zagadnienia
uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego
| wszystkie zagadnieniaWszystkie dokumenty dla zagadnienia: 358
Orzecznictwo: 38 | Bibliografia: 304 | Publikacje arbitraz.laszczuk.pl: 1 | Publikacje ADR. Arbitraż i Mediacja: 15Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 30 czerwca 2021 r. I AGo 16/20
1. Pojęcie to [podstawowe zasady porządku prawnego RP – dop. własny] nie jest jednoznaczne i podlega wykładni. Zgodnie z utrwalonym (…) stanowiskiem wykładniczym Sądu Najwyższego chodzi o takie naruszenie przepisów prawa materialnego, które prowadzi do pogwałcenia zasad państwa prawa, a zapadły wyrok arbitrażowy narusza naczelne zasady prawne obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej i godzi w obowiązujący porządek prawny (…).
2. [T]o, że według prawa polskiego wykluczonym jest zastrzeganie kary umownej za nieterminowe wykonanie świadczenia pieniężnego, nie czyni samo przez się niezgodnym z polskim porządkiem prawnym wykonania na terenie Polski obowiązku spełnienia takiego świadczenia, którego podstawą były łotewskie przepisy materialne (kodeks cywilny) (…).
Data wydania: 30-06-2021 | Sygnatura: I AGo 16/20
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20618
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 9 kwietnia 2019 r. V AGo 1/19
1. [J]eżeli w postępowaniu przed zagranicznym sądem polubownym uczestnik nie zakwestionował jego właściwości i podjął obronę merytoryczną, nie może w postępowaniu o uznanie wyroku sądu polubownego skutecznie powołać się na nieistnienie (…) zapisu.
2. [I]stotą Konwencji nowojorskiej jest nakaz postępowania stron w zgodzie z zasadami dobrej wiary i dobrymi obyczajami, a więc i zakaz działania wbrew tym zasadom.
3. [B]rzmienie art. II ust. 2 Konwencji nowojorskiej przemawia za liberalnym rozumieniem pojęcia "umowy pisemnej" jako wymogu skuteczności zapisu na sąd arbitrażowy i nakazuje przyjęcie, że strony mają swobodę co do wyboru formy umowy, w której poddają się właściwości sądu arbitrażowego. Możliwe jest zatem zawarcie umowy takiej także przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, np. poprzez wymianę faksów lub oświadczeń drogą elektroniczną.
4. Odnosząc się do kwestii istnienia przyczyn do odmowy uznania wyroku sądu polubownego wydanego za granicą należy wskazać za stanowiskiem doktryny, iż przepisy kodeksu postępowania cywilnego, w tym oczywiście art. 1215 k.p.c., w praktyce mogą mieć zastosowanie tylko w stosunku do państw, które nie są stronami Konwencji nowojorskiej z 1958 r.
5. W odniesieniu do klauzuli porządku publicznego (art. V ust. 1 lit. b Konwencji (nowojorskiej – wstawienie własne)) (…) zastosowanie znajdują poglądy judykatury dotyczące podstawowych zasad porządku prawnego, o których stanowi przepis art. 1214 § 3 pkt 2 k.p.c. Chodzi tu o zasady wynikające z Konstytucji oraz zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa, których naruszenie jest nie do pogodzenia z samą koncepcją określonej instytucji prawnej w Polsce, nie zaś jedynie z poszczególnymi przepisami regulującymi tę samą instytucję w państwie pochodzenia orzeczenia arbitrażowego i Polsce, jako państwie wykonania tego orzeczenia, co skutkuje przyjęciem, że w postępowaniu o stwierdzenie uznania orzeczenia arbitrażowego nie jest dopuszczalna jego merytoryczna kontrola (…).
Data wydania: 09-04-2019 | Sygnatura: V AGo 1/19
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20628
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 2019 r. V CSK 107/18
1. W sprawie o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego orzeka sąd apelacyjny stosując przepisy o apelacji (art. 12131 k.p.c.), a od prawomocnego postanowienia sądu w przedmiocie stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą przysługuje skarga kasacyjna (art. 1215 § 3 k.p.c.).
2. Wniosek o stwierdzenie wykonalności przez nadanie wyrokowi sądu polubownego klauzuli wykonalności może być złożony przez następcę prawnego beneficjenta wyroku arbitrażowego, jeżeli to następca prawny po raz pierwszy uruchamia procedurę włączenia takiego wyroku do krajowego porządku prawnego (…). Kognicja sądu orzekającego w takiej sprawie jest rozszerzona o badanie przesłanek z art. 1214 § 3 i 1215 § 2 k.p.c. oraz następstwa prawnego (art. 788 k.p.c.).
3. Artykuł 788 k.p.c. dotyczy zarówno sądowych, jak i pozasądowych tytułów egzekucyjnych, w tym także wyroku sądu polubownego, który po stwierdzeniu przez sąd jego wykonalności ma moc prawną na równi z wyrokiem sądu państwowego (art. 1212 § 1 k.p.c.).
4. [S]twierdzenie wykonalności orzeczenia sądu polubownego może nastąpić tylko raz.
5. Wyrok sądu polubownego nie jest tytułem egzekucyjnym (art. 777 § 1 k.p.c. (…)). Po stwierdzeniu przez sąd wykonalności wyrok taki ma moc prawną na równi z wyrokiem sądu (art. 1212 § 1 k.p.c.) i staje się tytułem wykonawczym (art. 1214 § 2 k.p.c.). Orzeczenie arbitrażowe, którego wykonalność została stwierdzona cechuje moc wiążąca przysługująca prawomocnym orzeczeniom sądowym (art. 365 k.p.c.) oraz powaga rzeczy osądzonej (art. 366 k.p.c.). Takiemu tytułowi wykonawczemu może być nadana klauzula wykonalności wskutek przejścia uprawnień (art. 788 k.p.c.) o ile wnioskodawca jest następcą prawnym podmiotu, który uzyskał tytuł wykonawczy i wykazał następstwo prawne dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.
6. W postępowaniu o stwierdzenie wykonalności orzeczenia zagranicznego sądu arbitrażowego badaniu nie podlega zasadność roszczenia ani obowiązek świadczenia dłużnika wynikającego z tytułu egzekucyjnego (…).
Data wydania: 27-03-2019 | Sygnatura: V CSK 107/18
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20527
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 marca 2019 r. II CSK 65/18
1. [P]rzyczyny odmowy uznania lub stwierdzenia wykonalności [orzeczenia] zagranicznego sądu polubownego, o których mowa w art. V ust. 1 konwencji nowojorskiej, są brane pod uwagę wyłącznie na żądanie strony domagającej się odmowy uznania lub wykonania orzeczenia. Wynika to w sposób wyraźny z samego sformułowania konwencji (…).
2. [N]ie sposób przyjąć, że proste odwołanie się do okoliczności przewidzianej w art. V ust. 1 konwencji i uwzględnianej wyłącznie na wniosek strony, mogłoby przesądzać o sprzeczności uznania lub wykonania orzeczenia z porządkiem publicznym, a więc okoliczności branej pod uwagę z urzędu w świetle art. V ust. 2 lit. b konwencji nowojorskiej.
3. [W] postępowaniu o uznanie zagranicznego orzeczenia arbitrażowego uczestniczą wszystkie osoby, które brały udział w postępowaniu zagranicznym w charakterze strony lub uczestnika postępowania, a wyjątek od tej zasady można przyjąć jedynie, gdy wniosek o uznanie orzeczenia zagranicznego dotyczy części rozstrzygnięcia, które nie odnosi się do wszystkich stron lub uczestników. Mimo zmiany przepisów regulujących uznanie orzeczenia sądu polubownego wydanego za granicą, należy uznać, że stanowisko SN wyrażone we wskazanym postanowieniu [I CSK 330/06] zachowuje aktualność.
Data wydania: 21-03-2019 | Sygnatura: II CSK 65/18
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20539
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 11 lutego 2019 r. V AGo 32/18
1. [J]eżeli w postępowaniu przed zagranicznym sądem polubownym uczestnik nie zakwestionował jego właściwości i podjął obronę merytoryczną, nie może w postępowaniu o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego skutecznie powołać się na nieistnienie lub nieważność zapisu (…).
2. [B]rzmienie art. II ust. 2 Konwencji o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych sporządzonej w Nowym Jorku w dniu 10 czerwca 1958 r. (…) przemawia za liberalnym rozumieniem pojęcia "umowy pisemnej" jako wymogu skuteczności zapisu na sąd arbitrażowy i nakazuje przyjęcie, że strony mają swobodę co do wyboru formy umowy, w której poddają się właściwości sądu arbitrażowego. Możliwe jest zatem zawarcie takiej umowy także przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, np. przez wymianę faksów lub oświadczeń drogą elektroniczną.
3. W odniesieniu do klauzuli porządku publicznego (art. V ust. 1 lit. b Konwencji) w orzecznictwie Sądu Najwyższego wyjaśniono, że zastosowanie znajdują poglądy judykatury dotyczące podstawowych zasad porządku prawnego, o których stanowi przepis art. 1214 § 3 pkt 2 k.p.c. Innymi słowy, chodzi o zasady wynikające z Konstytucji oraz zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa, których naruszenie jest nie do pogodzenia z samą koncepcją określonej instytucji prawnej w Polsce, nie zaś jedynie z poszczególnymi przepisami regulującymi tą samą instytucję w państwie pochodzenia orzeczenia arbitrażowego i Polsce jako państwie wykonania tego orzeczenia, co skutkuje przyjęciem, że w postępowaniu o stwierdzenie wykonalności orzeczenia arbitrażowego nie jest dopuszczalna jego merytoryczna kontrola (…).
Data wydania: 11-02-2019 | Sygnatura: V AGo 32/18
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20610
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 listopada 2018 r. III CSK 406/16
1. Wobec (…) tezy, że strona, która wdała się w spór przed zagranicznym sądem polubownym nie może w postępowaniu o stwierdzenie wykonalności orzeczenia tego sądu podnieść zarzutu nieistnienia zapisu na sąd polubowny, należy przede wszystkim zauważyć, że Sąd drugiej instancji (…) nie zastosował tej sankcji wobec uczestniczki postępowania. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że w doktrynie i orzecznictwie (…) aprobuje się takie stanowisko, pomimo iż Konwencja nie przewiduje prekluzji zarzutu zapisu na sąd polubowny. W jego uzasadnieniu podkreśla się, że istotą Konwencji jest nakaz postępowania stron w zgodzie z zasadami dobrej wiary i dobrymi obyczajami, a więc zakaz działania wbrew tym zasadom. Ta wykładnia uniemożliwia działania nielojalne wobec współuczestników oraz sądu polubownego. Cały czas należy jednak mieć na uwadze, iż prezentowany pogląd dotyczy sprekludowania zarzutów, których przeciwnik wniosku w postępowaniu delibacyjnym nie podniósł przed sądem polubownym. Jeśli przed zagranicznym sądem arbitrażowym został zgłoszony zarzut nieistnienia lub nieważności zapisu na sąd polubowny uczestnik może skutecznie powoływać się w dalszym ciągu na ten zarzut w postępowaniu o stwierdzenie wykonalności wyroku arbitrażowego w Polsce. Możliwości tej nie pozbawia także brak zaskarżenia orzeczenia arbitrażowego w sądach państwa jego pochodzenia, które w świetle Konwencji jest fakultatywne.
2. Choć nie wynika to wprost z brzmienia art. V ust. 1 lit. a in fine Konwencji [nowojorskiej], przepis ten znajdzie zastosowanie nie tylko w przypadku, w którym umowa o arbitraż została zawarta, lecz jest nieważna, ale także sytuacji, w której umowy w ogóle nie było (nie została zawarta).
3. [P]rzyjmuje się, że forma pisemna obejmuje także dokumenty wymieniane za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Jakkolwiek przepisy Konwencji [nowojorskiej] sporządzonej w 1958 r. wprost nie wymieniają innych form porozumiewania się na odległość, to jednak na równi z telegramem traktuje się w literaturze dalekopis, telefaks i elektroniczne formy komunikacji, w tym także pocztę elektroniczną, jeżeli prowadzą one do automatycznego pisemnego ustalenia przekazanego tekstu. Do wymiany korespondencji elektronicznej nie jest wymagane złożenie podpisu elektronicznego. Dopuszczalne jest zawieranie zapisu na sąd polubowny także w formie "zwykłej" postaci elektronicznej, czyli niezawierającej wymogu opatrzenia zapisu bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym ważnym kwalifikowanym certyfikatem (…).
4. W związku z wymaganiem pisemnej formy umowy o arbitraż nie jest dopuszczalne zawarcie tej umowy w sposób milczący lub dorozumiany (…).
5. Zapis na sąd polubowny, także wówczas, gdy zamieszczony jest w postaci klauzuli w umowie "głównej", nie jest postanowieniem umowy obligacyjnej, a więc jego skuteczność jest rozpatrywana samodzielnie.
6. [O]cena ważności i skuteczności pełnomocnictwa do dokonania zapisu, powinna być dokonywana autonomicznie tzn. niezależnie od oceny istnienia umocowania tego pełnomocnika do dokonania czynności prawnej, będącej źródłem stosunku prawnego, z którego spory mają być poddane kompetencji sądu polubownego.
Data wydania: 28-11-2018 | Sygnatura: III CSK 406/16
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20530
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 lipca 2018 r. V AGo 20/18
1. [A]rt. 1215 § 2 k.p.c. (…) dotyczy (…) wyroków zagranicznych sądów polubownych w sytuacji, gdy strony (lub jedna ze stron) ma siedzibę w państwie, które nie jest stroną Konwencji o uznaniu i wykonaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych z 10 czerwca 1958 r. (…).
2. Pozbawienie strony obrony jej praw, a także bezprawne pozbawienie strony możliwości przedstawienia swojej sprawy należy rozumieć w sposób ścisły. Taka sytuacja ma miejsce tylko wtedy, gdy strona nie została w ogóle wysłuchana (w jakiejkolwiek formie) przez sąd polubowny lub nie zapewniono jej możliwości przedstawienia wyjaśnień i złożenia oświadczeń wobec twierdzeń strony przeciwnej (…).
Data wydania: 12-07-2018 | Sygnatura: V AGo 20/18
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20635
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 4 września 2017 r. V ACo 11/17
1. Z art. II Konwencji wynika, że uznanie umowy za pisemną nie jest uzależnione od kwestii własnoręcznego podpisu, jaki - ze względu na treść art. 78 § 1 k.c. - w krajowym porządku prawnym jest elementem koniecznym do zachowania pisemnej formy czynności prawnej. Przepis art. II ust. 2 Konwencji za umowę pisemną uznaje nie tylko kontrakt z zamieszczoną w nim klauzulą arbitrażową czy kompromis, ale też umowę zawartą nie tylko przez wymianę listów, które przecież mogą, choć nie muszą być podpisane, jak również przez wymianę telegramów, które podpisu własnoręcznego nie zawierają. W tym świetle niewątpliwie istotne jest, by odpowiednie postanowienie umowne dotyczące klauzuli arbitrażowej znajdowało się w dokumencie zawierającym treść utrwaloną pismem, pozwalającym ustalić, kto złożył zawarte w nim oświadczenie, byle druga strona mogła się z nim zapoznać w efekcie dokonanej wymiany dokumentów.
2. Przepis art. V ust. 1 Konwencji stanowi, że na wniosek strony, przeciwko której orzeczenie jest skierowane, nastąpi odmowa uznania i wykonania orzeczenia tylko wówczas, jeżeli strona ta dostarczy właściwej władzy, do której skierowano żądanie uznania i wykonania, dowodów: a) że stronom wspomnianej w art. II umowy - według prawa odnoszącego się do nich - brak było zdolności albo, że wspomniana umowa jest nieważna według prawa, którego strony umowę tę poddały, a - w razie braku wzmianki w tym względzie - według prawa kraju, w którym orzeczenie zostało wydane, lub b) że strona, przeciwko której orzeczenie jest skierowane, nie była należycie powiadomiona o wyznaczeniu arbitra lub o procedurze arbitrażowej albo że z innego powodu nie mogła przedstawić swojej sprawy, lub c) że orzeczenie odnosi się do sporu nie wymienionego w kompromisie lub nie podpadającego pod zakres klauzuli arbitrażowej albo że zawiera rozstrzygnięcia przekraczające granice kompromisu lub klauzuli arbitrażowej, jeżeli jednak rozstrzygnięcie spraw, które zostały poddane arbitrażowi, da się oddzielić od rozstrzygnięcia spraw nie poddanych arbitrażowi, to ta część orzeczenia, która zawiera rozstrzygnięcie spraw poddanych arbitrażowi, może zostać uznana i wykonana, lub d) że bądź to skład sądu arbitrażowego, bądź też procedura arbitrażowa nie były zgodne z umową stron, lub - w razie braku takiej umowy - że nie były zgodne z prawem kraju, w którym odbył się arbitraż, lub e) że orzeczenie nie stało się jeszcze dla stron wiążące albo że właściwa władza kraju, w którym lub według praw którego orzeczenie zostało wydane, uchyliła je lub wstrzymała jego wykonalność.
3. Zgodnie z art. V ust. 2 Konwencji, odmowa uznania i wykonania orzeczenia arbitrażowego może nastąpić również wtedy, gdy właściwa władza kraju, w którym postawiono żądanie uznania i wykonania stwierdzi: a) że według prawa tego kraju przedmiot sporu nie może być rozstrzygany w drodze arbitrażu, lub b) że uznanie lub wykonanie orzeczenia byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym tego kraju.
4. Jeżeli idzie o klauzulę porządku publicznego (…). W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyjaśniono, że w odniesieniu do tego zagadnienia zastosowanie mają poglądy judykatury dotyczące podstawowych zasad porządku prawnego, o których obecnie stanowi art. 1214 § 3 pkt 2 k.p.c. Chodzi więc o zasady wynikające z Konstytucji oraz zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa, których naruszenie jest nie do pogodzenia z samą koncepcją określonej instytucji prawnej w Polsce, nie zaś jedynie z poszczególnymi przepisami regulującymi tę samą instytucję w państwie pochodzenia orzeczenia arbitrażowego i Polsce, jako państwie wykonania tego orzeczenia (…). Prowadzi to do konkluzji, że w postępowaniu o stwierdzenie wykonalności orzeczenia arbitrażowego nie jest dopuszczalna jego merytoryczna kontrola (…).
Data wydania: 04-09-2017 | Sygnatura: V ACo 11/17
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20564
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 25 listopada 2016 r. I ACo 60/16
1. [O]rzeczenie sądu polubownego dopiero wtedy zostanie zrównane z orzeczeniem sądu państwowego, gdy zostanie uznane lub zostanie stwierdzona jego wykonalność.
2. [Z] art. 365 § 1 k.p.c. wynika, iż sąd orzekający o uznaniu drugiego orzeczenia arbitrażowego, jako związany wcześniejszym orzeczeniem, także sądu państwowego, nie powinien dopuścić do tego, aby w obrocie prawnym znalazły się dwa orzeczenia, które w tej samej sprawie pomiędzy tymi samymi stronami inaczej rozstrzygnęły tę samą kwestię, godziłoby to bowiem w powagę wymiaru sprawiedliwości i podważało zaufanie do sądów, czyli byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczpospolitej Polskiej. Potwierdza to art. 1214 § 3 pkt 2 k.p.c. wskazując, że orzeczenie sądu polubownego nie powinno zostać uznane lub nie powinna zostać stwierdzona jego wykonalność, jeżeli takie uznanie byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Data wydania: 25-11-2016 | Sygnatura: I ACo 60/16
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20631
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 października 2016 r. V CSK 66/16
Twierdzenie (…) o niedopuszczalności skargi kasacyjnej (…) ze względu na to, że nie czyni ona zadość przewidzianemu w art. 3982 § 1 k.p.c. wymaganiu dotyczącemu wartości przedmiotu zaskarżenia, jest bezzasadne. Wymaganie przewidziane w tym przepisie nie dotyczy skargi kasacyjnej w postępowaniu o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody zawartej przed takim sądem (art. 1215 § 3 k.p.c.), ponieważ dopuszczalność skargi kasacyjnej jest regulowana w każdym postępowaniu w sposób szczególny, co oznacza, że do kwestii dopuszczalności tego środka zaskarżenia w innych postępowaniach niż proces nie ma zastosowania odesłanie przewidziane w art. 13 § 2 k.p.c.
Data wydania: 27-10-2016 | Sygnatura: V CSK 66/16
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20438
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2016 r. III CZP 40/16
1. O stwierdzeniu wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Rzeczypospolitej Polskiej lub ugody przed nim zawartej sąd apelacyjny orzeka na posiedzeniu niejawnym w składzie jednego sędziego.
2. [P]ostępowanie o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed takim sądem w Polsce jest postępowaniem pomocniczym, podczas gdy postępowanie o uznanie albo o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą jest odpowiednikiem postępowania w sprawie (…).
3. Przepis art. 12131 § 2 k.p.c. uzasadnia (…) odpowiednie stosowanie art. 390 § 1 k.p.c.
4. [U]znanie i stwierdzenie wykonalności traktowane są przez ustawodawcę w sposób jednolity, gdy chodzi o wyrok sądu polubownego wydany w Polsce lub ugodę zawartą przed takim sądem w Polsce z jednej strony oraz wyrok sądu polubownego wydany za granicą lub ugodę zawartą przed takim sądem za granicą z drugiej strony (…).
5. [W] postępowaniu o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed takim sądem w Polsce przewidziana jest kontrola postanowienia w ramach zażalenia do innego składu sądu apelacyjnego (art. 1214 § 4 k.p.c.). Kontrola ta odbywa się w składzie trzech sędziów (art. 367 § 3 zd. 1 w zw. z art. 397 § 2 zd. 1, art. 3942 § 2 i art. 1214 § 4 k.p.c.).
Data wydania: 28-09-2016 | Sygnatura: III CZP 40/16
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20431
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 maja 2016 r. V CSK 257/15
[O]kreślenie „umowa pisemna”, o jakiej mowa w art. II ust. 1 i 2 konwencji [nowojorskiej – wstawienie własne] obejmuje także umowę, z której wynika przejście praw objętych zapisem. Przedłożenie przez stronę ubiegającą się o stwierdzenie wykonalności wyroku zagranicznego sądu arbitrażowego pisemnej umowy zawierającej cesję wierzytelności objętej zapisem na sąd polubowny stanowi zatem wymaganie formalne wniosku tożsame z określonym w art. IV ust. 1 pkt b konwencji.
Data wydania: 25-05-2016 | Sygnatura: V CSK 257/15
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20423
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 2015 r. I CSK 26/15
Pojęcie „porządku publicznego” zostało zamieszczone w licznych przepisach polskiego prawa publicznego. Pojęcie to według konwencji nowojorskiej odpowiada zaś pojęciu „podstawowych zasad porządku prawnego” zamieszczonym w kilkunastu przepisach polskiego prawa (…). Przez podstawowe zasady porządku prawnego stanowiące podstawę oceny wyroku sądu arbitrażowego należy rozumieć nie tylko normy konstytucyjne, ale i naczelne normy w poszczególnych dziedzinach prawa.
Data wydania: 04-12-2015 | Sygnatura: I CSK 26/15
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20408
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2015 r., C-536/13, Gazprom
Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych należy interpretować w ten sposób, że nie stoi ono na przeszkodzie temu, aby sąd państwa członkowskiego uznał i wykonał orzeczenie arbitrażowe zakazujące stronie występowania z określonymi żądaniami przed sądem tego państwa członkowskiego bądź odmówił jego uznania i wykonania, ponieważ rozporządzenie to nie reguluje kwestii uznawania i wykonywania w państwie członkowskim orzeczenia arbitrażowego wydanego przez sąd polubowny w innym państwie członkowskim.
Data wydania: 13-05-2015 | Sygnatura: C-536/13
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20392
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 31 marca 2015 roku I ACz 358/15
1. [O]rzeczenia sądów arbitrażowych, tak jak orzeczenia sądów zagranicznych, mogą mieć treść odbiegającą od wymogów, jakie orzeczeniom krajowym stawia prawo polskie.
2. [B]rak wyraźnej regulacji (…) odnośnie dostosowania orzeczeń arbitrażowych, nie wyklucza dokonania takiego dostosowania, jeśli w wyniku niebudzącej wątpliwości wykładni orzeczenia arbitrażowego, możliwym jest dokonanie takiej wykładni zagranicznego tytułu, żeby mógł wywierać te same skutki, jak orzeczenie krajowe poprzez oznaczenie świadczenia i jego zakresu.
3. Skoro art. 783 § 1 k.p.c. przewiduje możliwość, by klauzula wykonalności w razie potrzeby zawierała informacje dotyczące oznaczenia świadczenia podlegającego egzekucji i zakresu egzekucji, to oznacza, że nie jest wykluczona możliwość dokonywania przez sąd wykładni tytułu egzekucyjnego, w postaci orzeczenia sądu polubownego, jeżeli tylko dotyczy to oznaczenia świadczenia i jego zakresu.
4. [T]ylko w sytuacji, gdy dokonanie wykładni w sposób rzetelny nie jest możliwe, należy oddalić wniosek, ponieważ wydanie postanowienia o stwierdzeniu wykonalności, którego organy egzekucyjne nie mogą wykonać, sprzeciwiałoby się porządkowi publicznemu. Wykładnia nie polega na wydaniu własnego orzeczenia, zastępującego lub zmieniającego orzeczenie sądu arbitrażowego, winna jedynie uwidocznić lub uczynić bardziej czytelną wolę sądu arbitrażowego już zawartą w orzeczeniu – nawet, jeśli jest ona zawarta w sposób niedoskonały i niewystarczająco określony dla celów jego wykonania – i w takim zakresie dopomóc skuteczności tej woli.
5. [N]iesłuszna jest odmowa nadania klauzuli wykonalności z tego tylko powodu, że wyrok nieco mniej dokładnie opisuje zakres rozliczeń stron w przedmiocie kosztów postępowania.
Data wydania: 31-03-2015 | Sygnatura: I ACz 358/15
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , koszty postępowania przed sądem polubownymid: 20428
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2015 r. V CSK 672/13
1. Wykładnia art. IV Konwencji nowojorskiej musi uwzględniać jego funkcjonalny związek z art. II Konwencji, który określa wymogi umowy obejmującej zapis na sąd arbitrażowy. Art. II ust. 2 Konwencji nowojorskiej nakazuje, aby za umowę pisemną w rozumieniu art. I ust. 1 tej Konwencji uznawać zarówno klauzulę arbitrażową zawartą w kontrakcie, jak i kompromis w postaci np. wymiany listów lub telegramów. Jest poza sporem, że w art. II ust. 2 Konwencji nowojorskiej została zawarta autonomiczna regulacja umowy o arbitraż. W doktrynie i judykaturze przyjmuje się powszechnie, że brzmienie art. II ust. 2 Konwencji nowojorskiej przemawia za liberalnym rozumieniem pojęcia „umowy pisemnej\" jako wymogu skuteczności zapisu na sąd arbitrażowy i nakazuje przyjęcie, że strony mają swobodę co do wyboru formy umowy, w której poddają się właściwości sądu arbitrażowego. Możliwe jest zatem zawarcie takiej umowy także przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, np. przez wymianę faksów lub oświadczeń drogą elektroniczną. W ślad za tym w doktrynie prezentowany jest zasadnie pogląd, że wnioskodawca spełnia wymóg złożenia umowy w oryginale, jeżeli składa dokument, który stanowi dowód zawarcia konkretnej umowy, niezależnie od jego formy. Jest zatem oczywiste, że dla dokonania oceny, czy wnioskodawca złożył wymagany dokument dotyczący umowy zawierającej zapis na sąd arbitrażowy, konieczne było ustalenie czy forma tego dokumentu jest zgodna ze sposobem zawarcia umowy. Jej forma pisemna nie wyklucza bowiem, że uczestnik postępowania przesłał np. za pomocą faksu podpisany przez siebie tekst umowy, a na nim wnioskodawca umieścił swój podpis.
2. Przesłanką uznania lub stwierdzenia wykonalności wyroku sądu arbitrażowego powinno być (…) istnienie umowy o arbitraż, a nie złożenie dokumentu potwierdzającego jej zawarcie. Z tego względu prezentowane jest również stanowisko, że niezłożenie przez wnioskodawcę umowy, o której mowa w art. IV Konwencji nowojorskiej, nie sprzeciwia się możliwości uwzględnienia wniosku, jeżeli istnienie zapisu na zagraniczny sąd arbitrażowy jest bezsporne.
Data wydania: 23-01-2015 | Sygnatura: V CSK 672/13
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20393
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2015 r. I CZ 97/14
1. [W] sytuacji, w której postępowanie przed sądem polubownym było zlokalizowane za granicą i wyrok sądu polubownego został wydany za granicą lub ugoda przed tym sądem została zawarta za granicą, można mówić o tym, że postępowanie o uznanie albo stwierdzenie wykonalności pozwala osiągnąć skutki prawne równoznaczne z tymi, które istnieją, gdy postępowanie przed sądem polubownym jest zlokalizowane w kraju i tu zostaje wydany wyrok lub zawarta zostaje ugoda. Postępowanie to nie ogranicza się więc do funkcji, które spełnia postępowanie o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed tym sądem w Polsce. W efekcie nie można postępowania o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą sprowadzać do roli postępowania o charakterze pomocniczym, jak to jest w wypadku postępowania o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed tym sądem w Polsce. Potwierdza ten wniosek szerszy zakres kontroli wyroku lub ugody przez sąd państwowy w wypadku wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą. Z tych względów postępowanie o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą powinno być traktowane jako "odpowiednik" postępowania w sprawie.
2. Nowelizując art. 1215 k.p.c., ustawą z dnia 22 lipca 2010 o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 155, poz. 1037), ustawodawca przesądził kwestię zakresu dopuszczalności skargi kasacyjnej w ten sposób, że dopuścił ją tylko od postanowienia sądu drugiej instancji w przedmiocie uznania albo stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed sądem polubownym za granicą. Pozwala to przyjąć a contrario, że skarga kasacyjna jest niedopuszczalna od postanowienia sądu drugiej instancji w przedmiocie uznania albo stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed sądem polubownym w Polsce.
Data wydania: 14-01-2015 | Sygnatura: I CZ 97/14
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20386
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 11 lutego 2014 r. I ACz 1475/13
1. Ponieważ w konwencji [Konwencji nowojorskiej - wstawienie własne] uregulowano w sposób wyczerpujący sprawę przesłanek uznania i wykonania orzeczenia zagranicznego sądu arbitrażowego (art. V Konwencji) sąd polski nie może sięgać do art. 1215 § 2 kpc w zw. z art. 1214 § 3 pkt 2 kpc.
2. [P]rzynależność arbitra i pełnomocnika do jednej barristers’ chambers, nie stanowi automatycznie źródła konfliktu interesów i powinna być rozważana in casu.
3. Klauzula porządku publicznego w ramach postępowania o stwierdzenie wykonalności wyroku zagranicznego sądu arbitrażowego, nie może zastępować procedury wyłączenia arbitra, której wdrożenia strona postępowania arbitrażowego zaniechała, a które służyło zmniejszeniu ryzyka nadużywania pozamerytorycznych zarzutów dotyczących niezależności lub bezstronności arbitra, po zakończeniu postępowania arbitrażowego.
Data wydania: 11-02-2014 | Sygnatura: I ACz 1475/13
Zagadnienia kluczowe: arbiter , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20190
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 17 maja 2013 r. I ACz 279/13
1. [W]arunkiem stwierdzenia wykonalności orzeczenia zagranicznego sądu polubownego jest przede wszystkim wykazanie, że strony łączyła umowa o poddanie sporu pod sąd arbitrażowy.
2. Pojęcie kompromisu odnosi się do umowy zawieranej w celu rozstrzygnięcia konkretnego, zaistniałego już między stronami sporu. Należy odróżnić go od klauzuli arbitrażowej odnoszącej się do sporów, które mogą wyniknąć dopiero w przyszłości z oznaczonego stosunku prawnego.
Data wydania: 17-05-2013 | Sygnatura: I ACz 279/13
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20613
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2013 r. I CSK 186/12
1. Zgodnie z art. 1215 § 1 k.p.c., o uznaniu albo stwierdzeniu wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody przed nim zawartej, sąd orzeka po przeprowadzeniu rozprawy. Przepis ten potwierdza zasadę, sformułowaną dla trybu procesowego w art. 148 § 1 k.p.c., rozpoznawania spraw na rozprawie. Odstępstwo od tej zasady należy wykładać ściśle. Jeżeli zatem przepis określa rodzaj spraw, które są rozpoznawane na rozprawie, to ten sposób jej rozpoznania obowiązuje niezależnie od tego, czy sąd uwzględnia roszczenie (wniosek), czy je oddala.
2. Konwencja [Konwencja nowojorska – wstawienie własne] (…) określa tzw. materialne warunki uznania (przede wszystkim art. IV i V), w związku z czym postępowanie o uznanie zagranicznego wyroku arbitrażowego powinno być prowadzone przede wszystkim stosownie do zawartych w niej przepisów, a w pozostałym, nieuregulowanym tam zakresie, na podstawie kodeksu postępowania cywilnego.
3. [W]ymagania co do formy zawarcia umowy arbitrażowej należy oceniać według Konwencji [Konwencji nowojorskiej – wstawienie własne], a nie według art. 1162 k.p.c.
4. W praktyce przyjmuje się liberalną wykładnię tego przepisu [art. II ust. 2 Konwencji nowojorskiej – wstawienie własne] uznając, że wyliczenie w nim dopuszczalnych sposobów zawarcia umowy nie jest wyczerpujące i obejmuje także inne stosowane techniki porozumiewania się na odległość.
5. Jeśli (…) chodzi o kwestię uwierzytelnienia treści wyroku arbitrażowego, należy przyjąć, że decydować powinno prawo państwa, w którym wyrok został wydany.
6. [N]ie jest trafny pogląd (…), iż niedołączenie do wniosku o uznanie dokumentów określonych w art. 1213 k.p.c. nie stanowi braku formalnego, podlegającego uzupełnieniu w trybie art. 130 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.
7. [W] wyroku arbitrażowym nie wskazano strony pozwanej (uczestnika), lecz podano jedynie określenie prowadzonej działalności gospodarczej (…). O poprawności i skuteczności tego określenia powinno decydować prawo państwa właściwe dla pochodzenia wyroku.
Data wydania: 23-01-2013 | Sygnatura: I CSK 186/12
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20269
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 grudnia 2012 r. V ACz 914/12
1. [D]o bezskuteczności zapisu prowadzą zdarzenia powstałe po jego sporządzeniu, które nie mają jednak wpływu na jego ważność. Podkreślenia wymaga przy tym, że sam zapis na sąd polubowny traktowany jest jako czynność o dwoistym charakterze, tzn. zarówno materialnoprawnym jak i procesowym. Powyższe prowadzi do wniosku, iż strony dokonując zapisu na sąd polubowny mogą uzależnić jego skuteczność, jak w przypadku każdej innej umowy, od upływu określonego terminu, bądź też od spełniania określonego warunku zawieszającego. Ograniczeń w tym zakresie nie przewiduje Konwencja o uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń arbitrażowych, a w szczególności jej art. II. Wręcz przeciwnie, ustęp 2 art. II wskazuje na szeroką interpretację pojęcia „umowa pisemna, którą strony zobowiązują się poddać arbitrażowi wszystkie lub pewne spory”, co uprawnia do wnioskowania, że formule tej nie uchybia wprowadzenie do treści umowy regulacji przed postępowaniem arbitrażowym.
2. [I]stotą Konwencji nowojorskiej jest nakaz postępowania stron w zgodzie z zasadami dobrej wiary i dobrymi obyczajami, a więc i zakaz działania wbrew tym zasadom. Ta wykładnia uniemożliwia działania nielojalne wobec współuczestników oraz sądu polubownego i (…) pozbawia ona zasadności zarzuty strony postępowania dotyczące nieistnienia lub nieważności zapisu w postępowaniu o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku arbitrażowego w Polsce, mimo braku prekluzji takiego zarzutu wyrażonego wprost w regulacjach tej Konwencji, gdy strona wdała się w merytoryczny spór przed sądem polubownym nie podnosząc braku właściwości tego sądu.
Data wydania: 12-12-2012 | Sygnatura: V ACz 914/12
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20414
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2012 r. V CSK 323/11
1. [P]ostępowanie dotyczące uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczeń zagranicznych jest postępowaniem co do istoty sprawy, którego podłożem jest prawo materialne (…). Sąd Apelacyjny mógł w konsekwencji zastosować prawo konwencyjne jako właściwe prawo materialne.
2. Przepis art. II ust. 2 [Konwencji nowojorskiej – wstawienie własne] jest bardziej liberalny, dozwalający również na uzgodnienie klauzuli arbitrażowej drogą elektroniczną, nawet bez podpisów stron. Jest to jednocześnie przepis podstawowy, decydujący o dopuszczalnej formie umowy, natomiast wymagania związane z przedstawieniem umowy arbitrażowej zamieszczone w art. IV ust. 1 należy rozpatrywać przez pryzmat tego, w jakiej formie umowa ta mogła być zawarta. W konsekwencji art. IV ma charakter pochodny i przez to nie może pozbawiać racjonalności unormowania określonego w art. II Konwencji.
3. [S]trona która wdała się w merytoryczny spór przed sądem polubownym nie podnosząc braku właściwości tego sądu (np. z bezskuteczności zapisu), traci ten zarzut w postępowaniu o uznanie lub stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu polubownego przed sądem krajowym. (…) [I]stotą Konwencji nowojorskiej jest nakaz postępowania stron w zgodzie z zasadami dobrej wiary i dobrymi obyczajami, a więc i zakaz działania wbrew tym zasadom. Ta wykładnia uniemożliwia działania nielojalne wobec współuczestników oraz sądu polubownego, powodujące zbędne koszty i marnotrawstwo czasu. Nie występuje przy tym obawa, że ograniczone zostaną procesowe prawa strony, ponieważ o zapisie decyduje ona autonomicznie.
Data wydania: 13-09-2012 | Sygnatura: V CSK 323/11
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20270
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 października 2011 r. I ACz 1627/11
1. [J]akkolwiek sąd orzekający w przedmiocie wniosku o stwierdzenie wykonalności wyroku arbitrażowego, nie jest w żadnym zakresie związany rozstrzygnięciem Sądu Handlowego w Wiedniu w sprawie o uchylenie Wyroku Arbitrażowego, to jednak nie można pominąć okoliczności, że postanowienia Konwencji Nowojorskiej stwarzają podstawę, aby sąd kraju decydujący o stwierdzeniu wykonalności zagranicznego orzeczenia arbitrażowego brał pod uwagę, na wniosek strony, jako przesłankę odmowy stwierdzenia wykonalności wyrok uchylający orzeczenie arbitrażowe.
2. [J]eżeli postępowanie o uchylenie lub wstrzymanie wykonania wyroku sądu polubownego dopiero się toczy, nie uzasadnia to odmowy wydania lub stwierdzenia wykonalności, ale może uzasadniać odroczenie decyzji w tej sprawie.
Data wydania: 18-10-2011 | Sygnatura: I ACz 1627/11
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20367
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 2011 r. IV CZ 18/11
1. [O]stateczna odmowa wydania postanowienia co do wykonalności wyroku sądu polubownego definitywnie przekreśla możliwość traktowania tego wyroku na równi z wyrokiem sądu państwowego, a więc unicestwia wynik dotychczasowego postępowania przed sądem polubownym.
2. Bez wątpienia legitymację do wniesienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego ma dłużnik. Możliwości takiej pozbawiony jest natomiast wierzyciel. Strona usatysfakcjonowana rozstrzygnięciem może wszcząć jedynie postępowanie przewidziane w art. 1212 § 2 k.p.c. W sytuacji wierzyciela, postępowanie w sprawie o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku jest jedynym przysługującym temu podmiotowi trybem kontroli prawidłowości i legalności orzeczenia krajowego sądu polubownego.
3. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje dwie formy nadzoru nad orzeczeniami sądu polubownego - obok postępowania o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego jest nią także skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego. (...) [S]ą to postępowania niezależne i oparte na samodzielnych podstawach. (...) [S]prawę - z punktu widzenia postępowania przed sądem państwowym - zakończy definitywnie dopiero orzeczenie kończące postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego.
4. [P]ostanowienie w przedmiocie uznania lub stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą - w przeciwieństwie do postanowienia w przedmiocie uznania lub stwierdzenia wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego - stanowi odpowiednik wydawanych w postępowaniu rozpoznawczym orzeczeń co do istoty sprawy.
5. [N]iedopuszczalna jest skarga kasacyjna w przedmiocie uznania lub stwierdzenia wykonalności orzeczenia krajowego sądu polubownego.
Data wydania: 20-05-2011 | Sygnatura: IV CZ 18/11
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20355
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 6 listopada 2009 r. I CSK 159/09
1. [O] tym czy określone orzeczenie sądu zagranicznego może być prawnie relewantne nie sposób przesądzić z góry przy okazji jego uznawania. Nie można bowiem przewidzieć na jakie skutki tego orzeczenia i w jakich okolicznościach może powołać się określony podmiot w przyszłości. Dlatego można przyznać rację skarżącemu, gdy podnosi, że art. 1145 § 1 k.p.c. nie daje podstaw do odmowy uznania orzeczenia sądu zagranicznego tylko z tego powodu, że zdaniem sądu delibacyjnego nie wywrze ono skutków prawnych w Polsce.
2. Jeżeli skarżący [podmiot domagający się uznania orzeczenia- wstawienie własne], występował jako strona w postępowaniu przez sądem austriackim to ma nie tylko interes prawny w tym aby w postępowaniu delibacyjnym przed polskim sądem mieć legitymację procesową ale także interes ten sprowadza się do tego, aby gdy nie zachodzą przesłanki określone w art. 1146 k.p.c., mógł on uzyskać uznanie takiego wyroku za skuteczny w Polsce.
3. [O]rzeczenie oddalające skargę o uchylenie wyroku sądu arbitrażowego jest, formalnie rzecz ujmując, rozstrzygnięciem merytorycznym a nie tylko procesowym. Takie orzeczenia mają zaś co do zasady zdatność uznaniową. Należy jednak zwrócić uwagę, że merytoryczny spór pomiędzy stronami został rozstrzygnięty wyrokiem sądu arbitrażowego, dla którego podstawą do działania była ich wola, wyrażona w zapisie na sąd polubowny. Wyrok w sprawie ze skargi o uchylenie orzeczenia sądu polubownego jest więc tylko rozstrzygnięciem w zakresie kontroli sprawowanej przez państwo nad orzeczeniem arbitrażowym.
4. [W]yrok sądu krajowego wydany w postępowaniu wywołanym wniesieniem skargi o uchylenie orzeczenia arbitrażowego musi być wzięty pod uwagę, w postępowaniu o uznanie zagranicznego orzeczenia arbitrażowego tylko wtedy gdy pozwalają na to przepisy regulujące to postępowanie. Przepisy k.p.c. i postanowienia Konwencji Nowojorskiej stwarzają podstawę, aby sąd kraju decydujący o uznaniu zagranicznego orzeczenia arbitrażowego brał pod uwagę, na wniosek strony, jako przesłankę odmowy uznania tylko wyrok uchylający orzeczenie arbitrażowe.
5. [Z]e specyfiki orzeczenia arbitrażowego, którego podstawę wydania stanowi wola stron oraz funkcji jaką pełni orzeczenie zagranicznego sądu, który oddala skargę o uchylenie orzeczenia arbitrażowego, wynika brak podstaw prawnych dla uznawania takiego, mającego w istocie tylko charakter kontrolny a nie merytoryczny, wyroku zagranicznego sądu. To związanie z wyrokiem arbitrażowym i w konsekwencji nie do końca samodzielny charakter takiego wyroku zagranicznego sądu stanowi więc przede wszystkim przeszkodę, aby traktować go jako orzeczenie, które może zostać uznane w Polsce na podstawie art. 1145 § 1 k.p.c.
Data wydania: 06-11-2009 | Sygnatura: I CSK 159/09
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20298
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2009 r. I ACa 995/08
1. Konwencja nie zawiera postanowień wskazujących w jakiej formie strony powinny dokonać wyboru prawa, któremu poddają klauzulę arbitrażową. Z treści art. V ust. 1 pkt a Konwencji Nowojorskiej nie wynika wymóg dokonania wyboru prawa rządzącego klauzulą arbitrażową w formie pisemnej. Przez pojęcie „wzmianka” rozumieć należy zarówno zachowanie danej osoby w postaci pisania jak i każdego innego zachowania, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Art. VI ust. 2 Konwencji Europejskiej o międzynarodowym arbitrażu handlowym sporządzonej w Genewie dnia 21.04.1961 r. używa pojęcia „wskazanie”, nie precyzując formy, zatem przez wskazanie rozumieć należy każde zachowanie stron wskazujące na ich zgodną wolę.
2. Niemożliwe jest zawarcie ugody w sprawch, w których z istoty spornych stosunków prawnych wynika niemożność swobodnego rozporządzania prawami przez strony. Dlatego, Sąd Apelacyjny przyjmuje, że spór o skuteczność umowy zbycia udziałów w spółce z o.o. nie ma zdatności arbitrażowej.
3. O tym, kto jest stroną, decyduje wola powoda inicjującego spór. Przymiot strony ma charakter wyłącznie formalny i nie ma związku z istnieniem roszczenia o charakterze materialnoprawnym, nie przesądza też o właściwości Sądu Polubownego do merytorycznego rozpoznania sprawy. W sytuacji, gdy sąd polubowny stwierdza brak jurysdykcji wobec „strony”, nie można wywodzić, że rozstrzygnięcie merytoryczne sporu wiąże tę stronę. Owa strona nie była stroną w sporze merytorycznym, z uwagi na niewłaściwość Trybunału w stosunku do niej.
4. Dokonywanie oceny czynności procesowych stron w postępowaniu arbitrażowym leży w gestii Trybunału i Sąd orzekający o uznaniu orzeczenia nie może dokonywać ocen sprzecznych z oceną Trybunału, ani ocen na gruncie polskiego k.p.c., który w postępowaniu przed Trybunałem nie miał zastosowania.
5. Sąd powszechny jest związany orzeczeniem Trybunału w przedmiocie braku jurysdykcji tego Trybunału do rozstrzygania określonych sporów bez względu na to, czy dokonana przez Trybunał wykładnia zakresu zapisu na sąd arbitrażowy jest prawidłowa, czy nie jest. Nie ulega bowiem wątpliwości, że sąd arbitrażowy jest upoważniony do rozstrzygania o swojej własnej kompetencji.
6. Aby możliwe było rozstrzygnięcie w przedmiocie kompetencji, sąd arbitrażowy musi rozważyć przesłanki uzasadniające jego kompetencję bądź jej brak. Nie może to jednak oznaczać, w sprawach w których o jurysdykcji sądu arbitrażowego i o sposobie rozstrzygnięcia co do meritum decydują te same kwestie, że uprawnienie do rozstrzygnięcia kwestii jurysdykcji jest jednocześnie uprawnieniem do merytorycznego rozstrzygnięcia sporu. Przyjęcie stanowiska przeciwnego oznaczałoby de facto pozbawienie strony możności skorzystania ze skutecznie podniesionego zarzutu niewłaściwości sądu polubownego.
7. Żaden z przepisów prawa dających sądowi polubownemu kompetencję do rozstrzygania o swojej właściwości i analizowania wszystkich zagadnień faktycznych i prawnych, niezbędnego do wypełnienia tego zadania, nie daje mu a priori kompetencji do rozstrzygnięcia co do meritum sprawy. Gdy rozstrzygnięcie jurysdykcyjne jest negatywne, sąd polubowny musi powstrzymać się od merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Badanie meritum w takim przypadku służy jedynie jako przesłanka rozstrzygnięcia jurysdykcyjnego.
8. Jest wykluczone, aby powaga rzeczy osądzonej orzeczenia Trybunału wywierała w Polsce skutki wobec osób, których nie objęła prawomocność tego orzeczenia w państwie pochodzenia.
Data wydania: 24-09-2009 | Sygnatura: I ACa 995/08
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20294
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 czerwca 2009 r. I CSK 538/08
1. [A]rt. 1215 § 1 k.p.c., mówiąc o sądzie, który „orzeka po przeprowadzeniu rozprawy”, ma na myśli, tak jak i poprzedzający go art. 1214 § 1 k.p.c., tylko sąd pierwszej instancji.
2. Artykuł 1151 § 2 k.p.c. stanowi kategorycznie, że o wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego „sąd orzeka po przeprowadzeniu rozprawy”, bez żadnych bliższych wyjaśnień, jakiej fazy postępowania nakaz ten dotyczy. Pomimo takiego brzmienia przepisu ani w doktrynie, ani w judykaturze nie wyrażono poglądu, że sąd drugiej instancji obowiązany jest rozpoznać zażalenie na rozprawie. Przeciwnie, przyjęto że zażalenie, zgodnie z art. 397 § 1 w związku z art. 13 § 2 k.p.c., powinno być rozpoznane na posiedzeniu niejawnym. (…) Nie ma powodu, aby inaczej rozumieć sformułowanie art. 1215 § 1 k.p.c.
Data wydania: 24-06-2009 | Sygnatura: I CSK 538/08
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20266
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 2008 r. I CZ 139/07
1. [A]naliza obecnej regulacji części piątej kodeksu postępowania cywilnego wzmacnia (...) argumenty przemawiające za przyjmowanym dotąd zróżnicowaniem w zakresie dopuszczalności skargi kasacyjnej od orzeczenia sądu drugiej instancji w przedmiocie uznania lub stwierdzenia wykonalności wyroku sądu arbitrażowego wydanego w kraju oraz za granicą.
2. [C]harakter postępowania o stwierdzenie lub uznanie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody zawartej przed takim sądem nie jest jednolity i należy inaczej go oceniać w zależności od tego, czy postępowanie ma za przedmiot wyrok sądu polubownego wydany w Polsce lub ugodę zawartą w Polsce, czy też wyrok sądu polubownego wydany za granicą lub ugodę zawartą przed takim sądem za granicą.
3. [N]ie można postępowania o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą sprowadzać do roli postępowania o charakterze pomocniczym, jak to jest w wypadku postępowania o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed tym sądem w Polsce. Potwierdza ten wniosek szerszy zakres kontroli wyroku lub ugody przez sąd państwowy w wypadku wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą. Z tych względów postępowanie o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą powinno być traktowane jako „odpowiednik” postępowania w sprawie.
4. [N]a podstawie art. 3941 § 2 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. nie jest dopuszczalne zażalenie do Sądu Najwyższego na postanowienie sądu drugiej instancji o odrzuceniu skargi o wznowienie postępowania w sprawie o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed takim sądem w Polsce.
Data wydania: 04-07-2008 | Sygnatura: I CZ 139/07
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20250
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2008 r., III CZP 112/07
1. [W] sprawie o uznanie wyroku sądu polubownego, wydanego za granicą, mają zastosowanie – w zakresie nieuregulowanym w części piątej kodeksu postępowania cywilnego, w tym w art. 1212 k.p.c. – przepisy o procesie (art. 13 § 2 k.p.c.), nie zaś przepisy o uznaniu orzeczeń zagranicznych sądów państwowych.
2. [W] sprawie o uznanie wyroku sądu polubownego wydanego za granicą sąd orzeka w składzie jednego sędziego, a postanowienia poza rozprawą wydaje przewodniczący (art. 47 § 1 w związku z art. 13 § 2 k.p.c.).
3. [W] sprawie o uznanie wyroku sądu polubownego wydanego za granicą sąd pierwszej instancji, odrzucając zażalenie na posiedzeniu niejawnym, orzeka w składzie jednego sędziego (art. 370 w zw. z art. 397 § 2, art. 47 § 1 i 3 i art. 13 § 2 k.p.c.).
Data wydania: 17-01-2008 | Sygnatura: III CZP 112/07
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20247
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2007 r. III CZP 55/07
1. [L]egitymację czynną [w postępowaniu o stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego – wstawienie własne] ma podmiot mogący powołać się na dane orzeczenie w państwie pochodzenia, którego dotyczy wniosek o udzielenie exequatur, natomiast legitymację bierną – podmiot, przeciwko któremu orzeczenie może być powołane, a więc podmiot obciążony obowiązkiem spełnienia świadczenia objętego orzeczeniem.
2. [P]rzymiot wierzyciela i dłużnika oraz następstwo prawne należy oceniać według prawa państwa pochodzenia orzeczenia, co jest oczywiste, gdyż w innym wypadku mogłoby dochodzić do różnego traktowania w różnych państwach tego samego orzeczenia i tych samych podmiotów.
3. [N]ależy unikać stwierdzania wykonalności orzeczenia w państwie wykonania na rzecz lub przeciwko osobie, w odniesieniu do której nie byłoby to możliwe (dopuszczalne) w państwie pochodzenia.
4. [L]egitymacja procesowa bierna w (…) postępowaniu [o stwierdzenie wykonalności przez nadanie klauzuli wykonalności zagranicznemu wyrokowi sądu arbitrażowego – wstawienie własne] przysługuje podmiotowi, przeciwko któremu powód (wierzyciel) – zgodnie z prawem państwa pochodzenia wyroku – może się powołać w celu wykonania tego wyroku.
5. Przy ustalaniu państwa pochodzenia wyroku arbitrażowego należy – ze względu na różne koncepcje lokalizacji arbitrażu – brać pod uwagę albo państwo, w którym wyrok wydano, albo państwo, którego prawo stosowano przy prowadzeniu arbitrażu i wydawaniu wyroku. Prawo tak ustalonego państwa stanie się właściwe do oceny, kto jest uprawniony do powołania się na konkretny wyrok arbitrażowy lub przeciwko komu można ten wyrok wykonać, z ewentualnym uwzględnieniem następstwa prawnego.
6. [P]rawo państwa pochodzenia wyroku arbitrażowego jest właściwe (…) do oceny (…), czy wyrok, w którego sentencji jako stronę pozwaną wskazano podmiot niemający – w świetle prawa dla niej właściwego – zdolności prawnej, sądowej lub procesowej, może być powołany w celu wykonania w stosunku do podmiotu, który w rzeczywistości – w ujęciu materialnoprawnym – powinien być wskazany w tym wyroku jako strona pozwana.
Data wydania: 17-07-2007 | Sygnatura: III CZP 55/07
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20239
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2007 r. I CSK 330/06
1. Okoliczność, że Konwencja nowojorska określa tzw. materialne warunki uznania (…), nie zmienia faktu, że postępowanie o uznanie zagranicznego wyroku arbitrażowego musi być przeprowadzone z zachowaniem przepisów regulujących tok tego postępowania, zawartych częściowo w Konwencji, a w pozostałym zakresie w kodeksie postępowania cywilnego (art. 1145-1149, z wyłączeniem art. 1146, dotyczącego przesłanek uznania, oraz przepisy o procesie na podstawie art. 13 § 2). Z punktu widzenia podstaw kasacyjnych należy przyjąć, że zarzuty dotyczące naruszenia tzw. materialnych warunków uznania powinny być podnoszone w ramach pierwszej podstawy kasacyjnej (art. 3983 § 1 pkt 1 w związku z art. 13 § 2 k.p.c.).
2. [P]ostępowanie w przedmiocie uznania zagranicznego orzeczenia jest szczególnym rodzajem postępowania jurysdykcyjnego, przybierającego z reguły postać dwustronną. Muszą w nim zatem uczestniczyć, obok wnioskodawcy, którego źródłem czynnej legitymacji procesowej jest interes prawny (art. 1147 § 1 k.p.c.), wszystkie osoby biorące udział w postępowaniu zagranicznym w charakterze strony lub uczestnika postępowania, gdyż działa wobec nich prawomocność materialna orzeczenia; przysługuje im wtedy legitymacja procesowa bierna. Dotyczy to odpowiednio ewentualnych następców prawnych tych podmiotów, jeżeli są oni objęci prawomocnością materialną uznawanego orzeczenia. Wyjątek od tej zasady można dopuścić jedynie w sytuacji, w której wniosek o uznanie orzeczenia zagranicznego dotyczyłby części rozstrzygnięcia zawartego w tym orzeczeniu i byłaby to część, nieodnosząca się do wszystkich stron lub uczestników. W takiej sytuacji za konieczny uznać należy udział w postępowaniu o uznanie jedynie tych stron lub uczestników postępowania zagranicznego, do których odnosi się ta część orzeczenia, która objęta została wnioskiem o uznanie.
3. Do postępowania w przedmiocie uznania zagranicznego orzeczenia stosuje się odpowiednio przepisy o procesie (art. 13 § 2 k.p.c.). Szczególny charakter tego postępowania polega na tym, że rozstrzyga się w nim nie o prawach stron i ich obowiązkach, lecz o tym, czy wydane za granicą orzeczenie ma być skuteczne w Polsce. Z tego względu przepisy o interwencji głównej i ubocznej nie mogą mieć zastosowania.
Data wydania: 18-01-2007 | Sygnatura: I CSK 330/06
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20234
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2005 r. V CK 783/04
Wobec tego, że według Konwencji lugańskiej uznanie orzeczenia sądu zagranicznego oznacza rozszerzenie jego skuteczności, przysługującej mu w państwie pochodzenia, na państwo uznające, orzeczenie uznane powinno wywoływać zasadniczo takie same skutki w państwie uznającym, jak te, które przysługują mu w państwie pochodzenia orzeczenia. Orzeczenie uznane może wywoływać zatem określone skutki w państwie uznającym tylko wtedy, gdy wywołuje je w państwie pochodzenia. Zakres skutków uznanego orzeczenia należy więc oceniać według prawa państwa pochodzenia, a nie prawa państwa uznającego. W sprawie, w której przed sądem polskim staje kwestia uznania orzeczenia sądu niemieckiego, to prawo niemieckie powinno być miarodajne dla oceny skutków, jakie wywołuje wyrok niemiecki. Prawo polskie (m.in. art. 365 i 366 k.p.c.) nie ma tu w ogóle zastosowania.
Data wydania: 19-05-2005 | Sygnatura: V CK 783/04
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20214
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 marca 2004 r. I CK 412/03
1. [Z]akresem pojęcia „porządek publiczny” objęte są przede wszystkim zasady wynikające z Konstytucji oraz zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa. (…) [W] ramach umownych stosunków cywilnoprawnych (…) w grę wejdzie w pierwszej kolejności zasada autonomii woli stron oraz równorzędności podmiotów. Te bowiem zasady znalazłyby zastosowanie, gdyby to sąd polski sam stosował prawo, według którego zapadło zagraniczne orzeczenie arbitrażowe.
2. [J]eżeli orzeczenie sądu zagranicznego jest wyrazem zastosowania instytucji prawnej znanej prawu polskiemu, to nie sposób orzeczenia tego postrzegać w kategoriach niezgodności z podstawowymi zasadami porządku prawnego i przepis art. 1146 § 1 pkt 5 k.p.c. nie może stanowić przeszkody do uznania orzeczenia sądu zagranicznego.
3. [M]erytoryczna zasadność wydanego orzeczenia arbitrażowego pozostaje poza granicami osądu w sprawie dotyczącej stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą.
4. [U]stawodawca przewidział dwa odmienne tryby zaskarżania postanowień, w których znalazło się rozstrzygnięcie dotyczące orzeczenia sądu zagranicznego: w odniesieniu do postanowienia o uznaniu orzeczenia sądu zagranicznego środkiem zaskarżenia jest apelacja i postępowanie apelacyjne, natomiast w odniesieniu do postanowienia o wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego – zażalenie i postępowanie zażaleniowe. Takie odmienne uregulowania środka zaskarżenia orzeczenia sądu pierwszej instancji pociągają za sobą konsekwencje w postaci takiej, że środek zaskarżenia odnoszący się do uznania rozpoznawany jest w trybie apelacyjnym, zaś środek zaskarżenia wykonalności – w trybie zażaleniowym.
Data wydania: 09-03-2004 | Sygnatura: I CK 412/03
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20203
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 2003 r. I CZ 10/03
1. Wejście w życie art. 1148 § 3 k.p.c. w nowym brzmieniu nie wykluczyło zatem w ogóle dopuszczalności kasacji w postępowaniu o stwierdzenie wykonalności zagranicznego orzeczenia, lecz przesądziło tylko o niemożliwości dalszego opierania dopuszczalności kasacji w postępowaniu o uznanie i postępowaniu o stwierdzenie wykonalności zagranicznego orzeczenia na art. 392 k.p.c. w związku z art. 13 § 2 k.p.c. Podstawą dopuszczalności kasacji w tych postępowaniach stał się odtąd art. 1148 § 3 k.p.c.; co do postępowania o uznanie – podstawą wyraźną, a co do postępowania o stwierdzenie wykonalności – podstawą stosowaną w drodze analogii.
2. [W] postępowaniu o stwierdzenie wykonalności zagranicznego orzeczenia sądowego, a także wydanego za granicą orzeczenia sądu polubownego, kasacja (…) jest dopuszczalna na podstawie stosowanego w drodze analogii art. 1148 § 3 k.p.c. Zaskarżeniu tym środkiem odwoławczym podlega postanowienie sądu drugiej instancji w przedmiocie stwierdzenia wykonalności zagranicznego orzeczenia sądowego oraz postanowienie sądu drugiej instancji w przedmiocie stwierdzenia wykonalności wydanego za granicą orzeczenia sądu polubownego.
Data wydania: 20-02-2003 | Sygnatura: I CZ 10/03
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20194
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 1999 r. I CKN 887/98
1. [N]a postanowienie sądu drugiej instancji kończące postępowanie w sprawach o stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego lub wydanego za granicą orzeczenia sądu polubownego kasacja jest dopuszczalna.
2. [S]ądy polubowne (arbitrażowe) – co wynika z ich istoty i podstawowych funkcji – są sądami niepaństwowymi, powoływanymi do życia wolą stron, w granicach rozporządzalności prawami prywatnymi oraz w ramach obowiązujących ustaw. Przydawanie zatem sądom polubownym (arbitrażom) przymiotów organu państwa nie znajduje żadnego uzasadnienia.
3. [N]ie ma w (…) postanowieniach [Konwencji o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych, sporządzonej w Nowym Jorku w dniu 10 czerwca 1958 r.] wymagania pod adresem zagranicznego orzeczenia arbitrażowego, aby „nadawało się do wykonania w drodze egzekucji”, jak stanowi art. 1150 § 1 k.p.c. Konwencja nie przewiduje zresztą odrębnych postępowań w sprawie uznania i stwierdzenia wykonalności zagranicznego orzeczenia arbitrażowego, dla obu form orzekania ustalając jednolite przesłanki oddalenia wniosku.
Data wydania: 09-02-1999 | Sygnatura: I CKN 887/98
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20159
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 października 1998 r. I ACz 841/98
Z samej istoty zawarcia umowy przez czynności konkludentne wynika, że może ono dotyczyć tylko tych czynności, które faktycznie przez strony zostały dokonane. W sytuacji, gdy strona przeciwna kwestionuje poddanie sporu pod sąd arbitrażowy nie może być mowy o zapisie na sąd polubowny zawartym w sposób konkludentny.
Data wydania: 06-10-1998 | Sygnatura: I ACz 841/98
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20279
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 września 1998 r. III CKN 628/98
Zakresem zastosowania umowy z 1994 r. między Polską a Białorusią o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych, pracowniczych i karnych nie jest objęte uznanie i wykonanie orzeczeń arbitrażowych (sądów polubownych).
Data wydania: 24-09-1998 | Sygnatura: III CKN 628/98
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20156
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 25 lipca 1989 r., C-190/89, Marc Rich and Co. A.G. v. Società Italiana Impianti P.A.
1. By excluding arbitration from the scope of the Convention of 27 September 1968 on Jurisdiction and the Enforcement of Judgments in Civil and Commercial Matters, by virtue of Article 1(4) thereof, on the ground that it was already covered by international conventions, the Contracting Parties intended to exclude arbitration in its entirety, including proceedings brought before national courts.
2. Consequently, the abovementioned provision must be interpreted as meaning that the exclusion provided for therein extends to litigation pending before a national court concerning the appointment of an arbitrator, even if the existence or validity of an arbitration agreement is a preliminary issue in that litigation.
Data wydania: 25-07-1989 | Sygnatura: C-190/89
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20318
Allerhand Maurycy
Kodeks postępowania cywilnego. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego
Lwów 1932, s. 494-525, [Księga trzecia. Sąd polubowny]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30000
Allerhand Maurycy
Sąd polubowny
[w:] Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, Polska procedura cywilna. Projekty referentów z uzasadnieniem, Tom I, Warszawa 1928, s. 174-244
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30001
Artwich Armen
Application of the Delocalisation Theory in Current International Commercial Arbitration Practice
Prz.Prawn.UW 2010, Nr 1-2, s. 130-143
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 30932
Asłanowicz Marcin
Nowelizacja części piątej KPC - koniec, czy początek zmian?
e-Przegląd Arbitrażowy 2015, Nr 1-2, s. 34-37
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31580
Asłanowicz Marcin
Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz do art. 1154-1217 KPC
Warszawa 2017, ss. 255
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31909
Wiliński Piotr, Stouten Thomas, Baijer Lennart
Pragmatism Above All: The New York Convention Translation Requirement from the Dutch Perspective
Journal of International Arbitration 2022, Nr 4, s. 611-630
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 32296
Balbiano di Colcavagno Pietro
Uchylenie oraz odmowa uznania i stwierdzenia wykonalności wyroku arbitrażowego we Włoszech - przesłanki i kwestie procesowe
e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 1-2, s. 53-64
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 31281
Balicki Ryszard
Sądownictwo polubowne w Polsce
PPiA 2003, Nr 54, s. 35-51
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30450
Barański Jakub
Utracona okazja - arbitraż korporacyjny a nowelizacja prawa arbitrażowego
PEP 2015, nr 12 (138), s. 41-43
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31507
Bareła Monika
Sądowa kontrola postępowania arbitrażowego z perspektywy doświadczeń międzynarodowych
Stud.Prawn. 2013, Nr 1, s. 35-67
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , arbitraż inwestycyjnyid: 31189
Biała Barbara
Uznawanie i wykonywanie zagranicznych orzeczeń arbitrażowych na gruncie Konwencji o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych oraz Kodeksu postępowania cywilnego
[w:] J. Olszewski, B. Fuchs (red.), Arbitraż. Między teorią a praktyką, Rzeszów 2014, s. 64-74
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31385
Biały Aneta
Granice czasowe uznania orzeczenia zagranicznego - jeden ze skutków uznania
[w:] Jan Olszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Aktualne problemy teorii i praktyki funkcjonowania sądów polubownych i ośrodków mediacyjnych. Materiały konferencyjne (Nałęczów Zdrój 8-10.5.2009 r.), Rzeszów 2009, s. 19-27
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30867
Biały Aneta
Uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznych orzeczeń sądów polubownych
[w:] Jan Olszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Praktyczne aspekty stosowania przepisów. Materiały konferencyjne (Iwonicz Zdrój, 18-20.10.2007 r.), Rzeszów 2007, s. 23-33
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30399
Bielarczyk Piotr
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie sądownictwa polubownego
MoP 2005, Nr 22 (dodatek), ss. 24
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30454
Bieniak Michał
Sądownictwo polubowne w polskim procesie cywilnym od kodeksu postępowania cywilnego z 1930/1932 roku do czasów dzisiejszych
Pal. 2008, Nr 7-8, s. 130-146
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30191
Błaszczak Łukasz
Postępowanie o stwierdzenie wykonalności krajowego i zagranicznego wyroku sądu polubownego (wybrane zagadnienia)
R.Pr. - dod. 2012, Nr 126, s. 15-21
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31136
Błaszczak Łukasz
Uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznych orzeczeń arbitrażowych w świetle art. 1215 k.p.c. oraz konwencji nowojorskiej. Wybrane zagadnienia.
Opolskie Studia Administracyjno-Prawne 2014, Nr XII/2, s. 25-38
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31442
Błaszczak Łukasz
Wyrok sądu polubownego w postępowaniu cywilnym
Warszawa 2010, ss. 505
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , ugoda przed sądem polubownym , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30886
Błaszczak Łukasz, Kolber Joanna
Annulment and enforcement of arbitral awards in Poland
ASA Bulletin 2012, Nr 3, s. 564-584
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 35265
Błaszczak Łukasz, Kuźmicka-Sulikowska Joanna
Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i wniosek o stwierdzenie wykonalności a przerwanie biegu przedawnienia roszczeń
PPC 2012, Nr 2, s. 209-244
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31052
Błaszczak Łukasz, Ludwik Małgorzata
Sądownictwo polubowne (arbitraż)
Warszawa 2007, ss. 346
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30103
Błeszyński Jan
Arbitraż gospodarczy
PUG 1994, Nr 1, s. 2
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30200
Dunin-Wąsowicz Jan K., Boykin James H.
Sądowa kontrola wyroków arbitrażowych w Stanach Zjednoczonych - niepewna przyszłość doktryny „rażącego naruszenia prawa”
e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 1-2, s. 42-52
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31280
Dunin-Wąsowicz Jan K., Boykin James H.
To Enforce or Not to Enforce: Two Recent Illustrations of Problems Enforcing International Arbitration Awards Against Foreign Sovereigns in U.S. Courts
New York Dispute Resolution Lawyer 2012, Nr 1
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32118
Brekoulakis Stavros
Public Policy Rules in English Arbitration Law
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 292-314
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31416
Broniewicz Witold
Dział IV. Sąd polubowny
[w:] Witold Broniewicz, Postępowanie cywilne w zarysie, Warszawa 1995, s. 325-328
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30403
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 29, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32484
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 28, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32486
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 19, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32506
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Gil Izabella (red.), Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2023, wyd. 31, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32451
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 20, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32503
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 21, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32500
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 22, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32498
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 23, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32496
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 24, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32494
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 25, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32492
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 26, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32490
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 27, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32488
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 30, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32482
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 26, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32489
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 22, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32497
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 30, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32481
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 28, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32485
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Gil Izabella (red.), Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2023, wyd. 31, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32450
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 25, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32491
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 24, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32493
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 23, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32495
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 29, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32483
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 27, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32487
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1174, 1194, 1206-1208, 1210, 1213, 1214-1215
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 21, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32499
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1174, 1194, 1206-1208, 1210, 1213, 1214-1215
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 19, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32505
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1174, 1194, 1206-1208, 1210, 1213, 1214-1215
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 20, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32502
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1194, 1206, 1214
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 18, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32510
Bülow Arthur
O konwencji nowojorskiej z 10.6.1958 o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych
Studia et Documenta 1960, Nr 24-25, ss. 103
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 30206
Perepelynska Olena S., Byelousov Pavlo I.
Uznawanie i wykonywanie orzeczeń arbitrażowych na Ukrainie: Nowy rozdział
e-Przegląd Arbitrażowy 2011, Nr 2, s. 24-26
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30983
Pazdan Maksymilian, Sołtysiński Stanisław, Wardyński Tomasz, Włodyka Stanisław, Okolski Józef, Całus Andrzej
Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie
Warszawa 2010, ss. 887
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30952
Carpentieri Leonardo
Arbitration in France - Some New Trends
ADR. Arbitraż i Mediacja 2015, Nr 1, s. 13-24
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31374
Mourre Alexis, Chessa Valentine
A Comparative Approach to the Standard of Review of Arbitral Awards under Substantive Public Policy
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 379-383
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31422
Chyla Łukasz
Problematyka klauzuli porządku publicznego w arbitrażu
ADR. Arbitraż i Mediacja 2017, Nr 3, s. 13-26
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31920
Chyla Łukasz, Olechowski Piotr
O przewadze arbitrażu nad sądownictwem powszechnym w kontekście sporów uchwałowych
Kortowski Przegląd Prawniczy 2017, Nr 1, s. 62-67
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 32024
Ciaptacz Jan
Rola państwa w międzynarodowym arbitrażu handlowym - system sądowej kontroli orzeczeń trybunałów arbitrażowych w prawie Chińskiej Republiki Ludowej
Internetowy Przegląd Prawniczy TBSP UJ 2018, Nr 2, s. 34-46
Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 32028
Cieplińska Zuzanna Ewa
Dissenting opinions in arbitral awards - issues of recognition and enforcement in different jurisdictions with special focus on the issue of secrecy of deliberations
Biuletyn Arbitrażowy 2020, Nr 27, s. 58-64
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32155
Czech Konrad
Stosowanie Konwencji nowojorskiej z 10 czerwca 1958 r. o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych wyroków arbitrażowych w praktyce polskiej na przykładzie orzecznictwa Sądu Najwyższego
PS 2010, Nr 11-12, s. 141-150
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 30954
Czura-Kalinowska Dorota
Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów
Poznań 2009, ss. 307
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30704
Dalka Sławomir
Postępowanie arbitrażowe
Gdańsk 1988 (wyd. 2), ss. 237
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30405
Dalka Sławomir
Postępowanie arbitrażowe
Gdańsk 1982 (wyd. 1), s. 245
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30404
Dalka Sławomir
Sądownictwo polubowne w PRL
Warszawa 1987, ss. 227
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30111
Sidor Artur, Dąbrowska Katarzyna
Zabezpieczenie wykonalności wyroku sądu polubownego w kontekście nowego regulaminu Sądu Arbitrażowego Lewiatan
e-Przegląd Arbitrażowy 2012, No. 3-4, s. 36-48
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31148
Zawicki Kamil, Durbas Maciej, Gąsiorowski Kuba
Poland - The Supreme Court Judgements and Decisions of Appellate Courts
[w:] Alexander J. Bělohlávek, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2015, Vol. V, Interaction of Arbitration and Courts, Nowy Jork 2015, s. 643-654
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 31368
Zawicki Kamil, Durbas Maciej, Gąsiorowski Kuba
The Supreme Court Judgments and Decisions of Appellate Courts: Poland
[w:] Bělohlávek Alexander J., Rozehnalová Naděžda, Černý Filip (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2014, Volume IV, Nowy Jork 2014, s. 319-335
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 32307
Durbas Maciej, Kos Rafał
Amendments to arbitral law - more efficient post-arbitral proceedings
Lexology 2015
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32215
Durbas Maciej, Kos Rafał
Supreme Court sets high formal requirements for motion to recognise foreign award
Lexology 2016
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 32209
Durbas Maciej, Kos Rafał
The Arbitrators' (Perceived) Power to Revise a Contract vs. the Power of the Public Policy Clause
[w:] Christian Klausegger, Peter Klein, Florian Kremslehner, Alexander Petsche, Nikolaus Pitkowitz, Jenny Power, Irene Welser, Gerold Zeiler (red.), Austrian Yearbook on International Arbitration 2014, Wiedeń 2014, s. 135-147
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31291
Durbas Maciej, Kos Rafał
Unfair arbitration clause declared invalid
Lexology 2017
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 32206
Durbas Maciej, Ziarko Angelika, Zbiegień Tadeusz
2020 Statistics of Polish Post-Award Case Law: Is Poland Arbitration-Friendly?
Kluwer Arbitration Blog 2021
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32313
Stadniczeńko Stanisław L., Duszka-Jakimko Hanna
Alternatywne formy rozwiązywania sporów w teorii i w praktyce. Wybrane zagadnienia
Opole 2008, ss. 214
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30677
Dziurda Marcin, Szrajer Marta
Międzynarodowy arbitraż handlowy w najnowszym orzecznictwie Sądu Najwyższego
PPH 2019, Nr 10, s. 4-13
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31990
Ereciński Tadeusz
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część czwarta: Przepisy z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego. Część piąta. Sąd polubowny (arbitrażowy), t. 5
Warszawa 2006 (wyd. 1), ss. 484
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30114
Ereciński Tadeusz
komentarz do art. 1154, 1158-1159, 1169-1217
[w:] Ereciński Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom IV. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy), Warszawa 2017 (wyd. 5)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32468
Ereciński Tadeusz, Weitz Karol
Sąd arbitrażowy
Warszawa 2008, ss. 430
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30117
Ereciński Tadeusz, Weitz Karol
Shortening the Course of Post-Arbitration Litigation - Remarks De Lege Ferenda
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 330-346
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31418
Feller Bronisław
Kodeks postępowania cywilnego z orzecznictwem Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych, nowymi ustawami, okólnikami i rozporządzeniami Min. Sprawiedliwości, Komunikacji oraz Skarbu
Kraków 1938, s. 506-525
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30003
Fenichel Zygmunt
Sądy polubowne wedle kodeksu postępowania cywilnego
[w:] Fenichel Zygmunt, Polskie prawo prywatne i procesowe (studja), Kraków 1936, s. 867-890
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30004
Fenichel Zygmunt
Znaczenie klauzul arbitrażowych genewskich
[w:] Fenichel Zygmunt, Polskie prawo prywatne i procesowe (studja), Kraków 1936, s. 891-900, [Książka stanowi zbiór artykułów. Tekst stanowi przedruk z artykułu o tym samym tytule zamieszczonym w Przeglądzie Prawa i Administracji 1931, nr 3]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30005
Kolber Joanna, Fierens Jean-Pierre
The 2013 Developments in Belgian Arbitration Law
ADR. Arbitraż i Mediacja 2015, Nr 1, s. 26-38
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31375
Flaga-Gieruszyńska Kinga, Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2022, wyd. 11, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32452
Flaga-Gieruszyńska Kinga, Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019, wyd. 10, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35238
Franusz Anna
Wpływ ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy na postępowanie arbitrażowe
Studia Prawnoustrojowe 2011, Nr 14, s. 283-293
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31121
Frejowski Sebastian
Związanie sądu arbitrażowego orzeczeniem sądu powszechnego, który uznał lub stwierdził wykonalność wyroku sądu polubownego
Glosa 2013, Nr 2, s. 63-67
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31154
Łaszczuk Maciej, Pieckowski Sylwester, Poczobut Jerzy, Szumański Andrzej, Tomaszewski Maciej, Furtek Marek
Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi
Warszawa 2012, ss. 732
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31075
Galuschenko German
Wykonywanie na terytorium Ukrainy wyroków wydanych w arbitrażu inwestycyjnym
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, wydanie specjalne, s. 32-35
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , arbitraż inwestycyjnyid: 31164
Garnuszek Anita
How a state may evade enforcement of arbitral awards? - The notion of enforcement immunity
[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 131-160
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 31209
Garnuszek Anita
Immunity Defences in Enforcement Proceedings Concerning Awards Rendered in International Commercial Arbitration Involving States and State Entities
[w:] K. Drličková, T. Kyselovská (red.) Resolution of International Disputes. Public Law in the Context of Immigration Crisis, COFOLA INTERNATIONAL 2016, Conference proceedings, Acta Universitatis Brunensis, t. 562, Brno 2016, s. 38-54
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31798
Garnuszek Anita, Mazur Laura, Orzeł Aleksandra
Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?
Warszawa 2013, ss. 709
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31202
Zawicki Kamil, Gąsiorowski Kuba, Matejczyk Magdalena
Poland - the Supreme Court Judgments
[w:] Bělohlávek Alexander J., Rozehnalová Naděžda (red.), Czech Yearbook of International Law. International Dispute Resolution, Haga 2016, t. VII, s. 213-223
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 31552
Gąsiorowski Kuba, Wandzel Wojciech
Enforcement Issues in the Conduct of Arbitration and National Laws in International Arbitration
[w:] Bělohlávek Alexander J., Rozehnalová Naděžda (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration. Conduct of Arbitration, Haga 2017, t. VII, s. 153-169
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 31840
Gembiś Łukasz
Rażące naruszenie prawa jako podstawa do uchylenia krajowego oraz międzynarodowego wyroku arbitrażowego w USA
e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 1-2, s. 25-41
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31279
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Diagnoza arbitrażu. Funkcjonowanie prawa o arbitrażu i kierunki postulowanych zmian
Wrocław 2014, ss. 593
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31452
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Polish arbitration law
Wrocław 2014, ss. 646
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31445
Gil Piotr
Stwierdzenie wykonalności wyroku albo ugody arbitrażowej
[w:] Głodowski Włodzimierz (red.), Alternatywne metody rozwiązywania sporów w polskim systemie prawnym, Poznań 2020, s. 143-150
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32355
Godlewski Michał
Wykonalność orzeczeń zagranicznych sądów arbitrażowych
[w:] Buchowska Natalia, Guzik Bartosz, Wiliński Paweł (red.), Prawo wobec wyzwań współczesności. Tom VI, Poznań 2010, [s. 303-314]
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 32403
Golat Rafał
Polubowne rozstrzyganie sporów
Warszawa 2007, ss. 184
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30122
Goldsztein Stanisław
Sądy polubowne.
PPH 1926, Nr 1, s. 23-27
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30068
Goldwag Naum
Przewodnik Sędziego Polubownego. Z przedmową Dyrektora Izby Handlowej Polski i Z.S.R.R. Kazimierza Szczerby-Likiernika
Warszawa 1938, ss. 102
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30006
Golędzinowski Piotr
Skomplikowane relacje postępowań sądowych i arbitrażowych na gruncie rozporządzenia Bruksela I bis
PEP 2015, nr 1(127), s. 20-22
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31503
Gołąb Stanisław, Wusatowski Zygmunt
Kodeks Sądów Polubownych, Przepisy księgi trzeciej Kodeksu Postępowania Cywilnego poprzedzone wstępem, zawierającym rzut oka na sądownictwo polubowne i objaśnione na podstawie materiałów Komisji Kodyfikacyjnej, literatury oraz orzecznictwa sądów polskich z przepisami o stałych sądach i komisjach polubownych i o klauzulach arbitrażowych
Kraków 1933, ss. 238
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30007
Gorywoda Łukasz
Instytucjonalizacja dwuinstancyjności postępowania arbitrażowego - apelacja arbitrażowa według nowych reguł American Arbitration Association
PPH 2015, Nr 4, s. 17-22
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31364
Górski Krzysztof
komentarz do art. 1183-1217
[w:] Szanciło Tomasz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2023. Tom II. Art. 506-1217, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35282
Górski Krzysztof
komentarz do art. 1183-1217
[w:] Szanciło Tomasz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019. Tom II. Art. 506-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35237
Grzegorczyk Paweł
W ramach której z podstaw kasacyjnych należy zarzucać naruszenie przepisów regulujących warunki uznania orzeczenia sądu państwa obcego lub wyroku sądu polubownego wydanego za granicą?
PPC 2010, Nr 1, s. 77-82
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30908
Gudowski Jacek
Kodeks postępowania cywilnego. Orzecznictwo. Piśmiennictwo. Tom V
Warszawa 2020, ss. 936
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32459
Hołub Michał
Sądy polubowne w świetle postanowień obowiązującego kodeksu postępowania cywilnego
Rohatyn 1934, ss. 48
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30008
Horodyski Dominik, Kierska Maria
Enforcement of Emergency Arbitrator’s Decisions - Legal Problems and Global Trends
ADR. Arbitraż i Mediacja 2016, Nr 1, s. 27-38
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , środki zabezpieczająceid: 31574
Hryniewiecki Jan
O polubownem załatwianiu sporów handlowych
Świat Kupiecki 1928, Nr 42
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30073
Inglot Magdalena
Separability of or Overlap between Public Policy and Procedural Grounds for Refusal of Enforcement of Foreign Arbitral Awards under the New York Convention
Polish Review of International and European Law 2015, Nr 1, s. 41-69
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 32228
Irmiński Mateusz
Zakres związania sądów arbitrażowych prawem Unii Europejskiej w świetle podstaw do uchylenia wyroku sądu arbitrażowego bądź odmowy uznania lub stwierdzenia jego wykonalności
Biul.Arb. - Młody Arbitraż 2015, Nr 22, s. 167-182
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31334
Jakubecki Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Wiśniewski Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Art. 1096-1217, Warszawa 2021
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32458
Jakubecki Andrzej
komentarz do art. 1514-1217
[w:] Wiśniewski Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Art. 1096-1217, Warszawa 2013 (wyd. II)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32471
Jakubowski Jerzy
Stałe sądy arbitrażowe w Polsce
Warszawa 1961, ss. 39
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30127
Jakubowski Jerzy
Uznawanie i wykonywanie zagranicznych orzeczeń arbitrażowych w Polsce
Studia Iuridica 1976, Nr 5, s. 99-109
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30476
Jarco Bartłomiej
Uchylenie zagranicznego wyroku sądu polubownego a jego uznanie na terytorium Polski
PPH 2008, Nr 2, s. 30-38
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 30244
Jelonek-Jarco Barbara, Zawadzka Julita
The Influence of Violation of the Independence and Impartiality Rules on the Enforeability and Effectiveness of the Arbitral Award
[w:] Alexander J. Bělohlávek, Filip Černý, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2014, Vol. IV, Nowy Jork 2014, s. 151-169
Zagadnienia kluczowe: arbiter , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31287
Jeżewski Marek
Międzynarodowe prawo inwestycyjne
Warszawa 2011, ss. 496
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , arbitraż inwestycyjny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31171
Jochemczak Michał
Sprawa Dallah Real Estate v. Słowacja
e-Przegląd Arbitrażowy 2010, Nr 2, s. 48-51
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30849
Jodłowski Jerzy
Chwila miarodajna dla ustalenia warunków uznania orzeczeń zagranicznych
NP 1977, Nr 12, s. 1571-1578
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30478
Jurek Piotr
Postępowanie polubowne w dziejach. Materiały konferencyjne (Przemyśl, 7-10.7.2005)
Wrocław 2006, ss. 192
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30417
Kała Dariusz P.
Podstawy odmowy uznania i wykonania wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej (cz. I)
R.Pr. 2013, Nr 134, s. 8-10
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31156
Kała Dariusz P.
Podstawy odmowy uznania i wykonania wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej (cz. II)
R.Pr. 2013, Nr 135, s. 8-12
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31155
Kała Dariusz P.
Uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej (zagadnienia wybrane)
Pal. 2013, Nr 5-6, s. 79-84
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31158
Kała Dariusz P.
Wniesienie wniosku o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej
Rej. 2013, Nr 5, s. 54-67
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31170
Kała Dariusz P.
Zażalenie na postanowienie w przedmiocie uznania wyroku sądu polubownego wydanego za granicą. Glosa do postanowienia z dnia 24 czerwca 2009 r. (I CSK 538/08)
PS 2011, Nr 2, s. 118-122
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30975
Karasiński Kazimierz D.
Online Dispute Resolution
PPH 2016, Nr 8, s. 41-46
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 31786
Kocon Agnieszka
Poland
[w:] Ned Beale, Barbara Lautenschlager, Giuseppe Scotti, Leo Van den hole (red.), Dispute Resolution Clauses in International Contracts. A Global Guide, Zurych-Bazylea-Genewa 2013, s. 433-458
Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31292
Koenigstein Jerzy
Sądy polubowne w nowym K.P.C.
Egzekucja Sądowa 1932, Nr 15, s. 16-17
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30078
Korte Oliver, Oswald Sven
Schiedsgerichtsbarkeit im Überblic
Deutsch-Polnische Juristen Zeitschrift 2016, Nr 1-2, s. 43-46
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32053
Korzan Kazimierz
Arbitraż i postępowanie arbitrażowe
Warszawa 1980, ss. 269
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30592
Korzonek Jan, Piasecki Władysław
Kodeks postępowania cywilnego i przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego z komentarzem uwzględniającym wszystkie przepisy pozostające w związku z procesem, materiały Komisji Kodyfikacyjnej, orzecznictwo Sądów Najwyższych b. państw zaborczych i polskiego oraz literaturę procesu cywilnego.
Miejsce Piastowe Wydawnictwo Tow. Św. Michała Archanioła 1931, s. 988 - 1029, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30011
Kowalczyk Bartłomiej, Szmit-Fąderska Karolina
Stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego w zakresie kosztów postępowania. Glosa do postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 31.03.2015 r. (I Acz 358/15)
Glosa 2016, Nr 3, s. 58-65
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , koszty postępowania przed sądem polubownymid: 31782
Kryszko Marcin
Uchylenie zagranicznego orzeczenia arbitrażowego jako podstawa odmowy stwierdzenia jego wykonalności - polska regulacja na tle praktyki międzynarodowej
Młoda Palestra 2017, Nr 4, s. 38-50
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 32365
Krzemińska Magdalena, Malciak Marek
New Ground for the Refusal of Recognition or Enforcement of an Arbitral Award in Consumer Cases
[w:] Bělohlávek Alexander J., Rozehnalová Naděžda (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2019, Volume IX, Haga 2019, s. 161-176
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32303
Krześniak Eligiusz
Uwagi na temat niezależności i bezstronności arbitra na tle zasad organizacyjnych w arbitrażu sportowym i arbitrażu handlowym
PPH 2017, Nr 3, s. 24-33
Zagadnienia kluczowe: arbiter , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31825
Zawicki Kamil, Kubas Andrzej, Selwa Magdalena
Current Case Law - Poland
[w:] Alexander J. Bělohlávek, Filip Černý, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2013, Vol. III, Nowy Jork 2013, s. 211-237
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31308
Zawicki Kamil, Kubas Andrzej
The Scope of Mandatory Provisions of Procedural and Substantive Law Binding upon a Court of Arbitration
[w:] Alexander J. Bělohlávek, Filip Černý, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2013, Vol. III, Nowy Jork 2013, s. 3-24
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 31288
Kuratowski Roman
Sądownictwo polubowne, Studjum teoretyczno - praktyczne z uwzględnieniem prawodawstwa, obowiązującego w trzech dzielnicach Rzeczypospolitej, i polskiego Kodeksu postępowania cywilnego z roku 1930
Warszawa 1932, ss. 255
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30013
Kuropatwiński Maciej
Uznawalność uchylonych orzeczeń zagranicznych sądów arbitrażowych w Polsce?
Biul.Arb. 2009, Nr 9, s. 100-118
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30265
Lipiński Kazimierz
Uznawanie zagranicznych orzeczeń sądowych
NP 1957, Nr 11, s. 44-58
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30611
Litauer Jan Jakób
Komentarz do Procedury Cywilnej. Postępowanie sporne. Postępowanie zabezpieczające. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego
Warszawa 1933, s. 289-308, [Księga trzecia. Sąd polubowny]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30014
Lubiński Kazimierz
Orzeczenie sądu polskiego o uznaniu orzeczenia sądu zagranicznego
PS 2009, Nr 3, s. 5-20
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30719
Łabenda Krzysztof P.
Arbitraż
Gdynia 2003, ss. 75
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30138
Łaszczuk Maciej, Szpara Justyna
Commercial Arbitration Know - how 2020 (the chapter on Poland)
Commercial Arbitration Know - how 2020
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32057
Łaszczuk Maciej, Szpara Justyna
Postępowania postarbitrażowe
[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 12, Warszawa 2009, s. 559-717
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 30757
Łaszczuk Maciej, Szpara Justyna
Postępowanie postarbitrażowe
[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 12, Warszawa 2015, s. 663-843
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31486
Mantel Adam
Sądy polubowne. Krótki zarys z wzorami pism ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb spółdzielni
Warszawa 1933, ss. 32
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30015
Marcisz Paweł, Orzeł Aleksandra
Anti-suit injunctions wydawane przez sądy polubowne w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 13.05.2015 r., C-536/13, Gazprom
PPC 2017, Nr 3, s. 379-402
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownym , środki zabezpieczająceid: 31890
Merezhko Oleksandr
Międzynarodowy arbitraż handlowy z perspektywy psychologicznej teorii prawa
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, wydanie specjalne, s. 6-12
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , arbitraż inwestycyjny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31159
Mędrzecka Joanna, Skierkowska Wiesława
Z problematyki uznawania zagranicznych orzeczeń
Biul.MS 1963, Nr 3, s. 14-24
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30276
Michalewicz Wojciech
Sąd polubowny i postępowanie polubowne
R.Pr. 1998, Nr 3, s. 32-41
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30277
Mikša Katažyna
Recognition and enforcement of foreign arbitral awards in Lithuania - GAZPROM case from a national perspective
Folia Iuridica Universitatis Wratislaviensis 2019, Nr 1, s. 53-66
Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 32056
Miśko Tomasz, Sagan Dominika
Arbitraż i mediacja - praktyczne aspekty stosowania przepisów (Iwonicz Zdrój 18-20.10.2007 r.) - sprawozdanie
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 1, s. 79 - 91
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30500
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 21, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32501
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 20, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32504
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 19, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32507
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1193, 1195-1205, 1207-1213, 1215-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 18, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32508
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 16, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32512
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 14, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32514
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 12, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32516
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 17, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32511
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 13, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32515
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2014, wyd. 10, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32518
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2013, wyd. 9, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32519
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2013, wyd. 8, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32520
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 7, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32521
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 5, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35223
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 4, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35224
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35225
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35227
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 15, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32513
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2014, wyd. 11, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32517
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 6, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32522
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35226
Morek Rafał
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych
Biul. Arb. 2013, Nr 20, s. 93-95
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31176
Morek Rafał
Rozstrzyganie sporów przez Sąd Arbitrażowy w świetle obowiązującego prawa
Konsultant 2014, Nr 34-35, s. 3-6
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , ugoda przed sądem polubownym , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 32172
Morek Rafał
Wybrane orzeczenia dotyczące sądownictwa arbitrażowego
Biul. Arb. 2008, Nr 5, s. 24-26
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30828
Morek Rafał, Sadowski Wojciech
Recognition and Enforcement of Arbitral Awards in Poland
[w:] Arbitration in Poland, Warszawa 2011, s. 125-140
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31042
Zawicki Kamil, Truszkiewicz Maciej, Niemiec Ernestyna
Arbitration Case Law 2019 - Selected Case Law of the Polish Supreme Court Related to Arbitration
[w:] Bělohlávek Alexander J., Rozehnalová Naděžda (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2020, Volume X, Haga 2020, s. 225-245
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 32300
Nowacki Artur
Skutki zagranicznego wyroku sądu polubownego w Polsce a jego uchylenie, uznanie lub stwierdzenie wykonalności w innym państwie
[w:] Bilewska Katarzyna, Krekora-Zając Dorota (red.), Wykonanie zobowiązań. Księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Adamowi Brzozowskiemu, Warszawa 2021, s. 349-358
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 32225
Nowaczyk Piotr
Enforcement of Foreign Arbitral Awards - Polish Law and Practice
[w:] Croatian Arbitration Yearbook 2013, Vol. 20, Zagrzeb 2013, s. 99-109
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31289
Nowaczyk Piotr, Pieckowski Sylwester, Poczobut Jerzy, Szumański Andrzej, Tynel Andrzej
Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu
Warszawa 2008, ss. 339
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30143
Olaś Andrzej
A New Chapter of the CJEU Case-Law Saga on the Arbitration Exclusion in the Brussel’s Jurisdictional Regime - comments on Judgment of Court of Justice of the European Union of 20 June 2022, C-700/20, London Steam - Ship Owners
PPC 2022, Nr 4, s. 710-731
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 32443
Olaś Andrzej
Pomiędzy autonomią arbitrażu a ochroną praw stron i interesu publicznego. Skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego po zmianach wprowadzonych na mocy ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów
Palestra 2016, Nr 11, s. 46-55
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31808
Olechowski Marcin
Prawo właściwe do oceny skutków uznawanego międzynarodowego wyroku arbitrażowego
[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 573-585
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 30935
Olechowski Marcin
Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards under the New Polish Arbitration Law
Biul. Arb. 2008, Nr 6, s. 70-75
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30295
Olszewski Jan
Arbitraż i mediacja. Aktualne problemy teorii i praktyki funkcjonowania sądów polubownych i ośrodków mediacyjnych. Materiały konferencyjne (Nałęczów Zdrój 8 - 10.05.2009 r.)
Rzeszów 2009, ss. 435
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30674
Olszewski Jan
Arbitraż i mediacja. Praktyczne aspekty stosowania przepisów. Materiały konferencyjne (Iwonicz Zdrój, 18-20.10.2007 r.)
Rzeszów 2007, ss. 320
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30146
Olszewski Jan
Sądy polubowne i mediacja
Warszawa 2008, ss. 392
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30145
Orawiec Bartłomiej
The Public Policy Exception under the New York Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards (the UK Perspective)
Comparative Law Review 2016, Vol. 21, s. 53-78
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 32050
Orecki Marcin
Development of Consumer Arbitration in Poland - Further Amendments to the Polish Arbitration Law
Kluwer Arbitration Blog 2016
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32321
Orecki Marcin
Does the Polish Arbitration Law Finally Move toward International Standards?
Kluwer Arbitration Blog 2015
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32327
Orecki Marcin
One Instance for Setting Aside and Enforcement Proceedings in Poland as of the Start of 2016
Kluwer Arbitration Blog 2015
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32326
Orzeł Aleksandra
A Few Remarks on Enforceability of Unilateral Dispute Resolution Clauses Involving Arbitration
[w:] K. Drličková, T. Kyselovská (red.) Resolution of International Disputes. Public Law in the Context of Immigration Crisis, COFOLA INTERNATIONAL 2016, Conference proceedings, Acta Universitatis Brunensis, t. 562, Brno 2016, s. 116-133
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31797
Orzeł-Jakubowska Aleksandra
Dostęp do informacji publicznej zawartej w wyrokach arbitrażowych
PiP 2018, Nr 2, s. 23-39
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31925
Orzeł-Jakubowska Aleksandra
Sądownictwo polubowne w świetle standardów konstytucyjnych
Warszawa 2021, ss. 408
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32245
Szpara Justyna, Orzeł-Jakubowska Aleksandra
Zawarcie klauzuli arbitrażowej przez odesłanie do innego dokumentu w kontekście uznawania i wykonywania wyroków arbitrażowych w międzynarodowym arbitrażu handlowym
[w:] Dumkiewicz Małgorzata, Szczotka Jerzy, Kopaczyńska-Pieczniak Katarzyna (red.), Sto lat polskiego prawa handlowego. Księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Andrzejowi Kidybie. Tom II, Warszawa 2020, s. 974-985
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 32106
Osowy Piotr
Zarys problematyki zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu przed sądem polubownym w świetle nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z dnia 2.7.2004 r.
PS 2005, Nr 6, s. 88-97
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30298
Panfil Karolina
komentarz do art. 1194-1204, 1212-1217
[w:] Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz aktualizowany, Lex/el. 2023
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35272
Panfil Karolina
komentarz do art. 1194-1204, 1212-1217
[w:] Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz, Warszawa 2022
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32448
Pankowska-Lier Beata, Pfaff Dieter
Arbitraż gospodarczy. Praktyka, uznanie i wykonanie wyroków, dokumenty
Warszawa 2000, ss. 251
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30147
Pączek Jarosław
Przesłanki odmowy wykonywania orzeczeń i ugód arbitrażowych na tle projektu konwencji o międzynarodowym wykonywaniu umów i wyroków arbitrażowych (Projekt z Miami) - część 1
Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2019, Nr 3
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32288
Pączek Jarosław
Przesłanki odmowy wykonywania orzeczeń i ugód arbitrażowych na tle projektu konwencji o międzynarodowym wykonywaniu umów i wyroków arbitrażowych (Projekt z Miami) - część 2
Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2019, Nr 4
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32289
Pączek Jarosław
Tryb postępowania delibacyjnego dla orzeczeń i ugód arbitrażowych a zasada jawności
[w:] Cieślak Sławomir (red.), Jurysprudencja 14. Założenia aksjologiczne nowelizacji KPC z 4 lipca 2019 r., Łódź 2020, s. 285-298
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32349
Piasecki Kazimierz
Postępowanie sądowe i arbitrażowe w sprawach gospodarczych
Warszawa 2003, ss. 336
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30594
Piaskowska Olga Maria
Kodeks postępowania cywilnego. Wybór orzecznictwa. Komentarz orzeczniczy
Warszawa 2014, ss. 1064
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32470
Pierewa Inna
Nowe zasady uznania i wykonania zagranicznych orzeczeń sądów polubownych (arbitrażowych) w Republice Białorusi
PUG 2001, Nr 1, s. 26 - 27, [tłumaczenie Małgorzata Tynel]
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30520
Tynel Małgorzata, Pierewa Inna
Wykonywanie orzeczeń międzynarodowych sądów arbitrażowych na Białorusi
PUG 1997, Nr 10, s. 23-25
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30521
Pilich Mateusz
Klauzula porządku publicznego w postępowaniu o uznanie i wykonanie zagranicznego orzeczenia arbitrażowego
KPP 2003, Nr 1, s. 157-187
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30522
Popiołek Wojciech
Odmowa uznania (wykonania) zagranicznego orzeczenia arbitrażowego na podstawie art. V Konwencji nowojorskiej
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1799-1811
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31023
Popiołek Wojciech
Skutki zagranicznego orzeczenia arbitrażowego w Polsce
PPH 2014, Nr 6, s. 5-10
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31269
Popowicz-Pazdej Anna
Odmowa uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń arbitrażowych na podstawie Konwencji nowojorskiej
ADR. Arbitraż i Mediacja 2020, Nr 4, s. 63-70
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 32127
Potrzobowski Karol
Sąd polubowny według kodeksu postępowania cywilnego
Warszawa 1981, ss. 62
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30156
Potrzobowski Karol, Żywicki Władysław
Sądownictwo polubowne. Komentarz dla potrzeb praktyki.
Warszawa 1961, ss.107
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30157
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II. Art. 478-1217, Warszawa 2021 (wyd. IV), ss. 1800
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32460
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom II, Art. 478-1217, LEX/el. 2022
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32449
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II, LEX/el. 2020
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32461
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Warszawa 2013 (wyd. II)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32462
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II. Art. 506-1217, Warszawa 2015 (wyd. III)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32463
Rajski Jerzy
Granice autonomii sądu arbitrażowego w odniesieniu do stosowania przepisów prawa w sprawach ze stosunków gospodarczych
PPH 2011, Nr 1, s. 6-9
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 30967
Rajski Jerzy
Granice swobody sądu arbitrażowego w zakresie stosowania przepisów prawa w sprawach gospodarczych
e-Przegląd Arbitrażowy 2011, Nr 1, s. 6-12
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 30969
Richter Maurycy
Kodeks postępowania cywilnego z przepisami wprowadzającemi oraz pokrewnemi ustawami i rozporządzeniami
Przemyśl-Warszawa 1933, s. 336-354, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30584
Rosenberg Józef Marceli
Kodeks Sądów Polubownych, systemat - teksty ustawa - komentarze - orzecznictwo - wzory. Opatrzył przedmową Prof. Jan Namitkiewicz, Sędzia Sądu Najwyższego
Warszawa 1933, ss. 200
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30018
Rozenblüth Ignacy
Sądownictwo polubowne.
Pal. 1926, s. 461-469
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30095
Różalska-Kucal Agnieszka
Arbitraż a prawo Unii Europejskiej
[w:] Cezary Mik (red.), Arbitraż w prawie międzynarodowym, Warszawa 2014, s. 237-256
Zagadnienia kluczowe: arbiter , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31349
Rudzki Marcin
Uwagi na tle regulacji postępowań ADR w sporach konsumenckich w świetle ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich
ADR. Arbitraż i Mediacja 2017, Nr 3, s. 63-73
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31924
Ryszkowski Karol
Klauzula porządku publicznego jako klauzula generalna w arbitrażu handlowym w prawie polskim
PPH 2014, Nr 3, s. 17-20
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31239
Ryszkowski Karol
Treść klauzuli procesowego porządku publicznego w arbitrażu handlowym
[w:] Edyta Figura-Góralczyk, Radosław Flejszar, Bogusława Gnela, Piotr Mostowik (red.), Prawne zagadnienia międzynarodowego obrotu cywilnego i handlowego, Warszawa 2023, s. 291-302
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 35252
Rzewuska Magdalena
Rozdział XVIII. Rozstrzygnięcia w związku z postępowaniem przed sądem polubownym
[w:] Rzewuski Maciej (red.), Rozstrzygnięcia sądowe w postępowaniu cywilnym, Warszawa 2021, s. 527-568
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32346
Schütze Rolf A.
Die Doppelexequierung ausländischer Schiedssprüche
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1827-1838
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 31025
Siedlecki Władysław
Kilka uwag w związku z uznaniem w Polsce zagranicznych orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych
[w:] Wacław Osuchowski, Mieczysław Sośniak, Bronisław Walaszek, Rozprawy prawnicze: Księga pamiątkowa dla uczczenia pracy naukowej Kazimierza Przybyłowskiego, Warszawa 1964, s. 265-273
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30595
Sikorski Grzegorz
Odmowa nadania klauzuli wykonalności wyrokowi polubownego sądu zagranicznego z powodu sprzeczności z zasadami porządku prawnego
PS 2009, Nr 2, s. 30-39
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 32434
Sikorski Tadeusz
Kodeks postępowania cywilnego
Wilno 1931, s. 155-166, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30020
Skąpski Józef
Sąd polubowny
[w:] Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, Polska procedura cywilna. Projekty referentów z uzasadnieniem, Tom I, Warszawa 1928, s. 245-260
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30002
Sławicki Piotr
Doręczenia tytułów wykonawczych powstałych w postępowaniu mediacyjnym i arbitrażowym
ADR. Arbitraż i Mediacja 2021, Nr 4, s. 23-31
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32250
Sławicki Piotr
Uzasadnienie postanowienia o zatwierdzeniu ugody zawartej przed mediatorem i postanowienia o stwierdzeniu wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej
Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2022, Nr 4, s. 5-24
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32335
Sołtysik Stanisław
komentarz do art. 1157, 1212-1217
[w:] Rylski Piotr (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2022, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32454
Sołtysik Stanisław
Podstawy odmowy uznania i wykonania zagranicznego orzeczenia arbitrażowego według Konwencji nowojorskiej
Warszawa 2019, ss. 408
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 32019
Sołtysiński Stanisław
Arbitraż inwestycyjny, kohabitacja z wymiarem sprawiedliwości, rosnące koszty i inne problemy sądownictwa polubownego
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1839-1870
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31026
Strumiłło Tomasz
komentarz do art. 1180-1217
[w:] Jankowski Janusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2015. Tom II. Art.730-1217, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35250
Strumiłło Tomasz
komentarz do art. 1180-1217
[w:] Jankowski Janusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019. Tom II. Art. 730-1217, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35248
Strumiłło Tomasz
Skutki prawne wyroku arbitrażowego
Biul. Arb. 2010, Nr 3, s. 96-115
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30883
Sulkowski Adam
Polish Arbitration Law Analyzed and Applied to the Procedural Scenarios of Chromalloy
American Review of International Arbitration 1999, Nr 2
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 32119
Szczęśniak Alicja
Funkcja klauzuli porządku publicznego i metoda kontroli zgodności wyroku sądu polubownego z porządkiem publicznym Rzeczypospolitej Polskiej
w:] Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek, Pazdan Maksymilian, Tomalak Michał (red.), Ius est a iustitia appellatum. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Tadeuszowi Wiśniewskiemu, Warszawa 2017, s. 1165-1178
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31862
Sznajder-Peroń Katarzyna
Kolizja postępowań przed sądem państwowym i polubownym - uwagi na tle europejskich uregulowań procesowych
PPPM 2012, T. 10, s. 49-70
Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 31182
Szpręga Wincenty
Sądownictwo polubowne w stosunkach handlowych i przemysłowych na ziemiach zachodnich Rzeczypospolitej Polskiej
Bydgoszcz 1930, ss. 82
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30022
Szpręga Wincenty
Sądownictwo polubowne według nowego Kodeksu Postępowania Cywilnego
Bydgoszcz 1933
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30023
Szumański Andrzej
System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8
Warszawa 2015, ss. 1175
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31474
Szumański Andrzej
System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8
Warszawa 2009, ss. 1200
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30683
Ś. S.
Parę słów o wykonalności w Polsce wyroków polubownych zagranicznych.
Gazeta Sądowa Warszawska 1928, Nr 13, s. 196-197
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30580
Świątkowski Marek
Modyfikacja przepisów jurysdykcyjnych traktatu inwestycyjnego na podstawie klauzuli MFN
PPH 2013, Nr 12, s. 30- 36
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , arbitraż inwestycyjnyid: 31191
Tevini Anna Giulia
Die Anerkennung und Vollstreckung von Schiedssprüchen in der Volksrepublik China
[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 650-668
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30953
Tomaszewski Maciej
Glosa do postanowienia SN z 16 XI 2009, I CSK 159/09
OSP 2010, Nr 10, s. 689-691
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30968
Tomaszewski Maciej
Skuteczność ochrony prawnej przed sądami polubownymi. Doświadczenia polskie
PS 2006, Nr 1, s. 34-64
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30357
Tynel Andrzej
Procedura wykonania krajowych i zagranicznych orzeczeń arbitrażowych w Federacji Rosyjskiej
PUG 1997, Nr 2, s. 21-26
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30556
Tynel Andrzej
Zasady rozstrzygania międzynarodowych sporów handlowych
[w:] M. Pazdan (red.), Międzynarodowe prawo handlowe, Warszawa 2002, s. 297-350, [rozdział publikacji]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30871
Uliasz Marcin
Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do artykułów 506-1217
Warszawa 2007, ss. 832
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30442
Uliasz Marcin
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Uliasz Marcin, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2008, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35246
Uliasz Marcin
komentarz do art. 1212-1217
[w:] Marciniak Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2020. Tom V. Art. 1096-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32480
Uliasz Marcin
komentarz do art. 1212-1217
[w:] Marciniak Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2017. Tom IV. Art. 1096-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35235
Utracka Monika
Wzmocnienie pozycji mediacji i arbitrażu na gruncie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego
ADR. Arbitraż i Mediacja 2018, Nr 3, s. 107-114
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31975
Wajsfater Ignacy
Sądy Polubowne. Ustawodawstwo - wykładnia orzecznictwo - praktyka
Warszawa 1938, ss. 80
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30025
Weiss Ireneusz
Niektóre problemy dotyczące postępowania arbitrażowego
Kraków 1967, ss. 130
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30599
Weitz Karol
Pojęcie uznania orzeczenia zagranicznego
PS 1998, Nr 7-8, s. 52-87
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30720
Weitz Karol
Skarga kasacyjna w sprawach o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody zawartej przed takim sądem
Pal. 2009, Nr 3-4, s. 226-231; Pal. 2010, Nr 3, s. 212-216
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30377
Weitz Karol
Wymaganie przeprowadzenia rozprawy w pierwszej instancji w sprawach o uznanie albo stwierdzenie wykonalności zagranicznych orzeczeń arbitrażowych
Pal. 2013, Nr 9-10, s. 165-169
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 31183
Weitz Karol
Założenia i kierunki reformy przepisów kodeksu postępowania cywilnego o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń
KPP 2001, Nr 4, s. 879-946
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30562
Windakiewicz Józef
Ustawa o postępowaniu sądowem w cywilnych sprawach spornych (procedura cywilna) obowiązująca na ziemiach b. zaboru austrjackiego tudzież na Spiszu i Orawie i ustawa zaprowadzająca procedurę cywilną (ustawa wprowadcza) w nowym przekładzie ze wszystkiemi późniejszemi zmianami tudzież z uwagami, objaśnieniami, orzeczeniami Sądu Najwyższego z dodaniem przepisów o postępowaniu w sprawach małżeńskich, przepisów polskich zmieniających procedurę cywilną i taryfy adwokackiej.
Warszawa 1925, s. 420-430, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30027
Winnicka-Mackenthun Agnieszka
Skład sądu w sprawie o uznanie wyroku sądu polubownego
MoP 2008, Nr 22, dodatek, [Orzecznictwo Sądu Najwyższego w zakresie postępowania cywilnego (2007-2008) - okiem praktyków]
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 32437
Wiśniewski Andrzej W.
Międzynarodowy arbitraż handlowy w Polsce. Status prawny arbitrażu i arbitrów
Warszawa 2011, ss. 612
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31015
Wiśniewski Andrzej W.
Skutki wdania się w spór przed arbitrażem za granicą pomimo braku skutecznej umowy o arbitraż. Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2012 r., V CSK 323/11
PPC 2013, Nr 4, s. 571-582
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31184
Włosińska Aleksandra
Wykonywanie orzeczeń zagranicznych sądów polubownych na podstawie konwencji nowojorskiej o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych
[w:] Dorota Czura-Kalinowska (red.), Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów, Poznań 2009, s. 247-258
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 30696
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do art. 730-1217, Warszawa 2017 (wyd. VII)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32465
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom II. Art. 730-1217, LEX/el. 2019
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32464
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Komentarz aktualizowany do Kodeksu postępowania cywilnego, LEX/el. 2016
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32466
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Warszawa 2015 (wyd. VI)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32467
Wysocka Barbara
Glosa do orzeczenia Sądu Najwyższego z 27.8.1982 r., II CR 214/82 (dot. zagranicznego orzeczenia arbitrażowego i jurysdykcji sądów polskich)
PiP 1984, Nr 2, s. 140-143
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30570
Wysocka Barbara
Pojęcie zagranicznego orzeczenia w arbitrażu handlowym i jego ewolucja
PiP 1977, Nr 6, s. 55-67
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30569
Wysocka Barbara
Uznawanie i wykonywanie zagranicznych orzeczeń arbitrażowych w Polsce
Warszawa 1988, ss. 178
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 30600
Zachariasiewicz Maciej
Brak możliwości uznania orzeczenia zagranicznego sądu powszechnego oddalającego skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego - glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z 6.11.2009 r. I CSK 159/09
ADR. Arbitraż i Mediacja 2018, Nr 4, s. 53-66
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31976
Zachariasiewicz Maciej
Klauzula porządku publicznego a uznawanie zagranicznych orzeczeń, których przedmiotem jest uznanie wyroku lub stwierdzenie jego wykonalności
PPPM 2019, Nr 24, s. 21-46
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 32010
Zachariasiewicz Maciej
Klauzula porządku publicznego jako podstawa odmowy uznania lub wykonania orzeczenia sądu polubownego w polskim prawie arbitrażowym na tle prawnoporównawczym
PPPM 2010, t. 6, s. 61-114
Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 30977
Zachariasiewicz Maciej
Post-Award Proceedings: Claim for Annulment of Arbitral Award and the Recognition and Enforcement of Arbitral Awards
[w:] Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata (red.), Polish arbitration law, Wrocław 2014, s. 441-624
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31451
Zachariasiewicz Maciej
Postępowania post-arbitrażowe: skarga o uchylenie orzeczenia sądu polubownego oraz uznawanie i wykonywanie orzeczeń arbitrażowych
[w:] Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata (red.), Diagnoza arbitrażu. Funkcjonowanie prawa o arbitrażu i kierunki postulowanych zmian, Wrocław 2014, s. 402-593
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31458
Zachariasiewicz Maciej
Prawo właściwe dla skutków orzeczenia arbitrażowego
e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 3-4, s. 41-60
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31355
Zachariasiewicz Maciej, Zrałek Jacek
O potrzebie zmiany przepisów dotyczących jurysdykcji i właściwości sądów po zredukowaniu kontroli instancyjnej w sprawach arbitrażowych
PS 2016, Nr 7-8, s. 132-158
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31788
Zedler Feliks
Arbitraż (Sąd polubowny)
[w:] Andrzej Koch, Jacek Napierała (red.), Umowy w obrocie gospodarczym, Kraków 2006, s. 849-859
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30444
Zedler Feliks
Czarne arbitraże
[w:] Grzegorczyk Paweł, Walasik Marcin, Zedler Feliks (red.), Nadużycie prawa procesowego cywilnego, Warszawa 2019, s. 471-489
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 32360
Zielepucha Maciej
Nowelizacje przepisów części piątej Kodeksu postępowania cywilnego w latach 2017-2019 - ocena wprowadzonych regulacji
Annales UMCS 2022, Nr 2, Vol. 69, s. 161-175
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 32406
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2008, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35245
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2012, wyd. 6, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35242
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2014, Warszawa 2013 (wyd. 7)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35241
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2017, wyd. 9, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35239
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2016, Warszawa 2015 (wyd. 8)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35240
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2011, wyd. 5, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35243
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2009, wyd. 4, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35244
Zielony Andrzej
Wprowadzanie wyroku sądu polubownego do krajowego porządku prawnego na przykładzie wybranych obcych systemów prawnych
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 2005-2080
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31031
Ziemblicki Bartosz
Uwarunkowania międzynarodowe i europejskie arbitrażu elektronicznego
Przegląd Prawa i Administracji 2015, Tom 103, s. 289-299
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 32032
Marcisz Paweł
Międzynarodowe uznawanie wyroków: nauka z przeszłości i prognozy na przyszłość
Publikacja arbitraz.laszczuk.pl
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 40007
Błaszczak Łukasz
Kontrola orzeczenia arbitrażowego ze szczególnym uwzględnieniem klauzuli porządku publicznego
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 3 (3)
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 50017
Błaszczak Łukasz
Wyrok arbitrażowy nieistniejący w postępowaniu o uznanie i stwierdzenie wykonalności (wybrane zagadnienia)
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 1 (5)
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 50048
Błaszczak Łukasz, Marszałkowska-Krześ Elwira
Kontrola wyroku sądu polubownego przez sąd powszechny
ADR. Arbitraż i Mediacja 2011, Nr 4 (16)
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego, konwencja nowojorskaid: 50159
Cioch Paweł, Mularczyk Krystian
Sprawozdanie z seminarium naukowego ,,Sądowa kontrola rozstrzygnięć arbitrażowych i ugód mediacyjnych”
ADR. Arbitraż i Mediacja 2010, Nr 4 (12)
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 50125
Ereciński Tadeusz
Postępowanie o stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku arbitrażowego (zagadnienia wybrane)
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 1 (5)
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 50052
Kocowska-Siekierka Elżbieta
Przepisy czeskiej ustawy o arbitrażu. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2013, Nr 3 (23)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50250
Kozubovska Beata, Laužikas Egidijus
Praktyka Sądu Najwyższego Litwy w rozwiązywaniu problemów arbitrażu
ADR. Arbitraż i Mediacja 2011, Nr 4 (16)
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny, zdatność arbitrażowa sporu, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 50161
Remin Andrzej
Uznawanie i wykonywanie zagranicznych orzeczeń arbitrażowych w aspekcie porównawczym między Niemcami, Austrią, Polską i Szwajcarią
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 2 (6)
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 50060
Szpara Justyna
Miejsce wydania wyroku a miejsce arbitrażu (w kontekście uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń arbitrażowych)
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 2 (6)
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 50065
Torbus Andrzej
Wybrane zagadnienia stosowania Konwencji nowojorskiej o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 4 (4)
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego, konwencja nowojorskaid: 50042
Wiśniewski Andrzej W.
The Consequences of Respondent’s Failure to Timely Object to the Jurisdiction of the Arbitral Tribunal
ADR. Arbitraż i Mediacja 2013, Nr 4 (24)
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego, właściwość sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 50260
Wojciechowski Rafał
Przepisy austriackiego Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu arbitrażowym. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 3 (7)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50080
Wojciechowski Rafał
Przepisy francuskiego Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu arbitrażowym. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 4 (8)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50090
Wojciechowski Rafał
Przepisy hiszpańskiej ustawy o arbitrażu. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 3 (3)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50027
Wojciechowski Rafał
Przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu arbitrażowym. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 2 (2)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50015