zagadnienia
uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego
| wszystkie zagadnieniaWszystkie dokumenty dla zagadnienia: 301
Orzecznictwo: 32 | Bibliografia: 257 | Publikacje arbitraz.laszczuk.pl: 1 | Publikacje ADR. Arbitraż i Mediacja: 11Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 kwietnia 2021 r. III CSKP 78/21
1. [W]ydanie postanowienia o uznaniu lub stwierdzeniu wykonalności wyroku arbitrażowego nie stoi na przeszkodzie ewentualnemu późniejszemu uchyleniu tego wyroku (…).
2. W postępowaniu bowiem o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w kraju sąd bada jedynie wystąpienie przesłanek wymienionych w art. 1214 § 3 k.p.c. - nie ma wśród nich braku, nieważności, bezskuteczności czy utraty mocy zapisu na sąd polubowny - które odpowiadają tylko części podstaw badanych w sprawie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, tj. podstawom badanym przez sąd z urzędu na podstawie art. 1206 § 2 k.p.c. Dlatego też trzeba zgodzić się z zapatrywaniem, że w odniesieniu do wyroków arbitrażowych wydanych w kraju funkcję kontrolną realizuje przede wszystkim postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego.
Data wydania: 23-04-2021 | Sygnatura: III CSKP 78/21
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20587
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24 maja 2018 r. VII AGo 40/18
[A]rt. 1213 § 1 k.p.c. stanowi lex specialis w stosunku do art. 129 § 2 k.p.c. Zatem w postępowaniu o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego nie jest dopuszczalne złożenie zamiast oryginału lub poświadczonego urzędowo zapisu na sąd polubowny – odpisu tego dokumentu poświadczonego za zgodność z oryginałem przez adwokata.
Data wydania: 24-05-2018 | Sygnatura: VII AGo 40/18
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20554
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 19 marca 2018 r. V AGo 3/18
1. Ocena przedstawionego do stwierdzenia wykonalności orzeczenia [sądu polubownego – dop.] z punktu widzenia klauzuli porządku publicznego nie może nastąpić bez odniesienia się do treści orzeczenia, jego podstawy faktycznej i materialnoprawnej, a co za tym idzie nie może ograniczać się li tylko do jego kontroli formalnej, jak i dołączonych do wniosku dokumentów. W ramach klauzuli porządku publicznego sąd uprawniony jest do badania istnienia, jak i zasadności objętego wyrokiem sądu polubownego uznania długu.
2. Celem zastosowania klauzuli porządku publicznego nie jest ochrona interesu strony, której dotyczy wynik procesu, ale ochrona porządku prawnego państwa.
3. [B]rak jest podstaw do stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego, jeżeli dostępny materiał prowadzi do wniosku, że wyrok może zmierzać do naruszenia chronionych przez prawo interesów osób trzecich (wierzycieli) spoza kręgu powiązanych spółek i osób lub ma służyć innym celom niż te, którym zgodnie ze swoją istotą powinien.
Data wydania: 19-03-2018 | Sygnatura: V AGo 3/18
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20602
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 19 marca 2018 r. V AGo 13/18
1. Ocena przedstawionego do stwierdzenia wykonalności orzeczenia z punktu widzenia klauzuli porządku publicznego nie może nastąpić bez odniesienia się do treści orzeczenia, jego podstawy faktycznej i materialnoprawnej, a co za tym idzie nie może ograniczać się li tylko do jego kontroli formalnej, jak i dołączonych do wniosku dokumentów. W ramach klauzuli porządku publicznego sąd uprawniony jest do badania istnienia, jak i zasadności objętego wyrokiem sądu polubownego uznania długu.
2. Celem zastosowania klauzuli porządku publicznego nie jest ochrona interesu strony, której dotyczy wyniku procesu, ale ochrona porządku prawnego państwa.
3. [B]rak jest podstaw do uznania wyroku sądu polubownego, jeżeli dostępny materiał prowadzi do wniosku, że wyrok może zmierzać do osiągniecia innych celów niż te, którym zgodnie ze swoją istotą powinien.
4. Zalegalizowanie wątpliwych prawnie transakcji gospodarczych pozostaje w sprzeczności z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej (…).
Data wydania: 19-03-2018 | Sygnatura: V AGo 13/18
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20603
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 15 lutego 2018 r. V ACo 53/16
1. Sama potencjalna możliwość uchylenia wyroku oddalającego skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego nie jest podstawą do zawieszenia z urzędu postępowania wywołanego wnioskiem o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego. Nastąpić to mogłoby jedynie na zgodny wniosek stron (art. 178 k.p.c.) (…).
2. Strona, powołując (…) dokument jako dowód w sprawie, powinna (…) mieć świadomość, że może on zostać wykorzystany przez sąd polubowny dla ustalenia stanu faktycznego czy wykładni oświadczeń woli stron.
3. Decydując się powołać w postępowaniu przed sądem polubownym na porozumienie z 29 października 2014 r., strona musiała się liczyć z tym, że może ono zostać wykorzystane przez sąd polubowny również na niekorzyść strony, która się powołała na porozumienie.
4. Porozumienie, o którym mowa (…). Znajdujące się w jego treści postanowienie, że „porozumienie może zostać ujawnione Sądowi Arbitrażowemu w zakresie, w jakim będzie to konieczne, jednakże nie zostanie wykorzystane jako dowód na korzyść którejkolwiek ze stron ani nie będzie stanowiło podstawy do interpretacji jakichkolwiek postanowień umowy” (…) nie ustanawiało podstawowej zasady postępowania wiążącej sąd polubowny. Zakaz wykorzystywania tego dokumentu jako dowodu wiązał strony umowy. Polska procedura cywilna nie zna umów dowodowych. Trudno bowiem przyjąć, że strony umową mogą wyłączyć przepisy postępowania w zakresie zakazów dowodowych i to z mocą wiążącą dla sądu, poza wyjątkami, które wynikałyby z przepisów prawa. Powołanie się przez stronę na porozumienie (…) jako dowód w sprawie mogłoby być ewentualnie oceniane jako nielojalność kontraktowa stron (…).
5. W myśl art. 1217 k.p.c. w postępowaniu o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Rzeczypospolitej Polskiej sąd nie bada okoliczności, o których mowa w art. 1214 § 3 k.p.c. (tożsamych z określonymi w art. 1206 § 2 k.p.c.), jeżeli skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego została prawomocnie oddalona. Przepis art. 1217 k.p.c. stanowi o innym niż dotyczące stosunku prawnego (wynikającym z art. 365 k.p.c.) związaniu prawomocnym wyrokiem oddalającym skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego, odnoszącym się bowiem do kwestii dopuszczalności zapisu na sąd polubowny i zagadnienia klauzuli porządku publicznego. Z art. 1217 k.p.c. wynika, że sąd państwowy jest związany stwierdzeniem o dopuszczalności zapisu na sąd polubowny oraz że wyrok sądu polubownego nie jest sprzeczny z klauzulą porządku publicznego i dlatego zagadnień tych nie bada po prawomocnym oddaleniu skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego.
6. [A]rt. 1210 k.p.c. Zgodnie z nim sąd na posiedzeniu niejawnym może wstrzymać wykonanie wyroku sądu polubownego, może jednak uzależnić wstrzymanie od złożenia zabezpieczenia. Nie może umknąć, że przepis ten stanowi część regulacji postępowania wywołanego skargą o uchylenie wyroku sądu polubownego (tytuł VII w części piątej w księdze czwartej kodeksu postępowania cywilnego – art. 1205-1211 k.p.c.), a jego przedmiotem jest wstrzymanie wykonania wyroku sądu polubownego. Nie stanowi on podstawy do wstrzymania innych orzeczeń.
7. [W] aktualnym stanie prawnym jedyną podstawą wniesienia zażalenia na postanowienie sądu apelacyjnego w przedmiocie stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Rzeczypospolitej Polskiej jest art. 1214 § 4 k.p.c.
Data wydania: 15-02-2018 | Sygnatura: V ACo 53/16
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20551
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 25 listopada 2016 r. I ACo 60/16
1. [O]rzeczenie sądu polubownego dopiero wtedy zostanie zrównane z orzeczeniem sądu państwowego, gdy zostanie uznane lub zostanie stwierdzona jego wykonalność.
2. [Z] art. 365 § 1 k.p.c. wynika, iż sąd orzekający o uznaniu drugiego orzeczenia arbitrażowego, jako związany wcześniejszym orzeczeniem, także sądu państwowego, nie powinien dopuścić do tego, aby w obrocie prawnym znalazły się dwa orzeczenia, które w tej samej sprawie pomiędzy tymi samymi stronami inaczej rozstrzygnęły tę samą kwestię, godziłoby to bowiem w powagę wymiaru sprawiedliwości i podważało zaufanie do sądów, czyli byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczpospolitej Polskiej. Potwierdza to art. 1214 § 3 pkt 2 k.p.c. wskazując, że orzeczenie sądu polubownego nie powinno zostać uznane lub nie powinna zostać stwierdzona jego wykonalność, jeżeli takie uznanie byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Data wydania: 25-11-2016 | Sygnatura: I ACo 60/16
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20631
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2016 r. III CZP 40/16
1. O stwierdzeniu wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Rzeczypospolitej Polskiej lub ugody przed nim zawartej sąd apelacyjny orzeka na posiedzeniu niejawnym w składzie jednego sędziego.
2. [P]ostępowanie o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed takim sądem w Polsce jest postępowaniem pomocniczym, podczas gdy postępowanie o uznanie albo o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą jest odpowiednikiem postępowania w sprawie (…).
3. Przepis art. 12131 § 2 k.p.c. uzasadnia (…) odpowiednie stosowanie art. 390 § 1 k.p.c.
4. [U]znanie i stwierdzenie wykonalności traktowane są przez ustawodawcę w sposób jednolity, gdy chodzi o wyrok sądu polubownego wydany w Polsce lub ugodę zawartą przed takim sądem w Polsce z jednej strony oraz wyrok sądu polubownego wydany za granicą lub ugodę zawartą przed takim sądem za granicą z drugiej strony (…).
5. [W] postępowaniu o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed takim sądem w Polsce przewidziana jest kontrola postanowienia w ramach zażalenia do innego składu sądu apelacyjnego (art. 1214 § 4 k.p.c.). Kontrola ta odbywa się w składzie trzech sędziów (art. 367 § 3 zd. 1 w zw. z art. 397 § 2 zd. 1, art. 3942 § 2 i art. 1214 § 4 k.p.c.).
Data wydania: 28-09-2016 | Sygnatura: III CZP 40/16
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20431
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2015 r. I CZ 97/14
1. [W] sytuacji, w której postępowanie przed sądem polubownym było zlokalizowane za granicą i wyrok sądu polubownego został wydany za granicą lub ugoda przed tym sądem została zawarta za granicą, można mówić o tym, że postępowanie o uznanie albo stwierdzenie wykonalności pozwala osiągnąć skutki prawne równoznaczne z tymi, które istnieją, gdy postępowanie przed sądem polubownym jest zlokalizowane w kraju i tu zostaje wydany wyrok lub zawarta zostaje ugoda. Postępowanie to nie ogranicza się więc do funkcji, które spełnia postępowanie o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed tym sądem w Polsce. W efekcie nie można postępowania o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą sprowadzać do roli postępowania o charakterze pomocniczym, jak to jest w wypadku postępowania o uznanie albo stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed tym sądem w Polsce. Potwierdza ten wniosek szerszy zakres kontroli wyroku lub ugody przez sąd państwowy w wypadku wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą. Z tych względów postępowanie o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą powinno być traktowane jako "odpowiednik" postępowania w sprawie.
2. Nowelizując art. 1215 k.p.c., ustawą z dnia 22 lipca 2010 o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 155, poz. 1037), ustawodawca przesądził kwestię zakresu dopuszczalności skargi kasacyjnej w ten sposób, że dopuścił ją tylko od postanowienia sądu drugiej instancji w przedmiocie uznania albo stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed sądem polubownym za granicą. Pozwala to przyjąć a contrario, że skarga kasacyjna jest niedopuszczalna od postanowienia sądu drugiej instancji w przedmiocie uznania albo stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed sądem polubownym w Polsce.
Data wydania: 14-01-2015 | Sygnatura: I CZ 97/14
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20386
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 10 marca 2014 r. I ACz 315/14
1. Treść art. 1215 § 2 k.p.c. (…) nie pozostawia wątpliwości co do tego, że dotyczy on wyłącznie wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem.
2. [S]am fakt należenia strony do organizacji pracodawców, przy której działa stały sąd arbitrażowy, nie może stanowić o uznaniu zapisu na sąd polubowny za nieważny.
Data wydania: 10-03-2014 | Sygnatura: I ACz 315/14
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20411
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 17 grudnia 2013 r. I ACz 2321/13
1. Zdatność arbitrażowa sporu oznacza właściwość sprawy, która powoduje, że może ona zostać poddana przez strony pod rozstrzygniecie sądu polubownego, a więc poddana jego kompetencji jurysdykcyjnej w wyniku sporządzenia zapisu na sąd polubowny.
2. Postępowanie przed sądem polubownym może (…) obejmować żądanie zasądzenia świadczenia, ustalenia stosunku prawnego lub prawa, jak również żądanie ukształtowania stosunku prawnego wskazanego w treści zapisu na sąd polubowny (np. żądanie rozwiązania spółki).
3. W obecnym stanie prawnym zarzut braku właściwości sądu polubownego podlega sprekludowaniu, jeżeli nie został zgłoszony w terminie wskazanym w art. 1180 § 2 k.p.c. W takim przypadku skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego nie można już skutecznie oprzeć na podstawie przewidzianej w art. 1206 § 1 pkt 1 k.p.c. Tym bardziej nie można na podstawie tego zarzutu odmówić uznania albo stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej (…).
4. O sprzeczności wyroku z podstawowymi zasadami porządku prawnego można mówić wtedy, gdy chodzi o konstytucyjne zasady ustroju społeczno-gospodarczego oraz naczelne zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa materialnego (…). [U]żyte w art. 1206 § 2 k.p.c. określenie "podstawowe zasady porządku prawnego" wskazuje, że chodzi o takie naruszenie przepisów prawa materialnego, które prowadzi do pogwałcenia zasad państwa prawa (praworządności), a zapadły wyrok arbitrażowy narusza naczelne zasady prawne obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej, godzi w obowiązujący porządek prawny, czyli narusza pryncypia ustrojowo-polityczne i społeczno-gospodarcze. Istota niezgodności orzeczenia sądu polubownego z klauzulą porządku prawnego nie polega zatem na jego niezgodności z przepisami prawa, nawet bezwzględnie obowiązującymi, lecz na sprzeczności skutków jego uznania i wykonania z podstawowymi zasadami porządku prawnego.
5. Nie uzasadnia (…) stwierdzenia naruszenia takiej klauzuli [klauzuli porządku publicznego – wstaw. własne] zarzut, iż zasądzone wyrokiem sądu polubownego świadczenie wynika z umowy, która została skutecznie rozwiązana. Wypowiedzenie umowy nie prowadzi do zniweczenia tych skutków prawnych, które powstały wcześniej, w czasie obowiązywania rozwiązanej umowy, a ponadto nie jest równoznaczne z utratą mocy obowiązującej przez zapis na sąd polubowny.
6. W postępowaniu o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego, sąd nie rozpoznaje sprawy rozstrzygniętej wyrokiem sądu polubownego na nowo ani też nie bada zasadności roszczenia materialnoprawnego zgłoszonego przez powoda w postępowaniu arbitrażowym. Działanie sądu ogranicza się do zbadania, czy nie zachodzą przesłanki odmowy uznania, którymi warunkowane jest uzyskanie przez wyrok sądu polubownego po jego uznaniu przez sąd lub po stwierdzeniu przez sąd jego wykonalności mocy prawnej na równi z wyrokiem sądu państwowego (…).
7. Wniesienie skargi (art. 1206 § 1 k.p.c.) nie stanowi przeszkody do nadania klauzuli w trybie art. 1214 k.p.c. Jeżeli bowiem strony nie ustanowiły instancji odwoławczej, wyrok sądu polubownego jest ostateczny. Staje się prawomocny formalnie - w przypadku, gdy nie przysługuje od niego odwołanie - z chwilą jego wydania, a jeżeli odwołanie przysługuje - z chwilą wydania orzeczenia przez sąd polubowny drugiej instancji.
8. [F]akt nadania klauzuli wykonalności przez sąd państwowy orzeczeniu sądu polubownego nie wpływa w żaden sposób na możliwość wniesienia skargi o uchylenie orzeczenia sądu arbitrażowego (…).
Data wydania: 17-12-2013 | Sygnatura: I ACz 2321/13
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20638
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 22 listopada 2013 r. I ACz 703/12
Data wydania: 22-11-2013 | Sygnatura: I ACz 703/12
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20427
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 24 października 2013 r. I ACz 1722/13
1. W świetle regulacji art. 1197 § 3 k.p.c. wyrok sądu polubownego jest dokumentem mniej sformalizowanym niż wyrok sądu powszechnego. W szczególności zgodzić należy się z twierdzeniem, że oznaczenie stron postępowania przed sądem polubownym nie musi zostać zamieszczone w tzw. rubrum wyroku, ale w dowolnym innym jego miejscu. Za wystarczające należałoby zatem uznać oznaczenie stron zamieszczone w tenorze (sentencji) wyroku, w którym użyto formuły "zasądza od pozwanego X na rzecz powoda Y kwotę Z", albo też oznaczenie stron w uzasadnieniu wyroku, które jest jego integralną częścią.
2. W art. 1214 § 3 k.p.c. chodzi (…) o sytuację, w której wykonanie danego wyroku sądu polubownego prowadziłoby do naruszenia takich zasad [podstawowych zasad porządku prawnego – wstawienie własne]. Przepis ten nakazuje zatem zwracać uwagę na materialną treść wyroku sądu polubownego, tzn. ocenić zasądzone roszczenie pod kątem dopuszczalności jego realizacji w świetle podstawowych zasad porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Nie odnosi się natomiast do formalnych uchybień popełnionych przez sąd polubowny.
Data wydania: 24-10-2013 | Sygnatura: I ACz 1722/13
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20426
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 24 września 2013 r. I ACz 1427/13
1. Samo wniesienie skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego (art. 1206 § 1 k.p.c.), nie stanowi przeszkody do nadania klauzuli w trybie art. 1214 k.p.c., może natomiast prowadzić do odroczenia rozpoznania sprawy o stwierdzenie wykonalności w drodze nadania klauzuli (art. 1216 § 1 k.p.c.). Również nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi sadu polubownego nie stanowi przeszkody do późniejszego uchylenia tegoż wyroku w drodze skargi, gdyż zgodnie z art. 1210 k.p.c. Sąd na posiedzeniu niejawnym może wstrzymać wykonanie wyroku sądu polubownego.
2. W postępowaniu o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu arbitrażowego przedmiotem badania nie jest (…) ani zasadność roszczenia ani podstawy materialne jego istnienia ani też kwestie formalne dotyczące przebiegu postępowania arbitrażowego. Nie oznacza to jednak, że postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu arbitrażowego ma charakter prejudycjalny w stosunku do postępowania o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku sadu polubownego. Wręcz przeciwnie, oba te postępowania są od siebie niezależne i oparte są na innych podstawach. W przypadku zbiegu postępowania ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego z wnioskiem o jego uznanie lub stwierdzenie wykonalności, skutki takiego zbiegu dla drugiego z tych postępowań uregulowano w art. 1216 k.p.c.
3. [F]akt nadania klauzuli wykonalności przez sąd państwowy orzeczeniu sądu polubownego nie wpływa w żaden sposób na możliwość wniesienia skargi o uchylenie orzeczenia sądu arbitrażowego. Wstrzymanie wykonania wyroku sądu polubownego na skutek wniesienia skargi o jego uchylenie może bowiem nastąpić wtedy i tylko wtedy, gdy już wcześniej doszło do stwierdzenia wykonalności tego wyroku na podstawie art. 1212 i n. k.p.c. Wcześniej bowiem wyrok sądu polubownego nie ma mocy prawnej i nie podlega wykonaniu (…). Zatem wobec tego, że ustawodawca uregulował oba postępowania w części piątej k.p.c. i sytuację prawną zbiegu obu postępowań należy z ostrożnością podchodzić do stosowania przepisu art. 177 § 1 pkt 1 k.p.c., który to przepis z mocy art. 13 § 2 k.p.c. znajduje jedynie odpowiednie zastosowanie do obu postępowań.
Data wydania: 24-09-2013 | Sygnatura: I ACz 1427/13
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20410
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2012 r. I CSK 416/11
1. [Z]asada mocy wiążącej prawomocnych orzeczeń sądowych, jako element chronionych konstytucyjnie i w porządku międzynarodowym wartości, składających się na państwo prawa jakim jest Rzeczypospolita Polska, wchodzi w skład podstawowych zasad porządku prawnego RP.
2. [P]omiędzy sądownictwem państwowym a sądownictwem polubownym nie występuje tożsamość. Brak tożsamości nie oznacza jednak, że sądy polubowne, a w szczególności ich orzeczenia są irrelewantne wobec wymiaru sprawiedliwości. Wprawdzie zgodnie z art. 175 Konstytucji wymiar sprawiedliwości sprawowany jest przez sądy państwowe, to należy wyraźnie podkreślić, że w ramach sprawowania wymiaru sprawiedliwości sądy państwowe kontrolują działalność sądów polubownych, a precyzyjnie rzecz ujmując wydawane przez nie orzeczenia.
3. Orzeczenie sądu państwowego o uznaniu wyroku sądu polubownego lub stwierdzeniu jego wykonalności prowadzi do nadania temu wyrokowi takiej samej mocy jakie mają orzeczenia sądów państwowych, co jednoznacznie potwierdza art. 1212 § 1 k.p.c. Oznacza to, że takie orzeczenie, dzięki związanemu z nim orzeczeniu sądu państwowego, ma być traktowane w obrocie tak samo jak każde inne orzeczenie sądu państwowego. (…) Jeżeli orzeczenie sądu polubownego ma taką samą moc jak orzeczenie sądu państwowego, oznacza to, że stosuje się do niego regulację zawartą w art. 365 § 1 k.p.c. Przepis art. 1212 k.p.c. nie przewiduje żadnych wyjątków od zrównania skutków orzeczenia sądu polubownego z orzeczeniem sądu państwowego.
4. [J]eżeli strony i powołany przez nie sąd polubowny chce, aby orzeczenie tego sądu zostało zrównane w skutkach z orzeczeniem sądu państwowego, to musi brać pod uwagę, to, że w tej samej sprawie prejudycjalnie pomiędzy tymi samymi stronami orzekł już sąd polubowny. Jeżeli bowiem to wcześniejsze orzeczenie sądu polubownego zostało już uznane przez sąd państwowy lub sąd ten stwierdził jego wykonalność, to ma to zasadnicze znaczenie dla możliwości uznania kolejnego orzeczenia wydanego między tymi samymi stronami. Sąd państwowy, który będzie orzekał o uznaniu kolejnego orzeczenia lub o stwierdzeniu jego wykonalności nie może przecież pominąć faktu, że w tej samej sprawie wypowiedział się już sąd państwowy. Innymi słowy sąd ten będzie związany orzeczeniem sądu państwowego, który uznał lub stwierdził wykonalność wcześniejszego orzeczenia sądu polubownego.
5. [Z] art. 365 § 1 k.p.c. wynika, iż sąd orzekający o uznaniu drugiego orzeczenia arbitrażowego, jako związany wcześniejszym orzeczeniem, także sądu państwowego, nie powinien dopuścić do tego, aby w obrocie prawnym znalazły się dwa orzeczenia, które w tej samej sprawie pomiędzy tymi samymi stronami inaczej rozstrzygnęły tę samą kwestię prejudycjalną.
6. Brak podstaw, aby przepisy o postępowaniu ze skargi o wznowienie stosować wprost do oceny wyroku sądu polubownego, ale z drugiej strony, brak w polskim prawie regulacji wznowienia postępowania w odniesieniu do wyroków sądów polubownych, nie może prowadzić do zupełnej dowolności sądu arbitrażowego w ocenie, czy powinien on brać pod uwagę wcześniejszy wyrok, w którym orzeczono już prejudycjalnie o pewnej kwestii pomiędzy tymi samymi stronami. (…) [S]ąd arbitrażowy, jeżeli oczekuje, że jego wyrok zostanie uznany, powinien brać pod uwagę wcześniejsze rozstrzygnięcie zagadnienia prejudycjalnego w wyroku, który został już prawomocnie uznany przez sąd państwowy. Badając dopuszczalność odstępstwa od tej zasady sąd w postępowaniu o uchylenie wyroku sądu polubownego, nie może poprzestać na samym stwierdzeniu sądu polubownego, że w sprawie pojawiły się nowe fakty lub dowody, ale powinien, stosując odpowiednio kryteria oceny wykształcone na tle regulacji prawnej wznowienia postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem, ocenić czy są to rzeczywiście fakty i dowody nowe oraz czy strona nie mogła z nich skorzystać w poprzednim postępowaniu.
Data wydania: 13-04-2012 | Sygnatura: I CSK 416/11
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20375
Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 24 stycznia 2012 r. VII Co 931/10
[W]nioskodawca cofnął ze skutkiem prawnym wniosek o stwierdzenie wykonalności i nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi zagranicznego sądu polubownego. (…) Uczestnik postępowania (…) wyraził zgodę na cofnięcie przedmiotowego wniosku i na umorzenie postępowania w sprawie. (…) W świetle zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że cofnięcie wniosku nie jest sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego i nie zmierza do obejścia prawa.
Data wydania: 24-01-2012 | Sygnatura: VII Co 931/10
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20366
Postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 8 czerwca 2011 r. XX GCo 79/10
Wobec uchylenia wyroku sądu polubownego wydanie postanowienia w przedmiocie uznania tego wyroku stało się zbędne.
Data wydania: 08-06-2011 | Sygnatura: XX GCo 79/10
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20365
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 maja 2011 r. IV CZ 18/11
1. [O]stateczna odmowa wydania postanowienia co do wykonalności wyroku sądu polubownego definitywnie przekreśla możliwość traktowania tego wyroku na równi z wyrokiem sądu państwowego, a więc unicestwia wynik dotychczasowego postępowania przed sądem polubownym.
2. Bez wątpienia legitymację do wniesienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego ma dłużnik. Możliwości takiej pozbawiony jest natomiast wierzyciel. Strona usatysfakcjonowana rozstrzygnięciem może wszcząć jedynie postępowanie przewidziane w art. 1212 § 2 k.p.c. W sytuacji wierzyciela, postępowanie w sprawie o uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku jest jedynym przysługującym temu podmiotowi trybem kontroli prawidłowości i legalności orzeczenia krajowego sądu polubownego.
3. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje dwie formy nadzoru nad orzeczeniami sądu polubownego - obok postępowania o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego jest nią także skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego. (...) [S]ą to postępowania niezależne i oparte na samodzielnych podstawach. (...) [S]prawę - z punktu widzenia postępowania przed sądem państwowym - zakończy definitywnie dopiero orzeczenie kończące postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego.
4. [P]ostanowienie w przedmiocie uznania lub stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą - w przeciwieństwie do postanowienia w przedmiocie uznania lub stwierdzenia wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego - stanowi odpowiednik wydawanych w postępowaniu rozpoznawczym orzeczeń co do istoty sprawy.
5. [N]iedopuszczalna jest skarga kasacyjna w przedmiocie uznania lub stwierdzenia wykonalności orzeczenia krajowego sądu polubownego.
Data wydania: 20-05-2011 | Sygnatura: IV CZ 18/11
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20355
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 2008 r. I CZ 139/07
1. [A]naliza obecnej regulacji części piątej kodeksu postępowania cywilnego wzmacnia (...) argumenty przemawiające za przyjmowanym dotąd zróżnicowaniem w zakresie dopuszczalności skargi kasacyjnej od orzeczenia sądu drugiej instancji w przedmiocie uznania lub stwierdzenia wykonalności wyroku sądu arbitrażowego wydanego w kraju oraz za granicą.
2. [C]harakter postępowania o stwierdzenie lub uznanie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody zawartej przed takim sądem nie jest jednolity i należy inaczej go oceniać w zależności od tego, czy postępowanie ma za przedmiot wyrok sądu polubownego wydany w Polsce lub ugodę zawartą w Polsce, czy też wyrok sądu polubownego wydany za granicą lub ugodę zawartą przed takim sądem za granicą.
3. [N]ie można postępowania o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą sprowadzać do roli postępowania o charakterze pomocniczym, jak to jest w wypadku postępowania o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed tym sądem w Polsce. Potwierdza ten wniosek szerszy zakres kontroli wyroku lub ugody przez sąd państwowy w wypadku wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą. Z tych względów postępowanie o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego za granicą lub ugody zawartej przed takim sądem za granicą powinno być traktowane jako „odpowiednik” postępowania w sprawie.
4. [N]a podstawie art. 3941 § 2 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. nie jest dopuszczalne zażalenie do Sądu Najwyższego na postanowienie sądu drugiej instancji o odrzuceniu skargi o wznowienie postępowania w sprawie o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego wydanego w Polsce lub ugody zawartej przed takim sądem w Polsce.
Data wydania: 04-07-2008 | Sygnatura: I CZ 139/07
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20250
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 6 lipca 2007 r. I ACz 1030/07
Stosownie do art. 1158 § 1 k.p.c. wniosek o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi sądu polubownego rozpoznaje Sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy, gdyby strony nie dokonały zapisu na sąd polubowny. Znaczenie cytowanej regulacji skłania do wniosku, że należy ją interpretować w ten sposób, iż do rozpoznania spraw tożsamych rzeczowo z przedmiotową, za właściwy uznać należy każdy Sąd przed który strona mogła potencjalnie wytoczyć powództwo w przypadku nie istnienia zapisu na sąd polubowny - bez jakichkolwiek ograniczeń w tym zakresie, w szczególności konieczności wyłącznego stosowania przepisów kodeksu postępowania cywilnego o właściwości ogólnej (art. 27 k.p.c. i n.).
Data wydania: 06-07-2007 | Sygnatura: I ACz 1030/07
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20358
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2004 r. I CZ 102/04
1. [P]ostanowienie, którym sąd apelacyjny – po rozpoznaniu zażalenia – odmówił stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego nie jest orzeczeniem kończącym postępowanie w sprawie w rozumieniu art. 392 k.p.c. To postanowienie nie kończy postępowania jako całość. Na skutek odmowy wydania postanowienia co do stwierdzenia wykonalności sprawa wraca bowiem do ponownego rozpoznania przez sąd polubowny.
2. [O]d postanowienia, którym sąd drugiej instancji – po rozpoznaniu zażalenia – odmówił stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego, kasacja nie przysługuje.
Data wydania: 13-10-2004 | Sygnatura: I CZ 102/04
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20208
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 22 września 1999 r. I CKN 654/99
1. Możliwość wniesienia skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego stanowi (…) dla uczestników postępowania arbitrażowego szczególny środek zaskarżenia wyroku wydanego w tym postępowaniu, a orzeczenie sądu państwowego kończące postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego definitywnie zakończy postępowanie przed sądem państwowym. Tylko więc temu orzeczeniu przypisać można cechę „kończącego postępowania w sprawie” (…) W przedstawionym stanie rzeczy cechy takiej przyznać natomiast nie można postanowieniu co do stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego.
2. [O]d postanowienia Sądu drugiej instancji oddalającego zażalenie na postanowienie co do stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego kasacja nie przysługuje, bowiem nie jest ono orzeczeniem kończącym postępowanie w sprawie w rozumieniu art. 392 § 1 k.p.c.
Data wydania: 22-09-1999 | Sygnatura: I CKN 654/99
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20163
Postanowienie Sądu Najwyższego z 28 października 1993 r. II CRN 70/93
1. Jako podstawę ustalenia, że wyrok lub ugoda sądu polubownego treścią swą uchybia praworządności lub zasadom współżycia społecznego w Rzeczypospolitej Polskiej sąd państwowy może powołać okoliczności notoryjne lub urzędowo znane. Do nich niewątpliwie należy, że strony będące podmiotami gospodarczymi wielokrotnie dokonują rozporządzeń /lub innych przesunięć majątkowych/ niekorzystnych dla jednej z nich, lecz negatywne skutki tych zgodnych rozporządzeń w istocie ponoszą wierzyciele obu lub jednej ze stron, dobrowolnie wyzbywających się posiadanego mienia.
2. Sąd państwowy nie może (…) sankcjonować i udzielać pomocy dla wykonania orzeczenia, które powoduje niewypełnienie lub nienależyte wypełnienie obowiązku w postaci zapłaty długu.
Data wydania: 28-10-1993 | Sygnatura: II CRN 70/93
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20140
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 1979 r. III CRN 10/79
1. [O] tym (…), jakie spośród spraw, podlegających w postępowaniu rozpoznawczym właściwości sądów powszechnych, mogą być poddane pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, decydują przepisy normujące postępowanie przed tym sądem.
2. [N]adanie klauzuli wykonalności powinno być poprzedzone prawomocnym stwierdzeniem przez sąd państwowy – stosownie do art. 711 k.p.c. – wykonalności wyroku sądu polubownego.
3. [R]ozpoznane przez sąd polubowny mogą być tylko takie sprawy należące do trybu postępowania nieprocesowego, raczej nieliczne, których charakter na to zezwala, tzn. co do których spełnione są przesłanki przewidziane w art. 697 § 1 k.p.c.
4. W obecnym stanie prawnym proces oraz postępowanie nieprocesowe są równorzędnymi trybami postępowania sądowego, przy czym tryb postępowania nieprocesowego w sprawach o charakterze majątkowym, w których sąd wszczyna postępowanie na wniosek, nie odbiega tak daleko od zasad obowiązujących w procesie, aby z samego tylko poddania określonej sprawy rozpoznaniu w trybie nieprocesowym wynikało wyłączenie możliwości poddania jej rozstrzygnięciu przez sąd polubowny.
Data wydania: 07-03-1979 | Sygnatura: III CRN 10/79
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20122
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 1974 r., III CZP 2/74
1. Wniosek wierzyciela do sądu państwowego o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego, jak również wniosek o nadanie temu wyrokowi klauzuli wykonalności nie przerywają biegu przedawnienia roszczeń objętych wyrokiem sądu polubownego.
2. [S]twierdzenie przez sąd państwowy wykonalności wyroku sądu polubownego oraz nadanie takiemu wyrokowi klauzuli wykonalności stanowią dwie odrębne czynności sądu, dokonywane w odrębnych trybach postępowania: mianowicie stwierdzenie wykonalności następuje w postępowaniu przewidzianym w księdze trzeciej części pierwszej kodeksu postępowania cywilnego, normującej postępowanie przed sądem polubownym oraz przed sądem państwowym w sprawach dotyczących orzeczeń sądów polubownych, natomiast nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi sądu polubownego następuje w postępowaniu egzekucyjnym (księga druga części drugiej k.p.c.). Przy tym klauzula wykonalności może być nadana jedynie takiemu wyrokowi sądu polubownego, co do którego zapadło prawomocne postanowienie sądu państwowego stwierdzające jego wykonalność w trybie art. 711 k.p.c.
3. Sądownictwo polubowne, oparte na umowie stron i sprawowane przez arbitrów, ludzi zaufania stron, którzy w wykonywaniu swoich dobrowolnie przyjętych obowiązków są z reguły w małym tylko zakresie krępowani przepisami formalnymi, z konieczności musi być kontrolowane przez sądy państwowe. Kontrola ta dotyczy z jednej strony prawidłowości ukonstytuowania się sądu polubownego i wyboru przez strony arbitrów, z drugiej zaś – treści samego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd polubowny. Kontrola treści wyroku z natury rzeczy nie może obejmować samej zasadności i słuszności rozstrzygnięcia, lecz ogranicza się do tego, czy orzeczenie zostało wydane w warunkach zapewniających stronom ochronę ich praw oraz czy rozstrzygnięcie nie uchybia praworządności lub zasadom współżycia społecznego. Kontrolę wyroku sądu polubownego w najszerszym zakresie sąd państwowy wykonuje tylko na żądanie strony zgłoszone w postaci skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, przewidzianej w art. 712 i nast. k.p.c., ograniczonej terminem i zakresem podstaw zaskarżenia wyroku. Natomiast kontrola zgodności wyroku z zasadami praworządności oraz z zasadami współżycia społecznego dokonywana jest przez sąd państwowy z urzędu i temu celowi służy instytucja stwierdzenia wykonalności wyroku.
4. Postanowienie stwierdzające wykonalność wyroku sądu polubownego, choć jest konieczną przesłanką dopuszczalności wykonywania tego wyroku w drodze przymusu państwowego, samo przez się nie stanowi jednak czynności zmierzającej do jego wykonania. Zgłoszenie żądania stwierdzenia wykonalności nie należy zatem do czynności podjętych „bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia” zasądzonego wyrokiem roszczenia w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 1 k.c.
Data wydania: 20-02-1974 | Sygnatura: III CZP 2/74
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20119
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 września 1967 r. I CZ 20/67
Sąd (…) zarówno w postępowaniu zmierzającym do wydania postanowienia o wykonalności wyroku Sądu polubownego (art. 711 § 3 k.p.c.), jak i w postępowaniu o nadanie temu wyrokowi klauzuli wykonalności (art. 781 § 4 k.p.c.) nie jest uprawniony do oceny, czy roszczenie istnieje. Stąd np. kwestia przedawnienia mogłaby być wzięta pod uwagę dopiero w razie istnienia prawomocnego wyroku uwzględniającego stosowne powództwo przeciwegzekucyjne (art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c.).
Data wydania: 05-09-1967 | Sygnatura: I CZ 20/67
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20107
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 29 września 1948 r. Wa C 162/48
1. Art. 503 § 1 pkt 4 uznaje za wystarczającą przesłankę skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, jeżeli wyrok ten treścią swą ubliża porządkowi publicznemu lub dobrym obyczajom, natomiast art. 502 pozwala sądowi na uwzględnienie niezgodności treści wyroku z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami tylko wówczas, gdy wynika to ze złożonych w sądzie akt sądu polubownego.
2. Na skutek skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego odbywa się normalne postępowanie procesowe (art. 505 k.p.c.), w toku którego możliwe jest przeprowadzenie postępowania dowodowego według zasad ogólnych.
3. Postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności winno z natury rzeczy być krótkie i proste, co byłoby niewykonalne w przypadku konieczności przeprowadzania dowodów w celu ustalenia okoliczności faktycznych potrzebnych do oceny, czy wyrok swą treścią ubliża porządkowi publicznemu lub dobrym obyczajom. Dlatego też ustawodawca ograniczył sąd państwowy do jednego tylko źródła informacji, a mianowicie do akt sądu polubownego, a więc do dokumentów piśmiennych, których rozpatrzenie i ocena z reguły nie są połączone z żadnymi trudnościami, mogącymi wpłynąć na przedłużenie postępowania. Gdyby tego ograniczenia nie było, to w zakresie omawianej tu kategorii wad wyroku sądu polubownego nie byłoby żadnej różnicy między oboma rodzajami postępowania w sądzie państwowym, co byłoby sprzeczne z konsekwentnie w ustawodawstwie procesowym polskim realizowaną zasadą jednotorowości postępowania.
Data wydania: 29-09-1948 | Sygnatura: Wa C 162/48
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20084
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 1938 r. C III 2479/36 i C III 1301/36
1. [W] postępowaniu w sądzie powszechnym, unormowanym przepisami księgi III cz. I k.p.c., należy, o ile ta księga nie zawiera odmiennych przepisów, stosować odpowiednio przepisy księgi II cz. I k.p.c.
2. Postępowanie (…) wszczęte na wniosek strony o wyznaczenie sędziego polubownego lub przewodniczącego jest w istocie postępowaniem odrębnym, które ma dopiero przygotować postępowanie przed sądem polubownym. Na wyznaczenie sędziego lub przewodniczącego nie ma zażalenia (art. 485 § 2 k.p.c.), nie może zatem być i skargi kasacyjnej, gdyż nie ma skargi kasacyjnej na postanowienie sądu 1. instancji. Na odmowę zaś wyznaczenia służy zażalenie, a na postanowienie sądu 2. instancji, zatwierdzające odmowne postanowienie sądu 1. instancji – skarga kasacyjna, jako na postanowienie kończące postępowanie.
3. Postępowanie na wniosek sędziego polubownego o oznaczenie wynagrodzenia także jest postępowaniem odrębnym, wywołanym umową o sąd polubowny. Zarówno sędzia, jak i strony, które procesowały się przed sądem polubownym, mogą wnosić zażalenia na postanowienia sądu 1. instancji i skargi kasacyjne na postanowienia sądu 2. instancji, jako na kończące to odrębne postępowanie.
4. Postępowanie, wszczęte na wniosek strony celem orzeczenia o wygaśnięciu zapisu na sąd polubowny jest również odrębnym postępowaniem przed sądem powszechnym; sąd państwowy rozstrzyga tu po rozprawie spór stron o skuteczność umowy. Postanowienie, rozstrzygające ten spór, powinno być przyrównane do wyroku, a zatem stronom służy prawo zakładania zażalenia na postanowienie sądu 1. instancji i skargi kasacyjnej na postanowienie sądu 2. instancji.
5. Wreszcie postanowienie o wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody, zawartej przed tym sądem, także kończy odrębne postępowanie, wszczęte na wniosek strony. (...) Na postanowienie sądu 1. instancji o wykonalności służy zatem zażalenie, a na postanowienie sądu 2. instancji – skarga kasacyjna.
6. Od skargi kasacyjnej w sprawach wyżej wymienionych należy pobierać wpis stosunkowy według ogólnych zasad.
7. Wartość przedmiotu sporu i zaskarżenia stanowić będzie w tych przypadkach wartość przedmiotu sporu, który by podlegał rozstrzygnięciu przez sąd polubowny.
8. We wszystkich powyższych przypadkach skarga kasacyjna oczywiście jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy wartość przedmiotu zaskarżenia przenosi 500 zł (z zastrzeżeniem przepisów art. 425 §§ 2 i 3 i art. XX § 1 przep. wprow.
Data wydania: 28-05-1938 | Sygnatura: C III 2479/36 i C III 1301/36
Zagadnienia kluczowe: arbiter , pomoc sądu państwowego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20075
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 12 listopada 1936 r. C I 1178/36
Postanowienie sądu apelacyjnego, wydane naskutek zażalenia strony, której odmówiono opatrzenia klauzulą wykonawczą zapadłego w jej sporze wyroku sądu polubownego, jest postanowieniem kończącem postępowanie, które w myśl art. 424 § 2 ulega zaskarżeniu w drodze skargi kasacyjnej.
Data wydania: 12-11-1936 | Sygnatura: C I 1178/36
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20314
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19-26 października 1936 r. C II 1267/36
[T]ytułem egzekucyjnym, na podstawie którego pozwani wszczęli przeciwko powódce pomienione w sentencji wyroku kroki egzekucyjne, jest wyrok Sądu polubownego (…), którego prawomocność i wykonalność została potwierdzona (…) przez dwóch sędziów polubownych z pośród trzech, którzy ten wyrok wydali. (…) Chociaż (…) klauzula (…) była wadliwa i nie odpowiadała przepisom § 54 p. 3 o. e., nie można uważać tej klauzuli za nie istniejącą wobec podpisania jej przez dwóch sędziów polubownych, a więc wyrok ten nie mógł być uważany jako taki, któremu klauzula wykonalności nie została nadana, a to tym bardziej, że na podstawie wyroku taką klauzulą zaopatrzonego pozwani wdrożyli przeciw powódce kroki egzekucyjne. Klauzula (…) wymaga wprawdzie uzupełnienia, lecz do uskutecznienia tegoż sądy powszechne nie są powołane, gdyż ani przepis art. LXVIII przep. wprow. pr. o sąd, post. egz., ani inne przepisy w zaskarżonej uchwale powołane takiego uprawnienia im nie przyznają. Gdy zatem powódka wykazała, iż nie nastąpiło zdarzenie, powodujące wykonalność zaskarżonego wyroku, jest jej powództwo o umorzenie egzekucji w sentencji wyroku wymienionych – w przepisach art. 566 § 1 k. p. c. uzasadnione.
Data wydania: 26-10-1936 | Sygnatura: C II 1267/36
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20066
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 1934 r. C III 143/33
1. [S]ąd państwowy mógł tylko albo uznać wyrok sądu polubownego za wykonalny w całości, albo odmówić uznania tego wyroku za wykonalny także w całości, gdyż nie jest rzeczą sądu państwowego przy rozpoznaniu sprawy o uznanie wyroku sądu polubownego za wykonalny badanie, czy i które z motywów wyroku są uzasadnione lub nieuzasadnione, czy i jaka pozycja w obrachunku została udowodniona lub uznana przez strony, i wogóle wchodzenie w rozpoznanie meritum sporu.
2. [S]ąd polubowny może stosować § 319 u. p. c., t. j. prostować oczywiste pomyłki rachunkowe, pisarskie i t. p. Nie może natomiast po doręczeniu wyroku stronom zmieniać jego istotnej treści, chyba że obie strony zgodziłyby się na taką zmianę.
3. Złożenie mandatu jest oświadczeniem sędziów, że odmawiają wykonania swych obowiązków, że odstępują od umowy ze stronami, zobowiązującej ich do rozstrzygnięcia sporu.
4. Wobec oświadczenia sędziów w obecności stron o złożeniu mandatów, a zatem o odstąpieniu od umowy o piastowanie obowiązku sędziów polubownych, układ o sąd polubowny w myśl § 1033 u. p. c. utracił moc, wygasł.
5. Wobec wygaśnięcia umowy o sąd polubowny sędziowie, którzy złożyli swe mandaty, nie mieli żadnej podstawy prawnej do podjęcia na nowo swych praw i obowiązków na jednostronne żądanie powódki bez zgody pozwanego, jak to uczynili.
Data wydania: 16-02-1934 | Sygnatura: C III 143/33
Zagadnienia kluczowe: arbiter , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20040
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 18 maja 1927 r. C 90/26
1. [S]ąd polubowny nie jest instytucją państwową, lecz działa na podstawie umowy stron (art 1367 upc.), nie mają więc tam zastosowania przepisy o języku urzędowym, obowiązujące w urzędach państwowych.
2. [D]la uzyskania z wyroku, napisanego przez sąd polubowny w języku obcym, tytułu wykonawczego, który winien być wydany wyłącznie w języku polskim, niezbędne jest (-) złożenie uwierzytelnionego należycie przekładu, który będzie podstawą czynności sądowych, związanych z wydaniem tytułu wykonawczego i wykonaniem tego wyroku.
Data wydania: 18-05-1927 | Sygnatura: C 90/26
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20007
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1926 r. I C 2009/24
1. Uznanie przez Sądy obu instancji rozsądzającego spory stron wyroku polubownego za nieulegający wykonaniu jest w istocie następstwem stwierdzonej sądownie nieważności tego wyroku, pozbawiającej go mocy i skutku.
2. [N]ieważność [wyroku sądu polubownego – wstawienie własne] (-) pod względem przedmiotowym mogłaby mieć miejsce wtedy jedynie gdyby zakres uprawnień Sądu polubownego wcale nie był określony lub też rozciągnięty ogólnikowo, bez jakichkolwiek bliższych omówień, do wszelkich sporów między stronami.
Data wydania: 30-12-1926 | Sygnatura: I C 2009/24
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20005
Allerhand Maurycy
Kodeks postępowania cywilnego. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego
Lwów 1932, s. 494-525, [Księga trzecia. Sąd polubowny]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30000
Allerhand Maurycy
Sąd polubowny
[w:] Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, Polska procedura cywilna. Projekty referentów z uzasadnieniem, Tom I, Warszawa 1928, s. 174-244
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30001
Allerhand Maurycy
Sąd polubowny w okresie przejściowym
Głos Prawa 1933, Nr 4, s. 188-201
Zagadnienia kluczowe: arbiter , ugoda przed sądem polubownym , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30033
Asłanowicz Marcin
Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2016 roku (III CZP 40/16)
e-Przegląd Arbitrażowy 2017, Nr 1-2, s. 16-19
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31912
Asłanowicz Marcin
Nowelizacja części piątej KPC - koniec, czy początek zmian?
e-Przegląd Arbitrażowy 2015, Nr 1-2, s. 34-37
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31580
Asłanowicz Marcin
Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz do art. 1154-1217 KPC
Warszawa 2017, ss. 255
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31909
Balicki Ryszard
Sądownictwo polubowne w Polsce
PPiA 2003, Nr 54, s. 35-51
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30450
Barański Jakub
Utracona okazja - arbitraż korporacyjny a nowelizacja prawa arbitrażowego
PEP 2015, nr 12 (138), s. 41-43
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31507
Bareła Monika
Sądowa kontrola postępowania arbitrażowego z perspektywy doświadczeń międzynarodowych
Stud.Prawn. 2013, Nr 1, s. 35-67
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , arbitraż inwestycyjnyid: 31189
Bielarczyk Piotr
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie sądownictwa polubownego
MoP 2005, Nr 22 (dodatek), ss. 24
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30454
Bieniak Michał
Sądownictwo polubowne w polskim procesie cywilnym od kodeksu postępowania cywilnego z 1930/1932 roku do czasów dzisiejszych
Pal. 2008, Nr 7-8, s. 130-146
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30191
Błaszczak Łukasz
Postępowanie o stwierdzenie wykonalności krajowego i zagranicznego wyroku sądu polubownego (wybrane zagadnienia)
R.Pr. - dod. 2012, Nr 126, s. 15-21
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31136
Błaszczak Łukasz
Uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznych orzeczeń arbitrażowych w świetle art. 1215 k.p.c. oraz konwencji nowojorskiej. Wybrane zagadnienia.
Opolskie Studia Administracyjno-Prawne 2014, Nr XII/2, s. 25-38
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31442
Błaszczak Łukasz
Wyrok sądu polubownego w postępowaniu cywilnym
Warszawa 2010, ss. 505
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , ugoda przed sądem polubownym , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30886
Błaszczak Łukasz, Kolber Joanna
Annulment and enforcement of arbitral awards in Poland
ASA Bulletin 2012, Nr 3, s. 564-584
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 35265
Błaszczak Łukasz, Kuźmicka-Sulikowska Joanna
Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i wniosek o stwierdzenie wykonalności a przerwanie biegu przedawnienia roszczeń
PPC 2012, Nr 2, s. 209-244
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31052
Błaszczak Łukasz, Ludwik Małgorzata
Sądownictwo polubowne (arbitraż)
Warszawa 2007, ss. 346
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30103
Błeszyński Jan
Arbitraż gospodarczy
PUG 1994, Nr 1, s. 2
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30200
Brekoulakis Stavros
Public Policy Rules in English Arbitration Law
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 292-314
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31416
Broniewicz Witold
Dział IV. Sąd polubowny
[w:] Witold Broniewicz, Postępowanie cywilne w zarysie, Warszawa 1995, s. 325-328
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30403
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 27, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32488
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Gil Izabella (red.), Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2023, wyd. 31, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32451
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 19, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32506
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 20, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32503
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 21, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32500
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 22, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32498
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 23, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32496
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 24, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32494
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 25, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32492
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 26, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32490
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 28, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32486
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 29, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32484
Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1164-1164(1), 1213(1)
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 30, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32482
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 24, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32493
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Gil Izabella (red.), Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2023, wyd. 31, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32450
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 28, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32485
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 30, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32481
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 23, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32495
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 25, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32491
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 26, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32489
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 27, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32487
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 22, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32497
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 29, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32483
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1174, 1194, 1206-1208, 1210, 1213, 1214-1215
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 21, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32499
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1174, 1194, 1206-1208, 1210, 1213, 1214-1215
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 19, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32505
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1174, 1194, 1206-1208, 1210, 1213, 1214-1215
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 20, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32502
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1194, 1206, 1214
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 18, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32510
Pazdan Maksymilian, Sołtysiński Stanisław, Wardyński Tomasz, Włodyka Stanisław, Okolski Józef, Całus Andrzej
Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie
Warszawa 2010, ss. 887
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30952
Carpentieri Leonardo
Arbitration in France - Some New Trends
ADR. Arbitraż i Mediacja 2015, Nr 1, s. 13-24
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31374
Mourre Alexis, Chessa Valentine
A Comparative Approach to the Standard of Review of Arbitral Awards under Substantive Public Policy
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 379-383
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31422
Chyla Łukasz
Problem prejudycjalnego związania sądu polubownego wyrokami sądów powszechnych i polubownych
Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne 2017, Tom 21, s. 61-78
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32037
Chyla Łukasz
Problematyka klauzuli porządku publicznego w arbitrażu
ADR. Arbitraż i Mediacja 2017, Nr 3, s. 13-26
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31920
Comi Urszula
Arbitraż - prawnoporównawcze spojrzenie na regulacje ustawodawstwa polskiego i francuskiego
[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 45-73
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31205
Czura-Kalinowska Dorota
Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów
Poznań 2009, ss. 307
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30704
Dalka Sławomir
Postępowanie arbitrażowe
Gdańsk 1982 (wyd. 1), s. 245
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30404
Dalka Sławomir
Postępowanie arbitrażowe
Gdańsk 1988 (wyd. 2), ss. 237
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30405
Dalka Sławomir
Sądownictwo polubowne w PRL
Warszawa 1987, ss. 227
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30111
Sidor Artur, Dąbrowska Katarzyna
Zabezpieczenie wykonalności wyroku sądu polubownego w kontekście nowego regulaminu Sądu Arbitrażowego Lewiatan
e-Przegląd Arbitrażowy 2012, No. 3-4, s. 36-48
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31148
Durbas Maciej, Kos Rafał
Amendments to arbitral law - more efficient post-arbitral proceedings
Lexology 2015
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32215
Durbas Maciej, Kos Rafał
State court refuses recognition or enforcement in collusion cases
Lexology 2019
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32197
Durbas Maciej, Kos Rafał
The Arbitrators' (Perceived) Power to Revise a Contract vs. the Power of the Public Policy Clause
[w:] Christian Klausegger, Peter Klein, Florian Kremslehner, Alexander Petsche, Nikolaus Pitkowitz, Jenny Power, Irene Welser, Gerold Zeiler (red.), Austrian Yearbook on International Arbitration 2014, Wiedeń 2014, s. 135-147
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31291
Durbas Maciej, Ziarko Angelika, Zbiegień Tadeusz
2020 Statistics of Polish Post-Award Case Law: Is Poland Arbitration-Friendly?
Kluwer Arbitration Blog 2021
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32313
Stadniczeńko Stanisław L., Duszka-Jakimko Hanna
Alternatywne formy rozwiązywania sporów w teorii i w praktyce. Wybrane zagadnienia
Opole 2008, ss. 214
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30677
Dzikiewicz Lech
Ryzyko uznania i wykonania za granicą orzeczenia arbitrażowego
HZ 1970, Nr 1, s. 24-28
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30603
Ereciński Tadeusz
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część czwarta: Przepisy z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego. Część piąta. Sąd polubowny (arbitrażowy), t. 5
Warszawa 2006 (wyd. 1), ss. 484
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30114
Ereciński Tadeusz
komentarz do art. 1154, 1158-1159, 1169-1217
[w:] Ereciński Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom IV. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy), Warszawa 2017 (wyd. 5)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32468
Ereciński Tadeusz, Weitz Karol
Sąd arbitrażowy
Warszawa 2008, ss. 430
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30117
Ereciński Tadeusz, Weitz Karol
Shortening the Course of Post-Arbitration Litigation - Remarks De Lege Ferenda
[w:] B. Gessel-Kalinowska vel Kalisz (red.), The Challenges and the Future of Commercial and Investment Arbitration. Liber Amicorum Professor Jerzy Rajski, Warszawa 2015, s. 330-346
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31418
Feller Bronisław
Kodeks postępowania cywilnego z orzecznictwem Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych, nowymi ustawami, okólnikami i rozporządzeniami Min. Sprawiedliwości, Komunikacji oraz Skarbu
Kraków 1938, s. 506-525
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30003
Fenichel Zygmunt
Sądy polubowne wedle kodeksu postępowania cywilnego
[w:] Fenichel Zygmunt, Polskie prawo prywatne i procesowe (studja), Kraków 1936, s. 867-890
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30004
Fenichel Zygmunt
Znaczenie klauzul arbitrażowych genewskich
[w:] Fenichel Zygmunt, Polskie prawo prywatne i procesowe (studja), Kraków 1936, s. 891-900, [Książka stanowi zbiór artykułów. Tekst stanowi przedruk z artykułu o tym samym tytule zamieszczonym w Przeglądzie Prawa i Administracji 1931, nr 3]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30005
Kolber Joanna, Fierens Jean-Pierre
The 2013 Developments in Belgian Arbitration Law
ADR. Arbitraż i Mediacja 2015, Nr 1, s. 26-38
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31375
Flaga-Gieruszyńska Kinga, Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019, wyd. 10, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35238
Flaga-Gieruszyńska Kinga, Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2022, wyd. 11, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32452
Franusz Anna
Wpływ ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy na postępowanie arbitrażowe
Studia Prawnoustrojowe 2011, Nr 14, s. 283-293
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31121
Frejowski Sebastian
Związanie sądu arbitrażowego orzeczeniem sądu powszechnego, który uznał lub stwierdził wykonalność wyroku sądu polubownego
Glosa 2013, Nr 2, s. 63-67
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31154
Łaszczuk Maciej, Pieckowski Sylwester, Poczobut Jerzy, Szumański Andrzej, Tomaszewski Maciej, Furtek Marek
Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi
Warszawa 2012, ss. 732
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31075
Galuschenko German
Wykonywanie na terytorium Ukrainy wyroków wydanych w arbitrażu inwestycyjnym
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, wydanie specjalne, s. 32-35
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , arbitraż inwestycyjnyid: 31164
Garnuszek Anita, Mazur Laura, Orzeł Aleksandra
Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?
Warszawa 2013, ss. 709
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31202
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Diagnoza arbitrażu. Funkcjonowanie prawa o arbitrażu i kierunki postulowanych zmian
Wrocław 2014, ss. 593
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31452
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Polish arbitration law
Wrocław 2014, ss. 646
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31445
Gil Piotr
Stwierdzenie wykonalności wyroku albo ugody arbitrażowej
[w:] Głodowski Włodzimierz (red.), Alternatywne metody rozwiązywania sporów w polskim systemie prawnym, Poznań 2020, s. 143-150
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32355
Golat Rafał
Polubowne rozstrzyganie sporów
Warszawa 2007, ss. 184
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30122
Goldsztein Stanisław
Sądy polubowne.
PPH 1926, Nr 1, s. 23-27
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30068
Goldwag Naum
Przewodnik Sędziego Polubownego. Z przedmową Dyrektora Izby Handlowej Polski i Z.S.R.R. Kazimierza Szczerby-Likiernika
Warszawa 1938, ss. 102
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30006
Golędzinowski Piotr
Skutki uchylenia wyroku sądu polubownego po prawomocnym zakończeniu postępowania o stwierdzenie wykonalności
e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 1-2, s. 6-12
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31277
Gołąb Stanisław
Klauzula wykonalności wyroku sądu polubownego.
Gazeta Sądowa Warszawska 1930, Nr 15, s. 202-204
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30071
Gołąb Stanisław
Sądy polubowne według projektu polskiej procedury cywilnej.
Pal. 1926, s. 49-66
Zagadnienia kluczowe: arbiter , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 30072
Gołąb Stanisław, Wusatowski Zygmunt
Kodeks Sądów Polubownych, Przepisy księgi trzeciej Kodeksu Postępowania Cywilnego poprzedzone wstępem, zawierającym rzut oka na sądownictwo polubowne i objaśnione na podstawie materiałów Komisji Kodyfikacyjnej, literatury oraz orzecznictwa sądów polskich z przepisami o stałych sądach i komisjach polubownych i o klauzulach arbitrażowych
Kraków 1933, ss. 238
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30007
Górski Krzysztof
komentarz do art. 1183-1217
[w:] Szanciło Tomasz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019. Tom II. Art. 506-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35237
Grajzer Jakub, Klupś Krzysztof
Arbitraż w RFN na tle polskich rozwiązań
[w:] Dorota Czura-Kalinowska (red.), Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów, Poznań 2009, s. 293-308
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30869
Gudowski Jacek
Kodeks postępowania cywilnego. Orzecznictwo. Piśmiennictwo. Tom V
Warszawa 2020, ss. 936
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32459
Hołub Michał
Sądy polubowne w świetle postanowień obowiązującego kodeksu postępowania cywilnego
Rohatyn 1934, ss. 48
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30008
Horodyski Dominik, Kierska Maria
Enforcement of Emergency Arbitrator’s Decisions - Legal Problems and Global Trends
ADR. Arbitraż i Mediacja 2016, Nr 1, s. 27-38
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , środki zabezpieczająceid: 31574
Hryniewiecki Jan
O polubownem załatwianiu sporów handlowych
Świat Kupiecki 1928, Nr 42
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30073
Irmiński Mateusz
Zakres związania sądów arbitrażowych prawem Unii Europejskiej w świetle podstaw do uchylenia wyroku sądu arbitrażowego bądź odmowy uznania lub stwierdzenia jego wykonalności
Biul.Arb. - Młody Arbitraż 2015, Nr 22, s. 167-182
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31334
Jakubecki Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Wiśniewski Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Art. 1096-1217, Warszawa 2021
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32458
Jakubecki Andrzej
komentarz do art. 1514-1217
[w:] Wiśniewski Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Art. 1096-1217, Warszawa 2013 (wyd. II)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32471
Jeżewski Marek
Międzynarodowe prawo inwestycyjne
Warszawa 2011, ss. 496
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , arbitraż inwestycyjny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31171
Jurcewicz Witold
Potrącenie wierzytelności podlegającej właściwości sądu państwowego w postępowaniu arbitrażowym. Glosa do postanowienia Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 22.11.2016 r., I ACz 1997/16
Glosa 2018, Nr 1, s. 80-94
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31918
Jurek Piotr
Postępowanie polubowne w dziejach. Materiały konferencyjne (Przemyśl, 7-10.7.2005)
Wrocław 2006, ss. 192
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30417
Kała Dariusz P.
Podstawy odmowy uznania i wykonania wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej (cz. I)
R.Pr. 2013, Nr 134, s. 8-10
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31156
Kała Dariusz P.
Podstawy odmowy uznania i wykonania wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej (cz. II)
R.Pr. 2013, Nr 135, s. 8-12
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31155
Kała Dariusz P.
Uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej (zagadnienia wybrane)
Pal. 2013, Nr 5-6, s. 79-84
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31158
Kała Dariusz P.
Wniesienie wniosku o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej
Rej. 2013, Nr 5, s. 54-67
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31170
Kałużny Tomasz
Sądownictwo polubowne - nowa jakość rozstrzygania sporów
Roczniki Administracji i Prawa 2021, Tom specjalny 1, Nr XXI, s. 623-638
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32247
Kamieński Grzegorz
Zmiany w postępowaniu arbitrażowym
LEX/el. 2019
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 35277
Karasiński Kazimierz D.
Online Dispute Resolution
PPH 2016, Nr 8, s. 41-46
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 31786
Koenigstein Jerzy
Sądy polubowne w nowym K.P.C.
Egzekucja Sądowa 1932, Nr 15, s. 16-17
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30078
Kordasiewicz Bogudar, Sadowski Wojciech
Postępowanie w sprawach o uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczeń sądów polubownych w Polsce. Uwagi na tle nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego
KPP 2007, Nr 2, s. 525-559
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30706
Korzan Kazimierz
Arbitraż i postępowanie arbitrażowe
Warszawa 1980, ss. 269
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30592
Korzonek Jan, Piasecki Władysław
Kodeks postępowania cywilnego i przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego z komentarzem uwzględniającym wszystkie przepisy pozostające w związku z procesem, materiały Komisji Kodyfikacyjnej, orzecznictwo Sądów Najwyższych b. państw zaborczych i polskiego oraz literaturę procesu cywilnego.
Miejsce Piastowe Wydawnictwo Tow. Św. Michała Archanioła 1931, s. 988 - 1029, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30011
Kowalczyk Bartłomiej, Szmit-Fąderska Karolina
Stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego w zakresie kosztów postępowania. Glosa do postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 31.03.2015 r. (I Acz 358/15)
Glosa 2016, Nr 3, s. 58-65
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , koszty postępowania przed sądem polubownymid: 31782
Krzemińska Magdalena, Malciak Marek
New Ground for the Refusal of Recognition or Enforcement of an Arbitral Award in Consumer Cases
[w:] Bělohlávek Alexander J., Rozehnalová Naděžda (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2019, Volume IX, Haga 2019, s. 161-176
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32303
Krześniak Eligiusz
Uwagi na temat niezależności i bezstronności arbitra na tle zasad organizacyjnych w arbitrażu sportowym i arbitrażu handlowym
PPH 2017, Nr 3, s. 24-33
Zagadnienia kluczowe: arbiter , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31825
Zawicki Kamil, Kubas Andrzej, Selwa Magdalena
Current Case Law - Poland
[w:] Alexander J. Bělohlávek, Filip Černý, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2013, Vol. III, Nowy Jork 2013, s. 211-237
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31308
Zawicki Kamil, Kubas Andrzej
The Scope of Mandatory Provisions of Procedural and Substantive Law Binding upon a Court of Arbitration
[w:] Alexander J. Bělohlávek, Filip Černý, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2013, Vol. III, Nowy Jork 2013, s. 3-24
Zagadnienia kluczowe: zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownymid: 31288
Kuratowski Roman
Kilka uwag o stosunku sądów państwowych do sądów polubownych według K.P.C.
Głos Sądownictwa 1933, Nr 4, s. 208-213
Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30085
Kuratowski Roman
Sądownictwo polubowne, Studjum teoretyczno - praktyczne z uwzględnieniem prawodawstwa, obowiązującego w trzech dzielnicach Rzeczypospolitej, i polskiego Kodeksu postępowania cywilnego z roku 1930
Warszawa 1932, ss. 255
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30013
Litauer Jan Jakób
Komentarz do Procedury Cywilnej. Postępowanie sporne. Postępowanie zabezpieczające. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego
Warszawa 1933, s. 289-308, [Księga trzecia. Sąd polubowny]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30014
Łabenda Krzysztof P.
Arbitraż
Gdynia 2003, ss. 75
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30138
Łaszczuk Maciej, Szpara Justyna
Commercial Arbitration Know - how 2020 (the chapter on Poland)
Commercial Arbitration Know - how 2020
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32057
Łaszczuk Maciej, Szpara Justyna
Postępowania postarbitrażowe
[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 12, Warszawa 2009, s. 559-717
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 30757
Łaszczuk Maciej, Szpara Justyna
Postępowanie postarbitrażowe
[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 12, Warszawa 2015, s. 663-843
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31486
Machalski Stanisław
Jaki sąd jest właściwy do nadania klauzuli wykonalności wyrokowi sądu polubownego, lub ugodzie zawartej przed tym sądem?
PS 1936, Nr 10, s. 320-322
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30089
Mantel Adam
Sądy polubowne. Krótki zarys z wzorami pism ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb spółdzielni
Warszawa 1933, ss. 32
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30015
Marcisz Paweł, Orzeł Aleksandra
Anti-suit injunctions wydawane przez sądy polubowne w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 13.05.2015 r., C-536/13, Gazprom
PPC 2017, Nr 3, s. 379-402
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownym , środki zabezpieczająceid: 31890
Merezhko Oleksandr
Międzynarodowy arbitraż handlowy z perspektywy psychologicznej teorii prawa
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, wydanie specjalne, s. 6-12
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , arbitraż inwestycyjny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31159
Michalewicz Wojciech
Sąd polubowny i postępowanie polubowne
R.Pr. 1998, Nr 3, s. 32-41
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30277
Miszewski Wacław
Sądownictwo polubowne [w:] W. Miszewski, Proces cywilny w zarysie. Cz. 1, Warszawa - Łódź 1946
Warszawa - Łódź 1946, s. 251-265, [Rozdział publikacji]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30838
Miśko Tomasz, Sagan Dominika
Arbitraż i mediacja - praktyczne aspekty stosowania przepisów (Iwonicz Zdrój 18-20.10.2007 r.) - sprawozdanie
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 1, s. 79 - 91
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30500
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 20, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32504
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 21, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32501
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 19, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32507
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1193, 1195-1205, 1207-1213, 1215-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 18, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32508
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 16, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32512
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2014, wyd. 11, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32517
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35226
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2014, wyd. 10, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32518
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2013, wyd. 9, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32519
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2013, wyd. 8, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32520
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 6, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32522
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 7, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32521
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 13, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32515
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 15, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32513
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 5, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35223
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 4, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35224
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35225
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35227
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 17, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32511
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 14, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32514
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 12, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32516
Morek Rafał
Rozstrzyganie sporów przez Sąd Arbitrażowy w świetle obowiązującego prawa
Konsultant 2014, Nr 34-35, s. 3-6
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , ugoda przed sądem polubownym , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 32172
Morek Rafał, Sadowski Wojciech
Recognition and Enforcement of Arbitral Awards in Poland
[w:] Arbitration in Poland, Warszawa 2011, s. 125-140
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31042
Muliński Maciej
Postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności krajowemu tytułowi egzekucyjnemu
Warszawa 2005, ss. 298
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30425
N. Z.
Konwencja Nowojorska (Konwencja o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych sporządzona w Nowym Jorku, 10.VI.1958 r.) Wykaz państw konwencyjnych według stanu na dzień 13.II.1965 r.
PHZ 1965, Nr 8, s. 120-123
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30613
Nowaczyk Piotr
Enforcement of Foreign Arbitral Awards - Polish Law and Practice
[w:] Croatian Arbitration Yearbook 2013, Vol. 20, Zagrzeb 2013, s. 99-109
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31289
Nowaczyk Piotr, Pieckowski Sylwester, Poczobut Jerzy, Szumański Andrzej, Tynel Andrzej
Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu
Warszawa 2008, ss. 339
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30143
Olaś Andrzej
Glosa do wyroków Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2012 r. (I CSK 416/11) oraz z dnia 26 listopada 2008 r. (III CSK 163/08)
Stud. Prawn.-Ekonom. 2013, Nr 88, s. 209-226
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31262
Olaś Andrzej
Pomiędzy autonomią arbitrażu a ochroną praw stron i interesu publicznego. Skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego po zmianach wprowadzonych na mocy ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów
Palestra 2016, Nr 11, s. 46-55
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31808
Olszewski Jan
Arbitraż i mediacja. Aktualne problemy teorii i praktyki funkcjonowania sądów polubownych i ośrodków mediacyjnych. Materiały konferencyjne (Nałęczów Zdrój 8 - 10.05.2009 r.)
Rzeszów 2009, ss. 435
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30674
Olszewski Jan
Arbitraż i mediacja. Praktyczne aspekty stosowania przepisów. Materiały konferencyjne (Iwonicz Zdrój, 18-20.10.2007 r.)
Rzeszów 2007, ss. 320
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30146
Olszewski Jan
Sądy polubowne i mediacja
Warszawa 2008, ss. 392
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30145
Opaliński Łukasz
Arbitraż w krajowym obrocie gospodarczym
Prace laureatów konkursu im. Prof. Jerzego Jakubowskiego, edycja druga, Warszawa 2005, s. 195-244
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30960
Orecki Marcin
Development of Consumer Arbitration in Poland - Further Amendments to the Polish Arbitration Law
Kluwer Arbitration Blog 2016
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32321
Orecki Marcin
Does the Polish Arbitration Law Finally Move toward International Standards?
Kluwer Arbitration Blog 2015
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32327
Orecki Marcin
One Instance for Setting Aside and Enforcement Proceedings in Poland as of the Start of 2016
Kluwer Arbitration Blog 2015
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32326
Orzeł Aleksandra
A Few Remarks on Enforceability of Unilateral Dispute Resolution Clauses Involving Arbitration
[w:] K. Drličková, T. Kyselovská (red.) Resolution of International Disputes. Public Law in the Context of Immigration Crisis, COFOLA INTERNATIONAL 2016, Conference proceedings, Acta Universitatis Brunensis, t. 562, Brno 2016, s. 116-133
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31797
Orzeł-Jakubowska Aleksandra
Dostęp do informacji publicznej zawartej w wyrokach arbitrażowych
PiP 2018, Nr 2, s. 23-39
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31925
Orzeł-Jakubowska Aleksandra
Sądownictwo polubowne w świetle standardów konstytucyjnych
Warszawa 2021, ss. 408
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32245
Osiński Marcin
Postępowanie przed polskimi sądami polubownymi - wybrane zagadnienia
Prace laureatów konkursu im. Prof. Jerzego Jakubowskiego, edycja druga, Warszawa 2005, s. 121-193
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30961
Osowy Piotr
Zarys problematyki zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu przed sądem polubownym w świetle nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z dnia 2.7.2004 r.
PS 2005, Nr 6, s. 88-97
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30298
Panfil Karolina
komentarz do art. 1194-1204, 1212-1217
[w:] Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz aktualizowany, Lex/el. 2023
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35272
Panfil Karolina
komentarz do art. 1194-1204, 1212-1217
[w:] Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz, Warszawa 2022
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32448
Pankowska-Lier Beata, Pfaff Dieter
Arbitraż gospodarczy. Praktyka, uznanie i wykonanie wyroków, dokumenty
Warszawa 2000, ss. 251
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30147
Zawicki Kamil, Pazdan Agnieszka, Wojtczak Agata
The Supreme Court Judgments
[w:] Bělohlávek Alexander J., Rozehnalová Naděžda (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2019, Volume IX, Haga 2019, s. 391-401
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 32304
Pączek Jarosław
Tryb postępowania delibacyjnego dla orzeczeń i ugód arbitrażowych a zasada jawności
[w:] Cieślak Sławomir (red.), Jurysprudencja 14. Założenia aksjologiczne nowelizacji KPC z 4 lipca 2019 r., Łódź 2020, s. 285-298
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32349
Pełczyński Michał
Umowna zmiana właściwości miejscowej sądu delibacyjnego w sprawie o uznanie wyroku arbitrażowego
PPH 2010, Nr 10, s. 37-42
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30888
Piasecki Kazimierz
Postępowanie sądowe i arbitrażowe w sprawach gospodarczych
Warszawa 2003, ss. 336
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30594
Piaskowska Olga Maria
Kodeks postępowania cywilnego. Wybór orzecznictwa. Komentarz orzeczniczy
Warszawa 2014, ss. 1064
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32470
Potrzobowski Karol
Sąd polubowny według kodeksu postępowania cywilnego
Warszawa 1981, ss. 62
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30156
Potrzobowski Karol, Żywicki Władysław
Sądownictwo polubowne. Komentarz dla potrzeb praktyki.
Warszawa 1961, ss.107
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30157
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Warszawa 2013 (wyd. II)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32462
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II. Art. 506-1217, Warszawa 2015 (wyd. III)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32463
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II, LEX/el. 2020
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32461
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II. Art. 478-1217, Warszawa 2021 (wyd. IV), ss. 1800
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32460
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom II, Art. 478-1217, LEX/el. 2022
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32449
Rajski Jerzy
Granice autonomii sądu arbitrażowego w odniesieniu do stosowania przepisów prawa w sprawach ze stosunków gospodarczych
PPH 2011, Nr 1, s. 6-9
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 30967
Rajski Jerzy
Granice swobody sądu arbitrażowego w zakresie stosowania przepisów prawa w sprawach gospodarczych
e-Przegląd Arbitrażowy 2011, Nr 1, s. 6-12
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 30969
Richter Maurycy
Kodeks postępowania cywilnego z przepisami wprowadzającemi oraz pokrewnemi ustawami i rozporządzeniami
Przemyśl-Warszawa 1933, s. 336-354, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30584
Rosenberg Józef Marceli
Kodeks Sądów Polubownych, systemat - teksty ustawa - komentarze - orzecznictwo - wzory. Opatrzył przedmową Prof. Jan Namitkiewicz, Sędzia Sądu Najwyższego
Warszawa 1933, ss. 200
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30018
Rozenblüth Ignacy
Sądownictwo polubowne.
Pal. 1926, s. 461-469
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30095
Rudzki Marcin
Uwagi na tle regulacji postępowań ADR w sporach konsumenckich w świetle ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich
ADR. Arbitraż i Mediacja 2017, Nr 3, s. 63-73
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31924
Ryszkowski Karol
Klauzula porządku publicznego jako klauzula generalna w arbitrażu handlowym w prawie polskim
PPH 2014, Nr 3, s. 17-20
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31239
Ryszkowski Karol
Rozdział XVII. Arbitraż w sprawach konsumenckich a nowe technologie
[w:] Długosz Zbigniew, Podgórski Krzysztof, Sługocka-Krupa Elżbieta (red.), Reklamacje, mediacje i inne postępowania w sprawach konsumenckich, Warszawa 2021, s. 205-218
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32256
Ryszkowski Karol
The arbitration in consumer matters and new technologies in Polish law against the background of European Union law
[w:] Suchoža Jozef, Husár Ján, Hučková Regina (red.), Právo, obchod, ekonomika 10: zborník vedeckých prác, Koszyce 2021, s. 184-195
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32257
Ryszkowski Karol
Treść klauzuli procesowego porządku publicznego w arbitrażu handlowym
[w:] Edyta Figura-Góralczyk, Radosław Flejszar, Bogusława Gnela, Piotr Mostowik (red.), Prawne zagadnienia międzynarodowego obrotu cywilnego i handlowego, Warszawa 2023, s. 291-302
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 35252
Rzewuska Magdalena
Rozdział XVIII. Rozstrzygnięcia w związku z postępowaniem przed sądem polubownym
[w:] Rzewuski Maciej (red.), Rozstrzygnięcia sądowe w postępowaniu cywilnym, Warszawa 2021, s. 527-568
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32346
Selivon Mykola
Wskaźnik cena-jakość-czas w rozstrzyganiu sporów przez Międzynarodowy Handlowy Sąd Arbitrażowy przy Ukraińskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, wydanie specjalne, s. 24-27
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31162
Sikorski Tadeusz
Kodeks postępowania cywilnego
Wilno 1931, s. 155-166, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30020
Skąpski Józef
Sąd polubowny
[w:] Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, Polska procedura cywilna. Projekty referentów z uzasadnieniem, Tom I, Warszawa 1928, s. 245-260
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30002
Sławicki Piotr
Doręczenia tytułów wykonawczych powstałych w postępowaniu mediacyjnym i arbitrażowym
ADR. Arbitraż i Mediacja 2021, Nr 4, s. 23-31
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32250
Sławicki Piotr
Uzasadnienie postanowienia o zatwierdzeniu ugody zawartej przed mediatorem i postanowienia o stwierdzeniu wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej
Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2022, Nr 4, s. 5-24
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 32335
Sołtysik Stanisław
komentarz do art. 1157, 1212-1217
[w:] Rylski Piotr (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2022, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32454
Sołtysiński Stanisław
Arbitraż inwestycyjny, kohabitacja z wymiarem sprawiedliwości, rosnące koszty i inne problemy sądownictwa polubownego
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1839-1870
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31026
Strumiłło Tomasz
komentarz do art. 1180-1217
[w:] Jankowski Janusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2015. Tom II. Art.730-1217, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35250
Strumiłło Tomasz
komentarz do art. 1180-1217
[w:] Jankowski Janusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019. Tom II. Art. 730-1217, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35248
Strumiłło Tomasz
Skutki prawne wyroku arbitrażowego
Biul. Arb. 2010, Nr 3, s. 96-115
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30883
Szczęśniak Alicja
Funkcja klauzuli porządku publicznego i metoda kontroli zgodności wyroku sądu polubownego z porządkiem publicznym Rzeczypospolitej Polskiej
w:] Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek, Pazdan Maksymilian, Tomalak Michał (red.), Ius est a iustitia appellatum. Księga jubileuszowa dedykowana Profesorowi Tadeuszowi Wiśniewskiemu, Warszawa 2017, s. 1165-1178
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31862
Szczęśniak Alicja
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 13 kwietnia 2012 r., I CSK 416/11
OSP 2014, Nr 1, s. 11-19
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31267
Szpręga Wincenty
Sądownictwo polubowne w stosunkach handlowych i przemysłowych na ziemiach zachodnich Rzeczypospolitej Polskiej
Bydgoszcz 1930, ss. 82
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30022
Szpręga Wincenty
Sądownictwo polubowne według nowego Kodeksu Postępowania Cywilnego
Bydgoszcz 1933
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30023
Szumański Andrzej
Konkludentne przystąpienie do zapisu na sąd polubowny
PPPM 2012, T. 11, s. 29-51
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31199
Szumański Andrzej
System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8
Warszawa 2009, ss. 1200
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30683
Szumański Andrzej
System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8
Warszawa 2015, ss. 1175
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31474
Tevini Anna Giulia
Die Anerkennung und Vollstreckung von Schiedssprüchen in der Volksrepublik China
[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 650-668
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30953
Tomaszewski Maciej
Skuteczność ochrony prawnej przed sądami polubownymi. Doświadczenia polskie
PS 2006, Nr 1, s. 34-64
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30357
Tomaszewski Maciej
Skutki prawne wyroku sądu polubownego
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1899-1932
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31028
Trammer Henryk
Glosa do orzeczenia SN z dnia 24.10.1962, 3 CR 660/1961 (dot. umowy PRL o wzajemnym uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń sądowych)
PiP 1963, Nr 5-6, s. 993-996
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30633
Tynel Andrzej
Procedura wykonania krajowych i zagranicznych orzeczeń arbitrażowych w Federacji Rosyjskiej
PUG 1997, Nr 2, s. 21-26
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30556
Tynel Andrzej
Uznanie i stwierdzenie wykonalności wyroku Sądu Polubownego
PUG 2005, Nr 9, s. 14-17
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30363
Tynel Andrzej
Wykonywanie krajowych orzeczeń sądów polubownych
PUG 1997, Nr 7-8, s. 9-14
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30366
Uliasz Marcin
Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do artykułów 506-1217
Warszawa 2007, ss. 832
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30442
Uliasz Marcin
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Uliasz Marcin, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2008, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35246
Uliasz Marcin
komentarz do art. 1212-1217
[w:] Marciniak Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2017. Tom IV. Art. 1096-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35235
Uliasz Marcin
komentarz do art. 1212-1217
[w:] Marciniak Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2020. Tom V. Art. 1096-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32480
Utracka Monika
Wzmocnienie pozycji mediacji i arbitrażu na gruncie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego
ADR. Arbitraż i Mediacja 2018, Nr 3, s. 107-114
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31975
Wach Andrzej
Arbitraż sportowy
[w:] Andrzej Szumański (red.), System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8, Rozdział 16, Warszawa 2009, s. 829-852
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30761
Wajsfater Ignacy
Sądy Polubowne. Ustawodawstwo - wykładnia orzecznictwo - praktyka
Warszawa 1938, ss. 80
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30025
Waśkowski Eugenjusz
Podręcznik Procesu Cywilnego 1. Ustrój sądów cywilnych 2. Postępowanie sporne
Wilno 1932, s. 297-298, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30026
Weiss Ireneusz
Niektóre problemy dotyczące postępowania arbitrażowego
Kraków 1967, ss. 130
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30599
Weitz Karol
Skarga kasacyjna w sprawach o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody zawartej przed takim sądem
Pal. 2009, Nr 3-4, s. 226-231; Pal. 2010, Nr 3, s. 212-216
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 30377
Wętrys Ewelina
Application of the Principle of Res Judicata to Domestic Arbitral Awards under Polish Law
Arbitration Bulletin - Young Arbitration 2016, Nr 24, s. 105-121
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31561
Wętrys Ewelina
Zastosowanie zasady rei iudicatea do krajowych wyroków arbitrażowych według polskiego prawa
Biul.Arb. - Młody Arbitraż 2015, Nr 22, s. 139-153
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31332
Windakiewicz Józef
Ustawa o postępowaniu sądowem w cywilnych sprawach spornych (procedura cywilna) obowiązująca na ziemiach b. zaboru austrjackiego tudzież na Spiszu i Orawie i ustawa zaprowadzająca procedurę cywilną (ustawa wprowadcza) w nowym przekładzie ze wszystkiemi późniejszemi zmianami tudzież z uwagami, objaśnieniami, orzeczeniami Sądu Najwyższego z dodaniem przepisów o postępowaniu w sprawach małżeńskich, przepisów polskich zmieniających procedurę cywilną i taryfy adwokackiej.
Warszawa 1925, s. 420-430, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30027
Wiśniewski Andrzej W.
Międzynarodowy arbitraż handlowy w Polsce. Status prawny arbitrażu i arbitrów
Warszawa 2011, ss. 612
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31015
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom II. Art. 730-1217, LEX/el. 2019
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32464
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do art. 730-1217, Warszawa 2017 (wyd. VII)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32465
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Komentarz aktualizowany do Kodeksu postępowania cywilnego, LEX/el. 2016
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32466
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Warszawa 2015 (wyd. VI)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32467
Zachariasiewicz Maciej
Brak możliwości uznania orzeczenia zagranicznego sądu powszechnego oddalającego skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego - glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z 6.11.2009 r. I CSK 159/09
ADR. Arbitraż i Mediacja 2018, Nr 4, s. 53-66
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31976
Zachariasiewicz Maciej
Dopuszczalność wykonania zagranicznego wyroku arbitrażowego przy wadliwym oznaczeniu pozwanego - Skarbu Państwa. Glosa do postanowienia SN z dnia 17 lipca 2017 r., III CZP 55/07
PPC 2019, Nr 1, s. 89-107
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31994
Zachariasiewicz Maciej
Klauzula porządku publicznego jako podstawa odmowy uznania lub wykonania orzeczenia sądu polubownego w polskim prawie arbitrażowym na tle prawnoporównawczym
PPPM 2010, t. 6, s. 61-114
Zagadnienia kluczowe: zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 30977
Zachariasiewicz Maciej
Post-Award Proceedings: Claim for Annulment of Arbitral Award and the Recognition and Enforcement of Arbitral Awards
[w:] Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata (red.), Polish arbitration law, Wrocław 2014, s. 441-624
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31451
Zachariasiewicz Maciej
Postępowania post-arbitrażowe: skarga o uchylenie orzeczenia sądu polubownego oraz uznawanie i wykonywanie orzeczeń arbitrażowych
[w:] Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata (red.), Diagnoza arbitrażu. Funkcjonowanie prawa o arbitrażu i kierunki postulowanych zmian, Wrocław 2014, s. 402-593
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31458
Zachariasiewicz Maciej, Zrałek Jacek
O potrzebie zmiany przepisów dotyczących jurysdykcji i właściwości sądów po zredukowaniu kontroli instancyjnej w sprawach arbitrażowych
PS 2016, Nr 7-8, s. 132-158
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31788
Zedler Feliks
Arbitraż (Sąd polubowny)
[w:] Andrzej Koch, Jacek Napierała (red.), Umowy w obrocie gospodarczym, Kraków 2006, s. 849-859
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30444
Zedler Feliks
Czarne arbitraże
[w:] Grzegorczyk Paweł, Walasik Marcin, Zedler Feliks (red.), Nadużycie prawa procesowego cywilnego, Warszawa 2019, s. 471-489
Zagadnienia kluczowe: uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 32360
Zielepucha Maciej
Nowelizacje przepisów części piątej Kodeksu postępowania cywilnego w latach 2017-2019 - ocena wprowadzonych regulacji
Annales UMCS 2022, Nr 2, Vol. 69, s. 161-175
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 32406
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2014, Warszawa 2013 (wyd. 7)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35241
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2011, wyd. 5, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35243
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2008, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35245
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2016, Warszawa 2015 (wyd. 8)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35240
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2009, wyd. 4, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35244
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2012, wyd. 6, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35242
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2017, wyd. 9, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35239
Zielony Andrzej
Wprowadzanie wyroku sądu polubownego do krajowego porządku prawnego na przykładzie wybranych obcych systemów prawnych
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 2005-2080
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 31031
Chojecki Paweł, Marcisz Paweł
Przesłanki i skutki wstrzymania wykonania wyroku arbitrażowego
Publikacja arbitraz.laszczuk.pl
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego, wyrok sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 40017
Błaszczak Łukasz
Kontrola orzeczenia arbitrażowego ze szczególnym uwzględnieniem klauzuli porządku publicznego
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 3 (3)
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 50017
Błaszczak Łukasz
Wyrok arbitrażowy nieistniejący w postępowaniu o uznanie i stwierdzenie wykonalności (wybrane zagadnienia)
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 1 (5)
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 50048
Błaszczak Łukasz, Marszałkowska-Krześ Elwira
Kontrola wyroku sądu polubownego przez sąd powszechny
ADR. Arbitraż i Mediacja 2011, Nr 4 (16)
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego, konwencja nowojorskaid: 50159
Chojecki Paweł, Marcisz Paweł
Przesłanki i skutki wstrzymania wykonania wyroku arbitrażowego
ADR. Arbitraż i Mediacja 2012, Nr 3 (19)
Zagadnienia kluczowe: wyrok sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 50200
Cioch Paweł, Mularczyk Krystian
Sprawozdanie z seminarium naukowego ,,Sądowa kontrola rozstrzygnięć arbitrażowych i ugód mediacyjnych”
ADR. Arbitraż i Mediacja 2010, Nr 4 (12)
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 50125
Muliński Maciej
Krajowe tytuły egzekucyjne powstające w postępowaniu mediacyjnym oraz w postępowaniu przed sądem polubownym (arbitrażowym)
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 1 (1)
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym, wyrok sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 50005
Sorysz Mariusz
Nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi i ugodzie sądu polubownego - zagadnienia wybrane
ADR. Arbitraż i Mediacja 2011, Nr 4 (16)
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym, wyrok sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 50167
Wojciechowski Rafał
Przepisy austriackiego Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu arbitrażowym. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 3 (7)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50080
Wojciechowski Rafał
Przepisy francuskiego Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu arbitrażowym. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 4 (8)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50090
Wojciechowski Rafał
Przepisy hiszpańskiej ustawy o arbitrażu. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 3 (3)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50027
Wojciechowski Rafał
Przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu arbitrażowym. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 2 (2)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50015