewicz Maciej

Dopuszczalność wykonania zagranicznego wyroku arbitrażowego przy wadliwym oznaczeniu pozwanego - Skarbu Państwa. Glosa do postanowienia SN z dnia 17 lipca 2017 r., III CZP 55/07

PPC 2019, Nr 1, s. 89-107

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 31994

Zachariasiewicz Maciej

Kilka refleksji w odniesieniu do możliwości rozwoju postępowań grupowych w arbitrażu w Polsce

ADR. Arbitraż i Mediacja 2014, Nr 1, s. 51-77

Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31275

Zachariasiewicz Maciej

Klauzula porządku publicznego jako podstawa odmowy uznania lub wykonania orzeczenia sądu polubownego w polskim prawie arbitrażowym na tle prawnoporównawczym

PPPM 2010, t. 6, s. 61-114

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska

id: 30977

Zachariasiewicz Maciej

Korupcja w arbitrażu międzynarodowym: zdatność arbitrażowa sporu i prawo właściwe

[w:] Poczobut Jerzy, Wiśniewski Andrzej W. (red.), Prawo prywatne i arbitraż. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Maciejowi Tomaszewskiemu, Warszawa 2016, s. 436-458

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownym

id: 31537

Zedler Feliks

Arbitraż (Sąd polubowny)

[w:] Andrzej Koch, Jacek Napierała (red.), Umowy w obrocie gospodarczym, Kraków 2006, s. 849-859

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 30444

Zielepucha Maciej

Nowelizacje przepisów części piątej Kodeksu postępowania cywilnego w latach 2017-2019 - ocena wprowadzonych regulacji

Annales UMCS 2022, Nr 2, Vol. 69, s. 161-175

Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownym

id: 32406

Zieliński Andrzej

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2011, wyd. 5, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35243

Zieliński Andrzej

komentarz do art. 1154-1217

Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2016, Warszawa 2015 (wyd. 8)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35240

Zieliński Andrzej

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2009, wyd. 4, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35244

Zieliński Andrzej

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2012, wyd. 6, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35242

Zieliński Andrzej

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2017, wyd. 9, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35239

Zieliński Andrzej

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2014, Warszawa 2013 (wyd. 7)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35241

Zieliński Andrzej

komentarz do art. 1154-1217

[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2008, wyd. 3, Legalis

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 35245

Żerański Paweł

Płaszczyzna arbitrażowo-mediacyjna w postępowaniach o zatwierdzenie tabel, sporach związanych z ich stosowaniem i sporach związanych z zawarciem umów o reemisję w prawie autorskim

PUG 2012, Nr 4, s. 30-36

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 31071

Żmij Grzegorz

The arbitrability of disputes concerning personal rights

PPPM 2018, Nr 22, s. 87-98

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 32012

Żukrowska Małgorzata

Spory uchwałowe w postępowaniu arbitrażowym w świetle nowelizacji art. 1157 i 1163 k.p.c. oraz Regulaminów SA KIG i SA Lewiatan (cz. I)

PPH 2021, Nr 7, s. 41-46

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu

id: 32162

Barczyk Marcin, Brzóska Małgorzata, Srokosz Tomasz

Arbitraż jako naturalny sposób rozwiązywania sporów powstałych na gruncie kontraktów typu FIDIC

ADR. Arbitraż i Mediacja 2011, Nr 3 (15)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 50152

Białecki Marcin

Pojęcie klauzuli arbitrażowej oraz zdatności arbitrażowej

ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 1 (5)

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny, zdatność arbitrażowa sporu

id: 50046

Budniak Aleksandra

Zdolność arbitrażowa

ADR. Arbitraż i Mediacja 2012, Nr 4 (20)

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 50211

Kocowska-Siekierka Elżbieta

Przepisy czeskiej ustawy o arbitrażu. Przekład z wprowadzeniem

ADR. Arbitraż i Mediacja 2013, Nr 3 (23)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 50250

Pietraszewski Mateusz

Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 7.5.2009 r.

ADR. Arbitraż i Mediacja 2010, Nr 3 (11)

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 50114

Pietraszewski Mateusz

Zdatność arbitrażowa sporu w świetle najnowszego orzecznictwa Sądu Najwyższego

ADR. Arbitraż i Mediacja 2011, Nr 2 (14)

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 50138

Ryszkowski Karol

Klauzula porządku publicznego w postępowaniu przed sądem polubownym a zdatność arbitrażowa

ADR. Arbitraż i Mediacja 2013, Nr 1 (21)

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 50228

Sikorski Rafał

Zdatność arbitrażowa spraw z zakresu własności intelektualnej

ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 2 (6)

Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu

id: 50062

Sójka Tomasz

Rozstrzyganie przez sąd arbitrażowy sporów z zakresu zorganizowanego obrotu papierami wartościowymi

ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 2 (6)

Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólne

id: 50063

Suliński Grzegorz

Dopuszczalność kognicji sądu polubownego w sporze o rozwiązanie spółki z o.o.

ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 3 (3)

Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego, zdatność arbitrażowa sporu

id: 50023

Wiliński Piotr

Skuteczność umowy o arbitraż

ADR. Arbitraż i Mediacja 2010, Nr 4 (12)

Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny, zdatność arbitrażowa sporu

id: 50124

do góry