zagadnienia
właściwość sądu polubownego
| wszystkie zagadnieniaWszystkie dokumenty dla zagadnienia: 280
Orzecznictwo: 39 | Bibliografia: 235 | Publikacje ADR. Arbitraż i Mediacja: 6Wyrok Trybunału Sprawiedliwości (wielka izba) z dnia 25 stycznia 2022 r., C-638/19 P
[A]rt. 267 i 344 TFUE należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie postanowieniu zawartemu w umowie międzynarodowej zawartej między dwoma państwami członkowskimi, zgodnie z którym inwestor z jednego z tych państw członkowskich może, w przypadku sporu dotyczącego inwestycji w drugim państwie członkowskim, wszcząć postępowanie przeciwko temu ostatniemu państwu członkowskiego przed sądem arbitrażowym, którego właściwość państwo to zobowiązało się uznać (…).
Data wydania: 25-01-2022 | Sygnatura: C-638/19 P
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , arbitraż inwestycyjnyid: 20623
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2021 r. I CSKP 64/21
1. [W] razie oddalenia przez sąd polubowny odrębnym postanowieniem podniesionego przez stronę zarzutu braku właściwości tego sądu albo zarzutu, że zgłoszone w toku postępowania żądanie strony przeciwnej wykracza poza zakres zapisu na sąd polubowny (art. 1180 § 2 k.p.c.), kontrola zasadności tego stanowiska przez sąd państwowy może nastąpić tylko w sposób przewidziany w art. 1180 § 3 k.p.c. (…)
2. [W]ydane w trybie art. 1180 § 3 k.p.c. prawomocne postanowienie sądu państwowego, potwierdzające właściwość sądu polubownego, wiąże w postępowaniu ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego (...) i wyklucza możliwość ponownego badania kwestii zapisu na sąd polubowny (…).
3. Jeżeli zatem w trybie art. 1180 § 3 k.c. sąd państwowy prawomocnie oddalił wniosek o stwierdzenie, że sąd polubowny nie jest właściwy do rozstrzygnięcia sporu, orzeczenie to wiąże sąd państwowy w sprawie o uchylenie wyroku tego sądu polubownego w ten sposób, iż w braku nowych faktów, które uzasadniałyby utratę mocy przez zapis po wydaniu przez sąd państwowy orzeczenia w trybie art. 1180 § 3 k.p.c., strona nie może skutecznie powołać się na nieistnienie zapisu na sąd polubowny (art. 1206 § 1 pkt 1 k.p.c.).
4. Poddanie rozstrzygnięcia Sądu polubownego w przedmiocie zarzutu niewłaściwości tego Sądu badaniu przez sąd państwowy orzekający w dwóch instancjach czyni też w pełni zadość prawu stron do sądu i do rozpatrzenia sprawy w dwuinstancyjnym postępowaniu (...).
Data wydania: 10-05-2021 | Sygnatura: I CSKP 64/21
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownegoid: 20584
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 12 grudnia 2019 r. VII AGa 1503/18
1. Istotą skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego jest stworzenie mechanizmu kontrolnego respektującego z jednej strony odrębność i autonomię sądownictwa polubownego, z drugiej zaś strony zapobiegającego funkcjonowaniu w obrocie prawnym orzeczeń sądów niepaństwowych naruszających praworządność. Postępowanie ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego nie prowadzi do ponownego merytorycznego rozpoznania sporu między stronami, lecz ma na celu wyłącznie zweryfikowanie twierdzeń skarżącego o wystąpieniu przytoczonych w skardze podstaw przewidzianych w art. 1206 k.p.c. Celem skargi jest bowiem uniemożliwienie utrzymania w mocy tylko takiego wyroku sądu polubownego, który uchybia elementarnym wymaganiom formalnym rozpoznawania sporów (…).
2. [Doktryna prawa – dop. red.] podnosi, że możliwości prowadzenia postępowania przed Sądem Polubownym [ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji – dop. red.] nie wyklucza fakt, że po wniesieniu pozwu, w celu uniknięcia odpowiedzialności z tytułu naruszenia, zmieniona zostaje zawartość strony znajdującej się pod sporną domeną w sposób, który nie pozwala na stwierdzenie, że w danym momencie dochodzi do naruszenia cudzych praw.
3. Wykładnia celowościowa, funkcjonalna i porównawcza potwierdza, że art. 2 regulaminu Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji powinien być interpretowany w ten sposób, że kognicją tego sądu objęte jest badanie skutków prawnych związanych z faktem rejestracji, jak i skutków rejestracji następujących po zawarciu umowy o utrzymywanie domeny, z zastrzeżeniem że to sposób używania domeny, a nie sam fakt rejestracji pozwala zwykle na ocenę, czy doszło do takiego naruszenia (…).
4. Klauzula porządku publicznego obejmuje zarówno podstawowe zasady porządku prawnego o charakterze procesowym, jak i materialnoprawnym. Porządek publiczny w płaszczyźnie procesowej może być podstawą oceny wyroku sądu polubownego w dwóch aspektach. Po pierwsze, ocenie podlega zgodność procedury, która doprowadziła do wydania wyroku sądu polubownego z podstawowymi procesowymi zasadami porządku prawnego, a po drugie, skutki wyroku arbitrażowego z punktu widzenia ich zgodności z procesowym porządkiem publicznym, tj. czy dają się pogodzić z systemem prawa procesowego.
5. [P]rawomocnością materialną w rozumieniu art. 365 i 366 k.p.c. cieszą się również wyroki sądów polubownych po ich uznaniu lub stwierdzeniu wykonalności (…).
6. Poddanie istniejącego między stronami sporu rozstrzygnięciu sądu polubownego nie uzasadnia wniosku, iż strony rezygnują z prawa do rzetelnego i wnikliwego postępowania, zapewniającego możliwość zaspokojenia godnego ochrony interesu prawnego stron.
Data wydania: 12-12-2019 | Sygnatura: VII AGa 1503/18
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20597
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2019 r. III CSK 81/17
1. [P]ojęcie "umowy pisemnej", którą strony zobowiązują się poddać spór arbitrażowi, zostało wyjaśnione jako oznaczające zarówno klauzulę arbitrażową zamieszczoną w kontrakcie (czyli odnoszącą się do sporów, które mogą powstać w przyszłości), jak i kompromis, czyli umowę o poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego zawartą już po powstaniu tego sporu.
2. [R]ozwój środków komunikowania się na odległość skłania do zaakceptowania stanowiska, iż zamysł art. II ust. 2 zd. 2 Konwencji nowojorskiej zostaje zrealizowany także w razie złożenia oświadczeń woli za pomocą nowych metod technicznych, w tym w drodze wymiany listów elektronicznych czy faksów. W każdym z tych przypadków konieczne jest jednak spełnienie dwu wymagań. Po pierwsze, skoro mowa o umowie, niezbędne jest niewątpliwe wyrażenie przez każdą ze stron woli poddania sporu pod rozstrzygnięcie sądowi polubownemu, równoznaczne z akceptacją wyłączenia sprawy spod kompetencji sądu państwowego. Po drugie, nie jest wystarczająca obustronna akceptacja idei poddania sporu arbitrażowi, lecz konieczne jest złożenie oświadczeń woli w sposób czyniący zadość wymaganiom pisemności w rozumieniu przyjętym w wykładni art. II ust. 2 zd. 2 Konwencji nowojorskiej.
3. Do zawarcia "umowy pisemnej" w rozumieniu art. II Konwencji konieczne byłoby w opisanym przypadku złożenie ponadto drugiego oświadczenia, którego treść wyrażałaby wolę kontrahenta godzącego się na rozpoznanie sprawy przez sąd polubowny. Dopiero wówczas można byłoby twierdzić, że doszło do "wymiany listów lub telegramów" (także faksów, maili itp.) w ujęciu art. II ust. 2 zd. 2 Konwencji, rozumianych jako odnoszące się do siebie lub odpowiadające sobie dokumenty zawierające zgodne oświadczenia woli stron o poddaniu sporu arbitrażowi. Kryterium tego nie realizuje samo prowadzenie przez strony korespondencji dotyczącej kwestii związanych z umową, jeśli z ich treści nie wynika, by miała miejsce "wymiana" w rozumieniu art. II ust. 2 zd. 2 Konwencji, a zatem "wymiana" oświadczeń dotyczących ustanowienia kompetencji sądu polubownego.
4. [Z]awarcie "umowy pisemnej" lub sporządzenie zapisu na sąd polubowny pozostaje zawsze przedmiotem oceny sądu polubownego lub powszechnego, rozstrzygającego o swojej kompetencji lub braku kompetencji do rozpoznania sprawy.
5. Skuteczne powołanie się na podstawy stosowania art. 1162 § 2 zd. 2 k.p.c. jest (…) możliwe wyłącznie w razie zawarcia na piśmie umowy, na tle której może dojść do sporu, tzw. umowy głównej (…).
6. [D]o skutecznego powołania się na istnienie klauzuli arbitrażowej nie jest wystarczające wskazanie, że kontrahent nie kwestionuje zawarcia umowy głównej (np. sprzedaży), w której ma być zamieszczone odesłanie do zawartego w innym dokumencie zapisu na sąd polubowny. Zagadnienie istnienia zapisu zawsze bowiem wymaga odrębnej oceny i rozstrzygnięcia o ważności lub skuteczności klauzuli arbitrażowej.
7. Kompetencja sądu polubownego do rozpoznania sprawy wynika z woli stron. Wola ta powinna być (w kategoriach prawnych, czyli przypisywalności oświadczenia) niewątpliwa (…).
Data wydania: 04-04-2019 | Sygnatura: III CSK 81/17
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , konwencja nowojorskaid: 20533
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 15 marca 2018 r. I AGa 90/18
1. Powoływanie się na obiektywną bezprawność działania drugiej strony umowy i ewentualny zbieg podstaw odpowiedzialności nie uchyla właściwości sądu polubownego.
2. [W]yrok sądu polubownego może być poddany ocenie w kontekście procesowego porządku publicznego. Ocenie podlega zgodność z podstawowymi procesowymi zasadami porządku prawnego procedury, która doprowadziła do wydania wyroku sądu polubownego (…).
3. Przeprowadzenie przez sąd polubowny postępowania z pominięciem zaoferowanego przez stronę dowodu może uzasadniać zarzut naruszenia art. 1183 k.p.c., ale tylko wówczas, jeżeli dowód ten był konieczny do rozstrzygnięcia sprawy (…).
4. Kontrola elementów składających się na orzeczenie sądu polubownego nie może przybierać rozmiarów właściwych kontroli merytorycznej (zasadności) takiego orzeczenia.
5. Sąd polubowny przy rozpoznawaniu spraw może kierować się wyczuciem prawnym i nie musi - tak jak sąd powszechny - stosować ściśle przepisów prawa materialnego, ale może oprzeć swoje orzeczenie również na zasadach słuszności lub dobrej wiary. Na podstawie wyrażonej w art. 1206 § 2 pkt 2 k.p.c. klauzuli porządku publicznego wyrok sądu arbitrażowego ulega zatem uchyleniu wtedy, gdy zdeterminowane jego treścią skutki są nie do pogodzenia z określoną normą zaliczaną do podstawowych zasad tego porządku (…).
6. Wyrok Sądu Polubownego chroniący jednego ze wspólników, obciążonego umownym ryzykiem niepowodzenia przedsięwzięcia gospodarczego, nie narusza pewności obrotu i zasady bezpieczeństwa obrotu w sytuacji, w której inwestor (Fundusz) mógł ograniczyć własne ryzyko ekonomiczne wynikające z zaangażowania środków finansowych poprzez prawidłowe, zgodne z umową, a przede wszystkim lojalne działanie.
7. [P]rzy stosowaniu klauzuli porządku publicznego nie chodzi od weryfikację, czy oceniane orzeczenie sądu polubownego jest zgodne ze wszystkimi wchodzącymi w grę bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa, lecz o to, czy skutki tego orzeczenia są sprzeczne z podstawowymi zasadami krajowego porządku prawnego.
Data wydania: 15-03-2018 | Sygnatura: I AGa 90/18
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20559
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 6 marca 2018 r., C-284/16, Republika Słowacka p. Achmea BV
Artykuły 267 i 344 TFUE należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie postanowieniu umowy międzynarodowej zawartej między państwami członkowskimi, tego rodzaju jak art. 8 umowy o wspieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji pomiędzy Królestwem Niderlandów a Czeską i Słowacką Republiką Federacyjną, wedle którego inwestor z jednego z tych państw członkowskich może, w przypadku sporu dotyczącego inwestycji w drugim państwie członkowskim, wszcząć postępowanie przeciwko temu drugiemu państwu członkowskiemu przed sądem polubownym, którego kompetencję państwo to zobowiązało się uznać.
Data wydania: 06-03-2018 | Sygnatura: C-284/16
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjnyid: 20532
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 24 stycznia 2018 r. I AGz 48/18
1. Stosownie do treści art. 1161 § 1 k.p.c. poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego wymaga umowy stron, w której należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć. Obligatoryjnym elementem zapisu na sąd polubowny jest wskazanie, że rozstrzygnięcie sporu zostało poddane sądowi polubownemu. Należy podkreślić, że umowa, która nie zawiera powyższego stwierdzenia, nie stanowi zapisu na sąd polubowny (…).
2. W niniejszej sprawie obie umowy zlecenia zawierały postanowienie o treści: „Wszelkie spory wynikające ze Zlecenia będą rozstrzygane polubownie”. Taki zapis nie zawiera w ogóle poddania sądowi polubownemu sporów powstałych między stronami, bez względu na to, czy byłby to stały sąd arbitrażowy, czy też sąd powołany ad hoc w przypadku zaistnienia konkretnego sporu.
3. [P]olubowne rozstrzyganie sporów nie jest tożsame z instytucją sądu polubownego, której strony poddają rozstrzygnięcie sporu z określonego stosunku prawnego. Art. 1161 k.p.c. wprowadza konieczność wymienienia w odrębnej umowie bądź w tzw. klauzuli arbitrażowej, stanowiącej jedno z postanowień umowy podstawowej, wprost właściwości sądu polubownego.
Data wydania: 24-01-2018 | Sygnatura: I AGz 48/18
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20558
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 1 grudnia 2017 r. I CSK 170/17
1. [J]eśli cedowana wierzytelność była objęta zapisem na sąd polubowny, zapis ten odnosi skutki także wobec cesjonariusza, co oznacza, że cesjonariusz jest związany m.in. negatywnym skutkiem zapisu w postaci wyłączenia kompetencji sądów państwowych w zakresie sporów dotyczących tej wierzytelności (…).
2. [O]głoszenie upadłości zbywcy wierzytelności po dokonaniu przelewu nie rzutuje na skuteczność zapisu na sąd polubowny obejmującego przelaną wierzytelność w relacji między aktualnym wierzycielem – następcą prawnym upadłego (cesjonariuszem), a dłużnikiem. W takiej sytuacji, w chwili ogłoszenia upadłości upadły nie jest już bowiem stroną zapisu, którego skutki jako właściwości cedowanej wierzytelności przeszły na cesjonariusza. Przepisy art. 142 i art. 147 pr. upadł. odnosiły się natomiast do sporów, których stroną jest upadły (…).
3. Jakkolwiek w art. 142 i 147 pr. upadł. użyto szerokiej formuły "zapis na sąd polubowny dokonany przez upadłego", przepis ten nie może być rozumiany w ten sposób, że statuował on utratę mocy zapisu na sąd polubowny, którego pierwotną stroną był upadły, bez względu na to, czy podmiot ten jest nadal stroną stosunku prawnego, który został objęty zapisem.
4. Zgodnie z art. 1161 § 1 k.p.c. w zapisie na sąd polubowny należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć. Konieczność ta służyć ma eliminacji zapisów obejmujących ogół istniejących lub przyszłych sporów między stronami (…). Ocena, czy zapis spełnia to wymaganie, wymaga jednak uwzględnienia nie tylko brzmienia zapisu, lecz także innych okoliczności miarodajnych przy jego wykładni, w tym kontekstu językowego i sytuacyjnego, w jakim zostały złożone oświadczenia stron, oraz ich zamiaru.
5. Stosunek prawny, którego dotyczy zapis na sąd polubowny, nie musi (…) wynikać expressis verbis z jego brzmienia, może on także zostać ustalony w drodze interpretacji zapisu. Zważywszy, że zapis na sąd polubowny stanowi wyraz autonomii woli racjonalnie działających stron, jego wykładnia powinna również odpowiadać zasadzie favor validatis, zmierzając – w granicach dopuszczalnej interpretacji – do utrzymania skuteczności złożonych oświadczeń.
6. [W] nowszej literaturze i orzecznictwie akcentuje się tendencję do szerokiej interpretacji postanowień zapisu, której podłożem jest unikanie rozszczepienia kompetencji między sądem polubownym a sądem państwowym w ramach tego samego stosunku prawnego. Postulat takiej interpretacji zapisu (in favorem iurisdictionis arbitrii) jest trafny zwłaszcza w obrocie międzynarodowym, w sporach między przedsiębiorcami (…).
7. [P]oddanie sądowi polubownemu sporów wynikających ze stosunku umownego oznacza, iż kompetencją tego sądu są objęte wszelkie roszczenia o wykonanie umowy, roszczenia powstające w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, roszczenia o zwrot bezpodstawnie spełnionego świadczenia powstałe w razie nieważności umowy lub odstąpienia od umowy, a także roszczenia deliktowe, jeżeli wynikają ze zdarzenia będącego równocześnie niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy (…).
Data wydania: 01-12-2017 | Sygnatura: I CSK 170/17
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20520
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2017 r. I CSK 33/17
1. Stosowanie przepisów kodeksu cywilnego do zapisu na sąd polubowny może (…) mieć miejsce tylko w kwestiach nieobjętych samodzielną regulacją procesową i z uwzględnieniem specyfiki zapisu na sąd polubowny jako instytucji prawa procesowego. Innymi słowy, odwołanie się do prawa materialnego w razie luki w regulacji procesowej musi być poprzedzone każdorazowo rozważeniem, czy przepisy prawa materialnego są w tym przypadku adekwatne z racji procesowej natury umowy o arbitraż, a jeśli tak, to w jakim kształcie powinny one zostać zastosowane.
2. Przepis ten [art. 1161 § 2 k.p.c. – dopisek redakcji] wyłącza ukształtowanie zapisu w ten sposób, aby naruszał on zasadę równości, w szczególności uprawniał tylko jedną ze stron do wyboru między wytoczeniem powództwa przed sądem państwowym albo polubownym. Dotyczy on zatem treści zapisu i nie stoi na przeszkodzie sytuacji, w której jedna ze stron zapisu - w następstwie sporządzenia zapisu przez rzekomego pełnomocnika - uzyskuje kompetencję do jego zatwierdzenia, a w konsekwencji związania się zapisem. Jeżeli do zatwierdzenia dojdzie, obie strony będą związane zapisem, a do oceny jego treści będzie miał zastosowanie m.in. art. 1161 § 2 k.p.c. Sytuacja ta nie odbiega od przypadków, w których potwierdzenie na podstawie art. 103 k.c. miałoby dotyczyć umowy prawa materialnego.
3. Przepis art. 1167 k.p.c. ustanawia zasadę, według której pełnomocnictwo do dokonania czynności prawnej udzielone przez przedsiębiorcę, bez wzglądu na charakter tej czynności, umocowuje również do sporządzenia zapisu na sąd polubowny. Prawodawca przyjął tym samym, że umocowanie do dokonania czynności implikuje również umocowanie do wyboru arbitrażu jako trybu rozstrzygania sporów wynikających z tej czynności, chyba że odmienne zastrzeżenie wynikać będzie z treści pełnomocnictwa. Na tle tego przepisu zatarciu ulega odrębność między umocowaniem do czynności prawnej oraz do zapisu na sąd polubowny w zakresie sporów dotyczących tej czynności. O rodzaju pełnomocnictwa koniecznego do dokonania czynności prawnej decyduje ustawa (art. 98 k.c.), pochodną tego umocowania, jeżeli zostało ono skutecznie udzielone, jest zaś umocowanie do sporządzenia zapisu.
4. [P]rzepis art. 1167 k.p.c. należy postrzegać jako reakcję prawodawcy na ocenianą jako rygorystyczna wykładnię przyjętą w judykaturze co do wymagań w zakresie umocowania do zawarcia zapisu na sąd polubowny. Przy uwzględnieniu, że zakres zastosowania tego rozwiązania jest ograniczony do przedsiębiorców, przemawia to za nadaniem mu szerszego znaczenia aniżeli ograniczone do pełnomocnictwa o szczególnym charakterze.
5. Przepis art. 1167 k.p.c. odrywa (…) skuteczność umocowania do zawarcia zapisu na sąd polubowny od jego samodzielnej kwalifikacji jako czynności przekraczającej lub nieprzekraczającej granic zwykłego zarządu, uzależniając go jedynie od istnienia skutecznego umocowania do dokonania czynności prawnej.
Data wydania: 13-10-2017 | Sygnatura: I CSK 33/17
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20519
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2017 r. IV CSK 482/16
Sąd Najwyższy jest uprawniony do wykładni treści zapisu na sąd polubowny, gdyż zakres jego obowiązywania podlega badaniu przez sąd z urzędu w związku z tym, że jest to [okoliczność – dopisek redakcji] mogąca skutkować odrzuceniem pozwu (art. 1165 § 1 KPC). Przy wykładni tej konieczne jest zaś założenie, że podstawową drogą dochodzenia roszczeń jest droga sądowa. Interpretacja treści zapisu nie może więc iść tak daleko, że wbrew wyraźnej woli wyrażonej w umowie stron dojdzie do przyjęcia kompetencji sądu polubownego.
Data wydania: 14-06-2017 | Sygnatura: IV CSK 482/16
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20518
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 29 grudnia 2016 r. I ACa 592/16
1. Zakres kontroli wyroku sądu polubownego jest ograniczony do przesłanek określonych w art. 1206 k.p.c. i wadliwość takiego orzeczenia pod względem faktycznym lub prawnym nie podlega zasadniczo badaniu w postępowaniu skargowym. Ograniczenie w nim kognicji sądu powszechnego ma swoje źródło w dobrowolnej rezygnacji z konstytucyjnego prawa do sądu przez kontrahentów zapisu na sąd polubowny (…). (…) sąd powszechny jest związany powołanymi w skardze podstawami uchylenia wyroku sądu polubownego, a więc bada z urzędu jedynie (...) przesłanki wymienione w art. 1206 § 2 k.p.c. (…).
2. [A]rt. 365 § 1 k.p.c. należy do fundamentów ustrojowych prawa polskiego i obraza tego przepisu winna być oceniana jako naruszenie podstawowych procesowych zasad porządku prawnego (…).
3. Poddanie sądowi polubownemu sporów ze stosunku umownego oznacza innymi słowy, że jego kompetencją objęte są wszelkie roszczenia o wykonanie umowy, roszczenia powstające w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, roszczenia o zwrot bezpodstawnie spełnionego świadczenia powstałe w razie nieważności umowy lub odstąpienia od niej, a także roszczenia deliktowe, jeżeli wynikają ze zdarzenia polegającego równocześnie na niewykonaniu lub niewłaściwym wykonaniu umowy (…).
4. [N]aruszenie przepisów prawa materialnego przez sąd polubowny tylko wyjątkowo może być podstawą uchylenia jego wyroku, a mianowicie wówczas, gdy naruszona norma ma charakter ius cogens i przypisuje się jej, najczęściej w kontekście określonych zasad konstytucyjnych, szczególną rolę w krajowym systemie prawnym. Ocena, czy zachodzi podstawa do zastosowania klauzuli porządku publicznego, powinna być jednak formułowana ad casum, a więc w sposób zawężający (…).
5. [N]ie można uważać za uchybienie podstawowym zasadom porządku prawnego błędnej wykładni ani też niewłaściwego zastosowania przez sąd polubowny przepisów o przedawnieniu lub prekluzji (…).
6. [W]ymagania stawiane motywom rozstrzygnięcia sądu polubownego cechuje, w odniesieniu do uzasadnienia wyroku sądu powszechnego, pewien minimalizm i do uznania ich za spełnione wystarczy, jeżeli można z nich wnioskować, jakimi przesłankami kierował się sąd polubowny.
Data wydania: 29-12-2016 | Sygnatura: I ACa 592/16
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20561
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 22 listopada 2016 roku I ACz 1997/16
1. Z § 2 art. 1194 k.p.c. wynika, że w każdym przypadku, a więc także przy orzekaniu na ogólnych zasadach prawa oraz na zasadach słuszności, sąd polubowny bierze pod uwagę postanowienia umowy oraz ustalone zwyczaje mające zastosowanie do danego stosunku prawnego. Owe ustalone zwyczaje to tzw. lex mercatoria (autonomiczne prawo kupieckie). Dla obu obszarów podstawy rozstrzygnięcia zasadności roszczenia przez Sąd Polubowny w zależności od postawy procesowej pozwanego może być właściwa instytucja związana z zarzutem potrącenia.
2. [K]onstrukcja prawna zarzutu potrącenia posiadać może znaczenie także dla przedmiotu postępowania przed sądem polubownym. W szczególności po zawiśnięciu sporu przed tym sądem podniesienie przez stronę przeciwną skutecznego (materialnoprawnie i procesowo) zarzutu potrącenia w zależności od treści całego zarzutu procesowego strony pozwanej w tamtym postępowaniu może wywoływać skutek w postaci uznania długu przez podnoszącą ów zarzut stronę postępowania i w dalszej konsekwencji prowadzi do swoistej zmiany przedmiotu postępowania (w zależności od stanowiska strony inicjującej postępowanie), którym staje się ocena istnienia wierzytelności objętej tym zarzutem.
3. W (…) sytuacji, (…) w której istnienie wierzytelności determinowane wyłącznie zarzutem potrącenia stanowi przedmiot sporu w innym postępowaniu, nie ma podstaw do przyjęcia, że strona powodowa ma interes prawny w ustaleniu, że doszło do jej skutecznego potrącenia. (…) [P]rzy takim układzie stosunków procesowych między stronami, zapis na sąd polubowny dokonywany przez strony dotyka zagadnienia objętego zapisem w rozumieniu art. 1161 k.p.c.(skoro łączy się z zagadnieniem skutecznego wykonania przez pozwanego zobowiązania objętego zapisem) i nie sposób uznać, by zapis ów stracił moc (art. 1165 § 2 k.p.c. ).
4. Konstrukcja instytucji potrącenia w określonych warunkach postępowania przed Sądem Polubownym przemawiać może za tym, że w razie braku wyraźnego wyłączenia dopuszczalności podniesienia takiego zarzutu (jak np. w postępowaniu nakazowym) uwzględniać ją w tamtym postępowaniu (o ile połączona była z uznaniem wierzytelności objętej zapisem). Analogiczne przyczyny mogą stanowić podstawę odmowy stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego przez sąd powszechny na zasadzie art. 1214 § 3 pkt 2 k.p.c.
5. Wyrok sądu polubownego po stwierdzeniu jego wykonalności poprzez nadanie mu klauzuli wykonalności w myśl art. 1214 § 2 k.p.c. (uwzględniając dodatkowo uchyloną część art. 777 § 1 pkt. 2 k.p.c.) stanowi tytuł wykonawczy pochodzący od sądu, wobec czego wskazany przepis art. 840 k.p.c. (…) może znajdować zastosowanie.
6. [P]ozostawienie sądowi swobody wyboru sposobu zabezpieczenia nie oznacza dowolności w tym zakresie. Sąd jest związany sformułowanym we wniosku żądaniem uprawnionego co do sposobu zabezpieczenia, którego treść łączyć się może wyłącznie z celem tego postępowania i w konsekwencji nie może dotykać sfery czynności procesowych drugiej strony przyznanej przez prawo, w ramach swobody podejmowanych przez nią czynności w sferze przysługujących jej środków prawnych w innym postępowaniu. Tamowanie (…) biegu postępowania przed Sądem Polubownym nie znajduje swego uzasadnienia w treści omawianych przepisów postępowania cywilnego (…).
Data wydania: 22-11-2016 | Sygnatura: I ACz 1997/16
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , środki zabezpieczająceid: 20435
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 2015 r. III CZ 20/15
1. [P]ostępowanie sądowe w przedmiocie zbadania zarzutu niewłaściwości sądu polubownego jest postępowaniem wpadkowym, nie dotyczącym istoty sprawy, a jedynie kwestii wstępnej i incydentalnej. Do postępowania tego, zgodnie z art. 1080 § 3 zd. 4 k.p.c. mają odpowiednie zastosowanie przepisy art. 1207 k.p.c., co oznacza, że postępowanie sądowe o zbadanie zarzutu niewłaściwości sądu polubownego odbywa się według przepisów księgi pierwszej części pierwszej, a więc przepisów o procesie.
2. Skarga kasacyjna przysługuje (…) tylko od wyroków sądu drugiej instancji kończących postępowanie w sprawie oraz od postanowień sądu drugiej instancji w przedmiocie odrzucenia pozwu lub umorzenia postępowania, o ile kończą one postępowanie w sprawie. Nie ulega wątpliwości, że postanowienie sądu drugiej instancji oddalające zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji oddalające zarzut niewłaściwości sądu polubownego nie jest żadnym z tych orzeczeń, a zatem nie przysługuje od niego skarga kasacyjna.
3. Niedopuszczalność skargi kasacyjnej od postanowienia sądu drugiej instancji wydanego na podstawie art. 1180 § 3 zd. 5 k.p.c. nie ogranicza (…) w żadnym zakresie prawa strony do rzetelnego procesu sądowego.
Data wydania: 28-05-2015 | Sygnatura: III CZ 20/15
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 20397
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2015 r., C-536/13, Gazprom
Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych należy interpretować w ten sposób, że nie stoi ono na przeszkodzie temu, aby sąd państwa członkowskiego uznał i wykonał orzeczenie arbitrażowe zakazujące stronie występowania z określonymi żądaniami przed sądem tego państwa członkowskiego bądź odmówił jego uznania i wykonania, ponieważ rozporządzenie to nie reguluje kwestii uznawania i wykonywania w państwie członkowskim orzeczenia arbitrażowego wydanego przez sąd polubowny w innym państwie członkowskim.
Data wydania: 13-05-2015 | Sygnatura: C-536/13
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 20392
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 8 maja 2015 r. I ACa 255/15
1. Obowiązek wyczerpania drogi negocjacji przed wystąpieniem do sądu polubownego (…) nie jest postanowieniem, które może stanowić o nieważności zapisu na sąd polubowny.
2. Poddanie sądowi polubownemu sporów ze stosunku umownego oznacza poddanie mu wszelkich roszczeń, w tym roszczeń deliktowych.
Data wydania: 08-05-2015 | Sygnatura: I ACa 255/15
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20402
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2015 r. IV CSK 443/14
1. Warunki FIDIC są zbiorem procedur i warunków opisujących przebieg inwestycji budowlanych. Zostały w nich opisane m.in. prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, w tym w klauzuli 20 postępowanie dotyczące sporów i arbitrażu. (…) [W]ykładnia zamieszczonych w nich postanowień, włączonych do treści wiążącej strony umowy, jest dokonywana zgodnie z regułami wykładni oświadczeń woli (umów) określonymi w art. 56 oraz 65 § 1 i 2 k.c.
2. Zgodnie z klauzulą 20.4 FIDIC, "Jeżeli zaistnieje spór jakiegokolwiek rodzaju pomiędzy stronami związany lub wynikający z kontraktu lub wykonania robót (...), to każda ze stron może przedłożyć na piśmie spór do komisji rozjemczej". Użycie w tej klauzuli wyrazu "może" należy rozumieć tylko w ten sposób, że dochodzenie roszczeń jest uprawnieniem strony, a nie jej obowiązkiem. Jeżeli jednak strona zdecyduje się na dochodzenie roszczenia, to według postanowień klauzuli 20 FIDIC musi je przedłożyć komisji rozjemczej.
3. Stosownie do klauzuli 20.8 FIDIC, "Jeżeli między stronami powstanie [spór - wstawienie własne] w związku z kontraktem, w jego następstwie lub w związku z wykonaniem robót w czasie, kiedy nie ma na miejscu komisji rozjemczej, z powodu wygaśnięcia umowy z komisją lub innego, to klauzula 20.4 i 20.5 nie będą miały do takich przypadków zastosowania oraz spór może być bezpośrednio skierowany do arbitrażu na mocy klauzuli 20.6". W okolicznościach niniejszej sprawy powstała możliwość skierowania sporu bezpośrednio do arbitrażu z „innego powodu”, którym jest nieosiągnięcie przez strony porozumienia co do składu komisji rozjemczej oraz niewystąpienie przez żadną z nich do jednostki wyznaczającej o wyznaczenie członka takiej komisji.
4. Podstawowymi zasadami porządku prawnego są fundamentalne reguły konstytucyjne i naczelne zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa materialnego i procesowego.
Data wydania: 19-03-2015 | Sygnatura: IV CSK 443/14
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20395
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. V ACz 343/14
1. [P]kt 20.8 warunków kontraktowych [Warunki kontraktowe FIDIC dla urządzeń oraz projektowania i budowy dla urządzeń elektrycznych i mechanicznych oraz robót inżynieryjnych i budowlanych projektowanych przez wykonawcę – wstawienie własne] mógł znaleźć zastosowanie we wszystkich tych przypadkach, gdy strony nie zdecydowały się, niezależnie od przyczyn takiego stanu rzeczy, na poddanie sporu Komisji Rozjemczej. Wniosek taki uzasadnia dodatkowo umiejscowienie tego przepisu. Po szczegółowych regulacjach dotyczących sposobu rozstrzygania sporów, strony na końcu warunków kontraktowych zdecydowały się na zamieszczenie swego rodzaju klauzuli salwatoryjnej utrzymującej w mocy zapis na sąd polubowny bez względu na to, czy wcześniej przewidziane procedury zostały dochowane, czy też nie.
2. [N]a uwzględnienie nie zasługuje argumentacja (…), jakoby zapis na sąd polubowny dawał wyłącznie stronie inicjującej postępowanie możliwość wyboru, przed jakim sądem spór ma zostać rozstrzygnięty.
3. Sąd Apelacyjny nie podzielił stanowiska (…), aby zarzut ten [zarzut zapisu na sąd polubowny – wstawienie własne] mógł być najpóźniej zgłoszony na etapie prowadzonego pomiędzy stronami postępowania pojednawczego.
Data wydania: 08-05-2014 | Sygnatura: V ACz 343/14
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20148
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 17 grudnia 2013 r. I ACz 2321/13
1. Zdatność arbitrażowa sporu oznacza właściwość sprawy, która powoduje, że może ona zostać poddana przez strony pod rozstrzygniecie sądu polubownego, a więc poddana jego kompetencji jurysdykcyjnej w wyniku sporządzenia zapisu na sąd polubowny.
2. Postępowanie przed sądem polubownym może (…) obejmować żądanie zasądzenia świadczenia, ustalenia stosunku prawnego lub prawa, jak również żądanie ukształtowania stosunku prawnego wskazanego w treści zapisu na sąd polubowny (np. żądanie rozwiązania spółki).
3. W obecnym stanie prawnym zarzut braku właściwości sądu polubownego podlega sprekludowaniu, jeżeli nie został zgłoszony w terminie wskazanym w art. 1180 § 2 k.p.c. W takim przypadku skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego nie można już skutecznie oprzeć na podstawie przewidzianej w art. 1206 § 1 pkt 1 k.p.c. Tym bardziej nie można na podstawie tego zarzutu odmówić uznania albo stwierdzenia wykonalności wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej (…).
4. O sprzeczności wyroku z podstawowymi zasadami porządku prawnego można mówić wtedy, gdy chodzi o konstytucyjne zasady ustroju społeczno-gospodarczego oraz naczelne zasady rządzące poszczególnymi dziedzinami prawa materialnego (…). [U]żyte w art. 1206 § 2 k.p.c. określenie "podstawowe zasady porządku prawnego" wskazuje, że chodzi o takie naruszenie przepisów prawa materialnego, które prowadzi do pogwałcenia zasad państwa prawa (praworządności), a zapadły wyrok arbitrażowy narusza naczelne zasady prawne obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej, godzi w obowiązujący porządek prawny, czyli narusza pryncypia ustrojowo-polityczne i społeczno-gospodarcze. Istota niezgodności orzeczenia sądu polubownego z klauzulą porządku prawnego nie polega zatem na jego niezgodności z przepisami prawa, nawet bezwzględnie obowiązującymi, lecz na sprzeczności skutków jego uznania i wykonania z podstawowymi zasadami porządku prawnego.
5. Nie uzasadnia (…) stwierdzenia naruszenia takiej klauzuli [klauzuli porządku publicznego – wstaw. własne] zarzut, iż zasądzone wyrokiem sądu polubownego świadczenie wynika z umowy, która została skutecznie rozwiązana. Wypowiedzenie umowy nie prowadzi do zniweczenia tych skutków prawnych, które powstały wcześniej, w czasie obowiązywania rozwiązanej umowy, a ponadto nie jest równoznaczne z utratą mocy obowiązującej przez zapis na sąd polubowny.
6. W postępowaniu o stwierdzenie wykonalności wyroku sądu polubownego, sąd nie rozpoznaje sprawy rozstrzygniętej wyrokiem sądu polubownego na nowo ani też nie bada zasadności roszczenia materialnoprawnego zgłoszonego przez powoda w postępowaniu arbitrażowym. Działanie sądu ogranicza się do zbadania, czy nie zachodzą przesłanki odmowy uznania, którymi warunkowane jest uzyskanie przez wyrok sądu polubownego po jego uznaniu przez sąd lub po stwierdzeniu przez sąd jego wykonalności mocy prawnej na równi z wyrokiem sądu państwowego (…).
7. Wniesienie skargi (art. 1206 § 1 k.p.c.) nie stanowi przeszkody do nadania klauzuli w trybie art. 1214 k.p.c. Jeżeli bowiem strony nie ustanowiły instancji odwoławczej, wyrok sądu polubownego jest ostateczny. Staje się prawomocny formalnie - w przypadku, gdy nie przysługuje od niego odwołanie - z chwilą jego wydania, a jeżeli odwołanie przysługuje - z chwilą wydania orzeczenia przez sąd polubowny drugiej instancji.
8. [F]akt nadania klauzuli wykonalności przez sąd państwowy orzeczeniu sądu polubownego nie wpływa w żaden sposób na możliwość wniesienia skargi o uchylenie orzeczenia sądu arbitrażowego (…).
Data wydania: 17-12-2013 | Sygnatura: I ACz 2321/13
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20638
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 28 listopada 2013 r. I ACa 550/13
1. Nie można podzielić poglądu (…) jakoby w związku z zaistniałym sporem wykonawca powinien doprowadzić do powołania Komisji Rozjemczej i przedstawić jej spór, a konsekwencją zaniechania tych działań jest utrata możliwości skutecznego dochodzenia roszczenia. Postanowienia rozdziału - Roszczenia, spory i arbitraż [Warunków Kontraktowych FIDIC - wstawienie własne] nie przewidują takich sankcji.
2. W postępowaniu przed Sądem Polubownym arbitrzy nie są związaniu decyzjami Komisji Rozjemczej, której decyzje winny być traktowane jako dowód w sprawie. Decyzja Komisji Rozjemczej nie może być traktowana w sposób analogiczny jak wyrok sądu polubownego, ani postępowanie przed taką Komisją nie jest częścią postępowania przed Sądem Polubownym.
3. Zamawiający o konieczności wykonania prac dodatkowych został prawidłowo poinformowany i konieczności ich wykonania nie zakwestionował. Nie może zatem skutecznie podnosić, że zapłata za te prace z uwagi na zaangażowanie środków publicznych w finansowanie robót narusza podstawowe zasady porządku prawnego.
Data wydania: 28-11-2013 | Sygnatura: I ACa 550/13
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20396
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 2013 r. V CSK 545/12
1. [W] okolicznościach konkretnej sprawy istotne jest, czy strony sporządzając zapis na sąd polubowny dopełniły przewidzianego w art. 1161 § 1 k.p.c. wymagania dostatecznego oznaczenia jego przedmiotu. Precyzyjne określenie go powinno dostatecznie identyfikować stosunek prawny podlegający przekazaniu do rozpoznania sądowi polubownemu.
2. [P]oddanie sądowi polubownemu sporów ze stosunku umownego zakreśla jego kompetencję do rozstrzygania co do istnienia, skuteczności, ważności umowy, wszelkich roszczeń o wykonanie umowy, roszczeń powstających w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, roszczeń o zwrot bezpodstawnie spełnionego świadczenia, powstałych w razie bezskuteczności umowy albo skutecznego odstąpienia od niej, roszczeń deliktowych, jeśli wynikają ze zdarzenia będącego zarazem niewykonaniem lub niewłaściwym wykonaniem umowy, w zależności od ustaleń stron – spory powstające na tle ugody zawartej co do roszczenia wynikającego z umowy, w której zamieszczona była klauzula arbitrażowa.
3. Zapis [na sąd polubowny – wstawienie własne] dotyczy szeroko ujmowanej właściwości sądu do rozpoznania sprawy, a zasadniczym jego skutkiem jest wyłączenie właściwości sądów państwowych na rzecz kompetencji sądu arbitrażowego. Mieści się zatem w szeroko pojmowanej, funkcjonalnej definicji czynności procesowej, uwypuklającej jej przedmiot i skutki oraz założenie, że czynności procesowe nie powinny być ograniczone do czynności jednostronnych.
4. Od zasady, że zapis na sąd polubowny wiąże strony, które go sporządziły, istnieją wyjątki, w tym dotyczące rozszerzenia granic zapisu na osoby będące następcami prawnymi stron, zarówno pod tytułem ogólnym, jak i szczególnym, w ramach stosunku prawnego poddanego rozpoznaniu tego sądu.
5. Zakres kognicji sądu rozpoznającego zarzut zapisu na sąd polubowny, którego uwzględnienie prowadziłoby do odrzucenia pozwu (art. 1165 § 1 k.p.c.), obejmuje nie tylko ustalenie faktu istnienia umowy, poddającej rozpoznanie sporu sądowi polubownemu, ale również tego, czy roszczenie powoda, wyrażone żądaniem i okolicznościami faktycznymi przytoczonymi na jego uzasadnienie, mieści się w zakresie przedmiotowym i podmiotowym tej umowy. Konieczność rozpoznania tego zarzutu na etapie poprzedzającym wdanie się przez strony w spór co do istoty sprawy, nie może być traktowana jako niedopuszczalność odnoszenia się do wszelkich zagadnień materialnoprawnych. Jeśli zatem stwierdzenie, czy roszczenie zgłoszone w pozwie należy do zakresu zapisu na sąd polubowny, wymaga badania treści umowy i zgodnego zamiaru stron, które ją zawarły, to sąd nie może uchylić się od ustaleń i rozstrzygnięcia tych kwestii.
Data wydania: 07-11-2013 | Sygnatura: V CSK 545/12
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20226
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 stycznia 2011 r. I CSK 231/10
1. [S]ąd polubowny może orzekać o swej właściwości w sprawie, w której złożony został pozew (art. 1180 § 1 k.p.c.), w tym także w odrębnym postanowieniu. W przepisach o postępowaniu przed sądem polubownym ustawodawca nie przewidział podstawy dla wydania wyroku o odrzuceniu pozwu wszczynającego postępowanie przed sądem polubownym, w tym także w sytuacji, gdy sąd polubowny stwierdzi, że nie jest właściwy do rozstrzygnięcia sporu. Z przepisów tych wynika, że w przypadkach wskazanych w art. 1190 § 1 k.p.c., art. 1196 § 1 k.p.c., art. 1198 k.p.c. sąd polubowny wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania. Wypada przyjąć, że takie postanowienie sąd polubowny wydaje także wtedy, gdy już po podjęciu czynności dowodowych w sprawie stwierdzi, iż postępowanie nie może się toczyć z uwagi na brak zapisu na sąd polubowny lub nieważność takiej umowy. Prowadzenie postępowania i wydanie wyroku staje się wówczas niemożliwe z innej przyczyny niż wskazana w art. 1198 pkt 1 i 2 in princ. k.p.c.
2. O charakterze orzeczenia wydanego przez sąd, w tym także przez sąd polubowny, decyduje przedmiot rozstrzygnięcia, a nie nazwa i zewnętrzna postać, jaką sąd nadał orzeczeniu (...). [Z]askarżone przez powoda skargą o uchylenie wyroku sądu polubownego orzeczenie (...) nie było – wbrew użytej nazwie – wyrokiem sądu polubownego, lecz z uwagi na charakter zawartego w nim rozstrzygnięcia - postanowieniem.
3. Postanowienie o umorzeniu postępowania przed sądem polubownym z uwagi na brak ważnego zapisu na sąd polubowny i postanowienie o odrzuceniu pozwu z tej przyczyny, jest rozstrzygnięciem kończącym postępowanie przed sądem polubownym, którym sąd ten orzeka o swej niewłaściwości w sprawie. O ile postanowienie sądu polubownego, którym sąd ten oddali zarzut braku jego właściwości, może być przez każdą ze stron w terminie dwóch tygodni zaskarżone do sądu powszechnego (art. 1180 § 3 k.p.c.), to ustawodawca nie przewidział możliwości zaskarżenia do sądu powszechnego takiego postanowienia sądu polubownego, którym sąd ten by orzekł o swej niewłaściwości w sprawie. Po wydaniu takiego orzeczenia stronom zainteresowanym rozstrzygnięciem sporu otwiera się droga postępowania przed sądem powszechnym i w tym postępowaniu może być zrealizowane przysługujące im prawo do sądu.
4. [N]egatywne rozstrzygnięcie sądu polubownego co do jego właściwości w sprawie jest rozstrzygnięciem ostatecznym i nie podlegającym kontroli sądu powszechnego. Przewidzianą w art. 1205 i n. k.p.c. skargą o uchylenie wyroku sądu polubownego nie może być zatem zaskarżone orzeczenie tego sądu stwierdzające brak jego właściwości w sprawie.
Data wydania: 28-01-2011 | Sygnatura: I CSK 231/10
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 20362
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2009 r. I ACa 995/08
1. Konwencja nie zawiera postanowień wskazujących w jakiej formie strony powinny dokonać wyboru prawa, któremu poddają klauzulę arbitrażową. Z treści art. V ust. 1 pkt a Konwencji Nowojorskiej nie wynika wymóg dokonania wyboru prawa rządzącego klauzulą arbitrażową w formie pisemnej. Przez pojęcie „wzmianka” rozumieć należy zarówno zachowanie danej osoby w postaci pisania jak i każdego innego zachowania, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Art. VI ust. 2 Konwencji Europejskiej o międzynarodowym arbitrażu handlowym sporządzonej w Genewie dnia 21.04.1961 r. używa pojęcia „wskazanie”, nie precyzując formy, zatem przez wskazanie rozumieć należy każde zachowanie stron wskazujące na ich zgodną wolę.
2. Niemożliwe jest zawarcie ugody w sprawch, w których z istoty spornych stosunków prawnych wynika niemożność swobodnego rozporządzania prawami przez strony. Dlatego, Sąd Apelacyjny przyjmuje, że spór o skuteczność umowy zbycia udziałów w spółce z o.o. nie ma zdatności arbitrażowej.
3. O tym, kto jest stroną, decyduje wola powoda inicjującego spór. Przymiot strony ma charakter wyłącznie formalny i nie ma związku z istnieniem roszczenia o charakterze materialnoprawnym, nie przesądza też o właściwości Sądu Polubownego do merytorycznego rozpoznania sprawy. W sytuacji, gdy sąd polubowny stwierdza brak jurysdykcji wobec „strony”, nie można wywodzić, że rozstrzygnięcie merytoryczne sporu wiąże tę stronę. Owa strona nie była stroną w sporze merytorycznym, z uwagi na niewłaściwość Trybunału w stosunku do niej.
4. Dokonywanie oceny czynności procesowych stron w postępowaniu arbitrażowym leży w gestii Trybunału i Sąd orzekający o uznaniu orzeczenia nie może dokonywać ocen sprzecznych z oceną Trybunału, ani ocen na gruncie polskiego k.p.c., który w postępowaniu przed Trybunałem nie miał zastosowania.
5. Sąd powszechny jest związany orzeczeniem Trybunału w przedmiocie braku jurysdykcji tego Trybunału do rozstrzygania określonych sporów bez względu na to, czy dokonana przez Trybunał wykładnia zakresu zapisu na sąd arbitrażowy jest prawidłowa, czy nie jest. Nie ulega bowiem wątpliwości, że sąd arbitrażowy jest upoważniony do rozstrzygania o swojej własnej kompetencji.
6. Aby możliwe było rozstrzygnięcie w przedmiocie kompetencji, sąd arbitrażowy musi rozważyć przesłanki uzasadniające jego kompetencję bądź jej brak. Nie może to jednak oznaczać, w sprawach w których o jurysdykcji sądu arbitrażowego i o sposobie rozstrzygnięcia co do meritum decydują te same kwestie, że uprawnienie do rozstrzygnięcia kwestii jurysdykcji jest jednocześnie uprawnieniem do merytorycznego rozstrzygnięcia sporu. Przyjęcie stanowiska przeciwnego oznaczałoby de facto pozbawienie strony możności skorzystania ze skutecznie podniesionego zarzutu niewłaściwości sądu polubownego.
7. Żaden z przepisów prawa dających sądowi polubownemu kompetencję do rozstrzygania o swojej właściwości i analizowania wszystkich zagadnień faktycznych i prawnych, niezbędnego do wypełnienia tego zadania, nie daje mu a priori kompetencji do rozstrzygnięcia co do meritum sprawy. Gdy rozstrzygnięcie jurysdykcyjne jest negatywne, sąd polubowny musi powstrzymać się od merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Badanie meritum w takim przypadku służy jedynie jako przesłanka rozstrzygnięcia jurysdykcyjnego.
8. Jest wykluczone, aby powaga rzeczy osądzonej orzeczenia Trybunału wywierała w Polsce skutki wobec osób, których nie objęła prawomocność tego orzeczenia w państwie pochodzenia.
Data wydania: 24-09-2009 | Sygnatura: I ACa 995/08
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 20294
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 7 sierpnia 2009 r. I ACz 397/09
1. Poddanie sądowi polubownemu sporów ze stosunku umownego oznacza, iż kompetencją tego sądu są objęte wszelkie roszczenia o wykonanie umowy, roszczenia powstające w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, roszczenia o zwrot bezpodstawnie spełnionego świadczenia powstałe w razie nieważności umowy lub odstąpienia od umowy, a także roszczenia deliktowe, jeżeli wynikają ze zdarzenia będącego równocześnie niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy.
2. Sąd nie może uwzględnić z urzędu istnienia zapisu na sąd polubowny, a jedynie na zarzut podniesiony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Wdanie się w spór co do istoty sprawy następuje w chwili, w której pozwany zaprzeczy zasadności roszczenia powoda oświadczając, że nie uznaje żądania pozwu lub że wnosi o oddalenie powództwa.
3. Zgodnie z treścią art. 1165 § 2 k.p.c., zarzut zapisu na sąd polubowny zostanie oddalony, jeżeli sąd powszechny dojdzie do przekonania, że zapis jest nieważny, bezskuteczny, niewykonalny lub utracił moc, jak również wtedy, gdy sąd polubowny orzekł o swojej niewłaściwości. Nieważność zapisu zachodzi wówczas, gdy narusza on bezwzględnie obowiązujące przepisy właściwego dla niego prawa. Bezskuteczność - gdy, przestaje on wywoływać zamierzone skutki w konsekwencji zdarzeń powstałych po jego sporządzeniu, a nie są to zdarzenia, które powodują utratę mocy zapisu. O niewykonalności zapisu na sąd polubowny można mówić wtedy, gdy wszczęcie postępowania przed tym sądem nie jest możliwe. Odrzucenie pozwu na skutek podniesienia zarzutu zapisu na sąd polubowny nie może także nastąpić, gdy sąd polubowny uprzednio orzekł już o swej niewłaściwości.
4. [B]ez znaczenia dla związania stron zapisem na sąd polubowny jest okoliczność, czy brzmienie umownej klauzuli arbitrażowej stron jest tożsame z brzmieniem klauzuli arbitrażowej zredagowanej przez stały Sąd Polubowny. Ważność zapisu na sąd polubowny badana przez sąd powszechny, zależy bowiem od spełnienia przesłanek określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego.
Data wydania: 07-08-2009 | Sygnatura: I ACz 397/09
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20444
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 2009 r. I CSK 311/08
[P]oddanie sądowi polubownemu sporów ze stosunku umownego oznacza, iż kompetencją tego sądu są objęte wszelkie roszczenia o wykonanie umowy, roszczenia powstające w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, roszczenia o zwrot bezpodstawnie spełnionego świadczenia powstałe w razie nieważności umowy lub odstąpienia od umowy, a także roszczenia deliktowe, jeżeli wynikają ze zdarzenia będącego równocześnie niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy.
Data wydania: 05-02-2009 | Sygnatura: I CSK 311/08
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20260
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17 maja 2006 r. I CSK 16/06
1. Samo (…) zgłoszenie zarzutu istnienia zapisu na sąd polubowny nie może w żadnym wypadku stanowić podstawy odrzucenia pozwu. Dla wywołania takiego skutku zarzut musi być zasadny, co podlega ocenie sądu.
2. [R]zeczą sądu jest wyjaśnienie, czy rozstrzygnięcie sprawy należy do sądu polubownego, co obejmuje również ocenę ważności zapisu.
Data wydania: 17-05-2006 | Sygnatura: I CSK 16/06
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20224
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2005 r. III CZP 86/04
1. Zarzut zapisu na sąd polubowny, dotyczącego stosunku prawnego pomiędzy wystawcą weksla a remitentem, jest skuteczny w stosunku do wystawcy weksla także wtedy, gdy pozwanym, obok tego wystawcy weksla, jest poręczyciel wekslowy, który nie był stroną umowy poddającej spór pod rozstrzygnięcie sądu polubownego.
2. [Z]obowiązanie wekslowe może być objęte zapisem na sąd polubowny.
3. [S]kutek przeniesienia sporu na ogólną płaszczyznę prawa cywilnego, powodujący, że rozstrzygnięcie sprawy wymaga oceny zasadności powództwa w świetle tzw. stosunku podstawowego, tj. stosunku zobowiązaniowego, w związku z którym weksel został wystawiony, nie następuje przez sam fakt wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty. Skutek ten zależy od tego, czy strona tym zainteresowana podejmie stosowne czynności, a sąd nie ma obowiązku działać w tym zakresie z urzędu. Czynności podjęte przez strony mogą polegać na zgłoszeniu przez pozwanego w zarzutach od nakazu zapłaty twierdzeń co do braku podstawy dochodzonego roszczenia w stosunku podstawowym lub powołania przez powoda, już w pozwie lub w postępowaniu prowadzonym na skutek zarzutów od nakazu zapłaty, twierdzeń uzasadniających zasadność dochodzonego roszczenia także na podstawie stosunku podstawowego.
4. [W] razie braku czynności stron powodujących przeniesienie sporu na ogólną płaszczyznę prawa cywilnego, spór w postępowaniu prowadzonym na skutek zarzutów od nakazu zapłaty podlega rozpoznaniu w ramach stosunku wekslowego. 5. [P]oręczyciel wekslowy może bronić się wobec posiadacza weksla wszystkimi zarzutami przysługującymi osobie, za którą udzielił poręczenia, ale dotyczy to zarzutów merytorycznych (art. 32 ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. – Prawo wekslowe, Dz.U. Nr 37, poz. 282), a zarzut zapisu na sąd polubowny jest zarzutem procesowym. Nie będąc stroną umów (…) zawierających zapis na sąd polubowny, pozwany nie może powoływać się na ten zapis. 6. Artykuł 72 § 3 k.p.c. nie może być rozumiany jako przepis modyfikujący konsekwencje braku przesłanek procesowych, a w szczególności pozbawiający skuteczności zapis na sąd polubowny. Jeżeli zapis ten jest skuteczny w stosunku do jednego ze współuczestników dowolnych materialnych, a nie jest skuteczny w stosunku do drugiego takiego współuczestnika, to sprawa w stosunku do pierwszego współuczestnika nie może w ogóle być rozpoznana przez sąd powszechny i pozew w tym zakresie podlega odrzuceniu, natomiast wobec drugiego współuczestnika sprawa podlega rozpoznaniu przez sąd powszechny.
Data wydania: 24-02-2005 | Sygnatura: III CZP 86/04
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporuid: 20213
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 8 sierpnia 2003 r. V CK 486/02
1. Przewidziane tym przepisem [art. 1105 § 2 k.p.c. - wstawienie własne] uzależnienie dopuszczalności skutecznego zastrzeżenia klauzuli arbitrażowej od „zagranicznego statusu” co najmniej jednej ze stron odnosi się do fazy zawarcia umowy derogacyjnej, zatem dotyczy stron tej właśnie umowy, a nie stron sporu objętego zapisem. Celem umowy derogacyjnej jest bowiem poddanie przyszłych sporów majątkowych sądowi polubownemu (art. 697 k.p.c. w zw. z art. 1105 § 2 k.p.c.), a zatem o skuteczności zapisu na działający za granicą sąd polubowny rozstrzyga kreująca ten zapis umowa derogacyjna, o ile w chwili zawierania tej umowy spełnione są przesłanki ograniczające, a wymienione w art. 1105 § 2 k.p.c.
2. Konieczność badania mocy i skuteczności prawnej klauzuli arbitrażowej, ale wg stanu faktycznego z daty zawarcia umowy derogacyjnej, może doprowadzić nawet do takiej sytuacji, w której zagraniczny sąd polubowny będzie właściwy do rozstrzygnięcia sporu, mimo, że w dacie jego wszczęcia strony tego sporu nie spełniają już żadnej z wymienionych w art. 1105 § 2 k.p.c. cech „zagraniczności”, tj. posiadania siedziby za granicą, lub prowadzenia tam przedsiębiorstwa, z którym wiąże się wszczęty spór (...).
Data wydania: 08-08-2003 | Sygnatura: V CK 486/02
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20197
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2000 r. I CKN 1131/00
1. [M]ożliwość rozpoznania sporu przez sąd powszechny wyłączona jest tak długo, jak długo strony związane są zapisem na sąd polubowny. Kodeks postępowania cywilnego wyraźnie wymienia tylko dwie sytuacje, w których zapis na sąd polubowny traci moc (art. 702 § 1 i 707 § 2). Nie ulega jednak wątpliwości, że może to nastąpić również w innych wypadkach, a w szczególności w razie zawarcia pisemnej umowy rozwiązującej zapis.
2. [J]eżeli strony łączyła umowa kooperacji, w której zamieszczono klauzulę arbitrażową, to po wygaśnięciu ugody, poddającej dochodzenie konkretnej wierzytelności drodze przed sądami państwowymi, pozostaje ważny pierwotny zapis na sąd polubowny.
Data wydania: 15-12-2000 | Sygnatura: I CKN 1131/00
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20182
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 2000 r. I CKN 1507/99
1. [O] wyłączeniu jurysdykcji sądu i poddaniu określonego sporu kompetencji sądu polubownego decyduje umowa stron – zawierana w ramach zakreślonych przez ustawę. Jeśli chodzi o formę takiego kontraktu, to stosownie do wymogów art. 698 § 1 oraz 1105 § 2 kpc powinna to być umowa pisemna. Wprawdzie w obu tych przepisach mowa jest o zawarciu umowy przez strony, ale (…) w wypadku kiedy umowa przewiduje możliwość przystąpienia do niej nowych podmiotów, to w razie zgłoszenia takiego akcesu, podmioty te związane są treścią całej umowy, włącznie z klauzulą arbitrażową. (…) [P]rzystępując do takiej umowy nowe podmioty nie muszą zawierać odrębnego porozumienia o zapis na sąd polubowny, gdyż oświadczenie woli o przystąpieniu wyrażone na piśmie oznacza także akceptację zawartej w niej klauzuli arbitrażowej. W ten sposób spełniony zostaje wymóg zarówno co do treści takiej umowy, jak i co do formy.
2. [M]oże się zdarzyć, że zagraniczny sąd polubowny będzie właściwy do rozstrzygnięcia sporu pomiędzy podmiotami nie spełniającymi żadnej z wymienionych w art. 1105 § 2 kpc cech „zagraniczności”, tj. siedziby za granicą, lub prowadzenia tam przedsiębiorstwa, z którym wiąże się wszczęty spór. (…) [O] spełnieniu tych wymogów tj. elementu zagranicznego przez którąś ze stron decyduje moment zawierania umowy derogacyjnej, a nie moment wszczęcia sporu pomiędzy stronami związanymi zapisem na sąd polubowny.
Data wydania: 16-03-2000 | Sygnatura: I CKN 1507/99
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20172
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 1999 r. I CKN 1020/98
1. [U]mowa derogacyjna na rzecz sądu zagranicznego oraz na rzecz działającego za granicą sądu polubownego (art. 1105 § 1 i 2 k.p.c.) musi być poprzedzona istnieniem jurysdykcji krajowej. Przeszkodę w skutecznym zawarciu umowy derogacyjnej może natomiast stwarzać wyłączna jurysdykcja sądu polskiego. Ta jednak przeszkoda działa tylko przy derogacji na rzecz sądu państwa obcego (art. 1105 § 1 zd. drugie k.p.c.) i nie ma zastosowania przy derogacji na rzecz obcego sądu polubownego, która doznaje jedynie ograniczeń przewidzianych w art. 697 § 1 k.p.c.
2. [P]rzewidziane w art. 1105 § 2 kpc uzależnienie dopuszczalności klauzuli arbitrażowej od „zagranicznego statusu” jednej ze stron odnosi się do fazy zawarcia umowy derogacyjnej, a więc dotyczy stron tej umowy, a nie stron sporu objętego zapisem.
3. [A]rt. 1105 § 2 kpc odnosi się również do umów wielostronnych. (…) W przypadku umowy wielostronnej może więc dojść do sytuacji, że właściwym do rozpoznania sporu między stronami – podmiotami krajowymi będzie zagraniczny sąd polubowny.
4. Konwencja nowojorska nie zajmuje się formą, w jakiej ma nastąpić odesłanie stron przez sąd krajowy do arbitrażu. Decyduje więc o tym procedura krajowa. W myśl art. 1105 § 2 k.p.c. zapis (klauzula arbitrażowa) wyłącza jurysdykcję sądów polskich na rzecz zagranicznego sądu polubownego. Z kolei brak jurysdykcji krajowej prowadzi do odrzucenia pozwu (art. 1009 k.p.c.).
Data wydania: 16-02-1999 | Sygnatura: I CKN 1020/98
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , konwencja nowojorskaid: 20160
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 lipca 1998 r. III CKN 548/98
1. [P]oddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego nie wyłącza kompetencji sądu państwowego w sposób definitywny. Postępowanie przed sądem polubownym stanowi jedynie pewien fragment całego systemu ochrony interesów uprawnionego.
2. [N]ie do obrony jest stanowisko, że postępowanie przed sądem państwowym, wszczęte złożeniem wniosku o zabezpieczenie roszczenia, które będzie dochodzone przed sądem polubownym, staje się samodzielną sprawą w rozumieniu art. 392 § 1 k.p.c. Postępowanie takie pozostaje nadal postępowaniem, w którym rozstrzygana jest jedynie pewna kwestia incydentalna. Wydane orzeczenie nie kończy postępowania „w sprawie”, mimo że kończy postępowanie wszczęte wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia. Orzeczeniem kończącym sprawę jako pewną całość poddaną osądowi stanowić będzie dopiero wyrok sądu polubownego. Zarządzenie tymczasowe wydane przez sąd państwowy, a dotyczące zabezpieczenia roszczenia, pozostaje orzeczeniem rozstrzygającym jedynie kwestię incydentalną.
Data wydania: 14-07-1998 | Sygnatura: III CKN 548/98
Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , właściwość sądu polubownegoid: 20153
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 23 maja 1996 r. I ACr 189/96
1. [N]ie można żądać wyłączenia całego sądu, lecz tylko poszczególnych sędziów (jednego lub większej ich liczby), określonych imiennie, nie znaczy to jednak, by w niniejszej sprawie sąd polubowny sam mógł uznać, że wniosek zgłoszony przez pozwanego nie powinien być uwzględniony. Trafnie Sąd Wojewódzki wskazał, że sąd polubowny nie może oceniać wniosku o wyłączenie arbitra ani pod względem merytorycznym, ani formalnym, nawet gdyby wniosek ten był oczywiście nieuzasadniony czy spóźniony.
2. [O]rzeczenie wydane w wyniku skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego ma charakter kasacyjny, sąd państwowy może więc tylko uchylić ten wyrok lub oddalić skargę, nie może natomiast orzekać merytorycznie. W konsekwencji, po uchyleniu przez sąd państwowy wyroku sądu polubownego – na skutek uwzględnienia skargi opartej na przepisach art. 712 § 1 pkt 2-5 kpc – sąd polubowny zachowuje nadal swą właściwość do rozstrzygnięcia sporu.
Data wydania: 23-05-1996 | Sygnatura: I ACr 189/96
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownegoid: 20272
Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 29 lutego 1996 r. I ACz 69/96
[P]rzy bardzo dużej swobodzie pozostawionej stronom i samemu Sądowi polubownemu określania sposobu postępowania przed tym Sądem – przepisy kpc ustanawiają jednocześnie pewne minimum reguł o charakterze bezwzględnie obowiązujących (iuris cogentis).
Data wydania: 29-02-1996 | Sygnatura: I ACz 69/96
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20271
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 1979 r. III CRN 10/79
1. [O] tym (…), jakie spośród spraw, podlegających w postępowaniu rozpoznawczym właściwości sądów powszechnych, mogą być poddane pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, decydują przepisy normujące postępowanie przed tym sądem.
2. [N]adanie klauzuli wykonalności powinno być poprzedzone prawomocnym stwierdzeniem przez sąd państwowy – stosownie do art. 711 k.p.c. – wykonalności wyroku sądu polubownego.
3. [R]ozpoznane przez sąd polubowny mogą być tylko takie sprawy należące do trybu postępowania nieprocesowego, raczej nieliczne, których charakter na to zezwala, tzn. co do których spełnione są przesłanki przewidziane w art. 697 § 1 k.p.c.
4. W obecnym stanie prawnym proces oraz postępowanie nieprocesowe są równorzędnymi trybami postępowania sądowego, przy czym tryb postępowania nieprocesowego w sprawach o charakterze majątkowym, w których sąd wszczyna postępowanie na wniosek, nie odbiega tak daleko od zasad obowiązujących w procesie, aby z samego tylko poddania określonej sprawy rozpoznaniu w trybie nieprocesowym wynikało wyłączenie możliwości poddania jej rozstrzygnięciu przez sąd polubowny.
Data wydania: 07-03-1979 | Sygnatura: III CRN 10/79
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownegoid: 20122
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 1966 r. I CR 433/64
1. [S]formułowanie § 14 Protokołu Transportowego o polsko-czechosłowackiej współpracy za rok 1961, według którego „Zainteresowane przedsiębiorstwa … przy zawieraniu wszelkich porozumień ... uzgodnią właściwość Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego w Gdyni do rozstrzygania ewentualnych sporów...”, nie upoważnia do wniosku, iż przepis ten poddaje wszystkie wymienione w nim przyszłe spory pod rozstrzygnięcie sądu arbitrażowego.
2. Przepis § 14, jak na to wskazuje jego brzmienie, nakłada jedynie na przedsiębiorstwa obu umawiających się stron obowiązek zamieszczania w zawieranych umowach klauzul prorogacyjnych, wobec czego prawidłowe jest stanowisko zajęte w zaskarżonym postanowieniu, że skoro wiążąca strony umowa czarterowa klauzuli takiej nie zawiera, spór niniejszy podlega sądowi powszechnemu.
Data wydania: 22-04-1966 | Sygnatura: I CR 433/64
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 20105
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 19 września 1934 r. C I 1998/33
[P]rzepis art. 1387 u.p.c. upoważnia sądy polubowne do wyrokowania w sporze między stronami nie na zasadzie ogólnych przepisów procedury sądowej i nie na zasadzie przepisów prawa materialnego, a według własnego sumienia (-), lecz bynajmniej nie do rozstrzygania sporów fikcyjnych, wynikłych ze zmowy stron w celu obejścia przepisów prawa.
Data wydania: 19-09-1934 | Sygnatura: C I 1998/33
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 20045
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 12 czerwca 1928 r. C 78/28
Zarzut (…) niedopuszczalności postępowania polubownego nie dotyczy wykluczenia drogi sądowej, lecz odnosi się do właściwości sądu.
Data wydania: 12-06-1928 | Sygnatura: C 78/28
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 20011
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 1928 r. III Rw 253/27
Okoliczność, że postępowanie w przepisach tyczących się Sądów polubownych nie zawiera wyraźnego postanowienia o kosztach sporu, nie uprawnia do przyjęcia, iż Sąd polubowny nie jest uprawniony do orzekania o kosztach sporu. W każdym razie przepisy te nie zawierają zakazu w tym przedmiocie, a postanowienie § 577 p. c., że roszczenie prywatno-prawne może być oddane do rozstrzygnienia Sądowi polubownemu, obejmuje także uprawnienie do orzekania o kosztach sporu jako przynależytości złączonej z samem rozstrzygnieniem.
Data wydania: 18-01-1928 | Sygnatura: III Rw 253/27
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 20010
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 1927 r. R 148/27
Ustanowienie w kontrakcie spółki cichej, właściwości sądu polubownego dla sporów wynikłych z tego stosunku umownego, nie ma znaczenia dla sporów o istnienie tegoż stosunku.
Data wydania: 05-04-1927 | Sygnatura: R 148/27
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 20006
Allerhand Maurycy
Glosa do uchwały izby trzeciej sądu najwyższego z 8 listopada 1922, R 832/22. (dot. wydania wyroku sądu polubownego przez sędziego chorego umysłowo)
OSP 1924 (tom III), poz. 13, s. 9-10
Zagadnienia kluczowe: arbiter , właściwość sądu polubownegoid: 30587
Allerhand Maurycy
Kodeks postępowania cywilnego. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego
Lwów 1932, s. 494-525, [Księga trzecia. Sąd polubowny]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30000
Allerhand Maurycy
Sąd polubowny
[w:] Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, Polska procedura cywilna. Projekty referentów z uzasadnieniem, Tom I, Warszawa 1928, s. 174-244
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30001
Arkuszewska Aneta M., Świrgoń-Skok Renata
Postępowanie polubowne na podstawie compromissum jako rzymskie korzenie współczesnego zapisu na sąd polubowny
[w:] Olszewski Jan, Błaszczak Łukasz, Morek Rafał (red.), Arbitraż i mediacja - perspektywy prywatnoprawna i publicznoprawna. Między teorią a praktyką. Księga pamiątkowa ku czci profesora Jana Łukasiewicza, Rzeszów 2018, s. 534-551
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31985
Asłanowicz Marcin
Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz do art. 1154-1217 KPC
Warszawa 2017, ss. 255
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31909
Asłanowicz Marcin, Piotrowska Sylwia
Charakter i zakres zmian Regulaminu Arbitrażowego ICC
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 36-53
Zagadnienia kluczowe: arbiter , właściwość sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31077
Balicki Ryszard
Sądownictwo polubowne w Polsce
PPiA 2003, Nr 54, s. 35-51
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30450
Barańska Anna
Skuteczność zapisu na sąd polubowny a umowa przelewu wierzytelności w prawie polskim i włoskim
ADR. Arbitraż i Mediacja 2018, Nr 3, s. 5-12
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31966
Barańska Anna Maria
Arbitraż inwestycyjny w świetle wyroku TSUE z 6.3.2018 r. w sprawie C-284/16 Slowakische Republik v. Achmea BV
ADR. Arbitraż i Mediacja 2019, Nr 3, s. 5-14
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjnyid: 32001
Barańska Anna Maria
Investitionsschiedsgerichtsbarkeit im Lichte des EuGH-Urteils vom 6. März 2018 in der Rechtssache C-284/16 Slowakische Republik gegen Achmea BV
ADR. Arbitraż i Mediacja 2019, Nr 3, s. 15-24
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjnyid: 32002
Bĕlohlávek Alexander J.
Arbitration Agreement, MDR Clauses and Relation thereof to Nature of Jurisdictional Decisions on the Break of Legal Cultures
[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 411-437
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 30928
Bielarczyk Piotr
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie sądownictwa polubownego
MoP 2005, Nr 22 (dodatek), ss. 24
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30454
Bieniak Michał
Sądownictwo polubowne w polskim procesie cywilnym od kodeksu postępowania cywilnego z 1930/1932 roku do czasów dzisiejszych
Pal. 2008, Nr 7-8, s. 130-146
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30191
Błaszczak Łukasz, Sikorski Rafał, Zachariasiewicz Maciej, Zawiślak Karol, Żmij Grzegorz, Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Biała Księga. Propozycje zmian legislacyjnych mających na celu ulepszenie ram prawnych sądownictwa polubownego w Polsce
Warszawa - Katowice - Kraków - Wrocław - Poznań 2014, ss. 80
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32149
Błaszczak Łukasz, Ludwik Małgorzata
Sądownictwo polubowne (arbitraż)
Warszawa 2007, ss. 346
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30103
Błeszyński Jan
Arbitraż gospodarczy
PUG 1994, Nr 1, s. 2
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30200
Nowaczyk Piotr, Bogucka Elżbieta
Anti-suit injunctions w Polsce - możliwości i perspektywy
[w:] M. Łaszczuk (przew.), M. Furtek, S. Pieckowski, J. Poczobut, A. Szumański, M. Tomaszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi, Warszawa 2012, s. 346-357
Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , właściwość sądu polubownegoid: 31095
Broniewicz Witold
Dział IV. Sąd polubowny
[w:] Witold Broniewicz, Postępowanie cywilne w zarysie, Warszawa 1995, s. 325-328
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30403
Buchman Louis B., Loquin Eric
L'arrêt West Tankers vu de France
[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 503-512
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 30933
Budniak-Rogala Aleksandra
Uwagi na tle dopuszczalności cofnięcia zarzutu zapisu na sąd polubowny
ADR. Arbitraż i Mediacja 2016, Nr 4, s. 5-24
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31816
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 25, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32491
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2019, wyd. 24, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32493
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Gil Izabella (red.), Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2023, wyd. 31, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32450
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 27, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32487
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 23, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32495
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 26, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32489
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2020, wyd. 28, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32485
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 22, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32497
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 30, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32481
Morek Rafał, Budniak-Rogala Aleksandra
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1213, 1214-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2021, wyd. 29, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32483
Pazdan Maksymilian, Sołtysiński Stanisław, Wardyński Tomasz, Włodyka Stanisław, Okolski Józef, Całus Andrzej
Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie
Warszawa 2010, ss. 887
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30952
Chyla Łukasz
Analiza ewolucji zdatności arbitrażowej tzw. sporów uchwałowych w świetle prawa niemieckiego
Studia Iuridica Toruniensia 2017, Tom XX (Nr 1), s. 79-97
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownymid: 31927
Chyla Łukasz
Obecna sytuacja arbitrażu korporacyjnego w prawie polskim
PPPM 2016, Nr 19, s. 89-110
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31926
Ciemiński Marcin
Możliwość oraz skutki poddania rozstrzygnięciu sądu polubownego sporów wynikających z weksla
PPH 2005, Nr 10, s. 37-42
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporuid: 30464
Ciemiński Marcin, Prokop Adelina
Anti-suit injunctions w Polsce
e-Przegląd Arbitrażowy 2011, Nr 4, s. 22-29
Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , właściwość sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31064
Comi Urszula
Arbitraż - prawnoporównawcze spojrzenie na regulacje ustawodawstwa polskiego i francuskiego
[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 45-73
Zagadnienia kluczowe: arbiter , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31205
Comi Urszula
Podstawy związania umową o arbitraż spółek holdingowych w międzynarodowym arbitrażu handlowym
KPP 2018, Nr, s. 229-265
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31942
Comi Urszula
Umowa o arbitraż a spółki powiązane - podstawowe problemy
KPP 2017, Nr 3, s. 631-648
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31904
Czura-Kalinowska Dorota
Mediacja i arbitraż jako sposoby polubownego rozstrzygania sporów
Poznań 2009, ss. 307
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30704
Dalka Sławomir
Postępowanie arbitrażowe
Gdańsk 1982 (wyd. 1), s. 245
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30404
Dalka Sławomir
Postępowanie arbitrażowe
Gdańsk 1988 (wyd. 2), ss. 237
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30405
Dalka Sławomir
Sądownictwo polubowne w PRL
Warszawa 1987, ss. 227
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30111
Daniec Roman
Skutki uchylenia przez sąd państwowy wyroku sądu polubownego
Pal. 1969, Nr 5, s. 45-47
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 32092
Rozdeiczer Łukasz, Dubek Mateusz
Sprawa Jukosu: Rosja jest związana Traktatem Karty Energetycznej
e-Przegląd Arbitrażowy 2010, Nr 1, s. 51-52
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30810
Durbas Maciej
Skutki niepodniesienia zarzutu braku właściwości sądu polubownego w czasie trwania postępowania arbitrażowego
Palestra 2022, Nr 11, s. 43-60
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 32410
Durbas Maciej, Kos Rafał
Ready, set, off: Warsaw Court of Appeals confirms tribunal’s jurisdiction over set-off claims
Lexology 2020
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 32190
Stadniczeńko Stanisław L., Duszka-Jakimko Hanna
Alternatywne formy rozwiązywania sporów w teorii i w praktyce. Wybrane zagadnienia
Opole 2008, ss. 214
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30677
Dziurda Marcin
Upadłość a poddanie sporu pod rozstrzygnięcie. Komentarz
e-Przegląd Arbitrażowy 2014, Nr 3-4, s. 83-90
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31358
Ereciński Tadeusz
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część czwarta: Przepisy z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego. Część piąta. Sąd polubowny (arbitrażowy), t. 5
Warszawa 2006 (wyd. 1), ss. 484
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30114
Ereciński Tadeusz
komentarz do art. 1154, 1158-1159, 1169-1217
[w:] Ereciński Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom IV. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy), Warszawa 2017 (wyd. 5)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32468
Ereciński Tadeusz, Weitz Karol
Sąd arbitrażowy
Warszawa 2008, ss. 430
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30117
Feller Bronisław
Kodeks postępowania cywilnego z orzecznictwem Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych, nowymi ustawami, okólnikami i rozporządzeniami Min. Sprawiedliwości, Komunikacji oraz Skarbu
Kraków 1938, s. 506-525
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30003
Fenichel Zygmunt
Moc zapisu na sąd polubowny po uchyleniu jego wyroku.
PPC 1938, Nr 16-17-18, s. 512-516
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 30058
Fenichel Zygmunt
Sądy polubowne wedle kodeksu postępowania cywilnego
[w:] Fenichel Zygmunt, Polskie prawo prywatne i procesowe (studja), Kraków 1936, s. 867-890
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30004
Fenichel Zygmunt
Sądy polubowne wedle kodeksu postępowania cywilnego.
PPiA 1931, Nr 3, s. 303-322
Zagadnienia kluczowe: arbiter , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 30060
Fenichel Zygmunt
Znaczenie klauzul arbitrażowych genewskich
[w:] Fenichel Zygmunt, Polskie prawo prywatne i procesowe (studja), Kraków 1936, s. 891-900, [Książka stanowi zbiór artykułów. Tekst stanowi przedruk z artykułu o tym samym tytule zamieszczonym w Przeglądzie Prawa i Administracji 1931, nr 3]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30005
Fiutowska Aleksandra
Dopuszczalność powództwa o ustalenie związania zapisem na sąd polubowny w trybie art. 189 k.p.c. wobec ograniczenia kognicji sądu powszechnego w sprawach poddanych rozstrzygnięciu sądu polubownego
Internetowy Przegląd Prawniczy TBSP UJ 2017, Nr 9, s. 50-56
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31908
Flaga-Gieruszyńska Kinga, Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019, wyd. 10, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35238
Flaga-Gieruszyńska Kinga, Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2022, wyd. 11, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32452
Frątczak Klaudia
Orzeczenie Szwajcarskiego Trybunału Federalnego w sprawie 4A_428/2009
e-Przegląd Arbitrażowy 2010, Nr 1, s. 55-56
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 30812
Fruchs Henryk
Z zagadnień dotyczących sądu polubownego.
Głos Prawa 1936, Nr 10-12, s. 454-462
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 30067
Łaszczuk Maciej, Pieckowski Sylwester, Poczobut Jerzy, Szumański Andrzej, Tomaszewski Maciej, Furtek Marek
Arbitraż i mediacja. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Andrzejowi Tynelowi
Warszawa 2012, ss. 732
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31075
Ganıyeva Salimya
Международный Коммерческий Арбитражный Суд при Торгово-Промышленной Палате Российской Федерации: Вчера и Сегодня
ZNURz 2017, Nr 1, Prawo 20, s. 122-136
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32090
Gapska Edyta
Skuteczność zapisu na sąd polubowny zawartego w umowie podwykonawczej wobec inwestora ponoszącego odpowiedzialność solidarną na podstawie art. 6471 § 5 k.c.
PPH 2017, Nr 1, s. 38-43
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31819
Garnuszek Anita, Mazur Laura, Orzeł Aleksandra
Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?
Warszawa 2013, ss. 709
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31202
Garnuszek Anita, Orzeł Aleksandra
Enforceability of Multi-tiered Dispute Resolution Clauses under Polish Law
Arbitration Bulletin - Young Arbitration 2016, Nr 24, s. 166-180
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31565
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Diagnoza arbitrażu. Funkcjonowanie prawa o arbitrażu i kierunki postulowanych zmian
Wrocław 2014, ss. 593
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31452
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Interes prawny w powództwie o ustalenie w postępowaniu przed sądem polubownym - glosa do wyroku SA KIG 193/05
Biuletyn Arbitrażowy 2020, Nr 27, s. 19-28
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 32153
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Interes prawny w powództwie o ustalenie w postępowaniu przed sądem polubownym - glosa do wyroku SA KIG 193/05
[w:] Dumkiewicz Małgorzata, Szczotka Jerzy, Kopaczyńska-Pieczniak Katarzyna (red.), Sto lat polskiego prawa handlowego. Księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Andrzejowi Kidybie. Tom II, Warszawa 2020, s. 777-787
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 32107
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Pojęcia interesu prawnego w powództwie o ustalenie a prawo do sądu - wprowadzenie do dyskusji. Analiza badań statystycznych
PPH 2019, Nr. 1, s. 11-20
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31965
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Polish arbitration law
Wrocław 2014, ss. 646
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31445
Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata
Projekt Parlamentu Europejskiego dotyczący Rozporządzenia Bruksela I - powrót do ery sprzed West Tankers?
e-Przegląd Arbitrażowy 2011, Nr 4, s. 30-32
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31065
Glinka Justyna
Moc obowiązująca zapisu na sąd polubowny w sytuacji wygaśnięcia, nieważności bądź nieistnienia stosunku prawnego (umowy głównej)
ADR. Arbitraż i Mediacja 2017, Nr 3, s. 35-44
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31921
Głodowski Włodzimierz
Orzekanie przez sąd polubowny w przedmiocie swojej właściwości i kontrola tych orzeczeń przez sąd państwowy
[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 676-690
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 30941
Golat Rafał
Polubowne rozstrzyganie sporów
Warszawa 2007, ss. 184
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30122
Goldsztein Stanisław
Sądy polubowne.
PPH 1926, Nr 1, s. 23-27
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30068
Goldwag Naum
Przewodnik Sędziego Polubownego. Z przedmową Dyrektora Izby Handlowej Polski i Z.S.R.R. Kazimierza Szczerby-Likiernika
Warszawa 1938, ss. 102
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30006
Gołąb Stanisław, Wusatowski Zygmunt
Kodeks Sądów Polubownych, Przepisy księgi trzeciej Kodeksu Postępowania Cywilnego poprzedzone wstępem, zawierającym rzut oka na sądownictwo polubowne i objaśnione na podstawie materiałów Komisji Kodyfikacyjnej, literatury oraz orzecznictwa sądów polskich z przepisami o stałych sądach i komisjach polubownych i o klauzulach arbitrażowych
Kraków 1933, ss. 238
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30007
Wiśniewski Cezary, Górska Olga
Zakres jurysdykcji trybunału arbitrażowego w świetle dwustronnych umów o ochronie i wspieraniu inwestycji
PPH 2012, Nr 7, s. 10-17
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , arbitraż inwestycyjnyid: 31059
Grzegorczyk Paweł
Ustanowienie jurysdykcji krajowej na podstawie art. 24 rozporządzenia Rady (WE) nr 44/01 a zarzut zapisu na sąd polubowny w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej
MoP 2012, Nr 15, s. 828-830
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31124
Gudowski Jacek
Kodeks postępowania cywilnego. Orzecznictwo. Piśmiennictwo. Tom V
Warszawa 2020, ss. 936
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32459
Hołub Michał
Sądy polubowne w świetle postanowień obowiązującego kodeksu postępowania cywilnego
Rohatyn 1934, ss. 48
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30008
Horodyski Dominik
komentarz do art. 1169-1193
[w:] Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz aktualizowany, Lex/el. 2023
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35270
Horodyski Dominik
komentarz do art. 1169-1193
[w:] Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne. Międzynarodowe postępowanie cywilne. Sąd polubowny (arbitrażowy). Komentarz, Warszawa 2022
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32446
Hryniewiecki Jan
O polubownem załatwianiu sporów handlowych
Świat Kupiecki 1928, Nr 42
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30073
Jakubecki Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Wiśniewski Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Art. 1096-1217, Warszawa 2021
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32458
Jakubecki Andrzej
komentarz do art. 1514-1217
[w:] Wiśniewski Tadeusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom V. Art. 1096-1217, Warszawa 2013 (wyd. II)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32471
Jurek Piotr
Postępowanie polubowne w dziejach. Materiały konferencyjne (Przemyśl, 7-10.7.2005)
Wrocław 2006, ss. 192
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30417
Kajkowska Ewelina
Incorporating ADR Into Arbitration Framework: Issues Arising From Integrated Dispute Resolution Clauses
[w:] J. Gudowski, K. Weitz (red.), Aurea praxis, aurea theoria. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Tadeusza Erecińskiego, tom II, Warszawa 2011, s. 1703-1719
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31019
Kapica Agnieszka
Granice dopuszczalności arbitrażu
MoP 2009, Nr 1, dodatek specjalny, s. 9-13
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 30250
Kapłan I.
Sąd polubowny (Szkic porównawczy przepisów U.P.C. i K.P.C.).
Wil.Prz.Praw. 1932, Nr 2, s. 33-36
Zagadnienia kluczowe: ugoda przed sądem polubownym , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 30076
Kąkolecki Andrzej, Nowaczyk Piotr
Nowy Regulamin Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Handlowej
Biul. Arb. 2012, Nr 17, s. 55- 70
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31046
Kita Ewelina
Zapis na sąd polubowny w sprawach ze stosunku pracy
ELSA 2015, Nr 3, s. 89-100
Zagadnienia kluczowe: arbiter , właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporuid: 32025
Kocon Agnieszka
Poland
[w:] Ned Beale, Barbara Lautenschlager, Giuseppe Scotti, Leo Van den hole (red.), Dispute Resolution Clauses in International Contracts. A Global Guide, Zurych-Bazylea-Genewa 2013, s. 433-458
Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31292
Koenigstein Jerzy
Sądy polubowne w nowym K.P.C.
Egzekucja Sądowa 1932, Nr 15, s. 16-17
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30078
Koenner Marek
Wybrane zagadnienia proceduralne w postępowaniu przed sądem polubownym na tle przepisów kodeksu postępowania cywilnego
Gdańskie Studia Prawnicze 2011, Tom XXVI, s. 343-357
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , postępowanie przed sądem polubownymid: 31118
Korzan Kazimierz
Arbitraż i postępowanie arbitrażowe
Warszawa 1980, ss. 269
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30592
Korzonek Jan, Piasecki Władysław
Kodeks postępowania cywilnego i przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego z komentarzem uwzględniającym wszystkie przepisy pozostające w związku z procesem, materiały Komisji Kodyfikacyjnej, orzecznictwo Sądów Najwyższych b. państw zaborczych i polskiego oraz literaturę procesu cywilnego.
Miejsce Piastowe Wydawnictwo Tow. Św. Michała Archanioła 1931, s. 988 - 1029, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30011
Krzemiński Zdzisław
Glosa do postanowienia SN z 7.3.1979 r., III CRN 10/79 (dot. poddania sądowi polubownemu sporu do rozstrzygnięcia)
OSPiKA 1980, poz. 81 c
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporuid: 30259
Kubas Andrzej, Trzaska Agnieszka
Two Examples of Interaction between State Courts and Arbitration: Ruling on the Competence of an Arbitral Tribunal to Adjudicate and Injunctive Relief in Arbitral Proceedings
[w:] Alexander J. Bělohlávek, Naděžda Rozehnalová (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2015, Vol. V, Interaction of Arbitration and Courts, Nowy Jork 2015, s. 137-157
Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , właściwość sądu polubownegoid: 31366
Kuratowski Roman
Sądownictwo polubowne, Studjum teoretyczno - praktyczne z uwzględnieniem prawodawstwa, obowiązującego w trzech dzielnicach Rzeczypospolitej, i polskiego Kodeksu postępowania cywilnego z roku 1930
Warszawa 1932, ss. 255
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30013
Marcisz Paweł, Lam Joanna
Dopuszczalność arbitrażu inwestycyjnego: między Achmeą a CETĄ. Glosa do orzeczenia Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych ARB/12/12, Vattenfall (w kwestii Achmei)
EPS 2019, Nr 11, s. 33-41
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjnyid: 31992
Litauer Jan Jakób
Komentarz do Procedury Cywilnej. Postępowanie sporne. Postępowanie zabezpieczające. Przepisy wprowadzające kodeks postępowania cywilnego
Warszawa 1933, s. 289-308, [Księga trzecia. Sąd polubowny]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30014
Lutwak Anzelm
O wpływie zapisu kompromisarskiego oraz jego wygaśnięcia na proces w sądzie państwowym
Głos Prawa 1935, Nr 5-6, s. 346-354
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 30088
Łabenda Krzysztof P.
Arbitraż
Gdynia 2003, ss. 75
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30138
Łaszczuk Maciej, Szumański Andrzej
Regulamin Arbitrażowy Sądu Arbitrażowego przy KIG. Komentarz
Warszawa 2017, ss. 604
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31829
Łoś Wiktor
Analysis of a Party Autonomy from the Perspective of the Exclusion of the Arbitration in the Brussels Regulation 44/2001 and the Brussels Regulation 1215/2012
[w:] A. Garnuszek, L. Mazur, A. Orzeł (red.), Quo Vadis, Arbitrażu? Quo Vadis, Arbitration?, Warszawa 2013, s. 326-339
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 31218
Maciąg Marek
Zakres kognicji sądu polubownego
PiS 2002, Nr 2, s. 127-144
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 30272
Mantel Adam
Sądy polubowne. Krótki zarys z wzorami pism ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb spółdzielni
Warszawa 1933, ss. 32
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30015
Marciniak Andrzej
komentarz do art. 1180-1182
[w:] Marciniak Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2020. Tom V. Art. 1096-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32476
Marciniak Andrzej
komentarz do art. 1180-1182
[w:] Marciniak Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2017. Tom IV. Art. 1096-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35231
Marcisz Paweł, Orzeł Aleksandra
Anti-suit injunctions wydawane przez sądy polubowne w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości z 13.05.2015 r., C-536/13, Gazprom
PPC 2017, Nr 3, s. 379-402
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , uznanie i stwierdzenie wykonalności krajowego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , postępowanie przed sądem polubownym , środki zabezpieczająceid: 31890
Markowski Michał
Wpływ przestępstwa przekupstwa na postępowanie arbitrażowe w międzynarodowym arbitrażu handlowym
e-Przegląd Arbitrażowy 2011, Nr 2, s. 27-39
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , postępowanie przed sądem polubownymid: 30984
Michalewicz Wojciech
Sąd polubowny i postępowanie polubowne
R.Pr. 1998, Nr 3, s. 32-41
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30277
Michałowska Katarzyna
Nadużycie prawa dostępu do arbitrażu w międzynarodowych sporach inwestycyjnych
e-Przegląd Arbitrażowy 2010, Nr 2, s. 31-34
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , arbitraż inwestycyjnyid: 30845
Miszewski Wacław
Sądownictwo polubowne [w:] W. Miszewski, Proces cywilny w zarysie. Cz. 1, Warszawa - Łódź 1946
Warszawa - Łódź 1946, s. 251-265, [Rozdział publikacji]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30838
Miśko Tomasz, Sagan Dominika
Arbitraż i mediacja - praktyczne aspekty stosowania przepisów (Iwonicz Zdrój 18-20.10.2007 r.) - sprawozdanie
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 1, s. 79 - 91
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30500
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 19, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32507
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 20, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32504
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1173, 1175-1193, 1195-1205, 1209, 1211-1212, 1216-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2018, wyd. 21, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32501
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1163, 1165-1193, 1195-1205, 1207-1213, 1215-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2017, wyd. 18, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32508
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 14, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32514
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35226
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 6, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32522
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2014, wyd. 11, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32517
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 15, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32513
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35227
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2011, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35225
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 4, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35224
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 5, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35223
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2012, wyd. 7, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32521
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2013, wyd. 8, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32520
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2013, wyd. 9, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32519
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2014, wyd. 10, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32518
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 13, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32515
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 16, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32512
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2016, wyd. 17, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32511
Morek Rafał
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Marszałkowska-Krześ Elwira (red.), Kodeks postępowania cywilnego - komentarz 2015, wyd. 12, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32516
Morek Rafał
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych
Biul. Arb. 2013, Nr 20, s. 93-95
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31176
Morek Rafał
Przegląd orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych
Biul. Arb. 2010, Nr 3, s. 116-119
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 30885
Nowaczyk Piotr, Pieckowski Sylwester, Poczobut Jerzy, Szumański Andrzej, Tynel Andrzej
Międzynarodowy i krajowy arbitraż handlowy u progu XXI wieku. Księga pamiątkowa dedykowana doktorowi habilitowanemu Tadeuszowi Szurskiemu
Warszawa 2008, ss. 339
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30143
Wach Małgorzata, Okolski Józef
Zasada Kompetenz-Kompetenz w prawie arbitrażowym, ze szczególnym uwzględnieniem regulacji Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej
[w:] Józef Okolski (przew.), Andrzej Całus, Maksymilian Pazdan, Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, Stanisław Włodyka (red.), Księga pamiątkowa 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Warszawa 2010, s. 242-255
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 30913
Olaś Andrzej
Kompetencja sądu arbitrażowego do rozpoznania zarzutu potrącenia opartego na wierzytelności wynikającej ze stosunku prawnego nieobjętego zapisem na sad polubowny - glosa do wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 18.11.2019 r., VII AGa 804/19
ADR. Arbitraż i Mediacja 2020, Nr 4, s. 83-104
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32129
Olaś Andrzej
Potrącenie a zapis na sąd polubowny w prawie polskim - wybrane zagadnienia materialnoprawne i procesowe
PPC 2014, Nr 1, s. 61-91
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31238
Olszewski Jan
Arbitraż i mediacja. Aktualne problemy teorii i praktyki funkcjonowania sądów polubownych i ośrodków mediacyjnych. Materiały konferencyjne (Nałęczów Zdrój 8 - 10.05.2009 r.)
Rzeszów 2009, ss. 435
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30674
Olszewski Jan
Arbitraż i mediacja. Praktyczne aspekty stosowania przepisów. Materiały konferencyjne (Iwonicz Zdrój, 18-20.10.2007 r.)
Rzeszów 2007, ss. 320
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30146
Olszewski Jan
Sądy polubowne i mediacja
Warszawa 2008, ss. 392
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30145
Opaliński Łukasz
Arbitraż w krajowym obrocie gospodarczym
Prace laureatów konkursu im. Prof. Jerzego Jakubowskiego, edycja druga, Warszawa 2005, s. 195-244
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30960
Orecki Marcin
Jurisdictional Conflicts in Investment Arbitration
ADR. Arbitraż i Mediacja 2014, Nr 1, s. 27-38
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjnyid: 31273
Orecki Marcin
Polskie przepisy o sądzie polubownym (arbitrażowym) - uwagi de lege ferenda
PPC 2014, Nr 2, s. 198-237
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31272
Orecki Marcin
Sądownictwo polubowne a sądy państwowe wobec zasady nieingerencji sądu państwowego w działalność sądu polubownego I jego skład
Warszawa 2019, ss. 432
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32094
Orzeł-Jakubowska Aleksandra
komentarz do art. 1161-1168, 1180
[w:] Rylski Piotr (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2022, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32455
Osiński Marcin
Postępowanie przed polskimi sądami polubownymi - wybrane zagadnienia
Prace laureatów konkursu im. Prof. Jerzego Jakubowskiego, edycja druga, Warszawa 2005, s. 121-193
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30961
Osowy Piotr
Zarys problematyki zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu przed sądem polubownym w świetle nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z dnia 2.7.2004 r.
PS 2005, Nr 6, s. 88-97
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30298
Pankowska-Lier Beata, Pfaff Dieter
Arbitraż gospodarczy. Praktyka, uznanie i wykonanie wyroków, dokumenty
Warszawa 2000, ss. 251
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30147
Paszkowski Jerzy
komentarz do art. 1154-1182
[w:] Szanciło Tomasz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2023. Tom II. Art. 506-1217, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35281
Paszkowski Jerzy
komentarz do art. 1154-1182
[w:] Szanciło Tomasz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019. Tom II. Art. 506-1217, wyd. 1, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35236
Paśnik Jerzy
Wybrane aspekty organizacji i działalności Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim
Przegląd Prawa Publicznego 2020, Nr 4, s. 23-35
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32014
Pełczyński Michał
Orzekanie przez sąd polubowny o własnej kompetencji
MoP 2015, Nr 16, s. 849-857
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31467
Piasecki Kazimierz
Postępowanie sądowe i arbitrażowe w sprawach gospodarczych
Warszawa 2003, ss. 336
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30594
Piaskowska Olga Maria
Kodeks postępowania cywilnego. Wybór orzecznictwa. Komentarz orzeczniczy
Warszawa 2014, ss. 1064
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32470
Piechota Rafał
Pozasądowe formy rozwiązywania sporów sportowych
PWPMEiP 2006, Nr 4, s. 33-54
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32076
Piechowiak Mirosław
Dopuszczalność działu spadku przez sąd polubowny
Pal. 2008, Nr 7-8, s. 123-129
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 30306
Zawicki Kamil, Ziarko Angelika, Poboźniak Bartłomiej
The Supreme Court Judgments
[w:] Bělohlávek Alexander J., Rozehnalová Naděžda (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration 2022, Volume XII, Haga 2022, s. 203-211
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 32298
Pobożniak Grzegorz, Sikora Paweł
The Admissibility of a European Account Preservation Order in the Event of an Arbitration Clause
[w:] Bělohlávek Alexander J., Rozehnalová Naděžda (red.), Czech (& Central European) Yearbook of Arbitration. Arbitral Awards and Remedies, Haga 2018, t. VIII, s. 221-233
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31941
Potrzobowski Karol
Sąd polubowny według kodeksu postępowania cywilnego
Warszawa 1981, ss. 62
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30156
Potrzobowski Karol, Żywicki Władysław
Sądownictwo polubowne. Komentarz dla potrzeb praktyki.
Warszawa 1961, ss.107
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30157
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Warszawa 2013 (wyd. II)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32462
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II. Art. 506-1217, Warszawa 2015 (wyd. III)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32463
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom II, Art. 478-1217, LEX/el. 2022
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32449
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II, LEX/el. 2020
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32461
Pruś Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Manowska Małgorzata (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom II. Art. 478-1217, Warszawa 2021 (wyd. IV), ss. 1800
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32460
Richter Maurycy
Kodeks postępowania cywilnego z przepisami wprowadzającemi oraz pokrewnemi ustawami i rozporządzeniami
Przemyśl-Warszawa 1933, s. 336-354, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30584
Robenek Marcin
Komisja Rozjemcza w modelu rozstrzygania sporów przewidzianym w Warunkach Kontraktowych FIDIC - organ fakultatywny czy obligatoryjny?
e-Przegląd Arbitrażowy 2015, Nr 1-2, s. 12-25
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31578
Rosenberg Józef Marceli
Kodeks Sądów Polubownych, systemat - teksty ustawa - komentarze - orzecznictwo - wzory. Opatrzył przedmową Prof. Jan Namitkiewicz, Sędzia Sądu Najwyższego
Warszawa 1933, ss. 200
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30018
Rozenblüth Ignacy
Sądownictwo polubowne.
Pal. 1926, s. 461-469
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30095
Sadrak Katarzyna
Arbitration Agreements and Actions for Antitrust Damages After the CDC Hydrogen Peroxide Judgment
YARS (Yearbook of Antitrust and Regulatory Studies) 2017, Nr 16
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31961
Sikorski Rafał
Jurisdiction of an Arbitral Tribunal
[w:] Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata (red.), Polish arbitration law, Wrocław 2014, s. 281-312
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 31449
Sikorski Rafał
Właściwość sądu polubownego
[w:] Gessel-Kalinowska vel Kalisz Beata (red.), Diagnoza arbitrażu. Funkcjonowanie prawa o arbitrażu i kierunki postulowanych zmian, Wrocław 2014, s. 255-283
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownegoid: 31456
Sikorski Tadeusz
Kodeks postępowania cywilnego
Wilno 1931, s. 155-166, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30020
Skąpski Józef
Sąd polubowny
[w:] Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej, Polska procedura cywilna. Projekty referentów z uzasadnieniem, Tom I, Warszawa 1928, s. 245-260
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30002
Skoczylas Józef
Sądownictwo arbitrażowe w nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 28 lipca 2005 r.
[w:] Jan Olszewski (red.), Arbitraż i mediacja. Aktualne problemy teorii i praktyki funkcjonowania sądów polubownych i ośrodków mediacyjnych. Materiały konferencyjne (Nałęczów Zdrój 8 - 10.05.2009 r.), Rzeszów 2009, s. 349-362
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30675
Sołtysiński Stanisław
Związanie zapisem na sąd polubowny i orzeczeniem arbitrażowym członków zgrupowania spółek, ich wspólników i interesariuszy
PPPM 2012, Nr 11, s. 9-28
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , wyrok sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporu , arbitraż inwestycyjnyid: 31198
Stefanicki Robert
Klauzula przewidująca wyłączną właściwość sądu polubownego (w świetle art. 3 dyrektywy 93/13/EWG)
Glosa 2014, Nr 3, s. 26-33
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31293
Strumiłło Tomasz
komentarz do art. 1180-1217
[w:] Jankowski Janusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2019. Tom II. Art. 730-1217, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35248
Strumiłło Tomasz
komentarz do art. 1180-1217
[w:] Jankowski Janusz (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2015. Tom II. Art.730-1217, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35250
Strumiłło Tomasz
Zabezpieczenie roszczeń dochodzonych przed sądem polubownym - wybrane zagadnienia. Problem równoległych postępowań prowadzonych przed sądem powszechnym oraz sądem polubownym w przedmiocie stosowania tymczasowych środków zabezpieczających
ADR. Arbitraż i Mediacja 2014, Nr 3, s. 47-60
Zagadnienia kluczowe: pomoc sądu państwowego , właściwość sądu polubownegoid: 31316
Suchecka Agnieszka
Kierowanie spraw do arbitrażu wedle regulacji FIDIC, w tym klauzul zmodyfikowanych przez Zamawiających; konsekwencje braku powołania Komisji Rozjemstwa w świetle orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 19 marca 2015 r., sygn. akt: IV CSK 443/14
Konsultant 2016, Nr 42-43, s. 11-12
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 32173
Sujkowska Maja
Materialnoprawne podstawy rozstrzygnięcia sporu w postępowaniu arbitrażowym
Ius Novum 2008, Nr 4, s. 110-133
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporuid: 30339
Suliński Grzegorz
Dopuszczalność poddania sporu ze stosunku spółki pod rozstrzygnięcie sądu polubownego
PPH 2005, Nr 12, s. 28-34
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporuid: 30341
Suliński Grzegorz
Rozstrzyganie sporów ze stosunku spółki kapitałowej przez sąd polubowny
Warszawa 2008, ss. 268
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30163
Szlęzak Andrzej, Tujakowska Anna
Związanie sądu polubownego wyrokiem innego sądu polubownego - w świetle orzecznictwa sądu najwyższego, doktryny i w perspektywie prawnoporównawczej
Biuletyn Arbitrażowy 2020, Nr 27, s. 29-57
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32154
Szlęzak Andrzej, Tujakowska Anna
Związanie sądu polubownego wyrokiem innego sądu polubownego - w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego, doktryny i w perspektywie prawnoporównawczej
[w:] Dumkiewicz Małgorzata, Szczotka Jerzy, Kopaczyńska-Pieczniak Katarzyna (red.), Sto lat polskiego prawa handlowego. Księga jubileuszowa dedykowana profesorowi Andrzejowi Kidybie. Tom II, Warszawa 2020, s. 942-973
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32113
Szpara Justyna
Kilka uwag o wykonalności rozstrzygnięcia o kosztach postępowania arbitrażowego w przypadku braku właściwości sądu polubownego do rozstrzygnięcia sporu
[w:] Jelonek-Jarco Barbara, Kos Rafał, Zawadzka Julita (red.), Usus magister est optimus. Rozprawy prawnicze ofiarowane Profesorowi Andrzejowi Kubasowi, Warszawa 2016, s. 727-736
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , koszty postępowania przed sądem polubownymid: 31546
Szpręga Wincenty
Sądownictwo polubowne w stosunkach handlowych i przemysłowych na ziemiach zachodnich Rzeczypospolitej Polskiej
Bydgoszcz 1930, ss. 82
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30022
Szpręga Wincenty
Sądownictwo polubowne według nowego Kodeksu Postępowania Cywilnego
Bydgoszcz 1933
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30023
Szumański Andrzej
Dopuszczalność kognicji sądu polubownego w sprawach o zaskarżanie uchwał zgromadzeń spółek kapitałowych
[w:] Leszek Ogiegło, Wojciech Popiołek, Maciej Szpunar, Rozprawy prawnicze. Księga pamiątkowa Profesora Maksymiliana Pazdana, Kraków 2005, s. 515-535
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporuid: 30166
Szumański Andrzej
System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8
Warszawa 2015, ss. 1175
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31474
Szumański Andrzej
System Prawa Handlowego. Arbitraż handlowy. Tom 8
Warszawa 2009, ss. 1200
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30683
Śledzikowski Marcin
Kognicja sądu polubownego w sprawach należących do właściwości sądu rejestrowego
ADR. Arbitraż i Mediacja 2016, Nr 1, s. 81-91
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporuid: 31571
Śledziński Janusz
O skutkach prawnych uchylenia przez sąd państwowy wyroku sądu polubownego
Pal. 1969, Nr 5, s. 47-55
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego , właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 32093
Świątkowski Marek
Modyfikacja przepisów jurysdykcyjnych traktatu inwestycyjnego na podstawie klauzuli MFN
PPH 2013, Nr 12, s. 30- 36
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorska , arbitraż inwestycyjnyid: 31191
Topór Marek
Problem skutków prawnych niezrealizowania przedarbitrażowych etapów wielostopniowej klauzuli arbitrażowej FIDIC
PPH 2016, nr 11, p. 17-26
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31805
Topór Marek
Wpływ współuczestnictwa procesowego na zapis na sąd polubowny - glosa do uchwały Sądu Najwyższego z 24.02.2005r., III CZP 86/04
Glosa 2019, Nr 1, s. 41-54
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31964
Trammer Henryk
Rozstrzyganie przez sądy polubowne sporów cywilnych ze stosunków współpracy gospodarczej
PiP 1973, Nr 2, s. 32
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporuid: 30547
Tynel Andrzej
Zasady rozstrzygania międzynarodowych sporów handlowych
[w:] M. Pazdan (red.), Międzynarodowe prawo handlowe, Warszawa 2002, s. 297-350, [rozdział publikacji]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30871
Uliasz Marcin
Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do artykułów 506-1217
Warszawa 2007, ss. 832
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30442
Uliasz Marcin
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Uliasz Marcin, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2008, wyd. 2, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35246
Voitovich Sergei A.
Rozdział orzekania w przedmiocie właściwości sądu od orzekania co do istoty sporu w sporach inwestycyjnych - uwagi pokonferencyjne w nawiązaniu do Kijowskich Dni Arbitrażu 2012
e-Przegląd Arbitrażowy 2013, wydanie specjalne, s. 28-31
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , arbitraż inwestycyjny , postępowanie przed sądem polubownymid: 31163
Wach Andrzej
Instytucjonalna podstawa orzekania w ramach arbitrażu przymusowego
Studia Iuridica 2018, Nr 75, s. 189-208
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32069
Wajsfater Ignacy
Sądy Polubowne. Ustawodawstwo - wykładnia orzecznictwo - praktyka
Warszawa 1938, ss. 80
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30025
Waśkowski Eugenjusz
Podręcznik Procesu Cywilnego 1. Ustrój sądów cywilnych 2. Postępowanie sporne
Wilno 1932, s. 297-298, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30026
Weiss Ireneusz
Niektóre problemy dotyczące postępowania arbitrażowego
Kraków 1967, ss. 130
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30599
Weitz Karol
Dopuszczalność poddania sporów wekslowych pod rozstrzygnięcie sądu polubownego
Pal. 2006, Nr 3-4, s. 214-220
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporuid: 30375
Welser Irene
Pitfalls of Competence
[w:] Christian Klausegger, Peter Klein, Florian Kremslehner, Alexander Petsche, Nikolaus Pitkowitz, Jenny Power, Irene Welser, Gerold Zeiler (red.), Austrian Arbitration Yearbook 2007, Wiedeń 2007, s. 3-28
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31298
Windakiewicz Józef
Ustawa o postępowaniu sądowem w cywilnych sprawach spornych (procedura cywilna) obowiązująca na ziemiach b. zaboru austrjackiego tudzież na Spiszu i Orawie i ustawa zaprowadzająca procedurę cywilną (ustawa wprowadcza) w nowym przekładzie ze wszystkiemi późniejszemi zmianami tudzież z uwagami, objaśnieniami, orzeczeniami Sądu Najwyższego z dodaniem przepisów o postępowaniu w sprawach małżeńskich, przepisów polskich zmieniających procedurę cywilną i taryfy adwokackiej.
Warszawa 1925, s. 420-430, [Część dotycząca sądów polubownych]
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30027
Wiśniewski Andrzej W.
Międzynarodowy arbitraż handlowy w Polsce. Status prawny arbitrażu i arbitrów
Warszawa 2011, ss. 612
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 31015
Wiśniewski Andrzej W.
Nadużycie prawa podmiotowego jako podstawa rozciągnięcia zapisu na sąd polubowny na podmioty powiązane kapitałowo
PPPM 2013, Nr 13, s. 9-18
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubownyid: 31303
Wiśniewski Andrzej W.
Rozstrzyganie sporów korporacyjnych spółek kapitałowych przez sądy polubowne - perspektywa ustawowego rozstrzygnięcia, cz. 2
Pr.S. 2005, Nr 5, s. 9-17
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporuid: 30382
Wiśniewski Andrzej W.
Rozstrzyganie sporów korporacyjnych spółek kapitałowych przez sądy polubowne - struktura problemu, cz. 1
Pr.S. 2005, Nr 4, s. 10-19
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zdatność arbitrażowa sporuid: 30381
Wiśniewski Andrzej W.
Skutki wdania się w spór przed arbitrażem za granicą pomimo braku skutecznej umowy o arbitraż. Glosa do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2012 r., V CSK 323/11
PPC 2013, Nr 4, s. 571-582
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownego , konwencja nowojorskaid: 31184
Wolak-Danecka Anna
Arbitraż w Republice Czeskiej
Biul. Arb. 2010-2011, Nr 4, s. 71-81
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30989
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Warszawa 2015 (wyd. VI)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32467
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Tom II. Komentarz do art. 730-1217, Warszawa 2017 (wyd. VII)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32465
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Komentarz aktualizowany do Kodeksu postępowania cywilnego, LEX/el. 2016
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32466
Wójcik Mariusz Piotr
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Jakubecki Andrzej (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz aktualizowany. Tom II. Art. 730-1217, LEX/el. 2019
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 32464
Wrześniewski Paweł
Charakter prawny zapisu na sąd polubowny
Warszawa 2011, ss. 318
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego , zapis na sąd polubowny , zdatność arbitrażowa sporuid: 31004
Zedler Feliks
Arbitraż (Sąd polubowny)
[w:] Andrzej Koch, Jacek Napierała (red.), Umowy w obrocie gospodarczym, Kraków 2006, s. 849-859
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 30444
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2016, Warszawa 2015 (wyd. 8)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35240
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2009, wyd. 4, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35244
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2011, wyd. 5, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35243
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2012, wyd. 6, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35242
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2014, Warszawa 2013 (wyd. 7)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35241
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2017, wyd. 9, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35239
Zieliński Andrzej
komentarz do art. 1154-1217
[w:] Zieliński Andrzej, Flaga-Gieruszyńska Kinga, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz 2008, wyd. 3, Legalis
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 35245
Gajda-Roszczynialska Katarzyna
Alternatywne metody rozwiązywania sporów konsumenckich – arbitraż, wybrane zagadnienia (cz. III)
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 4 (4)
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego, zapis na sąd polubowny, zdatność arbitrażowa sporuid: 50031
Kocowska-Siekierka Elżbieta
Przepisy czeskiej ustawy o arbitrażu. Przekład z wprowadzeniem
ADR. Arbitraż i Mediacja 2013, Nr 3 (23)
Zagadnienia kluczowe: opracowania ogólneid: 50250
Suliński Grzegorz
Dopuszczalność kognicji sądu polubownego w sporze o rozwiązanie spółki z o.o.
ADR. Arbitraż i Mediacja 2008, Nr 3 (3)
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego, zdatność arbitrażowa sporuid: 50023
Wiliński Piotr
Emergence of Lis Pendens Arbitralis in Europe
ADR. Arbitraż i Mediacja 2011, Nr 3 (15)
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego, zapis na sąd polubowny, postępowanie przed sądem polubownymid: 50153
Wiśniewski Andrzej W.
The Consequences of Respondent’s Failure to Timely Object to the Jurisdiction of the Arbitral Tribunal
ADR. Arbitraż i Mediacja 2013, Nr 4 (24)
Zagadnienia kluczowe: skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego, właściwość sądu polubownego, uznanie i stwierdzenie wykonalności zagranicznego wyroku sądu polubownegoid: 50260
Zachariasiewicz Maciej, Zrałek Jacek
Czy umowa arbitrażowa rozciąga się na podmioty powiązane ze spółką będącą stroną tej umowy?
ADR. Arbitraż i Mediacja 2009, Nr 2 (6)
Zagadnienia kluczowe: właściwość sądu polubownego, zapis na sąd polubownyid: 50073