zagadnienia
arbiter
| wszystkie zagadnieniaWszystkie dokumenty dla zagadnienia: 420
Orzecznictwo: 53 | Bibliografia: 351 | Publikacje arbitraz.laszczuk.pl: 3 | Publikacje ADR. Arbitraż i Mediacja: 13Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 2021 r. V CSKP 30/21
1. W postępowaniu wszczętym skargą o uchylenie wyroku sądu polubownego przepisy określające podstawy tej skargi (art. 1206 § 1 i 2 k.p.c.) stanowią podstawę merytorycznego rozstrzygnięcia co do istoty sprawy, co uzasadnia traktowanie ich w kontekście podstaw kasacyjnych jako funkcjonalnego odpowiednika norm prawa materialnego (…).
2. [Z]datność arbitrażowa sporu, stanowiąca jedną z przesłanek skuteczności zapisu, podlega ocenie sądu rozpoznającego skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego bez względu na to, czy skarżący podnosił w tej mierze zarzuty w postępowaniu arbitrażowym i czy powołał się w skardze na to uchybienie (…).
3. Zachowanie wymagań co do składu sądu polubownego, w tym prawidłowość powołania arbitrów, może być (…) przedmiotem oceny w postępowaniu postarbitrażowym, bez względu na uprzednie rozstrzygnięcie tej kwestii przez sąd polubowny.
4. Przepis art. 1206 § 1 pkt 4 k.p.c. ma zastosowanie do uchybień w zakresie składu sądu polubownego w każdej fazie postępowania, w tym na etapie wyznaczania arbitrów przez strony lub osobę trzecią. Dotyczy to także nieprawidłowej reprezentacji tych osób przy powoływaniu arbitrów.
5. Uchybienie polegające na niedochowaniu wymagań co do składu sądu polubownego stanowi podstawę uchylenia wyroku sądu polubownego bez względu na jego wpływ na wynik sprawy (…).
6. Postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego jest odrębnym postępowaniem względem poprzedzającego je postępowania przed sądem polubownym, a jego przedmiotem nie jest merytoryczne rozpoznanie sprawy rozstrzygniętej przez sąd (…).
7. [S]zczególne zasady reprezentacji pozwanej spółki w procesie o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały wspólników (art. 253 k.s.h.) mają zastosowanie także w postępowaniu ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego wydanego w sporze, którego przedmiotem było żądanie stwierdzenia nieważności lub uchylenia uchwały wspólników.
8. Struktura podmiotowa postępowania inicjowanego skargą o uchylenie wyroku sądu polubownego, włącznie z dopuszczalnością działania w roli strony zarządu in corpore wyposażonego w szczególną zdolność sądową, jest taka sama, jak w poprzedzającym je postępowaniu arbitrażowym, w którym orzeczono o ewentualnej wadliwości uchwały, choć zmianie mogą ulec role procesowe uczestniczących w nim podmiotów. Wyrok wydany w postępowaniu skargowym decyduje o tym, czy merytoryczne rozstrzygnięcie w przedmiocie skuteczności uchwały pozostanie w mocy, a pośrednio, czy może ono uzyskać na trwałe moc prawną na równi z wyrokiem sądu państwowego (art. 1212 § 1 k.p.c.). W postępowaniu tym aktualne są w związku z tym te same ryzyka w zakresie konfliktu interesów po stronie reprezentantów spółki, które uzasadniają stosowanie szczególnych reguł reprezentacji w procesie o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały. W powiązaniu z ochronną funkcją art. 253 § 2 k.s.h. przemawia to za rozciągnięciem tych szczególnych reguł na postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, którym orzeczono w przedmiocie żądania stwierdzenia nieważności lub uchylenia uchwały wspólników, bez względu na to, czy w postępowaniu tym spółka, której wspólnicy podjęli uchwałę, występuje w roli strony skarżącej, czy przeciwnika skargi.
9. Podstawy skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego nie mają rozłącznego charakteru; mogą one także pozostawać ze sobą w relacji przyczynowo-skutkowej (…).
10. Jedną z podstawowych zasad postępowania przed sądem polubownym jest zasada równoprawnego traktowania stron (art. 1183 k.p.c.). Reguła ta ma w postępowaniu arbitrażowym fundamentalny, aksjomatyczny charakter. (…). Zasada ta dotyczy nie tylko równoprawnego traktowania stron w toku postępowania arbitrażowego w kontekście prawa do wysłuchania i pozostających do dyspozycji stron środków procesowych, lecz także etapu formowania się składu sądu polubownego. Do jej naruszenia prowadzi m.in. brak koniecznej równowagi między stronami przy powoływaniu arbitrów, który może wynikać nie tylko z postanowień zapisu (art. 1161 § 2 k.p.c.), lecz także z faktycznych okoliczności, w których dochodzi do powołania arbitrów.
Data wydania: 17-06-2021 | Sygnatura: V CSKP 30/21
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 20589
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 3 lutego 2021 r. V AGo 5/20
1. Do podstawowych zasad porządku prawnego należy przewidziane w art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo do sądu, którego elementem jest uprawnienie strony do rozpoznania jej sprawy przez niezależny sąd, w ramach rzetelnie prowadzonego postępowania. Wskazana zasada porządku prawnego dotyczy każdego postępowania sądowego, również arbitrażowego.
2. W świetle przepisu art. 1173 § 1 k.p.c. arbitrem powinna być osoba niezależna i bezstronna. (…). Chodzi tutaj o brak takich relacji pomiędzy arbitrem a stronami sporu, które mogłyby mieć wpływ na treść wyroku.
3. [W] judykaturze wskazuje się na dopuszczalność wyjątkowo powoływania się na znane wcześniej stronie okoliczności dotyczące arbitra oraz niedziałanie prekluzji przyczyn wyłączenia arbitra w sytuacji, gdy chodzi o okoliczności tego rodzaju, przy istnieniu których udział arbitra w wydaniu wyroku przez sąd polubowny mógłby zostać uznany za uzasadniający sprzeczność tego wyroku z podstawowymi zasadami porządku publicznego (…).
Data wydania: 03-02-2021 | Sygnatura: V AGo 5/20
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 20612
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2019 r. V CSK 63/18
Chociaż nie można wykluczyć dopuszczalności modyfikacji postanowień Regulaminu przez strony, to jednak należy przyjąć, że w tym zakresie powód i pozwana nie dokonali żadnych modyfikacji. Nie można przyjąć, że takie modyfikacje miały wynikać z tego, iż arbiter jedyny preferował – wydając zarządzenia proceduralne – korzystanie z opinii prywatnych biegłych powołanych przez każdą ze stron, gdyż zarządzenia te nie mogły zmieniać Regulaminu i żadna ze stron ich w ten sposób nie rozumiała (…).
Data wydania: 28-02-2019 | Sygnatura: V CSK 63/18
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 20535
Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 31 sierpnia 2017 r. I ACa 536/17
1. Zgodnie art. 1183 k.p.c. w "postępowaniu przed sądem polubownym strony powinny być traktowane równoprawnie. Każda ze stron ma prawo do wysłuchania i przedstawienia swoich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie". I dlatego, z uwagi na wymóg prawa polskiego należy uznać, że zasada równości stron jest naczelną zasadą postępowania cywilnego, mimo że nie została ona wyraźnie uregulowana w żadnym innym przepisie Kodeksu postępowania cywilnego.
2. [D]o zachowania bezstronności dochodzi, gdy arbiter w stosunku do każdej ze stron zachowuje ten sam dystans, jest neutralny, nie faworyzuje, a zarazem nie dyskryminuje którejś ze stron oraz nie jest do żadnej ze stron uprzedzony. W zakresie podstaw skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego powyższa okoliczność dotycząca braku zachowania bezstronności przez arbitra orzekającego w sprawie ma znaczenie. I tak, brak bezstronność arbitra jest podstawą zarzutu naruszenia podstawowych zasad postępowania przed sądem polubownym, oraz zarzutu o sprzeczności z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej (art. 1206 § 1 pkt 4 k.p.c. oraz art. 1206 § 2 pkt 2 k.p.c.).
3. [D]łużnik zajętej wierzytelności winien spełnić świadczenie na rzecz wierzyciela. Spełnienie tego świadczenia powoduje, że dług wobec pierwotnego wierzyciela wygasa. Nie ma znaczenia, czy spełnienie tego świadczenia nastąpiło poza sądowym postepowaniem egzekucyjnym, czy w trakcie tego postępowania w wyniku działania komornika sądowego. Objęcie zatem tej wierzytelności wyrokiem sądu polubownego nastąpiło z pogwałceniem podstawowej zasady porządku publicznego RP.
Data wydania: 31-08-2017 | Sygnatura: I ACa 536/17
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20446
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 23 marca 2017 r. V ACa 415/16
1. To, że arbiter ma wiedzę na temat danej instytucji, przedstawia ją, ocenia konkretne instytucje, instrumenty finansowe, prowadzi wykłady, publikacje, nie stanowi okoliczności, którą można by uznać za budzącą wątpliwości i to uzasadnione co do bezstronności i niezależności.
2. Publikacje wypowiedzi o charakterze eksperckim co do określonych przedmiotów, ich analiza, przygotowywanie opinii prywatnych na rzecz innych podmiotów, stanowiących wynik szerszej analizy praktyki na rynku walutowym z uwzględnieniem wszystkich jego uczestników i ich woli, nie stanowią okoliczności dyskwalifikującej arbitra.
3. Zgodnie z treścią art. 1173 § 1 k.p.c. arbitrem powinna być osoba niezależna i bezstronna. Są to podstawowe cechy wymagane w stosunku do arbitra, gdy elementem prawa do sądu jest uprawnienie strony do rozpoznania jej sprawy przez bezstronny i niezależny sąd. Chodzi tutaj o brak takich relacji pomiędzy arbitrem a stronami sporu, które mogłyby mieć wpływ na treść wyroku.
4. Wytyczne te [Wytyczne IBA w sprawie konfliktów interesów w międzynarodowym arbitrażu – wstawienie własne] w założeniu mają pomóc praktyce w ustalaniu okoliczności, które mogą wywołać uzasadnione wątpliwości co do bezstronności i niezależności arbitra, a które to okoliczności z mocy właściwego prawa krajowego podlegają obowiązkowemu ujawnieniu przez kandydata na arbitra, a co uzasadniane jest niedookreślonym charakterem pojęć „bezstronności” i „niezależności”. Nie mają one znaczenia normatywnego, ale dają wyraz pewnym standardom co do tego jak oceniać określone sytuacje z punktu widzenia postulatu bezstronności i niezależności arbitra. Są one powszechnie uznawane w praktyce arbitrażowej jako dokument o charakterze dobrych praktyk wskazujący okoliczności, które pozwalałyby na ocenę zwłaszcza w sytuacjach niejednoznacznych. Dokument ten zawiera ogólne standardy dotyczące bezstronności, niezależności i ujawnienia oraz część szczegółową, określającą przypadki konfliktu interesu, dokonując ich klasyfikacji z uwzględnieniem wpływu na możliwość wystąpienia uzasadnionych wątpliwości co do bezstronności i niezależności arbitra.
5. Kwestii wyłączenia arbitra poświęcony jest przepis § 2 art. 1174 stanowiący, że arbiter może być wyłączony tylko wtedy, gdy zachodzą okoliczności, które budzą uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności lub niezależności, aczkolwiek zasadne jest stanowisko, że przy jego wykładni możliwe jest posiłkowanie się analogicznie okolicznościami dotyczącymi sędziego powszechnego. Przy ocenie tej przesłanki istotne znaczenie odgrywają zobiektywizowane kryteria oceny, nie zaś subiektywne przeświadczenia składającego wniosek.
6. W sytuacji, gdy strona świadoma danych okoliczności mogących rodzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności czy niezależności arbitra, nie skorzysta z przysługującego jej uprawnienia, traci uprawnienie do powoływania się na nie dopiero w skardze o uchylenie wyroku arbitrażowego (art. 1193 k.p.c.). Strona znając dane okoliczności nie może bezczynnie oczekiwać na to jaki wyrok zapadnie w sprawie i od tego uzależniać swoje działania w zakresie wyłączenia arbitra. Nie ma przy tym znaczenia to czy okoliczności te zostały, czy też nie, ujawnione przez arbitra. Istotne jest to, by dane okoliczności, na które się powołuje strona, były jej znane i kiedy.
7. To czy strona skorzystała z przysługującego jej uprawnienia przedstawienia sądowi państwowemu rozstrzygnięcia co do kwestii zaistnienia przesłanek do wyłączenia arbitra, nie pozostaje obojętne na dalszy tok postępowania. W sytuacji, gdy strona nie żądała wyłączenia arbitra w trybie art. 1176 § 2 k.p.c. przez sąd państwowy traci podstawę do późniejszego zwalczania wyroku za pomocą skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego z powołaniem się na przyczyny dotyczące arbitra, istniejące i znane jej wcześniej.
Data wydania: 23-03-2017 | Sygnatura: V ACa 415/16
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoid: 20441
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 3 marca 2017 r. I ACa 1139/16
1. Skarga [o uchylenie wyroku sądu polubownego] w obecnym kształcie, zachowując swój odrębny charakter ze wszystkimi ograniczeniami, w szczególności dotyczącymi podstaw skargi, zbliżona jest do apelacji. W przypadku zasadności skargi sąd władny jest jedynie uchylić wyrok sądu polubownego, co nie powoduje jednak wygaśnięcia zapisu na sąd polubowny (art. 1211 k.p.c.) i nie powinno też być traktowane jako rozpoznanie merytoryczne sprawy poddanej pod osąd sądu polubownego. Orzeczenie sądu powszechnego niweczy skutki wyroku sądu polubownego w przypadku stwierdzenia którejkolwiek z podstaw wskazanych w art. 1206 k.p.c., nie rozwiązuje ono jednakże, co do zasady, sporu prawnego pomiędzy stronami, poddanego pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, za wyjątkiem uznania zapisu na sąd polubowny za nieistniejący, nieważny, bezskuteczny albo taki, który utracił moc prawną według prawa dla niego właściwego.
2. Zainicjowanie postępowania o wyłączenie arbitra przed zakończeniem postępowania przed sądem polubownym powoduje, że trybem właściwym do rozpoznania wniosku i oceny, czy istniały podstawy do wyłączenia arbitra, jest postępowanie uregulowane w art. 1176 k.p.c. Jednakże w sytuacji zakończenia postępowania przed sądem polubownym, jedyną drogą kwestionowania składu sądu orzekającego jest postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego.
3. Przy ocenie, czy wyrok sądu arbitrażowego jest sprzeczny z podstawowymi zasadami porządku prawnego, należy uwzględniać jego treść, a nie prawidłowość postępowania przed sądem arbitrażowym ani prawidłowość obsady składu tego sądu.
4. Ponieważ powiązania pomiędzy sądem polubownym i stroną powodową mają charakter instytucjonalny i trwały, a sam zapis dotyczy tylko i wyłącznie jednego konkretnego sądu polubownego, w konsekwencji trzeba uznać, że zapis takiej treści jest co najmniej bezskuteczny, tj. nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Zasadne jest również przyjęcie, że zapis ten jest nieważny, gdyż spór nie może być rozstrzygany przez ten wskazany sąd, czyli zapis nie ma odpowiedniej treści.
Data wydania: 03-03-2017 | Sygnatura: I ACa 1139/16
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 20562
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 18 listopada 2016 r. V ACa 67/16
1. [W] skład podstawowych zasad postępowania przed sądem polubownym wchodzą jedynie reguły wynikające z Kodeksu postępowania cywilnego oraz uzgodnione przez strony, co nie obejmuje zwyczaju [§ 9 ust. 3 „Kodeksu dobrych praktyk stałych sądów arbitrażowych”, zawierający postanowienie, zgodnie z którym strona występująca z wnioskiem o dokonanie nominacji zastępczej arbitra podlegającego nominacji przez obie strony lub przez wcześniej nominowanych arbitrów powinna poinformować organ nominacji zastępczej o wszystkich kandydaturach rozważanych i odrzuconych przez strony lub arbitrów i że osoby takie nie powinny być nominowane w procedurze zastępczej – wstawienie własne] (…).
2. Kwalifikacja prawna umowy przez sąd polubowny nie podlega kontroli w sprawie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego.
Data wydania: 18-11-2016 | Sygnatura: V ACa 67/16
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20437
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2016 r. I CSK 780/15
1. Kodeks postępowania cywilnego w art. 1157 daje stronom możliwość poddania pewnych kategorii sporów pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Przepisy części piątej tego kodeksu ani żadne inne regulacje zawarte w ustawie procesowej nie wskazują jednak, aby ten rodzaj postępowania rozpoznawczego był traktowany przez ustawodawcę jako lepszy, bądź też gorszy w stosunku do postępowania sądowego. Przeciwnie, należy przyjąć, że ma on charakter równorzędny i w taki też sposób powinien być traktowany.
2. Odrzucając zatem stosowanie wykładni ścisłej (zawężającej), jak też przeciwnie - rozszerzającej, która miałaby na celu utrzymanie za wszelką cenę kognicji sądu polubownego, należy wykładać umowę arbitrażową w sposób, który zapewni odczytanie zgodnej woli stron oraz jej poszanowanie.
3. Dla skorzystania z arbitrażu jako metody rozstrzygania sporów niezbędne jest zawarcie przez strony specjalnej umowy - zapisu na sąd polubowny (…), w której wskażą one przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć. Ta minimalna treść określona przez ustawodawcę jest konieczna i zarazem wystarczająca, gdyż w braku innych postanowień zastosowanie znajdują odpowiednie przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które umożliwiały i umożliwiają zarówno powołanie sądu polubownego, jak też przeprowadzenie postępowania arbitrażowego i wydanie wyroku.
4. Obok minimalnej treści, zapis na sąd polubowny może zawierać także postanowienia dodatkowe (art. 1161 § 2 k.p.c.), za pomocą których strony mogą nadać odpowiedni kształt postępowaniu arbitrażowemu stosownie do swoich oczekiwań i potrzeb. Zamieszczenie w zapisie na sąd polubowny takich dodatkowych postanowień (poza ustawowe minimum) zawsze ma charakter dobrowolny i nie jest niezbędne dla możliwości rozpoznania sprawy przez arbitrów. Skoro zatem strony poczyniły dodatkowe uzgodnienia i zamieściły je w zapisie na sąd polubowny, nie można ich traktować jako nic nie znaczących, przeciwnie, należy nadać im znaczenie wynikające z woli stron.
5. Uregulowanie określonych kwestii dotyczących szeroko rozumianego postępowania przed sądem polubownym w umowie arbitrażowej jest wyrazem autonomii woli stron i świadczy jednoznacznie, że zamiarem stron było nie tyle poddanie dzielącego ich sporu arbitrom, ale poddanie go na określonych przez nie zasadach. Ponadto uprawnione jest twierdzenie, że skoro treść umowy arbitrażowej została uzgodniona przez strony, to ich zgoda na arbitraż była uwarunkowana zamieszczeniem w zapisie na sąd polubowny określonych postanowień.
6. Zapis na sąd polubowny stanowi bowiem nie tylko źródło władzy judykacyjnej arbitrów (wraz z odpowiednią podstawą wynikającą z ustawy), ale także wyznacza granice tej władzy (której sąd polubowny nie może przekraczać) oraz sposób jej wykonywania. W konsekwencji, arbitrzy, z samego założenia, muszą znać treść umowy arbitrażowej i powinni tak prowadzić postępowania, aby w jak największym stopniu wola stron ujawniona w zapisie na sąd polubowny była respektowana.
7. [S]trony zamieszczając w umowie arbitrażowej określone postanowienia muszą być świadome ich znaczenia i konsekwencji, które mogą one wywołać. Zamieszczając w umowie arbitrażowej stosunkowo krótki termin na wydanie orzeczenia strony powinny zatem przewidywać, że jego dotrzymanie może okazać się trudne czy wręcz niemożliwe.
8. Z faktu, że arbitrzy nie stosowali się do postanowień umowy arbitrażowej i przyjęli taki sposób procedowania, który z góry wyłączał dotrzymanie przewidzianego w zapisie na sąd polubowny terminu, w żadnym razie nie można wnioskować co do tego, jaka była pierwotna wola stron. Arbitrzy mają obowiązek stosować się do postanowień umowy arbitrażowej i powinni być świadomi, że nieprzestrzeganie woli stron wyrażonej w zapisie na sąd polubowny może doprowadzić w konsekwencji do uchylenia ich orzeczenia.
Data wydania: 16-11-2016 | Sygnatura: I CSK 780/15
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 20552
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 grudnia 2014 r. VI ACa 311/14
1. Możliwe jest żądanie uchylenia wyroku sądu polubownego w części, o ile takie zaskarżone rozstrzygnięcie da się oddzielić od pozostałej części wyroku.
2. [S]ąd nie może w postępowaniu ze skargi uchylić wyroku arbitrażowego w części, jeżeli strona żądała uchylenia wyroku w całości, a zachodzą podstawy do uwzględnienia skargi. Żądanie uchylenia wyroku arbitrażowego w części nie jest bowiem żądaniem zawierającym się w żądaniu uchylenia wyroku w całości (o mniej) – jest żądaniem innego rodzaju. Ponadto, jeżeli poszczególne części wyroku zazębiają się w ten sposób, że żadna z nich nie da się odłączyć od pozostałych bez istotnego zniekształcenia całości, nie jest dopuszczalne uchylenie wyroku w części.
3. Poinformowanie strony dopiero w uzasadnieniu wyroku, iż nie odniesiono się (pomimo oddalenia powództwa w całości), do jednego z jej żądań bo było nieopłacone, podczas gdy żądanie to było przedmiotem badania w ramach postępowania dowodowego, było przedmiotem odpowiedzi na pozew i pism procesowych obydwu stron, przy jednoczesnym rozstrzygnięciu o całości żądań strony przeciwnej, które to rozstrzygnięcie było uzależnione od wyniku rozstrzygnięcia dotyczącego żądań powoda, wskazuje, iż wyrok sądu polubownego jest sprzeczny z klauzulą porządku publicznego, pozbawiając stronę możliwości skorzystania z uprawnień przewidzianych przepisami prawa materialnego, a pośrednio także obrony przed wzajemnymi roszczeniami strony przeciwnej. Taki sposób procedowania przez Sąd Polubowny narusza prawo strony do rzetelnego i uczciwego procesu.
4. [R]ozstrzygnięcie o całości żądań strony pozwanej przed rozstrzygnięciem pełnego żądania powoda, niezależnie od tego czy strona mogła wnieść o uzupełnienia wyroku czy też nie, jest również sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego, w tym narusza zasadę równego traktowania stron. Ponadto Sąd Polubowny byłby już związany wydanym przez siebie wyrokiem w części dotyczącej powództwa wzajemnego, a zatem nie mógłby wydać orzeczenia o odmiennych skutkach materialnoprawnych. Niewątpliwie zasady sprawiedliwego procesu wymagają, aby niezależnie od tego czy uznać roszczenie powoda za roszczenie ewentualne (tak jak zostało sformułowane - na wypadek nieuwzględnienia powództwa głównego) czy oddzielne roszczenie procesowe w ramach kumulacji roszczeń, poinformować stronę jeszcze przed wydaniem wyroku o ewentualnym podjęciu decyzji procesowej co do jednego z jej roszczeń.
5. [Z]arzut bezskuteczności zapisu na sąd polubowny może zostać podniesiony nie tylko przez stronę pozwaną, lecz również przez stronę powodową. Jednak w literaturze wskazuje się, iż powód w takim przypadku jako strona inicjująca postępowanie przed sądem polubownym powinien dokonać dokładnej analizy stanu faktycznego sprawy i prawnego, w tym również kwestii związanych z podstawą wszczęcia postępowania przed tym sądem i jeżeli dojdzie do wniosku, iż zapis jest bezskuteczny, powinien wnieść sprawę do sądu powszechnego, który na zarzut pozwanego rozstrzygnie kwestię skuteczności zapisu. Podnoszenie dopiero na tym etapie zarzutu bezskuteczności zapisu, jak się wskazuje w literaturze, stanowi naruszenie zasad należytej staranności, do której jest zobowiązany profesjonalny uczestnik obrotu gospodarczego.
6. Utrata mocy zapisu na sąd polubowny może nastąpić w przypadkach wskazanych w art. 1168 i 1195 § 4 k.p.c., w prawie upadłościowym, jak również w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń materialno – prawnych (np. uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli), w tym również wskazanych przez strony jako przyczyny utraty mocy przez zapis. Sama zmiana regulaminu sądu polubownego nie skutkuje utratą mocy zapisu, ani w świetle obowiązujących obecnie przepisów, ani też zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie zawarcia zapisu.
7. Sam fakt, iż jedna ze stron procesu uczestniczyła w procesie tworzenia listy arbitrów poprzez zgłaszanie kandydatów na arbitrów spośród osób stanowiących autorytety w danej dziedzinie, nie oznacza jeszcze istnienia zależności między arbitrem a stroną, ani większych praw strony. Pomimo pośredniego wpływu banków na część niektórych składów orzekających, regulamin Sądu Polubownego przy (...) Banków (...) zapewnia bezstronność tego sądu oraz nie uchybia zasadzie równości stron w postępowaniu arbitrażowym. Skoro arbitrów jest wielu, a strona nie wie kto z nich będzie rozpoznawał sprawę i nie ona wybiera konkretną osobę na arbitra przewodniczącego, to nie można uznać, aby miała więcej praw niż strona przeciwna.
8. [S]karga o uchylenie wyroku sądu polubownego może dotyczyć kwestii trybu postępowania jedynie, gdy nie zachowano podstawowych zasad postępowania przed tym sądem, wynikających z ustawy lub określonych przez strony (art. 1206 § 1 pkt 4 k.p.c.). W istocie chodzi tu o niezachowanie fundamentalnych zasad procedury cywilnej, a nie wykazano, aby Sąd Polubowny takich zasad nie zachował.
Data wydania: 15-12-2014 | Sygnatura: VI ACa 311/14
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 20387
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2014 r. III CZ 39/14
1. Przedmiotem orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie jest rozstrzygnięcie sporu określonego treścią powództwa albo zakończenie postępowania co do tego sporu. Toczący się przed sądem polubownym spór, w którym zgłoszony został wniosek o wyłączenie arbitra zakończy się przed sądem państwowym orzeczeniem ze skargi na wyrok sądu polubownego. Nie można więc mówić o zamknięciu drogi do jego rozpoznania w następstwie odrzucenia skargi kasacyjnej wnioskodawcy.
2. [W]ydanie przez sąd polubowny wyroku nie powoduje bezprzedmiotowości postępowania przed sądem państwowym o wyłączenie arbitra, które mimo to powinno toczyć się w dalszym ciągu, aż do rozpoznania wniosku. Uwzględnienie wniosku stanowić może ewentualną podstawę do uchylenia wyroku sądu polubownego. Mimo nierozpoznania wniosku o wyłączenia arbitra, strona która zachowała termin do zgłoszenia takiego wniosku, nie traci prawa do powoływania się w skardze o uchylenie tego wyroku na istnienie przyczyn wyłączenia arbitra.
Data wydania: 16-10-2014 | Sygnatura: III CZ 39/14
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoid: 20385
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 4 września 2014 r. I ACa 364/14
1. [W] przypadku sądu polubownego ad hoc nie ma wymogu, aby ten sam skład arbitrów rozpoznawał wszystkie sprawy wynikające z danego stosunku prawnego. W ramach jednej umowy - jeżeli strony występują z różnymi roszczeniami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby każde z żądań rozpoznawali inni arbitrzy, chociażby z tej przyczyny, że mogą specjalizować się w kategoriach różnych spraw bądź tez posiadać wiedzę fachową, niezbędną do prawidłowej oceny tylko jednego z roszczeń. Należy bowiem podkreślić, że pomiędzy uprawnionym do wyboru arbitra a arbitrem zostaje zawarta swoista umowa (tzw. receptum arbitrii), która wiąże każdego z arbitrów z obiema stronami i zobowiązuje ich do bezstronnego rozstrzygnięcia sporu, zaś strony - do zapłaty wynagrodzenia (...). Osoba powołana nie ma obowiązku przyjęcia funkcji arbitra. Skoro zaś jest to umowa, zarówno uprawniony do wyboru, jak i osoba wybrana muszą znać jej zakres - w tym przypadku przedmiot sporu.
2. W doktrynie prawa cywilnego istnieje spór jaki charakter - procesowy czy materialnoprawny - ma wybór arbitra. Sąd Apelacyjny podziela pogląd, że jest to oświadczenie materialnoprawne. Za takim charakterem tego oświadczenia przemawia nie tylko fakt, że jest to element cywilnoprawnej umowy, ale także szczególne ograniczenie w możliwości jego odwołania. Aktualnie i doktryna, i judykatura stoją na stanowisku, że oświadczenia procesowe są z istoty odwoływalne, natomiast oświadczenia materialnoprawne tylko wówczas, gdy zaistnieją ustawowe przesłanki. W przypadku wyboru arbitra ustawodawca w sposób znaczący i enumeratywnie wymieniowy w ustawie ograniczył jednostronne prawo strony do odwołania arbitra raz przez nią wybranego. Powszechnie przyjmuje się także stosowanie do tego oświadczenia art. 61 k.c., a więc także normy zastrzeżonej dla oświadczeń materialnoprawnych. Brak pełnomocnictwa materialnoprawnego i brak potwierdzenia tej czynności przez pozwaną spółkę powoduje zaś, że oświadczenie nie wywołuje oczekiwanych skutków prawnych, a więc nie dochodzi do wyboru arbitra i zawarcia umowy między stronami i osobą wybraną na arbitra.
3. [S]przeczność wyroku z podstawowymi zasadami porządku prawnego ma miejsce wówczas, gdy chodzi o konstytucyjne zasady ustroju społeczno-gospodarczego oraz naczelne zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa materialnego. Przez podstawowe zasady porządku prawnego stanowiące podstawę oceny wyroku sądu arbitrażowego należy rozumieć nie tylko normy konstytucyjne, ale i naczelne normy w poszczególnych dziedzinach prawa. W judykaturze do tych zasad zaliczono między innymi zasadę wolności gospodarczej i swobodę umów (…), zasadę autonomii woli stron i równości podmiotów, czy zasadę sprawiedliwości społecznej (…).
4. [P]rocesowy porządek publiczny może być podstawą oceny wyroku sądu polubownego w dwóch aspektach. Po pierwsze, ocenie podlega zgodność procedury, która doprowadziła do wydania wyroku sądu polubownego z podstawowymi procesowymi zasadami porządku prawnego. Po drugie, ocenie podlegają skutki wyroku arbitrażowego z punktu widzenia ich zgodności z procesowym porządkiem publicznym, tj. czy dają się one pogodzić z systemem prawa procesowego, np. czy nie naruszają powagi rzeczy osądzonej, praw osób trzecich.
5. Klauzula porządku publicznego nie służy kontroli merytorycznej (zasadności) orzeczenia sądu polubownego. Zakaz kontroli merytorycznej takiego orzeczenia związany jest z istotą stosowania klauzuli porządku publicznego. Przy jej stosowaniu nie chodzi bowiem o to, aby oceniane orzeczenie było zgodne ze wszystkimi wchodzącymi w grę bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa, lecz o to, czy wywarło ono skutek sprzeczny z podstawowymi zasadami krajowego porządku prawnego.
6. Naruszenie więc przez sąd polubowny prawa materialnego właściwego dla rozstrzyganego stosunku, którego przestrzeganie nakazuje art. 1194 § 1 k.p.c., uzasadnia uchylenie wyroku tego sądu jedynie wtedy, gdy łączy się z pogwałceniem podstawowych zasad porządku prawnego.
7. Przeprowadzenie przez sąd polubowny postępowania z pominięciem zaoferowanego przez stronę dowodu może uzasadniać zarzut naruszenia art. 1183 k.p.c., jeżeli dowód ten był konieczny do rozstrzygnięcia sprawy.
Data wydania: 04-09-2014 | Sygnatura: I ACa 364/14
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20621
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 7 marca 2014 r. I ACz 121/14
1. Przepisy tytułu III części piątej Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczącej sądu polubownego (arbitrażowego) w sposób wyraźny przyjmują zasadę priorytetu zgodnej woli stron co do składu sądu polubownego i sposobu wyłonienia arbitrów oraz superarbitra.
2. [W]yłonienie przez arbitrów superarbitra może nastąpić po upływie wskazanego w ustawie miesięcznego terminu od dnia ich powołania, ale jeszcze przed rozpoznaniem wniosku przez sąd państwowy. (…) Skoro podstawą uregulowań Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących sądu polubownego jest przyznanie pierwszeństwa woli stron, to całkowicie pobawionym podstaw, nieracjonalnym i sprzecznym z wykładnią celowościową tych przepisów byłoby odmawianie stronom prawa do samodzielnego zdecydowania o składzie sądu polubownego tylko z tego powodu, że zawisła już sprawa sądowa tego dotycząca - przed wydaniem orzeczenia sądowego. Termin miesięczny z art. 1171 § 2 kpc należy postrzegać jako służący powstaniu uprawnienia strony do złożenia wniosku do sądu powszechnego o wyłonienie arbitra lub superarbitra, a nie jako termin zawity, po którym strony tracą prawo do samodzielnego zdecydowania o tym, kogo wskazują jako członków sądu polubownego.
Data wydania: 07-03-2014 | Sygnatura: I ACz 121/14
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 20412
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 11 lutego 2014 r. I ACz 1475/13
1. Ponieważ w konwencji [Konwencji nowojorskiej - wstawienie własne] uregulowano w sposób wyczerpujący sprawę przesłanek uznania i wykonania orzeczenia zagranicznego sądu arbitrażowego (art. V Konwencji) sąd polski nie może sięgać do art. 1215 § 2 kpc w zw. z art. 1214 § 3 pkt 2 kpc.
2. [P]rzynależność arbitra i pełnomocnika do jednej barristers’ chambers, nie stanowi automatycznie źródła konfliktu interesów i powinna być rozważana in casu.
3. Klauzula porządku publicznego w ramach postępowania o stwierdzenie wykonalności wyroku zagranicznego sądu arbitrażowego, nie może zastępować procedury wyłączenia arbitra, której wdrożenia strona postępowania arbitrażowego zaniechała, a które służyło zmniejszeniu ryzyka nadużywania pozamerytorycznych zarzutów dotyczących niezależności lub bezstronności arbitra, po zakończeniu postępowania arbitrażowego.
Data wydania: 11-02-2014 | Sygnatura: I ACz 1475/13
Zagadnienia kluczowe: arbiter , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20190
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2014 r. VI ACa 663/13
1. Arbiter nie powinien być powiązany z żadną ze stron postępowania; winien być wolnym od jakichkolwiek zobowiązań i nacisków, a wykonując obowiązki arbitra sprawę rozstrzygać wyłącznie według własnego uznania, w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał. Ujawnienie tych okoliczności powinno nastąpić niezwłocznie po powołaniu osoby na arbitra lub po ich zaistnieniu. Przepis [art. 1174 § 1 k.p.c. - wstawienie własne] mówi też o okolicznościach, które mogłyby wzbudzić wątpliwości co do bezstronności lub niezależności arbitra, nie zaś o takich, które wątpliwości te wzbudzają.
2. Stronie przeciwnej, nie zaś arbitrowi, pozostawione jest prawo dokonania oceny, czy ujawnione przez arbitra okoliczności wątpliwości te wzbudzają, czy też nie i ewentualnie wszczęcie trybu z przepisów art. 1176 § 3 i 4 k.p.c., z wystąpieniem do sądu powszechnego z wnioskiem o wyłączenie arbitra włącznie. Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż istnienie okoliczności mogących wywołać wątpliwość co do niezależności lub bezstronności arbitra nie jest równoznaczne z uznaniem braku bezstronności lub niezależności osoby powołanej na arbitra.
3. Prawo do dokonania potrącenia jest prawem podmiotowym uprawnionego i nie można go ograniczać w jego realizacji. Zgłoszenie zarzutu jest zarazem procesową formą obrony pozwanego przez żądaniem powoda, której nie może być pozbawiony.
Rozpoznając w ramach badania zasadności powództwa głównego zgłoszony przez pozwanego zarzut potrącenia Sąd Polubowny nie musiał uzależniać tegoż badania od istnienia w tym zakresie zapisu na sąd Polubowny.
4. W ramach kognicji sądu rozpoznającego skargę na orzeczenie Sądu Polubownego nie mieści się, co do zasady, kontrola zgodności tego orzeczenia z prawem materialnym ani badanie co do prawidłowości ustaleń faktycznych, poza wyrokowaniem opartym na oczywiście wybiórczej i nierzetelnej ocenie dowodów. Tymczasem motywy wyroku Sądu Polubownego są obszerne, wielowątkowe, oparte o wskazywane dowody i wyjaśniają podstawy przyjęcia przez ten Sąd, iż istniała – w określonej wysokości – wierzytelność odszkodowawcza pozwanego głównego, zgłoszona do potrącenia z wierzytelnością powoda głównego i skuteczności dokonanego potrącenia, które skutkowało oddaleniem powództwa głównego. Badanie zasadności skargi nie przybiera więc rozmiarów właściwych kontroli merytorycznej takiego orzeczenia. Poza tym apelujący pamiętać winien, że decydując się na poddanie sporu rozstrzygnięciu sądu polubownego musi mieć świadomość zarówno pozytywnych, jak i negatywnych tego skutków. Z jednej strony kontrahenci nie są narażeni na długotrwałość postępowania, lecz z drugiej strony rezygnują z niektórych gwarancji procesowych, obowiązujących w postępowaniu przed sądem powszechnym. Nie było też przeszkód, aby postępowanie przed sądem polubownym było dwuinstancyjne (art. 1205 § 2 k.p.c.).
Data wydania: 15-01-2014 | Sygnatura: VI ACa 663/13
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 20388
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2013 r. I ACa 1107/12
1. Przy uwzględnieniu dodatkowego argumentu, związanego z decydującym wpływem stron na wybór arbitra oraz jego znaczeniem dla prawidłowego powołania arbitra w rozumieniu przyjętym w art. 1206 § 1 pkt 4 k.p.c., nie może ulegać kwestii, że w sytuacji, gdy stronie skarżącej znana była osoba arbitra przed wydaniem wyroku przez sąd polubowny, dopuszczalność oparcia skargi na wskazanej podstawie powinna zostać ograniczona do sytuacji uprzedniego podniesienia stosownego zarzutu, jak również że zaniechanie, świadczące pośrednio o akceptacji osoby arbitra, choćby wybranego z naruszeniem zasad jego wyboru określonych przez strony albo przyjętych w regulaminie stałego sądu polubownego, pod rozstrzygnięcie którego strony zgodnie poddały powstały między nimi spór, powinno pociągać za sobą konsekwencje polegające na niedopuszczalności opierania skargi na takim zarzucie, takie rozwiązanie zostało bowiem przyjęte w art. 1193 k.p.c.
2. [Z] treści tego przepisu [art. 1189 § 1 k.p.c. – wstaw. własne], zwłaszcza z początkowego fragmentu zdania drugiego, jednoznacznie bowiem wynika, że rozprawa przed sądem polubownym nie jest obowiązkowa oraz że podstawowe znaczenie ma uzgodnienie stron, przez które należy także rozumieć akceptacje regulaminu obowiązującego w stałym sądzie polubownym, wybranym przez strony do rozpoznania danej sprawy.
3. Nie jest także uzasadnione uznanie, że narusza klauzulę porządku publicznego zaniechanie złożenia przez arbitra oświadczenia na piśmie o jego bezstronności w sytuacji, gdy nie zostały podane i wykazane, także w postępowaniu wywołanym skargą [o uchylenie wyroku sądu polubownego – wstaw. własne], jakiekolwiek konkretne okoliczności uzasadniające wyłączenie sędziego przez stronę, która nie występowała z takim wnioskiem (…).
4. [Z]a zastosowaniem art. 1206 § 2 pkt 2 k.p.c. na korzyść strony wnoszącej skargę może przemawiać wydanie wyroku z pominięciem okoliczności prawomocnego osądzenia sprawy o to samo roszczenie i pomiędzy tymi samymi stronami przed wydaniem przez sąd polubowny wyroku objętego skargą albo naruszenie praw osób trzecich (…).
Data wydania: 05-12-2013 | Sygnatura: I ACa 1107/12
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20614
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2013 r. I ACa 1260/12
1. Arbitrzy wykonują obowiązki przekazane im przez strony jako osoby prywatne, nie są natomiast reprezentantami państwowej władzy sądowniczej. (…) sądy polubowne nie sprawują wymiaru sprawiedliwości w znaczeniu konstytucyjnym (art. 175 Konstytucji RP).
2. W piśmiennictwie zauważa się, że poddanie sprawy kompetencji sądu polubownego może być traktowane jako rezygnacja - w granicach określonych przez prawo - z realizacji gwarantowanego stronom konstytucyjnie prawa do sądu, oznaczającego prawo zwrócenia się do sądu państwowego o rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy. Nie chodzi oczywiście o zrzeczenie się prawa do sądu w ogólności ani rezygnację w całości z sądowej ochrony prawnej udzielanej przez sądy państwowe, ale o decyzję o rezygnacji z ochrony prawnej w danej sprawie lub w sprawach mogących wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego (tj. w granicach określonych w klauzuli arbitrażowej) bezpośrednio przed sądem państwowym. Ta rezygnacja nie jest jednak całkowita, bowiem po pierwsze sądownictwo polubowne oparte jest na pewnych regułach, od których strony nie mogą odstąpić, a które mają zapewnić rzetelność postępowania (przepisy części piątej Kodeksu postępowania cywilnego), a po drugie orzeczenia sądów polubownych podlegają kontroli ze strony sądów państwowych.
3. [W]ynikające z Konstytucji RP reguły odnoszące się do państwowego wymiaru sprawiedliwości, w tym z art. 45, nie mogą być odnoszone do sądownictwa polubownego, które swoją kompetencję do rozstrzygnięcia danego sporu wywodzi ze swobodnej, samodzielnej decyzji samych stron co do sposobu realizacji ich praw prywatnych.
4. Treść art. 1161 § 1 i 3 KPC przesądza w sposób jednoznaczny, że błąd, na który powoływała się w niniejszej sprawie strona powodowa, tj. brak wiedzy powoda o tym, że w przypadku braku środków na pokrycie opłaty rejestracyjnej i arbitrażowej zostanie pozbawiony możliwości wszczęcia postępowania przed Sądem Arbitrażowym przy KIG, wywołany nieprzedstawieniem powodowi przez pozwanego ad 1 do wiadomości i akceptacji regulaminu i taryfy opłat tego Sądu, nie był błędem dotyczącym treści czynności prawnej.
Data wydania: 10-04-2013 | Sygnatura: I ACa 1260/12
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 20594
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 21 marca 2013 r. I ACa 855/12
1. [P]omimo tego (o ile strony inaczej się nie umówiły), iż sąd polubowny rozstrzyga spór, stosując przepisy prawa materialnego właściwe dla stosunku prawnego, naruszenie prawa materialnego przez sąd polubowny tylko wtedy jest podstawą skargi o uchylenie jego wyroku, gdy wskutek naruszenia, taki wyrok sądu polubownego jest sprzeczny z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Innymi słowy jeżeli pomimo naruszenia prawa materialnego o sprzeczności wyroku z zasadami porządku prawnego nie będziemy mogli mówić, samo naruszenie nie może stanowić skutecznej podstawy do domagania się uchylenia wyroku.
2. [K]onstrukcja skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego wskazuje, iż środek ten (…) nie służy dokonywaniu merytorycznej kontroli poprawności rozstrzygnięcia sądu polubownego przez sąd powszechny, podobnej do kontroli instancyjnej w postępowaniu sądowym.
3. [S]przeczność wyroku z podstawowymi zasadami porządku prawnego ma miejsce wówczas, gdy chodzi o konstytucyjne zasady ustroju społeczno-gospodarczego oraz naczelne zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa materialnego. Przez podstawowe zasady porządku prawnego stanowiące podstawę oceny wyroku sądu arbitrażowego należy rozumieć nie tylko normy konstytucyjne, ale i naczelne normy w poszczególnych dziedzinach prawa. (…) [P]rocesowy porządek publiczny może być podstawą oceny wyroku sądu polubownego w dwóch aspektach. Po pierwsze, ocenie podlega zgodność procedury, która doprowadziła do wydania wyroku sądu polubownego z podstawowymi procesowymi zasadami porządku prawnego. Po drugie, ocenie podlegają skutki wyroku arbitrażowego z punktu widzenia ich zgodności z procesowym porządkiem publicznym, tj. czy dają się one pogodzić z systemem prawa procesowego np. czy nie naruszają powagi rzeczy osądzonej, praw osób trzecich.
4. [S]trona traci uprawnienie do zwalczania wyroku sądu polubownego za pomocą skargi o uchylenie tego wyroku z uwagi na niepodniesienie zarzutów co do arbitra podlegającego – w ocenie strony – wyłączeniu, jeżeli nie żądała wyłączenia w postępowaniu przed sądem polubownym.
5. [W]ymagania stawiane osobom pełniącym funkcję arbitra, łączyć należy z uprawnieniem uczestnika postępowania do uzyskania wiedzy o wszelkich ewentualnych powiązaniach arbitra z podmiotami występującymi w postępowaniu. Co do zasady uczestnikowi pozostawiono ocenę, czy okoliczności te będą stanowić podłoże decyzji, czy to o wyborze arbitra lub decyzji co do żądania jego wyłączenia. W tym znaczeniu własna ocena arbitra nie ma znaczenia, skoro istota rzetelności postępowania jest związana z zewnętrznym, dokonywanym przez inne podmioty osądem.
6. Wprawdzie do podstawowych zasad porządku prawnego, których naruszenie Sąd powszechny bada z urzędu, należy także przewidziane przez art. 45 ust. 1 Konstytucji prawo do sądu, którego elementem jest rozpoznanie sprawy przez niezależny sąd, w ramach rzetelnie prowadzonego postępowania. Jednakże w orzecznictwie i doktrynie wskazuje się, że art. 45 Konstytucji nie odnosi się w ogóle do sądownictwa polubownego, tylko do państwowego.
7. [I]nstytucja wyłączenia sędziego przewidziana jest przez kodeks postępowania cywilnego zarówno w postępowaniu przed sądem państwowym, jak i w postępowaniu przed sądem polubownym. Zasadnicza różnica w unormowaniu tej instytucji polega na tym, że w postępowaniu przed sądem polubownym kodeks nie przewiduje wyłączenia arbitra lub superarbitra z mocy ustawy, jak to ma miejsce w postępowaniu przed sądem państwowym w odniesieniu do sędziego (art. 48 k.p.c.). Podstawy wyłączenia arbitra wskazane w art. 1174 § 2 k.p.c. to okoliczności budzące uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności lub niezależności, a także brak kwalifikacji określonych w umowie stron. Przyczyny wyłączenia sędziego wymienione w art. 48 i 49 nie mają zastosowania do wyłączenia arbitra, jednak przy wykładni pojęcia okoliczności budzących uzasadnione wątpliwości co do bezstronności lub niezależności przepisy art. 48 i 49 mogą mieć pomocnicze zastosowanie. W postępowaniu przed sądem państwowym udział sędziego wyłączonego z mocy ustawy staje się, zgodnie z art. 379 pkt 4 k.p.c., przyczyną nieważności postępowania i stwarza podstawę do uchylenia wyroku przez sąd apelacyjny, a także przez Sąd Najwyższy, przy czym przyczynę tę oba sądy biorą z urzędu pod rozwagę (art. 378 § 2, 39311 k.p.c.). (…) Takiej bezwzględnej nieważności kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje już w postępowaniu przed sądem polubownym. Jeżeli strona nie zażądała wyłączenia arbitra lub superarbitra, pomimo tego, że wiedzę o podstawach do żądania wyłączenia posiadała, to brak jest jurydycznych podstaw do zwalczania wyroku sądu polubownego. Wyjątkowo jedynie podstawę uchylenia tego wyroku mógłby stanowić udział w składzie sądu polubownego arbitra lub superarbitra, na którego prawa i obowiązki oddziaływałby wynik sprawy, co w niniejszej sprawie nie zachodzi. Naruszenie bowiem zasady nemo in re sua iudex niewątpliwie byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Data wydania: 21-03-2013 | Sygnatura: I ACa 855/12
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownegoid: 20405
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2012 r. V CSK 503/11
1. [N]aruszenie zasady równości stron może nastąpić także przy przyjęciu określonej treści regulaminu sądu polubownego (art. 1161 § 3 k.p.c.). (…) [R]ówność stron w rozumieniu przepisów k.p.c. o sądzie polubownym oznacza - mówiąc ogólnie - przyznanie im równych uprawnień, zarówno w samym podstawowym zapisie na sąd polubowny, jak i w regulaminie sądu stałego, tworzących równe szanse dla tych stron w definitywnym rozstrzygnięciu sporu objętego umową.
2. Przy ocenie przestrzegania omawianej zasady [zasady równości stron – wstawienie własne] w umowie arbitrażowej trzeba wyraźnie odróżnić treść samej umowy arbitrażowej (obejmującej także postanowienia regulaminu sądu stałego) i ogólne reguły funkcjonowania sądu stałego. (…) [Z]asada równości stron w rozumieniu art. 1161 k.p.c. powinna być odnoszona do samej treści umowy arbitrażowej, a nie do wspomnianych elementów natury organizacyjnej, tworzących jedynie stosowną, niezbędną infrastrukturę organizacyjno-prawną dla zapewnienia stronom możliwości ukonstytuowania się odpowiedniego składu arbitrów w indywidualnym sporze prawnym.
3. [P]owiązania organizacyjne sądów stałych z różnymi korporacjami zawodowymi lub związkami przedsiębiorców nie mogą przesądzać o ich określonej zależności od tych organizacji, przy których działają, ani także o braku bezstronności poszczególnych arbitrów.
Data wydania: 19-10-2012 | Sygnatura: V CSK 503/11
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 20278
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 8 września 2011 r. III CZP 41/11
1. [N]a postanowienie sądu powszechnego, jako sądu pierwszej instancji, oddalające wniosek o wyłączenie arbitra przysługuje zażalenie.
2. Problematyka niezależności i bezstronności arbitra dotyczy istoty postępowania arbitrażowego jako pozasądowego trybu rozwiązywania sporów prywatnoprawnych.
3. Bezstronność jest pewną dyspozycją umysłu, stanem psychologicznym obiektywnego sędziego (arbitra). W przeciwieństwie do tego stronniczość uchodzi za cechę związaną z rzeczywiście lub pozornie tendencyjnym nastawieniem podmiotu rozstrzygającego na korzyść jednej ze stron lub w odniesieniu do kwestii stanowiących przedmiot sporu.
4. W literaturze podnosi się, że „zależność” odnosi się wyłącznie do kwestii wynikających ze stosunku między sędzią (arbitrem) a jedną ze stron. Niezależność oznacza brak jakichkolwiek relacji między arbitrem a stronami sporu, w przeszłości i w toku postępowania, które mogłoby mieć wpływ na treść wyroku.
5. Bezskuteczny upływ terminu wskazanego w art. 1176 k.p.c. oznacza, że strona uzyskuje prawo do wystąpienia do sądu państwowego z wnioskiem o wyłączenie arbitra (w terminie dwóch tygodni).
6. [P]ostępowanie przed sądem powszechnym toczy się na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Kwestię więc dopuszczalności zażalenia na postanowienie sądu powszechnego o oddaleniu wniosku o wyłączenie arbitra rozpatrywać należy na podstawie odpowiedniego stosowania art. 394 § 1 k.p.c.
Data wydania: 08-09-2011 | Sygnatura: III CZP 41/11
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowegoid: 20357
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 listopada 2010 r. II CSK 291/10
1. [N]iedopuszczalność rozpoznania sprawy przez sąd powszechny, wynikająca z wiążącego zapisu na sąd polubowny (wobec braku przesłanek określonych w art. 1165 § 2 k.p.c.), ma miejsce także wówczas, gdy rozstrzygnięcie sprawy przedstawionej pod osąd sądu powszechnego nie jest możliwe bez rozstrzygnięcia sporu objętego zapisem na sąd polubowny.
2. Zasada równości wyrażona w art. 1161 § 2 zakłada (…), że żadna ze stron sporu, który ma rozstrzygnąć sąd polubowny, nie powinna korzystać w postępowaniu przed tym sądem ze szczególnych uprawnień. Dotyczy to niewątpliwie także sposobu wyboru arbitrów. Podkreśla to wyraźnie art. 1169 § 3 stanowiąc, że postanowienia umowy przyznające jednej ze stron więcej uprawnień przy powoływaniu sądu polubownego są bezskuteczne. Należy to odnieść odpowiednio do sytuacji, kiedy tego rodzaju postanowienia zawiera regulamin stałego sądu polubownego wybranego przez strony.
Data wydania: 24-11-2010 | Sygnatura: II CSK 291/10
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporuid: 20360
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 września 2010 r. I CSK 535/09
1. Skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia zmierzającym do uchylenia tego wyroku, jeśli usprawiedliwiona jest chociaż jedna z podstaw wyczerpująco wymienionych w art. 1206 k.p.c.
2. Sąd powszechny rozpoznający skargę jest związany przytoczonymi przez skarżącego podstawami. Z urzędu bierze pod uwagę jedynie dwie z wymienionych w art. 1206 § 2 k.p.c. podstaw, niemożność rozstrzygnięcia sporu przez sąd polubowny i sprzeczność wyroku sądu polubownego z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej.
3. [O]cena, czy wyrok sądu polubownego jest sprzeczny z podstawowymi zasadami porządku prawnego odnosi się do jego treści, a nie prawidłowości postępowania przed tym sądem, czy obsady składu tego sądu (…) Do uchylenia wyroku sądu polubownego na podstawie klauzuli porządku prawnego może dojść w przypadku stwierdzenia, że objęte jego treścią skutki nie są zgodne z określoną normą zaliczaną do podstawowych zasad porządku prawnego obowiązującego w Polsce. (…) Do zasad tych należą nie tylko normy konstytucyjne, ale i naczelne normy w poszczególnych dziedzinach prawa.
4. [W]ymagania stawiane osobom pełniącym funkcję arbitra łączyć należy z uprawnieniem uczestnika postępowania do uzyskania wiedzy o wszelkich ewentualnych jego powiązaniach z podmiotami występującymi w postępowaniu. To ocenie uczestnika postępowania podlegają te okoliczności jako podłoże decyzji o wyborze arbitra lub żądania wyłączenia go. Własna ocena arbitra nie ma znaczenia, skoro istota rzetelności postępowania jest związana z zewnętrznym, dokonywanym przez inne podmioty, osądem. (…) Do podstawowych zasad porządku prawnego należy także, przewidziane art. 45 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, prawo do sądu, którego elementem jest uprawnienie strony do rozpoznania jej sprawy przez niezależny sąd, w ramach rzetelnie prowadzonego postępowania.
Data wydania: 09-09-2010 | Sygnatura: I CSK 535/09
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20331
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 2008 r. IV CSK 292/08
1. [P]ostępowanie sądowe co do uchylenia wyroku sądu polubownego powinno się do końca toczyć zgodnie z przepisami obowiązującymi w chwili jego wszczęcia, tj. obowiązującymi w określonej przy uwzględnieniu art. 165 § 1 k.p.c. chwili wniesienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego do właściwego sądu. Jeżeli więc skarga została wniesiona przed dniem 17 października 2005 r., wywołane nią postępowanie powinno się toczyć także w późniejszym okresie według art. 712-715 k.p.c., a dopiero postępowanie wszczęte na skutek wniesienia skargi w tym dniu lub później – według art. 1205-1211 k.p.c. Podobnie, postępowanie przed sądem polubownym powinno się do końca toczyć zgodnie z przepisami obowiązującymi w chwili jego wszczęcia. Jednakże ze względu na uregulowanie zawarte w art. 1186 k.p.c. dniem wszczęcia postępowania przed sądem polubownym będzie z reguły dzień doręczenia pozwanemu pisma zawierającego wezwanie na arbitraż.
2. [W] przypadkach, w których arbitrów wyznacza każda strona samodzielnie, nowy arbiter ustanowiony przez jednego z kontrahentów ma taki sam status, jak dawny. Skoro dawnemu nie udało się porozumieć w sprawie wyboru superarbitra i konieczne stało się wyznaczenie superarbitra przez sąd, to trudno podważać decyzję sądu w tym względzie tylko dlatego, że pojawił się nowy arbiter. Nie ma potrzeby zapewnienia mu wpływu na obsadę funkcji superarbitra, skoro z możliwości w tym względzie nie skorzystał jego mający analogiczny status poprzednik.
3. Przyczyny utraty mocy zapisu na sąd polubowny mogą być różne. Oprócz przyczyn proceduralnych wymienionych w art. 1168 (poprzednio art. 702 § 1) i art. 1195 § 4 (poprzednio art. 707 § 2) k.p.c., może chodzić jeszcze o takie zdarzenia, jak np. rozwiązanie umowy o arbitraż, ziszczenie się warunku rozwiązującego, upływ terminu, w którym powinien zapaść wyrok sądu polubownego. Nie stanowi jednak samo przez się takiej przyczyny wygaśnięcie umowy, której klauzulę zapis stanowił. Myśl tę obecnie wyraża jednoznacznie art. 1180 k.p.c., ale i przed ustanowieniem tego przepisu nie powinna ona budzić wątpliwości.
Data wydania: 27-11-2008 | Sygnatura: IV CSK 292/08
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 20257
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 2006 r. I CZ 20/06
Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie poglądem skarga kasacyjna na postanowienie sądu II instancji w przedmiocie wyznaczenia arbitra nie przysługuje i byłaby ona niedopuszczalna.
Data wydania: 11-05-2006 | Sygnatura: I CZ 20/06
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20223
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 lipca 2005 r. I CZ 38/05
Przedmiotem żądania wniosku (…), jest wyznaczenie arbitrów sądu polubownego (…). Niezależnie zatem od tego, jakiemu konkretnie sądowi polubownemu ma służyć wyznaczenie tych arbitrów, postępowanie to ze swej istoty ma charakter incydentalny. Wydane w niej orzeczenie nie może więc być uznane za kończące postępowanie w sprawie, co jest, stosowanie do art. 392 k.p.c., warunkiem dopuszczalności kasacji.
Data wydania: 12-07-2005 | Sygnatura: I CZ 38/05
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20217
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 grudnia 1999 r. I CZ 177/99
Postanowienie Sądu II instancji oddalające wniosek o zastępcze wyznaczenie arbitra (…) nie jest postanowieniem kończącym postępowanie w sprawie w rozumieniu art. 392 § 1 kpc.
Data wydania: 17-12-1999 | Sygnatura: I CZ 177/99
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20321
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 września 1999 r. I CKN 141/98
1. Instytucja wyłączenia sędziego przewidziana jest przez kodeks postępowania cywilnego zarówno w postępowaniu przed sądem państwowym, jak i w postępowaniu przed sądem polubownym. Zachodzą jednak różnice w unormowaniu tej instytucji przez kodeks dla obydwu rodzajów postępowania. Zasadnicza różnica polega na tym, że w postępowaniu przed sądem polubownym kodeks nie przewiduje wyłączenia arbitra lub superarbitra z mocy ustawy, jak to ma miejsce w postępowaniu przed sądem państwowym w odniesieniu do sędziego (art. 48 k.p.c.).
2. [W] postępowaniu przed sądem polubownym, wyłączenie arbitra lub superarbitra nastąpić może tylko na wniosek strony z tych samych przyczyn, które uzasadniają wyłączenie sędziego państwowego (...).
3. [J]eżeli w tym postępowaniu [przed sądem polubownym – wstawienie własne] strona zażądała wyłączenia arbitra lub superarbitra, a wniosku jej, pomimo istnienia przyczyny wyłączenia nie uwzględniono, może ona zwalczać wyrok sądu polubownego przy pomocy skargi o uchylenie wyroku opartej na art. 712 § 1 pkt 3 k.p.c. Jeżeli (…) strona nie zażądała wyłączenia arbitra lub superarbitra, to nie ma podstawy prawnej do zwalczania wyroku sądu polubownego. Wyjątkowo jedynie podstawę uchylenia tego wyroku mógłby stanowić udział w składzie sądu polubownego arbitra lub superarbitra, na którego prawa i obowiązki oddziaływałby wynik sprawy.
4. [S}formułowanie art. 712 § 2 k.p.c., (…) w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że jeśli rozstrzygnięcie sądu polubownego przekracza granice zapisu, strona może żądać uchylenia wyroku tylko w części przekraczającej zapis, i to wyłącznie w sytuacji, gdy strona, która brała udział w postępowaniu przed sądem polubownym, nie zgłosiła zarzutów co do rozpoznania roszczeń wykraczających poza granice zapisu.
Data wydania: 24-09-1999 | Sygnatura: I CKN 141/98
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20164
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 1998 r., I CKN 455/97
[D]opuszczając w odrębnym przepisie (art. 701 § 3 kpc) zażalenie na postanowienia dotyczące wyznaczenia m.in. arbitra, ustawodawca dał jednoznacznie do zrozumienia, że nie traktuje ich jako kończących postępowanie w sprawie, gdyż wówczas miałby zastosowanie ogólny przepis art. 394 § 1 in principio kpc.
Data wydania: 24-02-1998 | Sygnatura: I CKN 455/97
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowegoid: 20149
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 22 stycznia 1997 r. I CKN 48/96
1. [S]koro księga trzecia części pierwszej kodeksu postępowania cywilnego, obejmująca problematykę sądu polubownego, nie zawiera specjalnej regulacji dopuszczalności i terminów środków odwoławczych, to znajdują zastosowanie wprost odpowiednie przepisy księgi pierwszej, a wśród nich art. 392 k.p.c.
2. [P]ostanowienie sądu wojewódzkiego oddalające zażalenie na postanowienie sądu rejonowego w przedmiocie wyznaczenia arbitra i superarbitra nie może być uznane za postanowienie kończące postępowanie w sprawie; tę bowiem – z punktu widzenia postępowania przed sądem państwowym – zakończy dopiero orzeczenie kończące postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego (art. 715 k.p.c.), ewentualnie postanowienie odrzucające pozew ze względu na istnienie zapisu na sąd polubowny (art. 199 § 1 pkt 4 k.p.c.).
Data wydania: 22-01-1997 | Sygnatura: I CKN 48/96
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowegoid: 20144
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 23 maja 1996 r. I ACr 189/96
1. [N]ie można żądać wyłączenia całego sądu, lecz tylko poszczególnych sędziów (jednego lub większej ich liczby), określonych imiennie, nie znaczy to jednak, by w niniejszej sprawie sąd polubowny sam mógł uznać, że wniosek zgłoszony przez pozwanego nie powinien być uwzględniony. Trafnie Sąd Wojewódzki wskazał, że sąd polubowny nie może oceniać wniosku o wyłączenie arbitra ani pod względem merytorycznym, ani formalnym, nawet gdyby wniosek ten był oczywiście nieuzasadniony czy spóźniony.
2. [O]rzeczenie wydane w wyniku skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego ma charakter kasacyjny, sąd państwowy może więc tylko uchylić ten wyrok lub oddalić skargę, nie może natomiast orzekać merytorycznie. W konsekwencji, po uchyleniu przez sąd państwowy wyroku sądu polubownego – na skutek uwzględnienia skargi opartej na przepisach art. 712 § 1 pkt 2-5 kpc – sąd polubowny zachowuje nadal swą właściwość do rozstrzygnięcia sporu.
Data wydania: 23-05-1996 | Sygnatura: I ACr 189/96
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownegoid: 20272
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 października 1960 r. 3 CO 21/60
1. Na postanowienie sądu powiatowego wyznaczające sędziego polubownego na mocy art. 492 k.p.c. nie służy rewizja.
2. [S]trona zainteresowana będzie mogła podnosić swe zarzuty związane z wyznaczeniem sędziego polubownego w trybie art. 492 k.p.c. w ewentualnej skardze o uchylenie wyroku, którą w razie zaistnienia uchybień przewidzianych w art. 510 § 1 k.p.c. może wnieść do sądu państwowego.
Data wydania: 12-10-1960 | Sygnatura: 3 CO 21/60
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoid: 20098
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 1960 r. 4 CR 874/59
1. Zapis na sąd polubowny jest umową, która dla swej ważności wymaga formy pisemnej. Aby zapis był ważny, musi nastąpić w pisemnym oświadczeniu poddanie sporu pod rozpoznanie sądu polubownego (art. 486, 487 k.p.c.). Zawarcie w sposób konkludentny umowy o oddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego nie jest możliwe.
2. Powołanie sędziego polubownego nie jest (…) samo przez się oświadczeniem oddającym spór pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, nie jest ono równoznaczne ze sporządzeniem i podpisaniem zapisu na sąd polubowny.
Data wydania: 27-06-1960 | Sygnatura: 4 CR 874/59
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 20097
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 17 września 1956 r. 3 CR 505/56
1. Z postanowienia art. 488 § 2 k.p.c. że każda strona wyznacza jednego arbitra a wyznaczeni "wybiorą superarbitra", o ile zapis inaczej nie stanowi, oraz z postanowienia art. 492 k.p.c., że w razie braku zgody między arbitrami superarbiter zostanie wyznaczony przez sąd państwowy, wynika, że wybór superarbitra jest obowiązkowy, jeżeli zapis nie stanowi inaczej (…).
2. Skoro (…) na skutek nieustanowienia superarbitra nie doszło (…) do ukonstytuowania się Sądu polubownego w przepisanym składzie, przeto (...) wydany przez Sąd polubowny w składzie dwóch sędziów polubownych wyrok zapadł w postępowaniu dotkniętym nieważnością (...)
3. Pogwałcenie bowiem przepisów o składzie sądu polubownego stanowi w świetle obowiązujących zasad prawa bezwzględną przyczynę uzasadniającą w każdym wypadku uchylenie orzeczenia sądu polubownego.
Data wydania: 17-09-1956 | Sygnatura: 3 CR 505/56
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoid: 20092
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 1948 r. I C 1260/47
Klauzula, mocą której jednej ze stron pozostawiono wybór wszystkich lub większości arbitrów, sprzeciwia się dobrym obyczajom, gdyż zapewniając przewagę w obsadzeniu stanowisk sędziów polubownych jednej stronie, poddaje drugą stronę we władzę dyskrecjonalną pierwszej.
Data wydania: 16-03-1948 | Sygnatura: I C 1260/47
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20082
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 1946 r. C III 879/46
1. Nie można zgodzić się ze zdaniem (…), że skoro sąd polubowny postanowił stosować w swym postępowaniu przepisy kodeksu postępowania cywilnego, to wszelkie niezastosowanie się do tych przepisów pociąga za sobą uchylenie wyroku sądu polubownego. (…) Nie można stawiać sądowi polubownemu wymagań surowszych niż sądowi państwowemu.
2. O wyłączeniu (…) rozstrzyga sąd polubowny, w którym przewodniczący czy sędzia, o którego wyłączenie zgłoszono wniosek, nie może być zastąpiony przez innego sędziego jak w sądzie państwowym; w razie więc usunięcia się przewodniczącego lub jednego z sędziów sąd polubowny nie mógłby w ogóle funkcjonować.
3. [S]koro strony zgodziły się na sąd polubowny i sporządziły zapis, to umowa je obowiązuje, jedna strona nie może ani czynić, ani zaniechać czegokolwiek w celu uniemożliwienia sądu polubownego. Dlatego, jeżeli strona uchyli się od wyznaczenia sędziego polubownego, druga strona może zwrócić się o wyznaczenie sędziego polubownego do sądu państwowego, jeżeli zaś powołani przez strony sędziowie arbitrzy, którzy w tym przedmiocie mogą postępować zgodnie z życzeniami stron, nie dojdą do zgody co do wyboru superarbitra, strona może się zwrócić o wyznaczenie superarbitra do sądu państwowego.
4. Inaczej przedstawia się sprawa, gdy sąd polubowny nie może się ukonstytuować lub odbyć się bez winy strony albo gdy nie może ukonstytuować się w tym składzie lub w taki sposób, jak strony umówiły się i wolę swą wyraziły w zapisie. Jeżeli np. zapis postanawia, że superarbiter ma być zgodnie obrany przez same strony, a zgody tej nie uda się osiągnąć, sąd państwowy nie może wyznaczyć superarbitra, gdyż sprzeciwiałoby się to zapisowi, który w tym przypadku upada, „wygasa”. Tak samo gdy zapis przewiduje, że w razie braku zgody sędziów polubownych na odbiór superarbitra wyznacza go nie sąd państwowy, lecz inna instytucja lub osoba, a osoba ta lub instytucja nie może wyznaczyć albo odmawia wyznaczenia superarbitra, sąd polubowny nie może ukonstytuować się bez winy stron, a nie można zmuszać strony, by oddała sprawę sądowi polubownemu ustanowionemu w inny sposób aniżeli ustanowiony w zapisie. Kodeks postępowania cywilnego nie zawiera przepisu, by i w tym przypadku sąd państwowy mógł zastąpić wskazaną w zapisie instytucję lub osobę trzecią. Zapis więc i w tym przypadku upada. Oczywiście obie strony mogą zgodnie zmienić postanowienia zapisu w sposób, przewidziany w ustawie.
Data wydania: 21-05-1946 | Sygnatura: C III 879/46
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 20080
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 1938 r. C III 2479/36 i C III 1301/36
1. [W] postępowaniu w sądzie powszechnym, unormowanym przepisami księgi III cz. I k.p.c., należy, o ile ta księga nie zawiera odmiennych przepisów, stosować odpowiednio przepisy księgi II cz. I k.p.c.
2. Postępowanie (…) wszczęte na wniosek strony o wyznaczenie sędziego polubownego lub przewodniczącego jest w istocie postępowaniem odrębnym, które ma dopiero przygotować postępowanie przed sądem polubownym. Na wyznaczenie sędziego lub przewodniczącego nie ma zażalenia (art. 485 § 2 k.p.c.), nie może zatem być i skargi kasacyjnej, gdyż nie ma skargi kasacyjnej na postanowienie sądu 1. instancji. Na odmowę zaś wyznaczenia służy zażalenie, a na postanowienie sądu 2. instancji, zatwierdzające odmowne postanowienie sądu 1. instancji – skarga kasacyjna, jako na postanowienie kończące postępowanie.
3. Postępowanie na wniosek sędziego polubownego o oznaczenie wynagrodzenia także jest postępowaniem odrębnym, wywołanym umową o sąd polubowny. Zarówno sędzia, jak i strony, które procesowały się przed sądem polubownym, mogą wnosić zażalenia na postanowienia sądu 1. instancji i skargi kasacyjne na postanowienia sądu 2. instancji, jako na kończące to odrębne postępowanie.
4. Postępowanie, wszczęte na wniosek strony celem orzeczenia o wygaśnięciu zapisu na sąd polubowny jest również odrębnym postępowaniem przed sądem powszechnym; sąd państwowy rozstrzyga tu po rozprawie spór stron o skuteczność umowy. Postanowienie, rozstrzygające ten spór, powinno być przyrównane do wyroku, a zatem stronom służy prawo zakładania zażalenia na postanowienie sądu 1. instancji i skargi kasacyjnej na postanowienie sądu 2. instancji.
5. Wreszcie postanowienie o wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody, zawartej przed tym sądem, także kończy odrębne postępowanie, wszczęte na wniosek strony. (...) Na postanowienie sądu 1. instancji o wykonalności służy zatem zażalenie, a na postanowienie sądu 2. instancji – skarga kasacyjna.
6. Od skargi kasacyjnej w sprawach wyżej wymienionych należy pobierać wpis stosunkowy według ogólnych zasad.
7. Wartość przedmiotu sporu i zaskarżenia stanowić będzie w tych przypadkach wartość przedmiotu sporu, który by podlegał rozstrzygnięciu przez sąd polubowny.
8. We wszystkich powyższych przypadkach skarga kasacyjna oczywiście jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy wartość przedmiotu zaskarżenia przenosi 500 zł (z zastrzeżeniem przepisów art. 425 §§ 2 i 3 i art. XX § 1 przep. wprow.
Data wydania: 28-05-1938 | Sygnatura: C III 2479/36 i C III 1301/36
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20075
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 1938 r. C II 2690/37
1. Strona związana zapisem, jej zdaniem, nieważnym, może (…) wnieść spór przed sąd państwowy, który sprawą ważności zapisu zajmuje się tylko w tym razie, gdy strona druga przed wdaniem się w spór zarzuci, że sprawa należy do sądu polubownego, inaczej bowiem zapis nawet ważny traci moc (art. 235 k.p.c.).
2. Sędziego polubownego wolno wyłączyć z tych samych przyczyn co sędziego państwowego, ten zaś jest wyłączony, gdy między nim a stroną zachodzi stosunek osobisty, mogący wywołać uzasadnioną wątpliwość w bezstronność sędziego.
Data wydania: 24-05-1938 | Sygnatura: C II 2690/37
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 20074
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 1937 r. C I 2960/36
1. [I]ngerencja sądów państwowych w dziedzinie sądownictwa polubownego ograniczona być winna do wypadków ściśle w ustawie przewidzianych, skoro przeto § 1 art. 485 k. p. c. przewiduje wyznaczenie przewodniczącego przez sąd państwowy na wniosek strony jedynie wówczas, gdy sędziowie nie zgodzili się na wybór jego, to (…) sąd nie może ingerować w wypadku, gdy strony nie zgodziły się na wybór przewodniczącego, który miał być wyznaczony za wspólnym ich porozumieniem.
2. [P]rzepis art. 491 § 1 p. 4, który głosi, że zapis traci moc i w przypadku, „gdy strony nie mogą się zgodzić na sędziego, którego w myśl zapisu wspólnie wyznaczyć powinny”, nie czyni różnicy, czy zgoda stron nie nastąpiła na wybór sędziego dla sądu jednoosobowego, czy też trzyosobowego, i czy ten, który miał być wybrany za wspólną zgodą, został przeznaczony na superarbitra, zasadniczo bowiem znaczenie ma, iż w ten sposób, jak strony umówiły się, ukonstytuowanie sądu stało się niemożliwe, wobec braku zgody na wybór sędziego.
Data wydania: 19-11-1937 | Sygnatura: C I 2960/36
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowegoid: 20068
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 8 lutego 1937 r. C III 1254/35
1. [S]ędzia polubowny nie jest nigdy wyłączony już mocą samej ustawy, jak ma to miejsce w wypadkach art. 54 k.p.c., lecz że wyłączenie sędziego polubownego następuje tylko przez stronę, za czym zastosowanie może mieć wyłącznie art. 55 k.p.c.
2. [W]yłączenie sędziego polubownego nie może być po raz pierwszy podniesione w drodze skargi opartej na przepisie art. 503 § 1.
3. Ani niem. u.p.c., pod rządem której zapis na sąd polubowny nastąpił, ani też k.p.c. nie określa stosunku z zapisu jako czysto osobistego, nie przechodzącego w drodze sukcesji uniwersalnej na następcę ogólnego.
Data wydania: 08-02-1937 | Sygnatura: C III 1254/35
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 20067
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 15 września 1936 r. C I 398/36
[A]rt. 1376 u.p.c. (…) stanowi, że zmiany co do osób arbitrów przed ukończeniem sprawy mogą mieć miejsce za obopólną zgodą stron; w wypadkach zrzeczenia się, wyłączenia lub niepełnienia swych czynności przez arbitrów nowego arbitra wyznaczy ta strona, która wyznaczyła ustępującego; niewyznaczenie przez stronę nowego arbitra nie wstrzymuje rozpoznania sporu i zawyrokowanie przez pozostałych arbitrów będzie prawomocne; z powyższego wynika, że ingerencja sądu w przypadku tym została wyłączona.
Data wydania: 15-09-1936 | Sygnatura: C I 398/36
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20062
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 8 lutego 1935 r. C III 664/34
1. Skoro więc ustawa o ingerencji sądu państwowego, gdy chodzi o wyłączenie sędziów polubownych, nic nie wspomina, interpretacja z motywów ustawy, do której zmierza wnioskodawczyni, byłaby uzasadniona, gdyby nie było żadnych innych przepisów wskazujących na to, że w każdym wypadku, w którym dopuszczalny ma być udział sądu państwowego w postępowaniu polubownem, konieczny jest szczególny przepis ustawy.
2. [S]koro ustawa udziału sądu państwowego przy wyłączeniu sędziów polubownych szczególnie nie przewiduje, należy rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy tej do wyłącznej właściwości sądu polubownego.
Data wydania: 08-02-1935 | Sygnatura: C III 664/34
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20048
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 9 stycznia 1935 r. C II 2194/34
1. [B]rak zaufania strony do sędziego polubownego nie może stanowić podstawy do uchylenia się przezeń od pełnienia obowiązków, zauważa się, że wywody rewizji, zdążające do wykazania, iż sędzia polubowny jest w jednej osobie sędzią wyrokującym a zarazem mężem zaufania strony, która go delegowała, są chybione.
2. Strona daje wprawdzie wyraz swego zaufania obierając kogoś sędzią polubownym w swej sprawie, ale w tem znaczeniu, że obrany sędzia rozstrzygnie spór bezstronnie a nie oglądając się jedynie na interes strony mianującej go sędzią. Sędzia taki nie jest sędzią jednej strony, lecz obu stron i już z charakteru jego jako sędziego wynika obowiązek bezstronności.
3. [B]ez względu na to, czy ma się do czynienia z niedopuszczalnością drogi sądowej, czy też niewłaściwością sądu, sąd polubowny nie może zasądzić sędziego polubownego na płacenie kosztów, lecz chyba jedną ze stron prowadzących spór i to na koszta spowodowane prowadzeniem samego sporu (…).
Data wydania: 09-01-1935 | Sygnatura: C II 2194/34
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20047
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 1934 r. C III 143/33
1. [S]ąd państwowy mógł tylko albo uznać wyrok sądu polubownego za wykonalny w całości, albo odmówić uznania tego wyroku za wykonalny także w całości, gdyż nie jest rzeczą sądu państwowego przy rozpoznaniu sprawy o uznanie wyroku sądu polubownego za wykonalny badanie, czy i które z motywów wyroku są uzasadnione lub nieuzasadnione, czy i jaka pozycja w obrachunku została udowodniona lub uznana przez strony, i wogóle wchodzenie w rozpoznanie meritum sporu.
2. [S]ąd polubowny może stosować § 319 u. p. c., t. j. prostować oczywiste pomyłki rachunkowe, pisarskie i t. p. Nie może natomiast po doręczeniu wyroku stronom zmieniać jego istotnej treści, chyba że obie strony zgodziłyby się na taką zmianę.
3. Złożenie mandatu jest oświadczeniem sędziów, że odmawiają wykonania swych obowiązków, że odstępują od umowy ze stronami, zobowiązującej ich do rozstrzygnięcia sporu.
4. Wobec oświadczenia sędziów w obecności stron o złożeniu mandatów, a zatem o odstąpieniu od umowy o piastowanie obowiązku sędziów polubownych, układ o sąd polubowny w myśl § 1033 u. p. c. utracił moc, wygasł.
5. Wobec wygaśnięcia umowy o sąd polubowny sędziowie, którzy złożyli swe mandaty, nie mieli żadnej podstawy prawnej do podjęcia na nowo swych praw i obowiązków na jednostronne żądanie powódki bez zgody pozwanego, jak to uczynili.
Data wydania: 16-02-1934 | Sygnatura: C III 143/33
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20040
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 29 września 1933 r. C II Rw 1650/33
[S]tosunku prawnego, powstałego pomiędzy stronami wskutek ustanowienia powoda przez pozwanego sędzią polubownym, nie można uważać ani za kontrakt służbowy z §§ 1151 i 1153 u. c. (...), ani też za kontrakt o dzieło (§ 1165 i nast. u. c.) (...). Jest to kontrakt swoistego rodzaju, którego bliższe unormowanie pozostawia przepis § 1391 u. c. postanowieniom ustawy postępowania sądowego.
Data wydania: 29-09-1933 | Sygnatura: C II Rw 1650/33
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20038
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 31 sierpnia 1933 r. C I 2776/32
[B]rak podpisu przegłosowanego arbitra na wyroku (…) nie może być przyczyną unieważnienia wyroku sądu polubownego.
Data wydania: 31-08-1933 | Sygnatura: C I 2776/32
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownegoid: 20037
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 18 sierpnia 1932 r. R 385/32
Wobec (…) prawomocności uchwały ustanawiającej sędziego polubownego (...), brak jest podstawy prawnej do uznania zapisu za bezskuteczny; gdyż podstawa, która przez ustąpienie [sędziego polubownego – wstawienie własne] (…) powstała, została usunięta wskutek zamianowania przez sąd państwowy innego sędziego polubownego. Uznanie (…) zapisu na sąd polubowny za bezskuteczny w myśl przepisów § 583 ust. 2 p. 2 pr. cyw. może jedynie wówczas nastąpić, gdy sędzia polubowny odmawia wykonywania swych funkcyj, albo zwleka nadmiernie z ich spełnieniem (…).
Data wydania: 18-08-1932 | Sygnatura: R 385/32
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowego , zapis na sąd polubownyid: 20032
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 23 marca 1932 r. III R 106/32
1. Uchwały tej [o ustanowieniu przez sąd sędziego polubownego – wstawienie własne] nie mógł według ustępu 2 tego przepisu ustawy [§ 582 p.c. – wstawienie własne] przeciwnik wnioskodawcy zaskarżyć rekursem i wcale też jej nie zaskarżył.
2. Tem mniej miał on uprawnienie do zaskarżenia postanowienia sądu pierwszego, nie uwzględniającego prośby (…) [arbitra – wstawienie własne] o zwolnienie go z urzędu sędziego polubownego, skoro (…) [arbiter – wstawienie własne] z tem postanowieniem sądu się zgodził.
Data wydania: 23-03-1932 | Sygnatura: III R 106/32
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20030
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19 grudnia 1931 r. III 1 Rw 1925/30
1. [S]ędziego polubownego nie można drogą skargi zniewolić do podpisania wyroku Sądu polubownego. Takiej skargi nie przewiduje procedura cywilna, która w osobnym rozdziale reguluje całe postępowanie przed Sądem polubownym, a na sędziego polubownego, który nie dopełnił obowiązków połączonych z przyjęciem funkcji sędziego polubownego, nakłada jedynie obowiązek wynagrodzenia szkody tem niedopełnieniem zrządzonej.
2. Podpisanie zapadłego wyroku przez sędziego polubownego jest takim samym obowiązkiem, jak i wydanie wyroku, gdyż podpis taki jest nieodzownym wymogiem skuteczności wyroku polubownego.
Data wydania: 19-12-1931 | Sygnatura: III 1 Rw 1925/30
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownegoid: 20305
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 8 sierpnia 1931 r. R 395/31
Żądanie (…) aby uznano zapis na sąd polubowny za pozbawiony mocy prawnej, znajduje należyte oparcie w przepisie § 583 ust. 2 L. 2 proc. cyw., według którego zapis na sąd polubowny, traci moc obowiązującą nie tylko w wypadku, gdy sędzia polubowny, wyraźnie w zapisie wymieniony, odmówi wypełnienia obowiązku ciążącego na nim wskutek przyjęcia obowiązków sędziego polubownego, ale również i wtedy, gdy uczyni to sędzia polubowny ustanowiony przez stronę na zasadzie zapisu na sąd polubowny. W obu tych wypadkach przysługuje obydwom stronom prawo żądania uznania zapisu na sąd polubowny za pozbawiony mocy prawnej.
Data wydania: 08-08-1931 | Sygnatura: R 395/31
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 20300
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 1931 r. C 1783/30
[Z]astosowanie znowelizowanych art. 1367, 1370 i 13701 u.p.c., o ile zawierają one normy materjalno-prawne, czyli w zakresie przymusowego zapisu na sąd polubowny i wyznaczenia arbitrów bez zgody obu stron, nie może mieć miejsca odnośnie do ogólnych klauzul kompromisarskich, zawartych przed wejściem w życie ustawy z 16 lipca 1925.
Data wydania: 13-02-1931 | Sygnatura: C 1783/30
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 20316
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 18 października 1929 r. C 1162/28
[D]ecyzje sądu pierwszej instancji, wydane w przedmiocie wyznaczenia arbitrów i ustalenia treści zapisu, tak uwzględniające żądanie, jak również oddalające je, nie ulegają zaskarżeniu.
Data wydania: 18-10-1929 | Sygnatura: C 1162/28
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowegoid: 20020
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 6 lipca 1926 r. IC N 89/26
[P]rzepis artykułu powyższego [art. 13701 U.P.C. – wstawienie własne], iż rozpoznanie podań, wymienionych w art. 1370 U. P. C. należeć będzie do tego Sądu, do którego właściwości należałaby sprawa w razie sporu sądowego, winien być rozumiany jako powtórzenie ogólnej zasady co do właściwości Sądu w zależności od wartości powództwa.
Data wydania: 06-07-1926 | Sygnatura: IC N 89/26
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowegoid: 20306
Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 6/17 lutego 1926 r. I C N 2991/25
[S]przeciw pozwanego co do wyznaczenia superarbitra nie znajduje uzasadnienia w przepisach art. 1370(1) U.P.C., który wyraźnie prawo to nadaje sądowi, a zgodny wybór tegoż przez arbitrów w ustawie przewidziany nie jest.
Data wydania: 17-02-1926 | Sygnatura: I C N 2991/25
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 20315
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 8 listopada 1922 r. R 832/22
[D]o umowy na sąd polubowny stosują się przepisy prawa publicznego, nie zaś prywatnego. Ponieważ wedle przepisów o ustroju sądownictwa sędzią nie może zostać osoba, pozostająca formalnie pod kuratelą z powodu choroby umysłowej, przeto w analogicznem zastosowaniu tej zasady nie jest zdolną do pełnienia funkcji sędziego polubownego osoba, która w chwili powołania jej na sędziego polubownego, zostawała formalnie pod kuratelą z powodu choroby umysłowej i to bez względu na twierdzenie, że osoba ta w owej chwili względnie w chwili ferowania wyroku faktycznie była już zdrową na umyśle.
Data wydania: 08-11-1922 | Sygnatura: R 832/22
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 20301
Aleksandrowicz Katarzyna, Gierba Konstancja
Problematyka wyłączenia arbitra z postępowania procesowego
[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 31-44
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31204
Allerhand Maurycy
Glosa do uchwały izby trzeciej sądu najwyższego z 8 listopada 1922, R 832/22. (dot. wydania wyroku sądu polubownego przez sędziego chorego umysłowo)
OSP 1924 (tom III), poz. 13, s. 9-10
Zagadnienia kluczowe: arbiter , właściwość sądu polubownegoid: 30587
Allerhand Maurycy
Kodeks postępowania cywilnego. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego
Lwów 1932, s. 494-525, [Księga trzecia. Sąd polubowny]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30000
Allerhand Maurycy
Sąd polubowny
[w:] Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, Polska procedura cywilna. Projekty referentów z uzasadnieniem, Tom I, Warszawa 1928, s. 174-244
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30001
Allerhand Maurycy
Sąd polubowny w okresie przejściowym
Głos Prawa 1933, Nr 4, s. 188-201
Zagadnienia kluczowe: arbiter , ugoda przed sądem polubownym , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30033
Apfelbaum Ignacy
Uwagi do postanowień k.p.c. o sądach polubownych
Nowa Palestra 1933, Nr 3, s. 11-17
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 30036
Świrgoń-Skok Renata, Arkuszewska Aneta
Wpływ alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów na efektywność ochrony prawnej
ZNKUL 2017, Nr 3, s. 243-259
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 32089
Asłanowicz Marcin
Arbiter doraźny
PUG 2013, Nr 8, s. 18-22
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31188
Asłanowicz Marcin
Arbiter jako świadek w postępowaniu cywilnym - uwagi de lege lata oraz de lege ferenda
PUG 2017, Nr 12, s. 11-16
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 32370
Asłanowicz Marcin
Arbitrators and Arbitral Tribunal
[w:] Arbitration in Poland, Warszawa 2011, s. 65-80
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31038
Asłanowicz Marcin
Grounds for Challenging an Arbitrator - an Analysis of Cases Before Selected Foreign Standing Arbitration Courts
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 29-47
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31399
Asłanowicz Marcin
Immunitet arbitra
[w:] Poczobut Jerzy, Wiśniewski Andrzej W. (red.), Prawo prywatne i arbitraż. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Maciejowi Tomaszewskiemu, Warszawa 2016, s. 27-39
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31520
Asłanowicz Marcin
Kadłubowe zespoły orzekające
PUG 2015, Nr 3, s. 9-16
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31363
Asłanowicz Marcin
Odpowiedzialność arbitra
PiP 2016, Nr 2, s. 68-82
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31554
Asłanowicz Marcin
Postępowanie o wyłączenie arbitra - analiza spraw toczonych przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie
PUG 2012, Nr 11, s. I-XV
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31201
Asłanowicz Marcin
Postępowanie o wyłączenie arbitra - analiza spraw toczonych przed Sądem Polubownym (Arbitrażowym) przy Związku Banków Polskich
PUG 2013, Nr 12, s. 26-37
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31200
Asłanowicz Marcin
Postępowanie o wyłączenie arbitra - uwagi na tle praktyki Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, Nr 3-4, s. 6-14
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31246
Asłanowicz Marcin
Pozycja prawna arbitra w arbitrażu handlowym
Warszawa 2015, ss. 359, [Wydanie 1]
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31470
Asłanowicz Marcin
Pozycja prawna arbitra w arbitrażu handlowym
Warszawa 2019, ss. 596, [Wydanie 2]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32017
Asłanowicz Marcin
Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz do art. 1154-1217 KPC
Warszawa 2017, ss. 255
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31909
Asłanowicz Marcin
Sędzia państwowy jako arbiter
ADR. Arbitraż i Mediacja 2015, Nr 2, s. 5-12
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 32379
Asłanowicz Marcin
Sposób powołania arbitra a jego bezstronność i niezależność
PPH 2015, Nr 4, s. 11-16
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31362
Asłanowicz Marcin
Status arbitra w postępowaniu arbitrażowym
Stud. Praw. 2013, Nr 3, s. 123-152
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31266
Asłanowicz Marcin
UNCITRAL - Regulamin i Ustawa Modelowa
Stud. Prawn. 2013, Nr 1, s. 7-33
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31265
Asłanowicz Marcin
Utrata przez arbitra legitymacji do dalszego wykonywania swojej funkcji
PPH 2014, Nr 11, s. 22-27
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31309
Asłanowicz Marcin
Wyłączenie sędziego a wyłączenie arbitra
PPH 2014, Nr 6, s. 36-40
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31268
Asłanowicz Marcin
Zakres ujawnienia a bezstronność i niezależność arbitra w postępowaniu arbitrażowym
PUG 2014, Nr 4, s. 22-32
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31264
Asłanowicz Marcin
Zasady i tryb wyłączenia członka zespołu orzekającego w postępowaniu arbitrażowym
PPH 2013, Nr 8, s. 11-17
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowegoid: 31180
Asłanowicz Marcin, Piotrowska Sylwia
Charakter i zakres zmian Regulaminu Arbitrażowego ICC
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 36-53
Zagadnienia kluczowe: arbiter , właściwość sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31077
Balcerzak Filip
komentarz do art. 1154-1156, 1158-1160, 1169-1179
[w:] Rylski Piotr (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2022, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32453
Balicki Ryszard
Sądownictwo polubowne w Polsce
PPiA 2003, Nr 54, s. 35-51
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30450
Barańska Anna
Słów kilka o pozycji arbitra we włoskim prawie arbitrażowym
Internetowy Przegląd Prawniczy TBSP UJ 2017, Nr 9, s. 5-13
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31905
Pörnbacher Karl, Baur Sebastian
The New French Arbitration Law, the UNCITRAL Arbitration Rules and IBA Rules on the Taking of Evidence in International Arbitration
Biul. Arb. 2010-2011, Nr 4, s. 52-64
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30992
Białecki Marcin
komentarz do art. 1154-1179
[w:] Jankowski Janusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019. Tom II. Art. 730-1217, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35247
Białecki Marcin
komentarz do art. 1154-1179
[w:] Jankowski Janusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2015. Tom II. Art.730-1217, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35249
Bielarczyk Piotr
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie sądownictwa polubownego
MoP 2005, Nr 22 (dodatek), ss. 24
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30454
Bieniak Michał
Sądownictwo polubowne w polskim procesie cywilnym od kodeksu postępowania cywilnego z 1930/1932 roku do czasów dzisiejszych
Pal. 2008, Nr 7-8, s. 130-146
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30191
Bieniak Michał
Wyłączenie arbitra lub superarbitra - glosa do wyroku SN z 24.9.1999 r., I CKN 141/98
MoP 2001, Nr 21, s. 1086-1087
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30193
Blanke Gordon
Arbitraż w sprawach o naruszenie zobowiązań unijnych - wprowadzenie
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, Nr 1-2, s. 43-51
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31196
Błaszczak Łukasz, Sikorski Rafał, Zachariasiewicz Maciej, Zawiślak Karol, Żmij Grzegorz, Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Biała Księga. Propozycje zmian legislacyjnych mających na celu ulepszenie ram prawnych sądownictwa polubownego w Polsce
Warszawa - Katowice - Kraków - Wrocław - Poznań 2014, ss. 80
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32149
Błaszczak Łukasz, Ludwik Małgorzata
Sądownictwo polubowne (arbitraż)
Warszawa 2007, ss. 346
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30103
Błeszyński Jan
Arbitraż gospodarczy
PUG 1994, Nr 1, s. 2
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30200
Nowaczyk Piotr, Bogucka Elżbieta
Etyka Międzynarodowego Arbitra
Konsultant 2012, Nr 25, s. 26-27
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 32177
Bolard Georges
Zasada kontradyktoryjności przed arbitrami
Annales UMCS 1999, Nr 46, s. 63-67
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30459
Broniewicz Witold
Dział IV. Sąd polubowny
[w:] Witold Broniewicz, Postępowanie cywilne w zarysie, Warszawa 1995, s. 325-328
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30403
Bruner Philip L.
Why Arbitrate? [Dlaczego arbitraż?]
e-Przegląd Arbitrażowy 2012, Nr 1, s. 6-14
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31168
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 30, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32481
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 29, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32483
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 27, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32487
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Gil Izabella (red.), Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2023, wyd. 31, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32450
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 26, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32489
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 25, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32491
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 24, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32493
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 23, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32495
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 28, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32485
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 22, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32497
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1174, 1194, 1206-1208, 1210, 1213, 1214-1215
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 21, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32499
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1174, 1194, 1206-1208, 1210, 1213, 1214-1215
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 19, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32505
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1174, 1194, 1206-1208, 1210, 1213, 1214-1215
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 20, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32502
Buzzo Beata
Rozdział V. Sąd polubowny przy Prokuratorii Generalnej RP
[w:] Moras Małgorzata, Nuzzo Beata, Szostak Ryszard, Pozasądowe rozwiązywanie sporów w zamówieniach publicznych, Warszawa 2023, s. 171-214
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35279
Pazdan Maksymilian, Sołtysiński Stanisław, Wardyński Tomasz, Włodyka Stanisław, Okolski Józef, Całus Andrzej
Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie
Warszawa 2010, ss. 887
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30952
Chyla Łukasz, Olechowski Piotr
O przewadze arbitrażu nad sądownictwem powszechnym w kontekście sporów uchwałowych
Kortowski Przegląd Prawniczy 2017, Nr 1, s. 62-67
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 32024
Ciaptacz Jan
Jurysdykcja krajowa w sprawach wynikających z recepti arbitrii na gruncie rozporządzenia Bruksela I bis
EPS 2022, Nr 7, s. 18-24
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32272
Ciemiński Marcin, Prokop Adelina
Zapis na Sąd Polubowny przy Związku Banków Polskich. Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 24 listopada 2010 r. (II CSK 291/10)
MPB 2011, Nr 10, s.
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 31120
Cieplińska Zuzanna Ewa
Dissenting opinions in arbitral awards - issues of recognition and enforcement in different jurisdictions with special focus on the issue of secrecy of deliberations
Biuletyn Arbitrażowy 2020, Nr 27, s. 58-64
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32155
Ciszewski Maciej
Postanowienia regulaminów stałych sądów arbitrażowych dotyczące arbitrów i zespołu orzekającego
Pieniądze i Więź 2014, Nr 62
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 32384
Comi Urszula
Arbitraż - prawnoporównawcze spojrzenie na regulacje ustawodawstwa polskiego i francuskiego
[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 45-73
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31205
Cudak Arkadiusz
komentarz do art. 1169-1179
[w:] Marciniak Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2020. Tom V. Art. 1096-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32475
Cudak Arkadiusz
komentarz do art. 1169-1179
[w:] Marciniak Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2017. Tom IV. Art. 1096-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35230
Czarny Gierc
Projekt nowelizacji K.P.C., a zagadnienia sądownictwa polubownego
Wil.Prz.Praw. 1936, Nr 12, s. 431-435
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowego , wyrok sądu polubownegoid: 30041
Czarny Gierc
Z zagadnień praktyki sądów polubownych. Na marginesie referatu D-ra Kuratowskiego.
Wil.Prz.Praw. 1933, Nr 2, s. 33-37, [cz. I]
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 30045
Czarny Gierc
Z zagadnień praktyki sądów polubownych. Na marginesie referatu D-ra Kuratowskiego.
Wil.Prz.Praw. 1933, Nr 5, s. 129-133, [cz. III]
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 30047
Czarny Gierc
Z zagadnień praktyki sądów polubownych. Na marginesie referatu D-ra Kuratowskiego.
Wil.Prz.Praw. 1933, Nr 6, s. 161-168, [cz. IV]
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 30048
Czerwiński Stanisław
Kilka uwag o sądach polubownych
Głos Sądownictwa 1938, Nr 3, s. 201-203
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30051
Czuchryta Joanna
Odpowiedzialność odszkodowawcza arbitra
ADR. Arbitraż i Mediacja 2018, Nr 3, s. 33-40
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31968
Czura-Kalinowska Dorota
Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów
Poznań 2009, ss. 307
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30704
Dalka Sławomir
Postępowanie arbitrażowe
Gdańsk 1982 (wyd. 1), s. 245
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30404
Dalka Sławomir
Postępowanie arbitrażowe
Gdańsk 1988 (wyd. 2), ss. 237
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30405
Dalka Sławomir
Sądownictwo polubowne w PRL
Warszawa 1987, ss. 227
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30111
Diaby Anna
Pozbawienie strony prawa do rozpoznania sprawy przez bezstronny sąd jako podstawa do uchylenia wyroku sądu polubownego (art. 1206 § 2 pkt 2 k.p.c.)
Biul.Arb. - Młody Arbitraż 2015, Nr 22, s. 154-166
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoid: 31333
Domański Grzegorz
Arbitrzy w traktatowym arbitrażu inwestycyjnym - kilka refleksji praktycznych
[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 349-358
Zagadnienia kluczowe: arbiter , arbitraż inwestycyjnyid: 30924
Zawicki Kamil, Durbas Maciej, Gąsiorowski Kuba
Poland - The Supreme Court Judgements and Decisions of Appellate Courts
[w:] Alexander J. Bělohlávek, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2015, Vol. V, Interaction of Arbitration and Courts, Nowy Jork 2015, s. 643-654
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 31368
Durbas Maciej, Kos Rafał
Conflict of interest in corporate disputes arbitration
Lexology 2022
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 32252
Durbas Maciej, Kos Rafał
ICC award set aside due to irregularities in arbitrator’s appointment
Lexology 2017
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 32202
Stadniczeńko Stanisław L., Duszka-Jakimko Hanna
Alternatywne formy rozwiązywania sporów w teorii i w praktyce. Wybrane zagadnienia
Opole 2008, ss. 214
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30677
Dziurda Marcin, Szrajer Marta
Międzynarodowy arbitraż handlowy w najnowszym orzecznictwie Sądu Najwyższego
PPH 2019, Nr 10, s. 4-13
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31990
Elsing Siegfred H.
The Disqualification of Arbitrators in ICSID Arbitration
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s.48-62
Zagadnienia kluczowe: arbiter , arbitraż inwestycyjnyid: 31400
Ereciński Tadeusz
Brak bezstronności i niezależności arbitra a podstawy skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego
[w:] P. Grzegorczyk, K. Knoppek, M. Walasik (red.), Proces cywilny. Nauka-Kodyfikacja-Praktyka. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Feliksowi Zedlerowi, Warszawa 2012, s. 845-857
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoid: 31463
Ereciński Tadeusz
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część czwarta: Przepisy z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego. Część piąta. Sąd polubowny (arbitrażowy), t. 5
Warszawa 2006 (wyd. 1), ss. 484
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30114
Ereciński Tadeusz
komentarz do art. 1154, 1158-1159, 1169-1217
[w:] Ereciński Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom IV. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy), Warszawa 2017 (wyd. 5)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32468
Ereciński Tadeusz, Weitz Karol
Sąd arbitrażowy
Warszawa 2008, ss. 430
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30117
Feller Bronisław
Kodeks postępowania cywilnego z orzecznictwem Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych, nowymi ustawami, okólnikami i rozporządzeniami Min. Sprawiedliwości, Komunikacji oraz Skarbu
Kraków 1938, s. 506-525
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30003
Fenichel Zygmunt
Jaki sąd - polubowny czy państwowy - właściwy jest do rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego polubownego?
NPC 1933, Nr 15, s. 476-477
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 30056
Fenichel Zygmunt
Jakie są skutki udziału sędziego państwowego w wydaniu orzeczenia sądu polubownego?
PPC 1938, Nr 9-10, s. 300-301
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 30057
Fenichel Zygmunt
Sądy polubowne wedle kodeksu postępowania cywilnego
[w:] Fenichel Zygmunt, Polskie prawo prywatne i procesowe (studja), Kraków 1936, s. 867-890
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30004
Fenichel Zygmunt
Sądy polubowne wedle kodeksu postępowania cywilnego.
PPiA 1931, Nr 3, s. 303-322
Zagadnienia kluczowe: arbiter , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 30060
Fenichel Zygmunt
W jakim trybie toczyć się winno postępowanie przed sądem państwowym w sprawach sądownictwa polubownego?
PPC 1934, Nr 18, s. 571-572
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowego , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoid: 30061
Fenichel Zygmunt
Znaczenie klauzul arbitrażowych genewskich
[w:] Fenichel Zygmunt, Polskie prawo prywatne i procesowe (studja), Kraków 1936, s. 891-900, [Książka stanowi zbiór artykułów. Tekst stanowi przedruk z artykułu o tym samym tytule zamieszczonym w Przeglądzie Prawa i Administracji 1931, nr 3]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30005
Flaga-Gieruszyńska Kinga, Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019, wyd. 10, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35238
Flaga-Gieruszyńska Kinga, Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2022, wyd. 11, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32452
Frątczak Klaudia, Mikołajczyk Natalia
Nowelizacja francuskiego Kodeksu Postępowania Cywilnego: Rewolucyjne zmiany w prawie arbitrażowym
e-Przegląd Arbitrażowy 2011, Nr 2
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30985
Łaszczuk Maciej, Pieckowski Sylwester, Poczobut Jerzy, Szumański Andrzej, Tomaszewski Maciej, Furtek Marek
Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi
Warszawa 2012, ss. 732
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31075
Ganobis Marta, Zawiślak Karol
Zasady powoływania i odwoływania arbitra oraz niektóre zagadnienia związane z kwestią ukształtowania pozycji prawnej arbitra w świetle Konwencji Waszyngtońskiej z 18.3.1965 r.
MoP 2009, Nr 1, dodatek specjalny, s. 25-29
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30228
Garnuszek Anita, Mazur Laura, Orzeł Aleksandra
Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?
Warszawa 2013, ss. 709
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31202
Gąsiorowski Kuba
The Looming Threat of Judicialization of Arbitration and Means of Combating It - Remarks on the Current Statistics and Trends
Arbitration Bulletin - Young Arbitration 2016, Nr 24, s. 181-189
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31566
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Diagnoza arbitrażu. Funkcjonowanie prawa o arbitrażu i kierunki postulowanych zmian
Wrocław 2014, ss. 593
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31452
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Kilka uwag w przedmiocie konfliktu interesów w przypadku arbitrów pochodzących z wieloosobowych kancelarii prawnych
[w:] Sylwester Pieckowski (przew.), Piotr Nowaczyk, Jerzy Poczobut, Andrzej Szumański, Andrzej Tynel (red.), Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu, Warszawa 2008, s. 15-25
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30119
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Polish arbitration law
Wrocław 2014, ss. 646
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31445
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Uchylenie wyroku arbitrażowego a skład sądu polubownego w przypadku ponownego rozpoznania sprawy
[w:] Jelonek-Jarco Barbara, Kos Rafał, Zawadzka Julita (red.), Usus magister est optimus. Rozprawy prawnicze ofiarowane Profesorowi Andrzejowi Kubasowi, Warszawa 2016, s. 669-677
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoid: 31542
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
UNCITRAL Model Law: Composition of the Arbitration Tribunal Re-considering the Case upon Setting Aside of the Original Arbitration Award
Journal of International Arbitration 2017, T. 34, Nr 1, s. 17-33
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31828
Głodowski Włodzimierz
Poufność arbitrażu w Polsce
[w:] Barańska Anna, Cieślak Sławomir (red.), Ars in vita. Ars in iure. Księga Jubileuszowa dedykowana Profesorowi Januszowi Jankowskiemu, Warszawa 2018, s. 661-670
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 32104
Golat Rafał
Polubowne rozstrzyganie sporów
Warszawa 2007, ss. 184
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30122
Goldsztein Stanisław
Sądy polubowne.
PPH 1926, Nr 1, s. 23-27
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30068
Goldwag Naum
Przewodnik Sędziego Polubownego. Z przedmową Dyrektora Izby Handlowej Polski i Z.S.R.R. Kazimierza Szczerby-Likiernika
Warszawa 1938, ss. 102
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30006
Gołąb Stanisław
Sądy polubowne według projektu polskiej procedury cywilnej.
Pal. 1926, s. 49-66
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 30072
Gołąb Stanisław, Wusatowski Zygmunt
Kodeks Sądów Polubownych, Przepisy księgi trzeciej Kodeksu Postępowania Cywilnego poprzedzone wstępem, zawierającym rzut oka na sądownictwo polubowne i objaśnione na podstawie materiałów Komisji Kodyfikacyjnej, literatury oraz orzecznictwa sądów polskich z przepisami o stałych sądach i komisjach polubownych i o klauzulach arbitrażowych
Kraków 1933, ss. 238
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30007
Gortad Konrad
Immunitet arbitra sądu polubownego - czy konieczny?
ADR. Arbitraż i Mediacja 2022, Nr 2, s. 19-26
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 32284
Grajzer Jakub, Klupś Krzysztof
Arbitraż w RFN na tle polskich rozwiązań
[w:] Dorota Czura-Kalinowska (red.), Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów, Poznań 2009, s. 293-308
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30869
Gudowski Jacek
Kodeks postępowania cywilnego. Orzecznictwo. Piśmiennictwo. Tom V
Warszawa 2020, ss. 936
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32459
Hartung Monika
Transparency in Arbitration Institutions’ Scrutiny of Arbitrators
[w:] Klausegger Christian, Klein Peter, Kremslehner Florian, Petsche Alexander, Pitkowitz Nikolaus, Welser Irene, Zeiler Gerold (red.), Austrian Yearbook on International Arbitration 2018, Wiedeń 2018, s. 41-51
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31934
Hartung Monika
Transparency In Arbitration Institutions’ Scrutiny Of Arbitrators
[w:] Klausegger Christian, Klein Peter, Kremslehner Florian, Petsche Alexander, Pitkowitz Nikolaus, Welser Irene, Zeiler Gerold (red.), Austrian Yearbook on International Arbitration 2018, Wiedeń 2018, s. 41-52
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 35299
Hauser-Morel Maria
Nowe "Oświadczenie akceptacji, dyspozycyjności i niezależności" arbitra Międzynarodowej Izby Handlowej
e-Przegląd Arbitrażowy 2010, Nr 2, s. 23-26
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30842
Hauser-Morel Maria
Uprzednio wyrażane poglądy jako podstawa wyłączenia arbitra - uwagi w świetle decyzji ICSID w sprawie Urbaser
e-Przegląd Arbitrażowy 2010, Nr 3, s. 34-39
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30948
Hołub Michał
Sądy polubowne w świetle postanowień obowiązującego kodeksu postępowania cywilnego
Rohatyn 1934, ss. 48
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30008
Horodyski Dominik
komentarz do art. 1169-1193
[w:] Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz, Warszawa 2022
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32446
Horodyski Dominik
komentarz do art. 1169-1193
[w:] Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz aktualizowany, Lex/el. 2023
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35270
Horodyski Dominik, Kierska Maria
Enforcement of Emergency Arbitrators’ Decisions under Polish Law
Polish Yearbook of International Law (PYIL) 2016, t. 36, s. 231-244
Zagadnienia kluczowe: arbiter , środki zabezpieczająceid: 31953
Hryniewiecki Jan
O polubownem załatwianiu sporów handlowych
Świat Kupiecki 1928, Nr 42
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30073
Jakubecki Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Wiśniewski Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Art. 1096-1217, Warszawa 2021
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32458
Jakubecki Andrzej
komentarz do art. 1514-1217
[w:] Wiśniewski Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Art. 1096-1217, Warszawa 2013 (wyd. II)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32471
Jakubowski Jerzy
Stałe sądy arbitrażowe w Polsce
Warszawa 1961, ss. 39
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30127
Jakubowski Jerzy, Wiśniewski Andrzej W.
Regulamin arbitrażowy UNCITRAL
PPHZ 1979, Nr 3, s. 25-36
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30477
Jasiak Mikołaj
Reforma prawa arbitrażowego w Hiszpanii
e-Przegląd Arbitrażowy 2010, Nr 3, s. 53-54
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30951
Jaworski Adam
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego - Izby Cywilnej z dnia 8 września 2011 r., III CZP 41/11
OSP 2012, Nr 10, s. 654-658
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31074
Jelonek-Jarco Barbara, Zawadzka Julita
The Influence of Violation of the Independence and Impartiality Rules on the Enforeability and Effectiveness of the Arbitral Award
[w:] Alexander J. Bělohlávek, Filip Černý, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2014, Vol. IV, Nowy Jork 2014, s. 151-169
Zagadnienia kluczowe: arbiter , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31287
Jeżewski Marek
Międzynarodowe prawo inwestycyjne
Warszawa 2011, ss. 496
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , arbitraż inwestycyjny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31171
Jodłowski Jerzy
Czy strona może wyznaczyć skutecznie sędziego polubownego po upływie tygodnia od wezwania strony przeciwnej, a jeśli tak - w jakim terminie ostatecznym wyznaczenie powinno nastąpić?
PPC 1936, Nr 10, s. 311-313
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 30075
Jóźwiak Marcin
Problematyka niezależności arbitrów - innowacyjna propozycja International Institute for Conflict Prevention & Resolution
e-Przegląd Arbitrażowy 2017, Nr 1-2, s. 20-23
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31914
Jurcewicz Witold
Arbiter jako świadek w postępowaniu sądowym
PPH 2013, Nr 7, s. 21-26
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31174
Jurcewicz Witold
Szczególne tryby postępowania mające na celu zapewnienie szybkości postępowania arbitrażowego
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 206-227
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31085
Jurek Piotr
Postępowanie polubowne w dziejach. Materiały konferencyjne (Przemyśl, 7-10.7.2005)
Wrocław 2006, ss. 192
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30417
Kajkowska Ewelina, Zembrzuski Tadeusz
Bezstronność i niezależność arbitra - polskie regulacje prawne a standardy międzynarodowe
[w:] Głodowski Włodzimierz (red.), Alternatywne metody rozwiązywania sporów w polskim systemie prawnym, Poznań 2020, s. 79-100
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 32353
Kalinowski Jacek M.
Arbiter Krajowego Sądu Polubownego jako podatnik podatku od towarów i usług - wybrane aspekty
[w:] Czura-Kalinowska Dorota (red.), Mediacja i arbitraż. Tom drugi: wybrane zagadnienia, Poznań 2010, [wydanie I]
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 32395
Kamiński Ireneusz C.
Uprawnienia sędziów i arbitrów orzekających na podstawie reguł słuszności
PPHZ 2000, Nr 19-20, s. 66-78
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30249
Karkowski Paweł, Stefaniuk Weronika
Porównanie polskich i słowackich regulacji z zakresu prawa arbitrażowego
Internetowy Przegląd Prawniczy TBSP UJ 2018, Nr 3, s. 40-47
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporuid: 32027
Kąkolecki Andrzej
Dobre praktyki w arbitrażu Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC)
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 228-244
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31086
Kąkolecki Andrzej
Kwalifikacje i wyłączanie sędziów sądu polubownego (arbitrów)
R.Pr. 2006, Nr 4, s. 82-95
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30480
Kąkolecki Andrzej
Nowoczesne regulaminy arbitrażowe
Biul. Arb. 2013, Nr 20, s. 88-92
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31177
Kąkolecki Andrzej, Nowaczyk Piotr
A New Set of Rules of the Court of Arbitration at the Polish Chamber of Commerce / Un nou set de Reguli emise de Curtea de Arbitraj de pe lângă Camera de Comerţ din Polonia
Revista Română de Arbitraj 2009, Nr 1 (9), s. 10-21
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31290
Kąkolecki Andrzej, Nowaczyk Piotr
Nowy Regulamin Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej
Biul. Arb. 2012, Nr 17, s. 55- 70
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31046
Kocur Michał, Kieszczyński Jan
Arbitrate in Poland like it’s 2016
Kluwer Arbitration Blog 2016
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32323
Kocur Michał, Kieszczyński Jan
The Court of Arbitration at the Polish Chamber of Commerce Adopts New Rules
Kluwer Arbitration Blog 2014
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownym , koszty postępowania przed sądem polubownym , środki zabezpieczająceid: 32328
Kita Ewelina
Zapis na sąd polubowny w sprawach ze stosunku pracy
ELSA 2015, Nr 3, s. 89-100
Zagadnienia kluczowe: arbiter , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporuid: 32025
Kochanowski Maciej
Foreseeability of Damage under CISG Applied in International Arbitration - New Solutions to Old Problems?
[w:] Klausegger Christian, Klein Peter, Kremslehner Florian, Petsche Alexander, Pitkowitz Nikolaus, Welser Irene, Zeiler Gerold (red.), Austrian Yearbook on International Arbitration 2020, Wiedeń 2020, s. 233-264
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35295
Koenigstein Jerzy
Sądy polubowne w nowym K.P.C.
Egzekucja Sądowa 1932, Nr 15, s. 16-17
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30078
Koredczuk Józef
Sędziowie polubowni według kodeksu postępowania cywilnego z 1930 roku
Acta UWr 2006, Nr 298, s. 295-317
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30484
Korpalski Mariusz
Częściowa bezskuteczność zapisu na Sąd Polubowny przy Związku Banków Polskich. Glosa do wyroku SO w Warszawie z 26 października 2011 r. (XXV Co 111/11)
MPB 2012, Nr 3, s. 25-29
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 31072
Korzan Kazimierz
Arbitraż i postępowanie arbitrażowe
Warszawa 1980, ss. 269
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30592
Korzonek Jan, Piasecki Władysław
Kodeks postępowania cywilnego i przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego z komentarzem uwzględniającym wszystkie przepisy pozostające w związku z procesem, materiały Komisji Kodyfikacyjnej, orzecznictwo Sądów Najwyższych b. państw zaborczych i polskiego oraz literaturę procesu cywilnego.
Miejsce Piastowe Wydawnictwo Tow. Św. Michała Archanioła 1931, s. 988 - 1029, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30011
Kroft, van der Remco
Holenderski Instytut Arbitrażu (krótka prezentacja)
Biul. Arb. 2009, Nr 11, s. 70-80
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30872
Kroński Aleksander
Sądy polubowne w świetle dotychczasowego orzecznictwa i kodeksu postępowania cywilnego.
Pal. 1931, Nr 3, s. 107-116, [cz. I]
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 30082
Krysiak Anna, Wierzbowski Marek
Bezstronność i niezależność jako kluczowe cechy każdego arbitra
[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 359-375
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30925
Krysiak Anna, Wierzbowski Marek
Brak bezstronności i niezależności jako podstawowe przesłanki wyłączenia arbitra (art. 1174 k.p.c.)
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1747-1764
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31020
Krysiak Anna, Wierzbowski Marek
Znaczenie i stosowanie w praktyce Wytycznych IBA w ramach arbitrażu krajowego
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 254-264
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31087
Krzemiński Jacek
Arbiter jednostronnie mianowany przez stronę w arbitrażu międzynarodowym
St. Iur. Torun. 2013, Nr 1, Tom 12, s. 151-173
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 32223
Krześniak Eligiusz
The Court of Arbitration for Sport at the Polish Olympic Committee v The Court of Arbitration for Sport (CAS) - Background, Powers and Authority
Arbitration Bulletin - Young Arbitration 2016, Nr 24, s. 199-209
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31568
Krześniak Eligiusz
Uwagi na temat niezależności i bezstronności arbitra na tle zasad organizacyjnych w arbitrażu sportowym i arbitrażu handlowym
PPH 2017, Nr 3, s. 24-33
Zagadnienia kluczowe: arbiter , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31825
Kubala Agnieszka, Zacharzewski Andrzej
Czy bank może zaskarżyć orzeczenie Arbitra Bankowego?
Pr.B. 2003, Nr 4, s. 110-115
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30260
Kuratowski Roman
Glosa do orzeczenia izby pierwszej sądu najwyższego z 23 stycznia - 13 lutego 1931 r. C. 1783/30 r. (dot. charakteru zapisu na sąd polubowny oraz orzeczenia sądu państwowego w przedmiocie wyznaczenia arbitra)
OSP 1932 (tom XI), poz. 46, s. 49-51
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 30590
Kuratowski Roman
Odpowiedzialność stron za wynagrodzenie sędziów polubownych.
NPC 1933, Nr 20, s. 624-630
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30086
Kuratowski Roman
Sądownictwo polubowne, Studjum teoretyczno - praktyczne z uwzględnieniem prawodawstwa, obowiązującego w trzech dzielnicach Rzeczypospolitej, i polskiego Kodeksu postępowania cywilnego z roku 1930
Warszawa 1932, ss. 255
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30013
Kuska-Żak Ilona
Polubowne rozstrzyganie sporów w prawie francuskim - wybrane zagadnienia w aspekcie porównawczym-prawnym
[w:] Dorota Czura-Kalinowska (red.), Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów, Poznań 2009, s. 137-150
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30873
Kuźmicka-Sulikowska Joanna
Odpowiedzialność cywilna arbitra sądu polubownego - zagadnienia wybrane
Prz.Praw.Publ. 2014, Nr 10, s. 66-92
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31351
Kwiatkowska-Falęcka Elżbieta
Niezależność - wspólna cecha arbitra, adwokata i radcy prawnego
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 285-311
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31090
Lichoń Kamila
Zasada koncentracji materiału procesowego w odniesieniu do konstrukcji I sposobu rozpatrywania sporów (konsumenckich) w ramach procedury arbitrażowej
PPH 2020, Nr 11, s. 41-45
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 32125
Litauer Jan Jakób
Komentarz do Procedury Cywilnej. Postępowanie sporne. Postępowanie zabezpieczające. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego
Warszawa 1933, s. 289-308, [Księga trzecia. Sąd polubowny]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30014
Łabenda Krzysztof P.
Arbitraż
Gdynia 2003, ss. 75
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30138
Łaszczuk Maciej
Kilka uwag o etyce arbitra
Olszewski Jan, Błaszczak Łukasz, Morek Rafał (red). Arbitraż i mediacja - perspektywy prywatnoprawna i publicznoprawna. Między teorią a praktyką. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Jana Łukasiewicza, Rzeszów 2018, s. 235-247
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31980
Łaszczuk Maciej
Kilka uwag o obowiązkach, niezależności i bezstronności arbitrów
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 321-332
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31092
Łaszczuk Maciej, Szpara Justyna
Commercial Arbitration Know - how 2020 (the chapter on Poland)
Commercial Arbitration Know - how 2020
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32057
Łaszczuk Maciej, Szumański Andrzej
Regulamin Arbitrażowy Sądu Arbitrażowego przy KIG. Komentarz
Warszawa 2017, ss. 604
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31829
Łyda Zbigniew
Bezstronność arbitra a zakaz "zainteresowania w sprawie"
PiP 1996, Nr 2, s. 45-54
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30497
Mantel Adam
Sądy polubowne. Krótki zarys z wzorami pism ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb spółdzielni
Warszawa 1933, ss. 32
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30015
Melis Werner
Arbitrators Fees
Biul.Arb. 2013, Nr 19, s. 65-70
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31244
Merezhko Oleksandr
Międzynarodowy arbitraż handlowy z perspektywy psychologicznej teorii prawa
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, wydanie specjalne, s. 6-12
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , arbitraż inwestycyjny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31159
Michalewicz Wojciech
Sąd polubowny i postępowanie polubowne
R.Pr. 1998, Nr 3, s. 32-41
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30277
Weber Anne-Marie, Milejska Magdalena
Udział kobiet w powołaniach na arbitrów - różnorodność płciowa w arbitrażu na tle Raportu ICCA
ADR. Arbitraż i Mediacja 2021, Nr 4, s. 33-42
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 32251
Miszewski Wacław
Sądownictwo polubowne [w:] W. Miszewski, Proces cywilny w zarysie. Cz. 1, Warszawa - Łódź 1946
Warszawa - Łódź 1946, s. 251-265, [Rozdział publikacji]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30838
Miśko Tomasz, Sagan Dominika
Arbitraż i mediacja - praktyczne aspekty stosowania przepisów (Iwonicz Zdrój 18-20.10.2007 r.) - sprawozdanie
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 1, s. 79 - 91
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30500
Morek Rafał
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 19 października 2012 r., V CSK 503/11
M. Pr. Bank. 2014, nr 1, s. 54-62
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31510
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 20, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32504
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 19, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32507
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 21, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32501
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1193, 1195-1205, 1207-1213, 1215-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 18, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32508
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 6, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32522
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2014, wyd. 11, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32517
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 15, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32513
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 13, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32515
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 5, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35223
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 4, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35224
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 14, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32514
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 12, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32516
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35225
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35227
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 7, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32521
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35226
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 17, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32511
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2013, wyd. 8, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32520
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2013, wyd. 9, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32519
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 16, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32512
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2014, wyd. 10, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32518
Morek Rafał
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych
Biul. Arb. 2012, Nr 17, s. 109-112
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 31050
Morek Rafał
Rozstrzyganie sporów przez Sąd Arbitrażowy w świetle obowiązującego prawa
Konsultant 2014, Nr 34-35, s. 3-6
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , ugoda przed sądem polubownym , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 32172
Morek Rafał
Zasad iura novit arbiter w orzecznictwie sądów zagranicznych
[w:] M. Modrzejewska (red.), Prawo handlowe XXI wieku. Czas stabilizacji, ewolucji czy rewolucji. Księga jubileuszowa Profesora Józefa Okolskiego, Warszawa 2010, s. 620-632
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 30955
Moskal Anna
Problem ujawnienia finansowania przez osoby trzecie w międzynarodowym arbitrażu inwestycyjnym
ADR Arbitraż i Mediacja 2018, Nr 3, s. 69-77
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31971
Nanowski Zbigniew
W sprawie pojęcia "neutralności" arbitra
PHZ 1969, Nr 23-24, s. 40
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30615
Nanowski Zbigniew
W sprawie zastępczej nominacji arbitrów
PPHZ 1977, Nr 1, s. 65-75
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30509
Neumann Marek
Klauzula porządku publicznego a treść wyroku sądu polubownego - glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 9.09.2010 r. (I CSK 535/09)
Glosa 2011, Nr 2, s. 61-67
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownegoid: 30994
Nowacki Artur
Kadłubowy zespół orzekający powstały wskutek wygaśnięcia mandatu arbitra
ADR. Arbitraż i Mediacja 2019, Nr 3, s. 73-82
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 32004
Nowacki Artur
Procedura wyłączenia arbitra
PPC 2018, Nr 4, s. 496-515
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31962
Nowaczyk Piotr
Arbiter XXI w. - wyzwania i oczekiwania (w poszukiwaniu arbitra idealnego)
[w:] Sylwester Pieckowski (przew.), Piotr Nowaczyk, Jerzy Poczobut, Andrzej Szumański, Andrzej Tynel (red.), Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu, Warszawa 2008, s. 99-108
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30142
Nowaczyk Piotr
Arbiter XXI wieku - wyzwania i oczekiwania (w poszukiwaniu arbitra idealnego), Fragment Księgi Pamiątkowej dedykowanej doc. hab. Tadeuszowi Szurskiemu, Honorowemu Prezesowi Sądu Arbitrażowego przy KIG
Biul. Arb. 2008, Nr 5, s. 6-15
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30863
Nowaczyk Piotr
Arbitraż i mediacja. Międzykulturowe aspekty mediacji
Biul. Arb., 2013, Nr 19, s. 71-77
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31135
Nowaczyk Piotr
Cóż jest niezwykłego w życiu arbitra?
Palestra 2023, Nr 1-2, s. 220-238
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35257
Nowaczyk Piotr
International Arbitrator - Position, Mission, or Career?
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 63-72
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31401
Nowaczyk Piotr
Is It Moral to Charge VAT on Arbitration?
Revista Română de Arbitraj 2015, Nr 1 (33), s. 11-14
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31352
Nowaczyk Piotr
Reflection on What Is Special in an Arbitrator’s Life
[w:] Kaj Hober, Annette Magnusson, Marie Öhrström (red.), Liber Amoricorum: Between East and West: Essays in Honour of Ulf Franke, Nowy Jork 2010, s. 365-382
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35268
Nowaczyk Piotr, Pieckowski Sylwester, Poczobut Jerzy, Szumański Andrzej, Tynel Andrzej
Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu
Warszawa 2008, ss. 339
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30143
Nowaczyk Piotr, Syp Szymon
Arbitraż a prawo konkurencji - wybrane zagadnienia teoretyczne i praktyczne
iKAR 2013, Nr 5, s. 81-89
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zdatność arbitrażowa sporuid: 31186
Nowaczyk Piotr, Syp Szymon
Regulamin Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej
iKAR 2013, Nr 5, s. 129-132
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31187
Nowak Łucja
Jirvraj v. Hashwani - dlaczego arbiter nie jest w stosunku pracy?
e-Przegląd Arbitrażowy 2011, Nr 4, s. 16-21
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31063
Olaś Andrzej
May International Arbitral Tribunals Declare Laws Unconstitutional? An International and a Polish Perspective on the Issue of Dealing with Unlawful Laws
Journal of International Arbitration 2017, T. 34, Nr 2, s. 169-206
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31837
Olszewski Jan
Arbitraż i mediacja. Aktualne problemy teorii i praktyki funkcjonowania sądów polubownych i ośrodków mediacyjnych. Materiały konferencyjne (Nałęczów Zdrój 8 - 10.05.2009 r.)
Rzeszów 2009, ss. 435
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30674
Olszewski Jan
Arbitraż i mediacja. Praktyczne aspekty stosowania przepisów. Materiały konferencyjne (Iwonicz Zdrój, 18-20.10.2007 r.)
Rzeszów 2007, ss. 320
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30146
Olszewski Jan
Sądy polubowne i mediacja
Warszawa 2008, ss. 392
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30145
Opaliński Łukasz
Arbitraż w krajowym obrocie gospodarczym
Prace laureatów konkursu im. Prof. Jerzego Jakubowskiego, edycja druga, Warszawa 2005, s. 195-244
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30960
Orawiec Bartłomiej
Removal of Arbitrators for Bias in the UK: Recent Case Law
ADR. Arbitraż i Mediacja 2018, Nr 3, s. 79-85
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31972
Orecki Marcin
Polskie przepisy o sądzie polubownym (arbitrażowym) - uwagi de lege ferenda
PPC 2014, Nr 2, s. 198-237
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31272
Orecki Marcin
Sądownictwo polubowne a sądy państwowe wobec zasady nieingerencji sądu państwowego w działalność sądu polubownego I jego skład
Warszawa 2019, ss. 432
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32094
Szpara Justyna, Orzeł-Jakubowska Aleksandra
Country report on local requirements for the validity of the arbitral award - Poland
[w:] International Bar Association - Validity of arbitral awards - country reports
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32098
Osiński Marcin
Postępowanie przed polskimi sądami polubownymi - wybrane zagadnienia
Prace laureatów konkursu im. Prof. Jerzego Jakubowskiego, edycja druga, Warszawa 2005, s. 121-193
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30961
Osowy Piotr
Zarys problematyki zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu przed sądem polubownym w świetle nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z dnia 2.7.2004 r.
PS 2005, Nr 6, s. 88-97
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30298
Pankowska-Lier Beata, Pfaff Dieter
Arbitraż gospodarczy. Praktyka, uznanie i wykonanie wyroków, dokumenty
Warszawa 2000, ss. 251
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30147
Paszkowski Jerzy
komentarz do art. 1154-1182
[w:] Szanciło Tomasz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019. Tom II. Art. 506-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35236
Paszkowski Jerzy
komentarz do art. 1154-1182
[w:] Szanciło Tomasz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2023. Tom II. Art. 506-1217, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35281
Paśnik Jerzy
Wybrane aspekty organizacji i działalności Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim
Przegląd Prawa Publicznego 2020, Nr 4, s. 23-35
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32014
Pazdan Maksymilian
Prawne aspekty funkcji arbitra
PUG 1994, Nr 2, s. 8-14
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30305
Pazdan Maksymilian
Prawo właściwe dla umowy stron z arbitrem (arbitrami) w międzynarodowym arbitrażu handlowym
[w:] Ewa Łętowska (red.), Proces i prawo. Księga pamiątkowa ku czci profesora Jerzego Jodłowskiego, Wrocław 1989, s. 183-192
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30428
Pazdan Maksymilian
Prawo właściwe dla umowy stron z arbitrem (arbitrami) według Konwencji rzymskiej z 1980 r. i rozporządzenia Rzym I
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1765-1775
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31021
Pazdan Maksymilian
Umowa stron z arbitrem (arbitrami) w międzynarodowym arbitrażu handlowym
PPHZ 1987, Nr 11, s. 25-57
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30516
Pączek Jarosław
Arbitrators’ Conflict of Interest in Dommo, Vidatel and Saad - Three Landmark Decisions of the (New) International Commercial Chamber of the Paris Court of Appeal
Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2022, Nr 1, s. 5-21
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownegoid: 32337
Pączek Jarosław
Halliburton v. Chubb. An Arbitrator’s Duty of Disclosure - Is it a Matter of the Best Practice or a Matter of Law?
Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2021, Nr 6, s. 23-43
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32278
Philippe Mirèze
Tryb uproszczony i środki doraźne w toczących się przed ICC postępowaniach arbitrażowych dotyczących fuzji i przejęć oraz wspólnych przedsięwzięć
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, Nr 1-2, s. 6-26
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31193
Piasecki Kazimierz
Postępowanie sądowe i arbitrażowe w sprawach gospodarczych
Warszawa 2003, ss. 336
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30594
Piaskowska Olga Maria
Kodeks postępowania cywilnego. Wybór orzecznictwa. Komentarz orzeczniczy
Warszawa 2014, ss. 1064
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32470
Piechota Rafał
Pozasądowe formy rozwiązywania sporów sportowych
PWPMEiP 2006, Nr 4, s. 33-54
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32076
Pietkiewicz Paweł
Wyłączenie arbitra. Wybrane problemy proceduralne na tle przepisów Części piątej Kodeksu postępowania cywilnego
[w:] Sylwester Pieckowski (przew.), Piotr Nowaczyk, Jerzy Poczobut, Andrzej Szumański, Andrzej Tynel (red.), Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu, Warszawa 2008, s. 135-149
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30152
Pochodyła Michał
Bezstronność i niezależność arbitrów - regulacje i orzecznictwo sądów angielskich
MoP 2009, Nr 1, dodatek specjalny, s. 30-32
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30879
Poczobut Jerzy, Wiśniewski Andrzej W.
Prawo prywatne i arbitraż. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Maciejowi Tomaszewskiemu
Warszawa 2016, s. 460
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31519
Potrzobowski Karol
Sąd polubowny według kodeksu postępowania cywilnego
Warszawa 1981, ss. 62
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30156
Potrzobowski Karol, Żywicki Władysław
Sądownictwo polubowne. Komentarz dla potrzeb praktyki.
Warszawa 1961, ss.107
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30157
Presser W.
Ze studjów nad instytucją sądów polubownych. II. O sędziach polubownych.
Nowa Palestra 1933, Nr 6, s. 9-13
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30093
Prusinowska Monika
Key Considerations for Drafting Effective Arbitration Agreements in the Context of Poland and China
Arbitration Bulletin - Young Arbitration 2016, Nr 24, s. 143-151
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubownyid: 31563
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom II, Art. 478-1217, LEX/el. 2022
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32449
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II. Art. 506-1217, Warszawa 2015 (wyd. III)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32463
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II. Art. 478-1217, Warszawa 2021 (wyd. IV), ss. 1800
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32460
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II, LEX/el. 2020
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32461
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Warszawa 2013 (wyd. II)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32462
Radel Krzysztof
Status prawny arbitra
Administracja Publiczna. Studia krajowe i międzynarodowe 2007, Nr 2, s. 150-164
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30313
Rewald Roman
Klauzula Równoczesnej Mediacji-Arbitrażu CMA
Biuletyn Arbitrażowy 2020, Nr 27, s. 65-72
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32156
Richter Maurycy
Kodeks postępowania cywilnego z przepisami wprowadzającemi oraz pokrewnemi ustawami i rozporządzeniami
Przemyśl-Warszawa 1933, s. 336-354, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30584
Romanowski Michał
Znaczenie niezależności i bezstronności arbitra w postępowaniu arbitrażowym w świetle konstytucyjnego prawa do sądu
[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 376-384
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30926
Romańczuk Henryk
Polubowne rozstrzyganie sporów między konsumentami a dostawcami usług telekomunikacyjnych
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 493-509
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31100
Rosenberg Józef Marceli
Kodeks Sądów Polubownych, systemat - teksty ustawa - komentarze - orzecznictwo - wzory. Opatrzył przedmową Prof. Jan Namitkiewicz, Sędzia Sądu Najwyższego
Warszawa 1933, ss. 200
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30018
Rozenblüth Ignacy
Sądownictwo polubowne.
Pal. 1926, s. 461-469
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30095
Różalska-Kucal Agnieszka
Arbitraż a prawo Unii Europejskiej
[w:] Cezary Mik (red.), Arbitraż w prawie międzynarodowym, Warszawa 2014, s. 237-256
Zagadnienia kluczowe: arbiter , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31349
Rysiński Jan
Conference of Arbitrators: Practical Issues
Arbitration Bulletin - Young Arbitration 2016, No. 24, p. 58-70
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31558
Selivon Mykola
Wskaźnik cena-jakość-czas w rozstrzyganiu sporów przez Międzynarodowy Handlowy Sąd Arbitrażowy przy Ukraińskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, wydanie specjalne, s. 24-27
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31162
Sikorski Tadeusz
Kodeks postępowania cywilnego
Wilno 1931, s. 155-166, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30020
Siwik Robert
Das Schiedsgericht - die effektive Lösung von Streitigkeiten in Polen
Osteuropa Recht 2008, Nr 6, s. 377-384
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownymid: 32065
Skąpski Józef
Sąd polubowny
[w:] Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, Polska procedura cywilna. Projekty referentów z uzasadnieniem, Tom I, Warszawa 1928, s. 245-260
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30002
Skoczylas Józef
Sądownictwo arbitrażowe w nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 28 lipca 2005 r.
[w:] Jan Olszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Aktualne problemy teorii i praktyki funkcjonowania sądów polubownych i ośrodków mediacyjnych. Materiały konferencyjne (Nałęczów Zdrój 8 - 10.05.2009 r.), Rzeszów 2009, s. 349-362
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30675
Skrzypczak Rafał
Instytucja wyłączenia, odwołania i ustąpienia arbitra w prawie polskim
Prace laureatów konkursu na najlepszą pracę magisterską dotyczącą problemów sądownictwa polubownego i mediacji im. prof. dr. hab. Jerzego Jakubowskiego, edycja czwarta, Warszawa 2009, s. 435-539
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30966
Slate II William K.
Arbitration Ethics in the United States
[w:] Sylwester Pieckowski (przew.), Piotr Nowaczyk, Jerzy Poczobut, Andrzej Szumański, Andrzej Tynel (red.), Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu, Warszawa 2008, s. 181-193
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30921
Stefanowicz Krzysztof
Dissenting Opinions in Arbitration - Briefly in Favor
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 401-411
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownegoid: 31424
Stefanowicz Krzysztof
Krajobraz arbitrażowy w Polsce - widok subiektywny
[w:] Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), Arbitraż w Polsce, Warszawa 2011, s. 9-18, [także angielska wersja językowa]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30997
Stefanowicz Krzysztof
Problematyka konfliktu interesów arbitrów według wybranych instytucji arbitrażowych
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 523-536
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31101
Strumiłło Tomasz
Tryb rozpoznania przez sąd polubowny wniosku o udzielenie zabezpieczenia
PPE 2012, Nr 2, s. 20-47
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31122
Suliński Grzegorz
Rozstrzyganie sporów ze stosunku spółki kapitałowej przez sąd polubowny
Warszawa 2008, ss. 268
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30163
Szpręga Wincenty
Sądownictwo polubowne w stosunkach handlowych i przemysłowych na ziemiach zachodnich Rzeczypospolitej Polskiej
Bydgoszcz 1930, ss. 82
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30022
Szpręga Wincenty
Sądownictwo polubowne według nowego Kodeksu Postępowania Cywilnego
Bydgoszcz 1933
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30023
Sztejnert Olga
Skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego - IV CSK 292/08
MoP 2010, Nr 10, dodatek, [Orzecznictwo Sądu Najwyższego w zakresie postępowania cywilnego (2008-2009) - okiem praktyków]
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 32433
Szumańska Joanna
Zabezpieczenie roszczenia przez arbitra doraźnego na tle postępowania o udzielenie zabezpieczenia przed sądem powszechnym
Przegląd Prawno-Ekonomiczny 2018, Nr 3/1, s. 324-335
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownym , środki zabezpieczająceid: 32081
Szumański Andrzej
Arbitrzy i zespół orzekający
[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 8, Warszawa 2009, s. 357-497
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30782
Szumański Andrzej
Arbitrzy i zespół orzekający
[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 8, Warszawa 2015, s. 407-522
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31482
Szumański Andrzej
Możliwy wpływ regulaminu arbitrażowego UNCITRAL w wersji z roku 2010 na polskie prawo arbitrażowe (zagadnienia wybrane)
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1871-1897
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31027
Szumański Andrzej
Nowe kompetencje organu powołującego (nominacyjnego) w świetle Regulaminu Arbitrażowego UNCITRAL z roku 2010
[w:] P. Grzegorczyk, K. Knoppek, M. Walasik (red.), Proces cywilny. Nauka-Kodyfikacja-Praktyka. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Feliksowi Zedlerowi, Warszawa 2012, s. 873-891
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31465
Szumański Andrzej
System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8
Warszawa 2015, ss. 1175
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31474
Szumański Andrzej
System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8
Warszawa 2009, ss. 1200
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30683
Szumański Andrzej
Udział osób trzecich w przygotowaniu wyroku sądu arbitrażowego oraz nadaniu jego treści ostatecznego brzmienia
Olszewski Jan, Błaszczak Łukasz, Morek Rafał (red). Arbitraż i mediacja - perspektywy prywatnoprawna i publicznoprawna. Między teorią a praktyką. Księga pamiątkowa ku czci profesora Jana Łukasiewicza, Rzeszów 2018, s. 515-533
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownegoid: 31984
Szumański Andrzej
Umowny i ustawowy tryb wyłączenia arbitra w arbitrażu instytucjonalnym oraz w arbitrażu ad hoc (wykładnia art. 1176 § 2 k.p.c.)
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 553-571
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowegoid: 31104
Szurski Tadeusz
O statusie arbitra w międzynarodowym arbitrażu handlowym
[w:] Kazimierz Lankosz (red.), Aktualne problemy prawa międzynarodowego we współczesnym świecie. Księga pamiątkowa poświęcona pamięci Profesora Mariana Iwanejko, Kraków 1995, s. 177-192
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30437
Tomaszewski Maciej
Przyczyny wyłączenia arbitra w świetle prawa polskiego
[w:] Sylwester Pieckowski (przew.), Piotr Nowaczyk, Jerzy Poczobut, Andrzej Szumański, Andrzej Tynel (red.), Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu, Warszawa 2008, s. 245-260
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30173
Tomaszewski Maciej
Regulamin Arbitrażowy UNCITRAL 2010
e-Przegląd Arbitrażowy 2010, Nr 3, s. 5-16
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30945
Tomaszewski Maciej
Skuteczność ochrony prawnej przed sądami polubownymi. Doświadczenia polskie
PS 2006, Nr 1, s. 34-64
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30357
Tomaszewski Maciej
Wniosek o wyłączenie arbitra i tryb rozpoznania wniosku
PS 2012, Nr 2, s. 25-45
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoid: 31045
Tynel Andrzej
Organ zastępczej nominacji arbitrów
[w:] Andrzej Janik (red.), Studia i rozprawy. Księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Andrzejowi Całusowi, Warszawa 2009
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 30691
Tynel Andrzej
Wyłączenie członka Zespołu Orzekającego w praktyce Sądu Arbitrażowego przy KIG
PUG 2011, Nr 7, s. 28-29
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31069
Tynel Andrzej
Zasady rozstrzygania międzynarodowych sporów handlowych
[w:] M. Pazdan (red.), Międzynarodowe prawo handlowe, Warszawa 2002, s. 297-350, [rozdział publikacji]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30871
Uliasz Marcin
Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do artykułów 506-1217
Warszawa 2007, ss. 832
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30442
Uliasz Marcin
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Uliasz Marcin, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2008, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35246
Uliasz Roman
Kwalifikacje podmiotowe arbitrów i mediatorów
ADR. Arbitraż i Mediacja 2014, Nr 4, s. 75-85
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31322
Wajsfater Ignacy
Sądy Polubowne. Ustawodawstwo - wykładnia orzecznictwo - praktyka
Warszawa 1938, ss. 80
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30025
Warwas Barbara
Funkcja Arbitra Doraźnego w postępowaniu o udzielenie zabezpieczenia - najnowsze rozwiązania Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan w świetle regulacji międzynarodowych: ujęcie prawnoporównawcze
e-Przegląd Arbitrażowy 2012, No. 3-4, s. 49-58
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31149
Waś Maciej
Wygaśnięcie powołania arbitra w świetle polskiego kodeksu postępowania cywilnego, ustawy wzorcowej UNCITRAL o międzynarodowym arbitrażu handlowym z 1985 r. oraz Regulaminu UNCITRAL z 2010 r. (aspekt porównawczy)
[w:] Banaszyńska Judyta, Kamińska Anna, Wenda-Uszyńska Samanta (red.), Wybrane zagadnienia prawa cywilnego porównawczego. Część pierwsza, Warszawa 2014, s. 87-97
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 32385
Waśkowski Eugenjusz
Podręcznik Procesu Cywilnego 1. Ustrój sądów cywilnych 2. Postępowanie sporne
Wilno 1932, s. 297-298, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30026
Weiss Ireneusz
Niektóre problemy dotyczące postępowania arbitrażowego
Kraków 1967, ss. 130
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30599
Welser Irene
Fast Track Proceedings, Expedited Procedure and Emergency Arbitrator - Pros and Cons
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 215-224
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 31412
Więzowska-Czepiel Beata
Sztuczna inteligencja w arbitrażu - AI w roli arbitra?
Studia Prawnicze. Rozprawy i Materiały 2020, Nr 2, s. 133-150
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32136
Więzowska-Czepiel Beata
Sztuczna inteligencja w arbitrażu - wsparcie dla arbitrów w procesie podejmowania decyzji
Studia Prawnicze. Rozprawy i Materiały 2019, Nr 2, s. 57-65
Zagadnienia kluczowe: arbiter , postępowanie przed sądem polubownymid: 32071
Windakiewicz Józef
Ustawa o postępowaniu sądowem w cywilnych sprawach spornych (procedura cywilna) obowiązująca na ziemiach b. zaboru austrjackiego tudzież na Spiszu i Orawie i ustawa zaprowadzająca procedurę cywilną (ustawa wprowadcza) w nowym przekładzie ze wszystkiemi późniejszemi zmianami tudzież z uwagami, objaśnieniami, orzeczeniami Sądu Najwyższego z dodaniem przepisów o postępowaniu w sprawach małżeńskich, przepisów polskich zmieniających procedurę cywilną i taryfy adwokackiej.
Warszawa 1925, s. 420-430, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30027
Wiśniewski Andrzej W.
Międzynarodowy arbitraż handlowy w Polsce. Status prawny arbitrażu i arbitrów
Warszawa 2011, ss. 612
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31015
Wiśniewski Andrzej W.
Niezależność i bezstronność arbitrów w świetle prawa polskiego i praktyki międzynarodowej
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1961-1986
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31030
Wiśniewski Andrzej W.
Problemy związane z umową pomiędzy arbitrem a instytucją arbitrażową - uwag kilka na tle polskiej praktyki
ADR. Arbitraż i Mediacja 2014, Nr 3, s. 69-79
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31318
Witkowska Anna
Skład zespołu orzekającego po uchyleniu wyroku sądu polubownego
e-Przegląd Arbitrażowy 2015, Nr 3-4, s. 26-33
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31802
Wojas Jakub
Instytucja arbitrażu w Kraju Kwitnącej Wiśni
[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 624-644
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31234
Wolak-Danecka Anna
Arbitraż w Republice Czeskiej
Biul. Arb. 2010-2011, Nr 4, s. 71-81
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30989
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Komentarz aktualizowany do Kodeksu postępowania cywilnego, LEX/el. 2016
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32466
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom II. Art. 730-1217, LEX/el. 2019
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32464
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do art. 730-1217, Warszawa 2017 (wyd. VII)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32465
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Warszawa 2015 (wyd. VI)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32467
Wydra Łukasz
Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z 16.10.2014 r. (sygn. akt: III CZ 39/14)
ADR 2016, Nr 2, s. 71-83
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownegoid: 31785
Wydra Łukasz
Odpowiedzialność cywilnoprawna arbitra a regulaminy sądów polubownych
ADR. Arbitraż i Mediacja 2017, Nr 2, s. 105-123
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31900
Wysok Violetta
Kilka uwag o nowym Regulaminie Arbitrażowym ICC obowiązującym od 1 stycznia 2012 roku
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 688-697
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31112
Zachariasiewicz Maciej
Kilka refleksji w odniesieniu do możliwości rozwoju postępowań grupowych w arbitrażu w Polsce
ADR. Arbitraż i Mediacja 2014, Nr 1, s. 51-77
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownymid: 31275
Zachariasiewicz Maciej
Zarządzanie postępowaniami arbitrażowymi - omówienie wyników badania ankietowego
ADR. Arbitraż i Mediacja 2019, Nr 3, s. 83-110
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32005
Zawiślak Karol
Composition of the Arbitral Tribunal
[w:] Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata (red.), Polish arbitration law, Wrocław 2014, s. 173-280
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31448
Zawiślak Karol
„Receptum arbitrii” - uwagi o materialno-prawnym charakterze umowy pomiędzy stronami sporu a arbitrem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2014, Nr 3, s. 81-91
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31319
Zawiślak Karol
Skład sądu polubownego
[w:] Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata (red.), Diagnoza arbitrażu. Funkcjonowanie prawa o arbitrażu i kierunki postulowanych zmian, Wrocław 2014, s. 161-254
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31455
Zawiślak Karol
Skutki procesowe przedterminowego wygaśnięcia mandatu arbitra - wybrane zagadnienia regulacji prawa polskiego na tle porównawczym
Olszewski Jan, Błaszczak Łukasz, Morek Rafał (red). Arbitraż i mediacja - perspektywy prywatnoprawna i publicznoprawna. Między teorią a praktyką. Księga pamiątkowa ku czci profesora Jana Łukasiewicza, Rzeszów 2018, s. 560-571
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31986
Zawiślak Karol
Umowa o pełnienie funkcji arbitra (receptum arbitrii) a umowa zlecenia - analiza porównawcza
e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 3-4, s. 61-75
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 31356
Zedler Feliks
Arbitraż (Sąd polubowny)
[w:] Andrzej Koch, Jacek Napierała (red.), Umowy w obrocie gospodarczym, Kraków 2006, s. 849-859
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30444
Zielińska Alicja
Arbitral Secretaries - Responsibilities and Appointment
Arbitration Bulletin - Young Arbitration 2016, Nr 24, s. 9-21
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31555
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2016, Warszawa 2015 (wyd. 8)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35240
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2017, wyd. 9, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35239
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2014, Warszawa 2013 (wyd. 7)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35241
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2009, wyd. 4, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35244
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2011, wyd. 5, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35243
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2008, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35245
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2012, wyd. 6, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35242
Buchman Louis B.
Jak wybrać arbitra?
Publikacja arbitraz.laszczuk.pl
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 40003
Łaszczuk Maciej
Kilka uwag o obowiązkach, niezależności i bezstronności arbitrów
Publikacja arbitraz.laszczuk.pl
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 40016
Łaszczuk Maciej
Kilka uwag o etyce arbitra
Publikacja arbitraz.laszczuk.pl
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 40027
Bilewska Katarzyna, Paczoska Dorota
Bezstronność oraz niezależność arbitra
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 1 (5)
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 50047
Bodnar Adam, Ploszka Adam
Wpływ Europejskiej Konwencji Praw Człowieka na postępowanie polubowne (arbitraż)
ADR. Arbitraż i Mediacja 2013, Nr 3 (23)
Zagadnienia kluczowe: arbiter, wyrok sądu polubownego, zapis na sąd polubowny, postępowanie przed sądem polubownymid: 50242
Flejszar Radosław
Arbiter - sędzia z wyboru
ADR. Arbitraż i Mediacja 2010, Nr 4 (12)
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 50120
Głodowski Włodzimierz
Sytuacja prawna arbitra (uprawnienia i obowiązki)
ADR. Arbitraż i Mediacja 2011, Nr 4 (16)
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 50163
Janus Piotr
Funkcjonowanie Sądu Arbitrażowego przy Opolskiej Izbie Gospodarczej w świetle jego regulaminu
ADR. Arbitraż i Mediacja 2012, Nr 3 (19)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50203
Karwowska Anna
Zakończenie umowy z arbitrem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2013, Nr 4 (24)
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 50256
Kocowska-Siekierka Elżbieta
Przepisy czeskiej ustawy o arbitrażu. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2013, Nr 3 (23)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50250
Kolber Joanna
Arbiter pracownikiem, czyli kontrowersyjne ujęcie funkcji arbitra
ADR. Arbitraż i Mediacja 2012, Nr 1 (17)
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 50175
Wach Małgorzata
Odpowiedzialność arbitra sądu polubownego
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 4 (8)
Zagadnienia kluczowe: arbiterid: 50087
Wojciechowski Rafał
Przepisy austriackiego Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu arbitrażowym. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 3 (7)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50080
Wojciechowski Rafał
Przepisy francuskiego Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu arbitrażowym. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 4 (8)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50090
Wojciechowski Rafał
Przepisy hiszpańskiej ustawy o arbitrażu. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 3 (3)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50027
Wojciechowski Rafał
Przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu arbitrażowym. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 2 (2)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50015